Criza barbatului de 40 de ani sau altceva?(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erer spune:

R
[/quote]

Mey! N-ai inteles deloc. Eu n-am zis sa faca asta, eu am zis numai sa-i propuna asta, vezi tu? Se cheama "smecherie" sau "cacealma".... Stie illia ce zic...
[/quote]

si eu tot despre propunere vorbeam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

lalilu, vb despre un om coleric, impulsiv, care, de obicei, nu face decit ce are chef si nu ce se asteapta de la el sau ce trebuie facut, ca, vezi Doamne, asa e frumos, bine, vb lumea, etc... la cum il stiu eu, daca era o alta femeie si asta ar fi fost singura lui pb, cum sa scape de mine, crede-ma, nu-i lua un an sa se hotarasca, cel mult vreo luna, poate, dat fiind ca, deh, sunt si copiii... nu e asta! am crezut ca e, am banuit, am verificat, nu e asta.. puteti sa-mi ziceti ca sunt naiva, dar nu cred ca e asta. s-a facut anul de cind ne taraganam asa, s-ar fi ales cumva pina acum.
in ce priveste comportamentul lui, nu stiu niciun barbat care are amanta sa vina la ora 3 acasa, cind ar putea sa stea la "birou" sau la "intilniri" pina seara la 9. ca mie ar putea sa-mi motiveze orice legat de afaceri, cum sa-l verific, zau?
nu cred ca ar mai sta de vorba cu mine, asa de cald cum o face - imi face impresia unui om care atit cauta, companie si compasiune, intelegere - nu cred ca l-ar mai interesa ce fac eu si de ce si cu cine, nu cred ca m-ar mai lua noaptea in brate, pur si simplu nu cred ca asta e comportamentul unui barbat, care vrea sa plece de acasa pt o alta femeie. am vazut destui care au facut-o si am aflat suficiente povesti de viata, ca sa-mi para ca treaba asta prin care trec eu acum e din alt film. cel putin, mie asa mi se pare. acuma.. timpul o sa ne dovedeasca cine s-a inselat.
cu putin nororc la anul pe vremea asta o sa stim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

uite Ilia , iti citesc si eu povestea de ceva timp, si cand e roz can e gri sau mai rau
ce as face eu in locul tau...ias da termen
pai ce face el e abuz psihic, te tine sub stres, ba ca plec ba ca nu plec stai sa vezi ....etc si tu stai si te perpelesti la foc mic ca ce are domnul...
n-are nic ...da te imbolnaveste pe tine de nervi si iti face zile amare

ok, nu e alta femeie la mijloc, atunci dai termen ca pana pe data de sa se hotarasca odata, are nevoie de timp pt el sa rumege pai atunci sa rumege , sa plece si sa-si puna ordine in ganduri si viata , da cand vine inapoi atunci sa fie acolo pt voi, daca pna a pe data de.. nu a luat nici o decizie si a trecut termenul apoi sa nu-ti mai pomeneasca in veci..ever de insecuritatea lui ba ca plec ba ca nu ...ca ai 3 copi de crescut si au nevoie de o mama sanatoasa si nu stresata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

putem sa dam noi sfaturi aici mult si bine, pina ce ilia n-o sa ajunga la limita ei, pina n-o sa traiasca tot ce are de trait, nu se va termina. pur si simplu, asta e mersul. si e corect asa pt ca ce functioneaza pentru un cuplu nu functioneaza pentru altul, ce simte un om numai el stie.
daca ai de baut un pahar dulce sau amar, cel mai bine sa sa-l dai peste cap si gata, asta e, nu mai ai regrete sau indoilei.
so ... eu una iti doresc putere si randare sa treci peste toate, inspiratie sa faci ce-i mai bine pentru tine si pentru copii. fericirea poate aparea de unde nu te astepti.

am o prietena de 70 de ani care mi-a spus intr-o zi: "tot ce am zis ca n-o sa fac in viata asta, tot am facut". e o femeie desteapta, pe care o pretuiesc mult, care si-a construit viata asa cum a vrut ea.
asa ca nu cred ca exista reteta universala, maxim pot fi niste reguli de lucruri pe care le accepti si pe care nu.

am scris atita ca sa-ti spun de fapt ceea ce puteam sa zic in doua rinduri - imi pare rau ca sinteti inca in aer, dar poate asa e mai bine, poate e o perioada prin care trebuie sa treceti ca sa va limpeziti. sint absolut sigura ca te vei descurca minunat

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
la cum il stiu eu, daca era o alta femeie si asta ar fi fost singura lui pb, cum sa scape de mine, crede-ma, nu-i lua un an sa se hotarasca, cel mult vreo luna, poate, dat fiind ca, deh, sunt si copiii... nu e asta! am crezut ca e, am banuit, am verificat, nu e asta.. puteti sa-mi ziceti ca sunt naiva, dar nu cred ca e asta. s-a facut anul de cind ne taraganam asa, s-ar fi ales cumva pina acum.
in ce priveste comportamentul lui, nu stiu niciun barbat care are amanta sa vina la ora 3 acasa, cind ar putea sa stea la "birou" sau la "intilniri" pina seara la 9.


Eu stiu un barbat intr-o relatie de lunga durata, cu un copil, care iubeste pe alta... si crede-ma nu a lipsit nici o secunda de acasa in ultimele 7 luni si nici macar nu incercat sa o contacteze pe cealalta in timpul asta, dar se gandeste la ea zi si noapte.. cum o sa se termine povestea asta, nu stiu, sunt si eu curioasa sa aflu, fiind implicata direct :)

Oricum Ilia, tu stii mai bine ce se petrece in cazul vostru, dar fetele au zis bine, ar trebui sa-id ai termen..




Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui AncaMaria


Eu stiu un barbat intr-o relatie de lunga durata, cu un copil, care iubeste pe alta... si crede-ma nu a lipsit nici o secunda de acasa in ultimele 7 luni si nici macar nu incercat sa o contacteze pe cealalta in timpul asta, dar se gandeste la ea zi si noapte.. cum o sa se termine povestea asta, nu stiu, sunt si eu curioasa sa aflu, fiind implicata direct :)


direct ... nevasta: mai crezi si in Mos Craciun?

direct ... amanta - asta, pardon, iubita - telepatia sa traiasca


ce-i drept, copilul nu l-am pus la socoteala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Penelopa /Penelopele ,asteapta si ele un raspuns la itzele Miannei, .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ilia_99 - am in familie un caz similar din unele puncte de vedere.
Barbat 36 de ani i-a trebuit un an sa se mute de acasa! Un an si-a tot pus intrebarea daca face bine fiindca dupa 14 ani de casatorie si 2 copii tine la nevasta dar nu o mai iubeste. Nu stie si se gandeste daca a iubit-o vreodata sau au fost legati doar de afaceri la care se potrivesc de minune. Te atasezi de un dulap asa ca nu este usor cred sa pleci de azi pe maine. Nevasta lui cand a aflat ca el are amanta a intrat in depresie. Si psiholoaga i-a spus foarte clar: "de schimbat nu se schimba, este las si asteapta ca tu sa faci pasul decisiv - sa-l dai afara sau sa ceri divortul" . Ea nu crezut si au lungit chinul, reprosuri si nervi...si acuma sunt exact unde a spus psihologul ca vor ajunge. El ar vrea sa fie prieteni ,i-a deschis sotiei o afacere se ocupa de copii...ea acuma este suparata si nervoasa pe el si vorbeste urat si este jignita , inspaimantata, nu stie si nu crede ca ea la 36 de ani mai are vreo sansa sa-si gaseasca pe cineva.O situatie groaznica in care eu nu stiu ce as face sau cum as reactiona.


Parerea mea, cand cineva isi pune de atata timp atatea intrebari si nu stie ce sa faca = nu mai iubeste, este atasat de amintiri, de confort, de stabilitate, dar nu este fericit. Este las si nu-si asuma raspunderea unei decizii ... asa cum spunea psiholoaga aceea, asteapta ca tu sa decizi pentru amandoi si el astfel o sa aiba linistea sufleteasca ca tu ai decis.

Cred ca trebuie sa stabiliti clar ce si cum fiindca joaca asta a nervilor va consuma mult prea mult.

Numai bine

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

pe cuvint de onoare ca nu stiu ce sa va raspund... habar n-am!
da' nici nu prea ma mai gindesc la asta, zau.. mi-au venit altele pe cap: pb cu banii, cu creditele, o idee de business... diverse! o sa ziceti ca m-am ticnit, zau ca nu! da' si daca pleaca si daca nu, eu tot trebuie sa am un venit, fiindca nu cred ca ma mai intorc la fostul loc de munca. asa ca.. pina se hotaraste el ce si cum cu viata lui, a mea merge inainte. caut spatiu comercial de inchiriat, fac strategie de brand, ma interesez de oameni calificati...!
o sa-mi fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

stii ilia, nu mai stiu daca pe undeva am sugerat ca pentru mine conteaza realizarea mea profesionala mai mult decat orice...daca nu am spus-o, o spun acum, nici " o familie " din lume nu m-ar putea determina sa renunt la implinirea profesionala...pt ca familia aia e formata si din barbatul ala care peste nu stiu cat timp iti da in cap cand ti-e lumea mai draga si copii care cand cresc pleaca si ei in lumea larga...iar tu ramai cu inima mare ca i-ai ajuta pe toti sa "creasca"...prostii...viata e dura...poti avea noroc si abia mai tarziu sa-ti cada pocinogul, sau poti sa o iei de fiecare data de la capat si sa ajungi la cate un final...
mai bine zi-mi daca te pot ajuta cu ceva!

Mergi la inceput