Criza barbatului de 40 de ani sau altceva?(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu nu pot decit sa te felicit.Cind o sa muncesti pentru tine,o sa uiti si cum te cheama ,sau cine...ma rog :D

Ma alatur Balantei.Daca te pot ajuta cu ceva ,spune.E greu sa alergi cu trei copii.Chiar daca au bona.Poate iti mai scurtam drumurile.

Eu te vad ca un om puternic,caruia DD ii arata calea exact atunci cind simte ca numai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

ilia_99 - am in familie un caz similar din unele puncte de vedere.
Barbat 36 de ani i-a trebuit un an sa se mute de acasa! Un an si-a tot pus intrebarea daca face bine fiindca dupa 14 ani de casatorie si 2 copii tine la nevasta dar nu o mai iubeste.
... asa cum spunea psiholoaga aceea, asteapta ca tu sa decizi pentru amandoi si el astfel o sa aiba linistea sufleteasca ca tu ai decis.


vedeti ca nu sunt cazuri izolate si singulare : cel mai mediatizat, cazul lui adrian enache atat s-a codit pana a deschis actiune de divort ca l-a lasat si amanta
acum e singur ...lasitatea are pretul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Barbatii au crize toata viata.
Daca el nu e sigur pe ce ar trebui sa faca atunci ar trebui sa pui tu piciorul in prag si sa ii faci bagajul sa plece, pentru ca nu poti trai la nesfarsit asa. Gandeste-te la tine si la copii in primul rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

iertati-ma, va rog, dar n-am mai avut timp sa intru..
asa...
i-am zis sa faca ce vrea, ca e decizia lui iar eu o respect. dupa care, pret de citeva zile l-am tratat ca pe.. nu stiu, colegul de apartament, fara sa fiu scirboasa, fara sa-l mai intreb nimic, din contra zimbitoare si preocupata de afacerea mea, inca nenascuta. echilibrata, cred ca asta a fost atitudinea mea. intre timp, pb cu banii au devenit mult mai serioase. banii noastri, adica, cu potentiale efecte asupra nivelului la care traim, deci.. nu de gluma.
pina intr-o seara, cind i-am spus ferm, ca eu nu mai pot. sa se decida. si mi-a spus ca a decis sa ramina acasa, ca nu vrea sa ma piarda. i-am spus ca banuiesc ca a fost si altcineva la mijloc, dar ca nu ma intereseaza sa aflu mai mult, insa... daca mai am vreodata o banuiala de genul asta.. s-a terminat. o termin eu, fara sa mai stau sa ma gindesc, sa discut, sa vedem, sa ne intelegem, nimic. plec si gata!
acuma.. asta a fost asa, o momeala, fiindca chiar nu stiu daca a fost sau nu alta femeie.
asa ca.. viata merge inainte ca si pina acum, a incept scoala, a inceput gradinita, mi-a promis ca o sa ne luam mai mult timp pt noi, sa mai plecam singuri undeva, sa ne apropiem din nou, sa ne aducem aminte de cum eram. mi-a spus ca ii e dor de asta si ca n-a mai simtit de mult nevoia sa fie doar cu mine. intre timp, am inceput si eu terapia, fiindca simt nevoia sa clarific multe lucruri in mine si, de asemenea, sunt dcisa sa pun pe picioare afacerea la care ma gindesc.
balanta, anyella, va multumesc pt oferta, deocamdata nu am ce sa va cer, dar daca e nevoie o sa apelez la voi. mi se pare de milioane oferta voastra, va multumesc din suflet!
cam aici suntem deocamdata, o sa vedem ce o sa fie..
va pup pe toate cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu cred ca la barbatul asta al tau i s-a cam urit cu binele.
oricum directia asta actuala a ta cu independenta, business etc, e foarte buna.
indiferent de deznodamint.
succes

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

am recitit acum de la inceput tot topicul asta si.. m-am ingrozit cit de naiva am fost si cit de mult m-am mintit pe mine, dar v-am mintit si pe voi, atunci cind nu v-am spus si alte lucruri care s-au intimplat intre timp... sper ca o sa ma iertati!
voi ati fost destepte, eu am fost proasta, pt ca n-am putut sa cred ca un barbat rational si asumat, asa cum il stiam pe al meu, poate sa se comporte atit si atit de .. ieftin!
n-a fost nicio criza existentiala, nicio regasire, nicio neimplinire, ci pur si simplu...banal.. stupid... jenant..
o alta femeie!
nu recunoaste nici azi, n-o va recunoaste niciodata, dar eu stiu!
si nu stiu daca pot sa spun ca-l mai iubesc, ce stiu sigur e ca nu-l mai respect deloc.
pt ca m-a mintit, pt ca nu si-a asumat decizia cu demnitate, oricare ar fi fost ea. nu mai am incredere, nu mai gasesc valori in el, nu mai gasesc nimic intre noi doi, cind stiu cit de multa minciuna a fost, cita meschinarie..
nu, n-a plecat, e tot acasa, nu stiu daca cealalta relatie mai continua sau nu, dar nici nu ma mai intereseaza, nu stiu ce se va intimpla in continuare, stiu ca mie mi s-au rearanjat prioritatile cu totul altfel decit erau pina acum.. si ca sunt total dezamagita..

am scris azi concluziile, poate povestea mea va folosi cuiva si va scuti alta femeie de un asemenea chin de moarte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

am recitit acum de la inceput tot topicul asta si.. m-am ingrozit cit de naiva am fost si cit de mult m-am mintit pe mine, dar v-am mintit si pe voi, atunci cind nu v-am spus si alte lucruri care s-au intimplat intre timp... sper ca o sa ma iertati!
voi ati fost destepte, eu am fost proasta, pt ca n-am putut sa cred ca un barbat rational si asumat, asa cum il stiam pe al meu, poate sa se comporte atit si atit de .. ieftin!
n-a fost nicio criza existentiala, nicio regasire, nicio neimplinire, ci pur si simplu...banal.. stupid... jenant..
o alta femeie!
nu recunoaste nici azi, n-o va recunoaste niciodata, dar eu stiu!
si nu stiu daca pot sa spun ca-l mai iubesc, ce stiu sigur e ca nu-l mai respect deloc.
pt ca m-a mintit, pt ca nu si-a asumat decizia cu demnitate, oricare ar fi fost ea. nu mai am incredere, nu mai gasesc valori in el, nu mai gasesc nimic intre noi doi, cind stiu cit de multa minciuna a fost, cita meschinarie..
nu, n-a plecat, e tot acasa, nu stiu daca cealalta relatie mai continua sau nu, dar nici nu ma mai intereseaza, nu stiu ce se va intimpla in continuare, stiu ca mie mi s-au rearanjat prioritatile cu totul altfel decit erau pina acum.. si ca sunt total dezamagita..

am scris azi concluziile, poate povestea mea va folosi cuiva si va scuti alta femeie de un asemenea chin de moarte!




Ilia, imi pare foarte rau. Da, banuiam de la bun inceput. Ti-am trimis o pagina de web. Acolo e un support group foarte bun in recuperarea unei casnicii, sunt destule povesti de succes. Daca n-ai avut timp sa te uiti intra, daca ai fost si nu te intereseaza atunci e ok.

Nu stiu ce naiba se poate spune in situatii de-astea. Insa pina el nu va recunoaste si nu veti avea toata cartile pe masa, nu aveti nici-o sansa sa mergeti mai departe. Nu maturati gunoiul sub covor ca nu dispare si te va consuma pe tine incet incet. Sau ai luat alta decizie deja?

Pup si tin pumnii sa iti iasa soarele in cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

imi pare cu adevarat rau ca ai aceasta certitudine si imi imaginez ca e cumplit de greu si de urit sa fii in pielea ta.
singurul lucru ce imi vine in minte, e sa faci de acum inainte exact ce vrei tu, nici mai mult, nici mai putin.
sa nu pui chiar pe nimeni in fata ta.
daca vei divorta copiii vor intelege in cele din urma si oricum, e mai bine acum decit peste 20 de ani.
daca nu, tot va trebui sa stabilesti niste conditii pur egoiste.
e chiar penibil cind constati ca nelinistile existentiale sint de fapt foarte concrete si ca toata filosofia expusa nu reprezinta decit pendularea intre doua femei.
ai grija de tine


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
n-a fost nicio criza existentiala, nicio regasire, nicio neimplinire, ci pur si simplu...banal.. stupid... jenant..
o alta femeie!


ai fost atat de partinitoare in ciuda comportamentului lui nedemn iar acum suferi mai mult decat atunci, atunci mai traiai cu speranta ca poate se "autocauta" iar acum realizezi ca era o ALTA . curaj si mergi mai departe doar pentru tine si copii fii EGOISTA si nu indulgenta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

parca mi-ai citit gandurile...asteptam sa iesi la suprafata...hm, cealalta relatie exista doar cat este o relatie "interzisa"...acum daca tu stii ,nu mai are nici un haz...lasitatea vine nu din faptul ca barbatii ( poate nu toti, dar cui ii pasa)nu au sentimente si onestitate ci din faptul ca nu stiu sa ofere acest lucru aceleeasi femei toata viata...fara sa fac un studiu de caz, dar de ceva vreme insitst cu unii cunoscuti, care deja pot spune ca au ajuns la o varsta matura( 45-50) si recunosc ca in mintea lor va exista intotdeauna sotia si amanta. Cei care nu au curaj tanjesc si viseaza, cei care au curaj spera sa nu fie prinsi.
A avea amanta nu e totuna cu a-si dori ala sotie si alta familie.
Ilia ce sa zic...imi pare rau de toate visele tale de femeie,de sperantae, de iubire, de dorinte...intotdeauna am preferat proverbul, "decat sa moara mama mea , mai bine sa moara mama lui".
...daca te incalzeste cu ceva, concluziile mele referitore la iubirea dintre o femeie si un barbat ...cu chestii de genul si au traita pana la adanci batraneti...da poate au trait, dar in camere separate si sigur nefericiti...numa ca nu a stiut nimeni, asta ca sa credem noi viitoarele generatii in povesti cu zane si feti frumosi...

Mergi la inceput