Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

ilia, tiŽŽam trimis un mail sau pm, nu stiu daca te ajuta, dar sper. cred ca e bine sa ii lasi usa deschisa spre copii dar nu spre tine. nu se poate si cu ciorba unsa si cu slana-n pod. Daca ii lasi usa deschisa si ii arati ca tu stai si il astepti, asta ii va functiona ca o plasa de siguranta pentru aventurile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ilia: this is the beginning of a beautiful friendship.

Amandoi sunteti suficient de maturi cat sa intelegeti ca daca o relatie de cuplu se poate destrama, pe voi oricum va leaga altele: copiii. Vei avea o relatie pe viata cu acest om.

Imi pare rau ca s-a intamplat asa, desi fac parte dintre fetele care au banuit asta inca de la inceput.

Restul - cand si cum va vizita copiii, cum va veti sprijini ulterior in viata de zi cu zi, ce veti face mai departe ramane sa stabiliti singuri. Nu exista solutie perfecta, ci doar optima pentru fiecare caz in parte.

Iti urez multa putere sa treci peste ce va urma.

PS: Nu pun pariu cu tine ca se va intoarce pana la sfarsitul anului, pentru ca stiu deja ca pierd pariul cu succes. Cred ca va depinde de tine, exclusiv de tine viitorul, de puterea ta de a-l intelege pe celalalt si de a-i accepta o astfel de nebunie. In orice caz, nu are sens sa te gandesti de pe acum ce vei face in viitor, toate la timpul lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

teo desi inteleg ca ai vrut sa-ti arati sustinerea fata de situatia mea, as prefera sa eviti injuriile. orice ar fi intre noi doi e tatal copiilor mei si ma deranjeaza sa se vb despre el asa, mai ales cita vreme eu nu o fac. cit despre copii... prima oara a plecat singur cu baiatul cel mare la munte cind avea vreo 8 luni si de atunci tot pleaca mereu. nu are nicio pb sa se descurce cu el, cu amindoi sau cu toti 3. nu asta e pb mea, nu e genul de tata care pleaca si-si mai aduce aminte o data pe an ca are niste copii pe undeva, parca.. multumesc oricum.


te rog f mult sa ma ierti daca te-a suparat comentariul meu, nu asta mi-a fost intentia !
la cat suferi tu o suferinta in plus (cea provocata de mine nu -si avea rostul !) dar crede-ma iubesti pe cine nu merita . iti doresc sa fii atat de fericita incat niciodata sa nu-i intelegi pe cei nefericiti dar ...

sunt DOI copii ai lui care ...tu (INCA!) nu stii cat de greu le va fi copiilor in viata, lucrurile nu vor ramane asa, odata si odata va intra intr-o relatie si chiar daca va avea grija sa fie un tata bun va fi doar partial, atat cat timpul fizic ii va permite, (iar pentru copii nu va fi niciodata suficient!) iar RESTUL timpului va fi alocat in alta parte, doar de asta a plecat de acasa !

inca o data te rog sa ma ierti dar ... nu dupa ce faci doi copii constati ca ...nu e in regula viata ta . acesta nu e semn de maturitate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

cristoiu, n-am primit nimic. nu stiu de ce, ca pm imi merge. nu vreau sa-i las usa deschisa catre mine, din contra, i-am si spus ca daca pleaca sa plece asumindu-si ca nu mai are unde se intoarce. n-am de gind sa-l las sa ramina vreo noapte pe aici sau sa-i dau alte semne de incurajare. sper numai sa ma pot si tine de cuvint! dar asta nu i-am spus..
adina, I think this is the beginning of a beautiful drama... joke's on me!
teo, e ok. din pacate, eu stiu deja ce inseamna sa cresti realmente singura un copil, fiindca pe tata nu-l intereseaza. e vorba de primul copil, acum in virsta de aproape 10 ani. asa ca.. am o idee despre viata lor in alta parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ilia, draga de tine!
io is cam in dubiu cum ar fi mai bine pentru toti cei implicati in legatura cu vizitele. poate fetele au dreptate ca un program nu strica. in cazu' meu a avut si cheia de la casa. si pana nu s-a-nsurat o mers treaba foarte bine. pentru toti. si soacra ne-a ajutat muult. daca aveam nevoie de vreun we liber, o petrecere, curs, delegatie, puteam apela la oricare dintre ei. ii drept ca poate e mai bine sa stii care we esti "libera" sa poti sa-ti programezi iesirele. nu stiu.

acum despre domnu'. nu prea am multe de spus. probabil se va intoarce. oare de ce te crede o Penelopa? si io am avut odata o relatie in care el a avut nevoie de pauza. si a ramas foarte mirat, cand a revenit dupa ce el a considerat ca s-o relaxat indeajuns, ca pauza mea fuse ceva mai scurta :) n-am inteles de ce o fi crezut el ca il voi astepta? ii drept ca-l iubeam (sau asa credeam, ca mie mi se intampla des sa iubesc :) si dupa ce se termina povestea de iubire sa ma-ntreb daca chiar am iubit; am un talent de a iubi acum. sau sa ma autosugestionez ca iubesc, nici io nu stiu. te-ai intrebat de ce crede ca se poate intoarce si va fi primit? sigur intelege ca exista si eventualitatea sa nu fie primit.
da' acum sa te gandesti la situatia actuala. ce va fi mai tarziu, vei decide atunci. acum el si-a gasit un apartament unde se va muta, va veni serile si isi va petrece timp cu copiii, ii vei face un program inafara serilor, ai ajutor de la soacra, ai o bona, nu ai probleme materiale. cum e si firesc doresti sa ai o familie impreuna cu el, sa fii iubita, dorita ca femeie. de el. ei, daca nu se poate sunt convinsa ca ai gasi foarte usor pe cineva care te doreste. probabil ti-ar face bine. daca ajungi sa ai o noua relatie - aici variantele is multe - te rog stabileste de la inceput chiar si doar pentru tine, ce astepti de la relatia respectiva. pentru inceput io m-as axa pe o relatie tandra-sexuala. asa cum doar barbatii pot avea si unele femei din cand in cand si pentru o perioada scurta, ca pe urma isi doresc tot mai mult :)
acum ti-e greu. separarea e ca si cand ai avea doliu. chiar si atunci cand hotararea e a ta si cand iti aduce usurare. tot e greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ilia, drama e in sufletul tau pana...trece. Si dupa ce trece, tu vei fi aia care face cartile.

Stiu ca doare acum, ca ti se pare un capat de lume...ei bine, nu e. din cate te-am citit pe aici, nu esti tu aia care sa nu supravietuiesti unui asemenea eveniment nefericit.

Eu nu cred ca "ei pleaca" gandindu-se ca obligatoriu o sa-i primeasca nevasta inapoi. Nici nu cred ca se gandesc la viitor, pur si simplu in capul lor e vid acum. Nu, pur si simplu pana nu-si traiesc damblaua, nu prea ai cu cine discuta, nu incerca sa cauti vreo logica in actiuni, nu exista. Dar din cate am vazut eu, majoritatea se intorc de unde au plecat. Unii sunt reprimiti, altii nu. Si nici nu are sens sa-ti propui acum vreo varianta - nu ai de luat acum decizia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Adela, o intrebare - dupa ce s-a insurat exul tau (parca asa am inteles) ex-soacra-ta nu te-a mai ajutat in aceeasi masura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

o, ba da! numa' ca intre timp o mai crescut si copilu' :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

adela, el se arata acum foarte culant in discutii, adica am vb inclusiv despre serile mele libere si we libere, in care sa stea el cu copii, ca sa pot iesi eu. mi-a spus ca vrea ca in perioada asta sa fac ce simt eu ca-mi face placere, indiferent de ce e vorba. bine, de la vorba pina la fapte... mai va!
crede ca o sa-l astept pt ca stie ca-l iubesc. si spera ca o sa-l astept pt ca asta vrea, de fapt. nu are atitudinea omului care vrea sa se desparta. adica, eu cind am zis gata in relatia precedenta am inchis usa dupa mine si mi-am vazut de treaba, n-am mai discutat, n-am stat sa-l alin pe celalalt, nu m-a interesat daca e sau nu cu cineva... am plecat! el ar pleca si nu-i vine..
si totusi, rational, sunt de acord cu el: daca nu pleaca acum si nu intelegem amindoi care e treaba cu relatia asta nu va face decit sa se deterioreze si mai mult. si peste citiva ani ne vom uri de-a binelea.
de aia, intr-un mod ciudat, parca si eu vreau sa plece, ca sa-mi iau si eu putin timp pt mine. a fost un an extrem de greu.. de fapt, ultimii 4 ani au fost foarte grei.. pe de alta parte, ma intreb de ce n-am putut sa am si eu o viata mai asezata, fara atitea rasturnari de situatii...
nici eu nu stiu ce-o sa fie si cum o sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

ILIA, barbatii nu se despart ca femeile. intr-un mod ciudat, femeile pot fi mai crude, barbatii cand pleaca vor sa aiba si unda verde de la cea pe care o lasa.

clar, e mai bine sa plece, si mai repede. pe mine personal ma scot din minti barbatii astia care discuta cu atata raceala ce va fi, cum va fi, de parca viata va mai fi vreodata la fel. mi se pare un chin.

Mergi la inceput