Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

ilia...momentan doar am draci...ma abtin ca asa am invatat cand sunt furioasa...dar as vrea acum sa vina toate "desteptele" forumului la care totul e alb sau negru si sa se gandeasca ele ce ar face in situatia ta...eu una inca o data mi8 se confirma ca decat " sa moara mama mea, mai bine sa moara mama lui" , adica sa-mo traiesc vioata asa cum se merita pt ca barbatii mai devreme sau mai tarziu " stiu ei de ce"!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Balanta....da, vezi? zi-i si tu...

Illia..imi pare rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

imi pare tare-tare-tare rau. daca ne-am cunoaste mai bine, ti-as zice sa stam de vorba ore-nopti, ori de cate ori simti ca nu mai poti, la orice ora si oricat.

vezi ca sunt in farmacii pastile din plante, care te pot ajuta: remotiv, sau sedatif pc, dar primul e mai bun.

parintii nu te pot ajuta in vreun fel? @@@@@@@@@@@@@@@@ si aici e o mare injuratura pentru el. nu, nu o sa-l mai primesti niciodata inapoi. asta e durerea, ca, odata ruptura facuta, greu, extrem de greau, de cele mai multe ori nciiodata, nu se mai reface. pentru ca amaratii astia au prostul obicei sa revina atunci cand nu-ti va mai pasa deloc. dar pana atunci mai e, iar eu am sa intru zilnic sa te sustin atat cat pot.

nici nu stiu ce sa zic, daca o femeie este mai bine decat daca nu stie ce vrea. cred totusi ca a doua varianta este mai periculoasa, pentru ca atunci cand ai un dusman definit e mai usor de luptat, decat atunci cand te lupti cu demoni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Ilia, draga de tine! O imbratisare virtuala....caci sincer omu'asta al tau ma lasa fara cuvinte! Tu esti cu capul pe umeri, in cazul meu eu reactionez urat la furie, frustrare...l-as priva cateva zile bune si de copii, dar vezi tu...copii nu sunt vinovati...di iar ma rog sa ma fereasca D-zeu de asa ceva ca sincer nu stiu cum as face!
Da' tu bine zici, ca daca te-ai putea incurca cu un altul...

Of mai Ilia, dar parca tot i-as da cu toate oalele in cap caci prea se joaca cu sufletul tau si al copiilor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

ilia, in ani si din ceea ce se intampla in jurul meu am invatat ca "egoismul" e cheia succesului...as fi suferit in viata mult mai putin daca mi-as fi vazut de interesele mele in primul rand...acum e prea tarziu sa pun in aplicare ce am invatat intr-o viata de femeie adevarata...am ajuns sa uarasc barbatii si daca sunt buni si daca sunt rai...am invata ca EI nu merita nimik pentru ca vine o zi cand sigur aflam asta...asa ca prefer sa fiu IMORALA pana la Dumnezeu si inapoi si sa imi duc viata macar la apus asa cum imi este mie bine fara sa imi pese de ceilalti...mai ales ca vine vremea cand si copii pleaca si nu se mai uita inapoi...esti fata desteapta...vei intelege ce spun... sau vei simti ca stiu ce simti si stiu ce vrei de la viata...nu am cand si cum acum, nu in imediata perioada,dar voi incerca pe posibilitatile mele sa ne cunoastem...am un plan in cap si faci si tu parte din el...si inca cateva fete...

of, she, imi vine sa scriu si eu ....SI TOT ASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ilia, eu cred ca omului ii e greu sa suporte binele.A-ti trecut prin atitea amindoi si cind in final zici ca e bine...i se face de duca (((:.

Tu il cunosti cel mai bine.Daca la inceput ziceam ca o fi stressat de afaceri,probleme,criza economica sau de 40'j de ani, acum nu pot sa mai zic nimic.

Nu cred ca are justificare la faptele sale,la modul de a pune problema: stai ca plec,dar mai stii...mi s-o face dor de tine (((:.Injur si eu (in gind) aici.

Da,sint in continuare alaturi de copii,ii vizitez in fiecare seara.Vizitele astea serale,ce inseamna? Control asupra ta incontinuare.O portita deschisa oricind.

Sincer,sincer Ilia.Eu cred ca ai gresit-o tu.Cred ca ti-am mai spus asta.Atunci,cind indiferent de motivatie i-ai permis sa plece prima oara.E barbatul tau? Legitim,nelegitim e barbatul tau.Aveti o familie si copii impreuna.Deciziile trebuie luate impreuna.Punct.

E o situatie tare incurcata in care el a decis,ai acceptat, i-ai cautat scuze desi nu ti-a convenit.

Nu e D-zeu pe pamint Ilia.Ai facut si cresti trei copii.Cum adica nu esti puternica? Esti un munte de putere.Chit ca acum ti se pare ca s-a naruit tot.Vorbeste numai cu tine insuti si vezi ce vrei
tu.Decizia ia-o tu.

Banuiesc ca aveti o situatie incurcata dpdv material,ca nu e simplu de impartit.Dar tie sa iti dea ce ti se cuvine,toata munca ta,toata independenta ta lasata in urma.Copiilor sa le asigure traiul cu care au fost invatati.O sa iti revii si o sa le judeci la rece.Deocamdata sint inca sentimentele.Pacat ca unor oameni le place joaca de-a "soarecul si pisica" si nu isi dau seama ca distrug tot prin asta.Sau mai stii?O crede ca asta e sarea si piperul relatiei voastre.O fi pentru el,pe tine te vad ca o familista convinsa.


Edit : Ce rezolvi,Ilia cu " combinatul" ? O razbunare.Daca e razbunare eu zic sa o gindesti bine.Eu sincer nu as face-o decit pentru mine,in momentul in care mi-am incheiat definitiv relatia cu acel barbat.Mi-as lua o perioada de pauza.Dupa aceea m-as gindi: vreau sa imi dovedesc mie ca sint atragatoare,ca inca sint un magnet pentru un barbat.Fara sa ii fac nicio confidenta ce poate fi speculata ca o vulnerabilitate.Si as lua,doar pentru mine,in egoismul meu (Balanta plec capul inca odata) tot ceea ce e frumos dintr-o aventura sau o relatie.Exact de ceea ce asa avea eu nevoie.Doar eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

am nimerit intamplator aici ...titlul m-a dus cu gandul la altceva ...nu -ti spun ilia fi tare, pentru ca vei fi de dragul copiilor tai, vei fi.
Ar trebui sa dau solutii sa ti spun ce trebuie sa faci ! incepand cu pasul 1, pasul 2 etc., nu inteleg ce plan are dumnezeu cu tine de ti-a dat incercarea asta tie si copiilor tai, despre cretinoidul ala nu pot spune nimic. imi vine sa plang si sa ma razbun, i-as da un copil cu el ca in fond e si-al lui. sa vad daca i mai tihneste viata singur sau cu alta asumandu-si si responsabilitatea cresterii propriului copil .

scuze stiu ca nu e in regula ce spun dar ...i-as da foc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Am vazut, am citi si m-am intristat! Inteleg ca omul tau si-a mai dat o sansa cu tine si cu voi si ca de fapt in timp ce tu erai fericita el se topea de dor. Acum eu zic ca daca vrea sa plece este bine sa pleca adica nu sa plece un pic, sa plece de tot si sa vina cu ore de vizita fixate prin telefon. Sa stea acolo cu totul si sa vada cum este fara tine, fara voi. Ca sa poate judeca corect, in aceleasi ipoteze. El vrea sa culeaga tot dar nici chiar in filme nu este asa!
Si pentru tine si pentru copii este mai bine sa va despartiti numai odata, nu un pic in fiecare zi toata viata. In acest fel innebunesti si tu, si copii! Trebuie sa acceptati toti realitatea si sa va ordonati viata in consecinta, ca doar nu veti sta ca in gara mereu sa vedeti cand si daca coboara EL. Si copii au nevoie de un mesaj clar.

De fapt in jur de 40 de ani si femeile, nu numai barbatii au ceva crize existentiale, dar femeile sunt ceva mai ancorate in realitate iar cu copii de mana chiar se echilibreaza. ceea ce nu este cazul sexului tare, care se dezechilibreaza la vederea unui decolteu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

ilia, in ani si din ceea ce se intampla in jurul meu am invatat ca "egoismul" e cheia succesului...

Aham ...cand am deschis eu subiectul ala cu "egoismul - calitate sau defect", mi s-a spus ca nu am empatie ...da, da - asa este Balantza, egoismul te apara de altii, de aceea E BINE sa fi egoist si sa-ti vezi de interesele personale.

Ilia, parerea mea este sa stabilesti exact, o zi, doua, in care el poate vedea copiii - atat. Nu sa vina cand ii convine si sa plece cand se plictiseste. Cu el mutat in alt apartament, copiii vor fi responsabilitatea ta, el este doar tatal calator ...
O sa va faca RAU, RAU si tie si copiilor, daca vine si pleaca cand il arde pe el dorul ...copiii o sa planga de o sa-ti rupa iar ce a mai ramas din sufletul tau cand el o sa plece, o sa fie anxiosi caci nu stiu exact cand il vad si cand nu. Cu un program fix - e mai usor, psihic, pentru toata lumea - mai putin pentru el, ca n-o sa mai aiba usa deschisa in casa ta cand vrea. Ah ! Si una din zile sa fie clar una de weekend - sambata sau duminica - ca sa ai si tu o nisha, sa poti iesi si intalni lume noua - nu neaparat o noua relatie, dar lume.

Ah ! Si inca ceva - imbunatateste relatia cu mama ta - sigur ca o sa-ti reproseze una alta, poate a avut dreptate, nu conteaza, e mama ta si o sa-ti fie aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

offf... cum sa va multumesc pt toata sustinerea pe care mi-o aratati din nou? poate doar dorindu-va sa nu treceti niciodata prin asa ceva, niciuna dintre voi... oricum, pt toate
acuma..
da, balanta, egoismul asta ar fi tare bun, dar nu l-am avut niciodata, fir-ar sa fie. poate ma invat minte de data asta..
dov, o sa incerc remotiv, sedatif pc de apa de ploaie vad... nu ma pot ajuta parintii mei si nici nu vreau. am o bona extraordinar, multumesc lui Dumnezeu, si in rest prefer sa apelez la soacra-mea, daca puteti crede, desi si ea e darimata de ce se intimpla, dar nu zice o vorba si face tot ce o rog.
delphin, nu pot sa-l privez de copii, fiindca asa cum spui ar fi greu pt ei, in primul rind. si apoi il vad cat tine la ei, asta v-am zis de la inceput, ca tata n-am ce sa-i reprosez, deloc.
anyella, da, control asupra mea si portita de intoarcere, fiindca el nu vrea nici cu mine dar nici fara mine. el vrea salt in gol, dar cu plasa de siguranta. cind i-am permis sa plece prima oara nu era barbatul meu, era un tip cu care ieseam la o cafea, un prinz, pt ca eu lucram seara si in we. nu stateam impreuna, nu eram casatoriti, nimic. ba mai mult, eu eram o femeie cu job serios si copil dintr-o casatorie anterioara, deci rupeam destul de greu timp pt el. era alta poveste atunci... n-avem nimic de impartit material, iar in ce priveste obligatiile financiare fata de copii si casa in care stam, n-am nicio grija, aici va fi corect, fiindca asa e el. nu vreau sa ma combin din razbnare, ba nici macar n-as tine mortis sa afle el, m-as duce cu un barbat ca sa-mi spuna si mie cineva ca ii e dor, ca sa-mi spuna si mie cineva ca sunt frumoasa, ca sa ma simt femeie din nou si dorita.. chiar daca doar pt o luna, doua..
teo desi inteleg ca ai vrut sa-ti arati sustinerea fata de situatia mea, as prefera sa eviti injuriile. orice ar fi intre noi doi e tatal copiilor mei si ma deranjeaza sa se vb despre el asa, mai ales cita vreme eu nu o fac. cit despre copii... prima oara a plecat singur cu baiatul cel mare la munte cind avea vreo 8 luni si de atunci tot pleaca mereu. nu are nicio pb sa se descurce cu el, cu amindoi sau cu toti 3. nu asta e pb mea, nu e genul de tata care pleaca si-si mai aduce aminte o data pe an ca are niste copii pe undeva, parca.. multumesc oricum.
aiuras, buflea, aveti dreptate, cel mai bine ar fi sa stabilim un program clar si probabil ca asa voi face. poate nu neaparat din prima zi, dar cit de repede, pt ca sunt convinsa ca va fi un haos general si dureros.

daca mi-as gasi simtul umorului as pune un pariu: inainte de sarbatorile de iarna imi va cere sa se intoarca acasa!

Mergi la inceput