Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Nadinas ,draga de tine ia-ti inima in dinti si lasa-l sa plece .Tu nu ai nevoie de un astfel de barbat (nu-ti ofera nimic.Nici incredere,nici dragoste ,nici respect).Mai mult sa nu crezi ca-i schimbi sentimentele ca te rogi de el,o sa ajungi sa nu te mai respecte nici cat o face acum..Esti fff tanara si viata ta poate sa fie una frumoasa ,chiar daca acum pare o drama.
Va veni vremea sa se si intoarca la tine dupa ce te desparti de el dar trebuie sa fii tare si atunci.Meriti mult mai mult decat ...


adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

eu cred ca e mai bine sa-l lasi sa plece. serios! e mai bine si pt el, desigur, si pt tine. nu stiu cum sunt legile daneze, poate ar fi bine sa incepi sa te interesezi.
daca inainte de asta a mai fost altcineva, inseamna ca omul asta vrea, pe altcineva. de ce? e intrebarea la care ar putea sa-ti raspunda doar el. ce nu mai merge intre voi, ce vrea, ce cauta?
s-ar putea sa regrete mai tirziu, nu stiu, dar asta nu mai e treaba ta. fiecare isi asuma deciziile personale.


In legatura cu divortul in Danemarca stiu ca daca te insala nu e nevoie sa treci prin cele 6 luni de separare poti divorta direct fara sa astepti.

Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefania_97

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

eu cred ca e mai bine sa-l lasi sa plece. serios! e mai bine si pt el, desigur, si pt tine. nu stiu cum sunt legile daneze, poate ar fi bine sa incepi sa te interesezi.
daca inainte de asta a mai fost altcineva, inseamna ca omul asta vrea, pe altcineva. de ce? e intrebarea la care ar putea sa-ti raspunda doar el. ce nu mai merge intre voi, ce vrea, ce cauta?
s-ar putea sa regrete mai tirziu, nu stiu, dar asta nu mai e treaba ta. fiecare isi asuma deciziile personale.




In legatura cu divortul in Danemarca stiu ca daca te insala nu e nevoie sa treci prin cele 6 luni de separare poti divorta direct fara sa astepti.

Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca






tare!!! daca mai sunt si alte avantaje legislative de genul asta, incep sa invat daneza si sa ma mut acolo!
adica, nu-ti trebuie martor pe Gigel care sa spuna cum l-a vazut pe nenorocit cu mina pe sub fusta vecinei Maricica??? nici ca aragazu' e cadou de la mama ta si, deci, nu face obiectul partajului???
ce departe de civilizatie traim in romanika..... fir-ar..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Daca ai martori si mai bine. Dar daca de expemplu face o copie a e-mailurilor. Trebuie sa ai un minim de dovezi dar in cazul ei email-urile cred ca ar fi suficient. Insa daca dovedesti ca inseala nu e nevoie sa stea separati 6 luni.

Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadinas spune:

Fetelor multumesc mult pt sfaturi.Stiu regulile in legatura cu divortul aici.Vreau separarea mai intai....daca ma tine inima....ca poate,poate ii vine mintea la cap...desi nu cred.
Nu pot sa-i iau copilul deoarece este un tata f bun,doar eu sunt piatra cea grea...Aranjamentele cu privire la custodia copilului se pot face intre soti si de cele mai multe ori custodia e comuna.Pentru mine e ok,doar ca nu-mi pot vedea copilul 2 saptamani pe luna....
Stefania da-mi un PM,daca vrei sa ne intalnim,mi-ar prinde tare bine.Eu stau la 16 minute distanta de Copenhaga.
Multumesc f mult pt incurajari,deocamdata m-am pleostit,nu sunt insarcinata si-mi doream enorm acest copil.Asta e....
Va tin la curent si sper sa am taria necesara de a face ceea ce este bine pentru mine.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

dragelor, ma intorc cu vesti proaste...
a fost ploaie de vara impacarea noastra, am revenit la partea in care el vrea sa plece. si-a gasit deja un ap in care sa se mute. o tine intr-una ca nu e vorba de altcineva, ca, de fapt, el nu stie ce vrea... ca nu se regaseste emotional. nu-l cred! cred ca e alta femeie la mijloc, dar nu ma apuc sa string dovezi fiindca nu vad la ce mi-ar folosi. cred ca si prins cu una in pat ar nega si mi-ar spune ca visez... le doresc oricum tot raul din lume, sa ma ierte Dumnezeu, dar pt toata durerea mea trebuie sa plateasca cineva..
acum astept cu inima strinsa momentul in care o sa-i anuntam pe copii.. Doamne.. 3 copii impartiti intre 3 case... cine m-o fi blestemat asa, ca n-am facut rau nimanui...
si nu mai stiu decit sa ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere, fiindca nu mai am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Imi pare atat de rau, Ilia... Iti urmaresc subiectul de la inceput si am fost foarte bucuroasa pentru tine cand am inteles ca lucrurile revenisera la normal. Inca ma incapatanez sa cred in povesti cu happy end si a ta era, iata, una din ele. Habar nu am ce sfat as putea sa iti dau, ai avut, oricum, mai multa rabdare si intelepciune decat as fi avut eu vreodata. Intr-adevar, ai nevoie de putere si eu asta iti doresc: multa, multa putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

illia: gata, fruntea sus si un de la mine pe ea.
Lasa-l sa plece sa se regaseasca(mai degraba sa se stabilizeze emotional), iar daca vrei sa-l mai primesti alaturi de tine, fa-l sa danseze cum ii vei canta tu. Ai dovedit ca esti o femeie puternica si crede-ma pe cuvant, in reltaia voastra el este cel care pierde, nu tu.
Dupa ce ar pleca, eu l-as "taia" de la multe lucruri care acum sunt normale, sunt curioasa cum se va purta in viitor, va veni si va pleca cum va avea chef din casa sub pretextul copiilor? Va pierde baia de seara a copiilor sau primii pasi ai lui Max? Sau este prezent seara si apoi doar merge sa doarma in alta parte? Cum va vedea el toate lucrurile astea? Va fi aparitie efemera dupa cheful lui langa copii, iar apoi isi vede de " burlacie"? hmmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

felicic
sigur ca-l las sa plece, oricum n-am ce-i face. sa-l primesc inapoi, hm.. eu i-am spus deja ca daca pleaca e pt totdeauna, la mine nu se mai intoarce. el n-o ia de buna, vb mereu despre daca o sa vrea sa se intoarca si eu o sa mai vreau sa-l primesc, poate o sa putem ... acum zic nu hotarit, dar eu stiu ce planuri are Doamne Doamne cu mine si cum va arata viata mea mai incolo...
l-am taiat deja de la niste lucruri, el vroia sa ne purtam in continuare ca si cum nimic nu s-a intimplat, adica ne vedem cu prietenii, iesim in oras. noroc ca mai avem un prieten cu scaun la cap, care i-a spus ca el nu poate asa. ori se vede cu mine, ori cu el, dar asa nu.. adica.. iesim in patru, dar voi va despartiti si ne prefacem ca nu stim sau ce? ii multumesc pt asta!
da, el vrea sa vina in continuare in fiecare seara la baie, sa vada copiii, sa stea cu ei... cum o sa trec eu prin asta, n-am idee... adica, il vad, vb despre copii, ii spalam impreuna si dupa aia el pleaca si se vede cu alta femeie, sau nu.. sau... vrea sa ramina peste noapte si eu ii spun nu si-l apuca dracii.. ca el vrea si cu mine dar si fara mine.. habar n-am ce e in mintea lui..
ce stiu e ca am de gind sa-l pun cit mai repede in fata consecintelor faptelor lui, inclusiv daca pot sa ma combin a doua zi cu alt barbat, o s-o fac.
si cind o sa vada asta si o sa ajnga seara intr-un ap gol, unde nu-l asteapta nimeni sa-l intrebe daca a mincat sau daca e obosit si nici dimineata n-o sa-i mai faca nimeni cafeaua... ee, poate atunci o sa inteleaga. sau poate nu, poate o sa-i fie bine cu altcineva, dar ma indoiesc ca mai gaseste curind devotamentul pt familie pe care l-a gasit la mine.
pb e ca nu pot sa maninc, nu pot sa dorm, sunt tot timpul ametita si nu inteleg ce rau am facut sa merit asta si nu vreau deloc sa traiesc in afara unei familii, cu copiii impartiti si nu pot sa ies din starea asta. si ma buseste plinsul la fiecare minut si mi-e groaza de intrebarile copiilor, de ce o sa simt eu cind o sa-l vad si o sa stiu ca nu mai e al meu, de cite nopti singura in casa o sa petrec....
si nu cred ca sunt atit de puternica pe cit ma credeti voi!.... desi va multumesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

illia: tu-l iubesti, asta imi este mie foarte clar, altfel ai fi acceptat o discutie si apoi il zburai din viata ta. Nu ai fi stat sa diseci, sa-ti cauti tie vina, sa-l intelegi si sa-i dai circumstante atenuante. Astfel de lucruri se petrec doar cand il iubesti pe acel om si il vrei pentru tine, personal, strict pentru persoana ta, asa cum o femeie vrea un barbat(nu doar in sens biblic). dca-l vroiai doar ca tata al copiilor se rezolva pana acum intr-un fel sau altul, dar tu il vrei pe el alaturi de tine, ca barbat al tau, iubit, sot si tata. Si eu cred ca inca se mai poate lucrul asta, dar nu stiu sigur daca se merita macinarea sufleteasca la care te supune cu incertitudinile lui. Nu stiu daca el merita, ca nu sunt in pielea ta si nu-l "iubesc" eu, dar tocmai celui iubit ii iertam atatea si de ceea facem greseli si de aceea suntem subiectivi. Poate ca halucinez dar eu nu pot sta intr-o relatie ca cea "iubita", eu nu traiesc daca nu"ard", este greu, ar fi mult mai comod de partea cealalta, a celui "iubit", si totusi, eu cred ca in peregrinarile lui de Ulise el te percepe ca pe o Penelopa. Daca poti sa-l manipulezi la faza asta, go for it, s-ar putea sa ai rezultate rapide daca te vede zambind altcuiva, daca-l rogi sa stea cu copii intr-o seara pentru ca vrei sa iei cina cu un barbat. S-ar putea sa-l trezesti si sa realizeze ca te pierde pe tine, nu pe mama copiilor sai. eu as folosi toate armele din dotare, nimic nu mi s-ar parea prea mult daca as sti ca pe el il vreau si ca el,momentan, este prins intr-o capcana nehotarata a propriilor simturi. Nu m-as umili daca as sti ca sufletul sau si inima apartin alteia, l-as lasa in pace.
ma repet, doar tu stii daca el merita sa te zbati atat, tu ii stii calitatile si defectele puse in balanta, doar tu stii daca poti sa-l ierti ca s-a indoit de tine, ca femeie a lui, si ca ar fi vrut sa te inlocuiasca in sistemul lui de valori, pana la urma doar tu stii daca il mai vrei in mintea, patul si caminul tau.

Mergi la inceput