Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

no .... ashe

parca asimov era de parere ca o criza nu e decit un moment decisiv in evolutie

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellene_n

konteaza pentru ca e posibil ca pe viitor sa se mai manifeste asa. si atunci.....in loc sa mai dezbata subiectul pe 53 de pagini.....sa stie cum sa actioneze.
conteaza enorm ce-a fost!!! trebuie sa-si cunoasca sotul si sa stie ce anume l-a determinat sa se manifeste in acest mod. macar pentru a stii ce sa faca ptr. a nu-l mai duce spre acel punct.


Cand ai certitudinea ca raceala sotului e din cauza altei femei nu mai poti sa i-o ierti. Orice alta explicatie merge inghitita. E mai bine sa nu o intereseze atat de tare ce a fost. Important este ca acum e bine. Eu am facut parte din categoria celor curioase rau... si acum relatia noastra nu are absolut nici o sansa tocmai ca nu pot ierta infidelitatea. Daca ar fi sa pot schimba ceva din trecutul meu exact asta as schimba..nu as mai scotoci dupa motive. Daca se poate salva ceva salveaza daca nu..nu. Experiente din astea lasa traume pt tot restul vietii... nu o sa mai am incredere in nici un barbat de acum in colo..sau ma rog..mult timp.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Da. Si eu am trecut printr-o aventura ieftina a barbatului de linga mine. Am vrut eu sa imi dovedesc ca sint detectivu' lui peste : ).Veneam dintr-un mariaj anterior cu inselat si eu si el, de ambele parti.Mi-am facut mult rau,mi-au trebuit ani de zile pentru incredere.Nici acum nu o am.

Detaliile picante,atunci cind suferiti din dragoste...lasati-le la cosh fetelor.Astea ne maninca : ).Eu,pe vremuri,inainte de consolidarea relatiei i-am spus : accept o aventura de maxim citeva ore,hai o noapte ,dar fara stirea mea.Daca minti...pune tot la contribuitie.Daca aflu,te las.

Scuze,Ilia de off (mare off ).

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

draga illa, cand m-am intrebat ce-a fost....m-am gandit la orice, dar nu la o alta. desi...in orice situatie, ar trebuie sa stii ce fel de om ai langa tine. acum ca esti fericita, nu uita prin ce ai trecut, sau mai bine zis....invata ce trebuie invatat din experienta avuta.
si...daca ai reusit sa te cunosti mai bine pe tine, fa asa si cu cel de langa tine. invata sa-l cunosti. iti va fi de un real folos mai tarziu.
nu vrei sa stii ce-a fost in capul lui cand tu ai suferit si te-ai perpelit atat? macar de curiozitate?
ce fel de om ai langa tine? un om bun sau NU?
sau nu te intereseaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadinas spune:

Ma inscriu si eu la acest subiect.Sotul meu,are 39 de ani si e innebunit dupa o fata de 19 ani,cu care a avut o aventurica,anul trecut.Am aflat abia acum intamplator,cand i-am citit e-mailurile.e indragostit ca un copchil,ii vb dulce,frumos,asa cum mie nu mi-a vorbit in ultima vreme.am inlemnit,am slabit enorm,nu ma mai pot concentra nici la job,sunt distrusa.De ce????Am vorbit cu el si neaga tot,cica eu sunt f geloasa.N-am fost niciodata geloasa pe el,in 6 ani,nu m-am gandit niciodata la asa ceva,mai grav e ca vrea sa divortam,nu vrea sa incerce macar sa-si salveze casnicia.Mi-a spus ca nu ma mai iubeste,si-i pare rau......l-am implorat sa incerce,de dragul nostru si al copilului.M-am gandit ca o fi si el in pragul crizei,ca atatia altii.Calculatorul l-a nenorocit,e disperat,tot timpul verifica daca ea i-a mai scris ceva.E-mailurile le-am citit intamplator si mi-e frica sa incerc sa mai citesc ceva,deoarece chestia asta ma distruge psihic.
Oare ce sa fac???
Inca il mai iubesc,de aceia sper sa-i vina mintea la cap.Am 34 de ani,dar rat f tanara,oare ce-i ofera aia de 19 si eu nu-i ofer???
Mai grav este ca-i scrie in e-mailuri ca o sa se desparta curand si ca el e impacat cu aceata chestie.Mentionez ca tipa nu locuieste aici,ci f departe,dar anul trecut cand s-au intalnit elnu i-a spus ca-i insurat,ci doar ca are un copil...DEE ce?????
Mi-e frica sa n-o iau razna.
Intr-adevar e f rece cu mine si cica face sfortari,dar nu poate dicta sentimentelor..Stiu ca in adancul sufletului o sa se termine rau,dar inca mai sper...
Dati-mi si mie un sfat,oricare ar fi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

nadinas, imi pare tare rau ca subiectul meu ti-e de folos... nu stiu daca ai citit tot subiectul, daca nu iti recomand s-o faci, poate te ajuta, poate iti folseste cumva... eu nu l-am implorat nimic, i-am spus, de cind am inceput sa banuiesc ceva - dar, din pacate n-am stiut nimic sigur - ca ma dau deoparte imediat, daca asta vrea, daca e indragostit de altcineva.
poate asta ar trebui sa faci, sa-l ignori, sa-i spui ca esti de acord sa plece si intre timp sa-ti iei viata si sufletul facute bucati si sa incerci sa le lipesti la loc... fara el. Sa vada ca esti stapina pe tine.. nu-i impresioneaza lacrimile noastre cind au in minte alta femeie, nu-i mai impresioneaza nimic, de fapt, ce tine de noi..
Ca sa fiu brutal de sincera cu tine, cred ca, de fapt, n-ai nimic de facut decit sa-l lasi sa ia decizia pe care simte s-o ia.. pentru ca, mereu, in cazurile astea, mingea e la cel care inseala, nu la celalalt, cred eu. Conteaza, pina la urma, ce simte el, cit valoreaza pt el familia voastra, istoria pe care o aveti impreuna, trauma copilului, cit valorezi tu ca partenera si ca mama pt el, cit de mult se gindeste la viata lui alaturi de altcineva in care va trebui sa ia in calcul, realist, relatia cu copilul... offf, sunt o gramada de necunoscute de pus in ecuatia asta si nu le poate pune decit el, fiindca el isi picteaza acum planurile. Conteaza cit de rational si cit de familist e.. Cit de deteriorata e relatia voastra, daca pina acum a fost totul bine si brusc a aparut altcineva, sau daca el s-a declarat mai demult nemultumit de niste lucruri legate de cuplul vostru...
pina acum ai avut semne ca el e nemultumit de relatia voastra? ti-a spus ceva?
imi pare rau ca treci prin asta, imi amintesc perfect cit de rau doare..
te imbratisez si astept vesti...

ah, nu pica in capcana "ce are ea si eu nu am"... nu-ti face decit rau sa te devalorizezi in fata altei femei. nu e vorba ca e mai frumoasa, mai inalta, mai slaba, mai si mai decit tine... e ALTA! si pt ei asta e de ajuns.
nu-i mai citi e-mail-ul. acum crezi ca ai vrea sa stii, crede-ma, nu vrei. orice amanunt vei afla in plus, nu-l vei mai uita niciodata! iti faci rau din nou..
nu i-a spus ca e casatorit, fiindca nu toate femeile accepta cu inima usoara sa devina amante, cu exceptia celor care urmaresc doar banii si atunci nu le pasa de sotie, copii, etc. dar de cele mai multe ori si ele sunt victime, ca si noi, ale unor vorbe mestesugite si ale unor promisiuni de iubire vesnica. iar la 19 ani... crezi in iubirea vesnica! O, si cum crezi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadinas spune:

Ilia 99,multumesc f mult ca mi-ai citit postarea.Relatia noastra a fost in asamblu buna,au fost si momente neplacute,dar am trecut peste astea.Sotul meu e artist,tot timpul viseaza,tot timpul vrea ceva nou....tine enorm la copil,de aceea mi-a propus eu sa-l tin o saptamana si el o saptamana...eu nu pot accepta asa ceva deoarece nu pot sa stau fara copil o saptamana si tot asa....copilul are 4 ani si stiu ca o sa fie f afectat,2 case,2 seturi de reguli....nu pot,de aceea aman cat pot semnarea separarii,ca aici mai intai esti separat 6 luni si dupa aia divortul...nu pot semna acele acte,nu pot.Copilul e f atasat de el si culmea,imi spune ca vrea acest divort si datorita copilului deoarece baiatul e f obraznic cand suntem amandoi cu el...astea sunt texte,i s-a pus pata sa se desparta si nu mai vede si aude asa ceva...are prieteni care-l sfatuiesc sa divorteze,iar el e f influentabil.Cica inca ma place si ma doreste,dar nu ma mai iubeste....Da,nu-l impresioneaza lacrimile mele,dar spune ca face sfortari sa fie cu mine...nu se implica in activitatile mele,e f distant,abia daca-mi spune buna,tot timpul e la calculator.Il enerveaza daca vb despre chestia asta,nu vrea sa apelam la unpsiholog,n-are decat un sg gand---sa se desparta...nu stiu cum o sa se termine,nu fac bine ca nu-l las sa plece,dar nu pot,nu acum.Probabil ca trag de timp ca sa ajung eu la saturatie si sa renunt singura...inca il mai iubesc si asta doare f tare,am sufletul facut bucati,dimineata abia gasesc putere sa ma scol,la job trebuie sa ma concentrez f mult si deja m-au luat sefii la ochi si ma intreaba daca nu sunt bolnava.
O alta problema ar fi si faptul ca banuiesc ,ca sunt insarcinata,vreau acest lucru,imi doresc copilul.Ideea asta l-a speriat f tare si chiar mi-a spus ca am planuit sarcina si acum trebuie sa stea cu mine din acest motiv.Nu se pune problema financiara,ma pot descurca sg cu 2 copii,dar nu vreau sa-mi vad baiatul la fiecare a doua saptamana.
Daca intr-adevar sunt insarcinata,aflu abia luni,nu stiu daca acest copil o sa imbunatateasca lucrurile.Probabil ca nu,dar culmea imi da mie un motiv sa ma concentrez asupra aætui lucru...
N-am citit postarile anterioare,o sa le citesc,poate or sa ma mai intareasca.
O sapt super la toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadinas spune:

Da Ilia,o sa incerc sa nu-i mai citesc e-mailurile fiindca innebunesc,fetiscana asta abia a terminat liceul,iar el vede in ea altceva...Spune ca nu vrea sa-mi faca rau,ca-i pare rau de suferinta mea,ce ma doare este ca minte,ca neaga cealalta femeie??? De ce???Fiindca este las si nu-si asuma aceasta responsabilitate.I-am spus ca s-ar putea sa regrete mai tarziu,iar el a spus ca poate,dar asta e...Am avut o istorie frumoasa,un inceput fantastic,dar acum totul e istorie.Culmea e ca nu l-am crezut genul care sa se uite dupa altele...dar cat m-am inselat!!
ma doare ca o invita pe pustoaica aici,sa-i arate orasul...oare ce-o sa minta cand o sa se intalneasca cu ea?
Inainte de a incepe sa-i scrie pustoaicei si-a cautat tot asa o alta iubire,de data asta o femeie matura pe care o implora sa se intalneasca cu el.Asta s-a intamplat in iunie cand eu am fost in Romania.Tipa asta l-a respins si i-a spus sa se gandeasca la prietenea lui,prietena fiind eu,la fel nu i-a spus ca este insurat.Am crezut ca a terminat si cand colo...???
Of,de ce naiba doare atat de tare si de ce nu pot sa-i spun sa plece???
Culmea e,ca-mi da sfaturi sa-l las sa plece ca asa e mai bine...
Nu stiu cum e mai bine,nu mai stiu nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

eu cred ca e mai bine sa-l lasi sa plece. serios! e mai bine si pt el, desigur, si pt tine. nu stiu cum sunt legile daneze, poate ar fi bine sa incepi sa te interesezi.
daca inainte de asta a mai fost altcineva, inseamna ca omul asta vrea, pe altcineva. de ce? e intrebarea la care ar putea sa-ti raspunda doar el. ce nu mai merge intre voi, ce vrea, ce cauta?
s-ar putea sa regrete mai tirziu, nu stiu, dar asta nu mai e treaba ta. fiecare isi asuma deciziile personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

auzi, ce-mi place mie asta cu " nu ma lasa nevasta sa plec"... adica, te tine legat de calorifer cu lantul? eu, maritata, cu copil, am plecat exact atunci cind am vrut, nu cind m-a "lasat" barbatul sa plec. pe el l-am anuntat ulterior ca ne vedem la tribunal... asta e tot o scuza patetica de-a lor, fiindca, de fapt, n-au curajul sa-si asume decizia.
treaba cu sarcina... off.. m-as bucura pt tine, daca asta iti doresti, mie mi se pare un act de curaj si-mi scot palaria in fata ta.. iti va trebui multa putere, pt ca sansele sunt sa te urasca si mai si "ca-l tii" cu inca un copil.
te pup si iti tin pumnii!

Mergi la inceput