Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Am scris inainte sa-ti citesc ultimele 2 mesaje, cu atat mai mult ma bucur ca ti-am raspuns. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:


"pina la urma i-am spus ca eu cred ca are pe altcineva. mi-a spus ca nu are, in sensul de alternativa viabila"
"si chiar daca ar cunoaste miine vreo miss, tot eu am mai multe sanse din start pt a ramine linga mine: sunt femeia pe care o iubeste de 8 ani, care i-a dat cel mai important lucru din viata lui: cei doi baieti"
[/quote]

Cu tot riscul de a-mi lua rosiile de rigoare io din frazele de mai sus inteleg asa: ca el are o aventura, si ca foarte posibil sa mai aiba si altele, dar important, vorba cintecului "este c-am stat cu tine". Este si asta o alternativa de convietuire in 2, eu nu o contest si fiecare este liber sa aleaga (mai ales ca tu Ilia spuneai pe undeva daca am inteles eu bine ca ti s-ar potrivi rolul de amanta). M-am gindit ceva vreme daca postarea asta a mea va fi oportuna si sincer, nu vreau sa te supar, da ma gindesc ca si mie mi-ar place sa primesc pareri sincere. Oricum este mare lucru ca ati inceput sa discutati si recunosc ca nu ma asteptam ca el sa faca acest pas.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

mihaela_80, ai dreptate, e perioada propice sa incep sa fac schimbari la mine. nu pt el sau pt relatia noastra, ci pt mine si, mai ales, pt copii. caci fii-mea, de ex, desi nu-i e frica de mine fizic, n-am batut-o niciodata, evident, de fiecare data cind vreau sa vb cu ea, se blocheaza, nu raspunde nimic, se uita la mine si tace. asta e reactia mea! iar ea a preluat-o. am citit o carte scrisa de o tipa, dupa ce a facut 7 ani de psihanaliza. m-a uluit! cite rani necunoscute si ce amprente lasa in noi... vreau s-o recitesc si da, sa-mi caut esurse in afara familiei. cred ca m-am plafonat, rutinat si m-am umplut de frustrari. 3 copiii sunt greu de dus..
agnes, eu nu dau cu rosii, dar pb cred ca e nu ca ar avea o aventura, ci cum fac sa-mi rezolv pb mele, ca sa nu mai aiba ce cauta in afara. atentie! el sau rmatorul, pt ca mergind pe tiparul in care functionez acum si urmatorul partener va gasi, dupa citiva ani, aceleasi pb la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

ma bucur ca ai avut discutia asta cu el, ptr. ca altfel, cum erai tu cu nervii intinsi la maxim, situatia s-ar fi indreptat intr-o directie gresita.
sunt de acord cu el si sunt convinsa ca nu are pe nimeni. vorba lui, ar fi plecat dupa aia , daca asta ar fi fost problema. dar problema exista intre voi si tot de voi poate fi rezolvata.
draga mea, reia-ti calmul, intelepciunea de care nu duci deloc lipsa si.............O SA FIE F.F.F.F.F.F.F.F BINE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ieri ma apucasem sa-ti scriu un mesaj - despre ce scrii tu acum - da' am renuntzat, ca ma gandeam ca poate suna cum ca-ti dau sentimente de vinovatie si ma gandeam ca nu de asta aveai tu nevoie ieri, ca am sa mai astept pana vine momentul propice.

si ar fi sunat cam asha: m-am tot gandit la voi, la tine, la familia voastra. si titlul topicului "criza … sau?" m-a dus la gandul daca nu cumva tu cand ai inceput sa scrii nu erai intr-o faza de negatie. si se stie ca daca esti in faza asta cel mai potrivit e sa-ti intorci privirile spre tine. chiar daca nu e placut. s-ar putea sa nu gasesti acolo doar ce-ti place ci si lucruri care nu-ti vor fi pe plac. poate-ti amintesti lucruri pe care doar le-ai indesat cat mai afund. poate iti vei da seama ca anumite probleme le-ai cauzat singura prin comportamentul tau. dar orice ai descoperi acolo in tine, fi sincera cu tine insati.

acum spui ca problema ta e de comunicare. si cum spunea cineva ti-ar fi mai usor sa incepi/inveti sa comunici daca si el ar fi mai comunicativ. si e muult mai usor sa comunici cand ai incredere in celalalt, cand stii ca poti sa fi tu insati in prezentza lui.

stiu ca vei incerca. si el. aveti toate sansele sa reusiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

vezi mai jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:


agnes, eu nu dau cu rosii, dar pb cred ca e nu ca ar avea o aventura, ci cum fac sa-mi rezolv pb mele, ca sa nu mai aiba ce cauta in afara. atentie! el sau rmatorul, pt ca mergind pe tiparul in care functionez acum si urmatorul partener va gasi, dupa citiva ani, aceleasi pb la mine.
[/quote]

ilia, nu la tine ma refereream la capitolul dat cu rosii ci la reprosurile ce mi s-ar putea aduce ca vreau sa stric o familie; tu ai tot dreptul, ca doar e subiectul tau si viata ta.
E foarte bine ca te vei intoarce spre tine, asta poate sa te duca numai inainte. Eu cred ca, daca intr-adevar exista un pattern negativ, acesta poate fi legat si de modul tau de a-ti alege partenerii (vezi cartea "Femei care iubesc prea mult" s-a scris mult despre ea pe acest forum). Dar pe de alta parte nu cred ca e ok ca tu sa preiei toata vina, si de asemenea nu cred ca e corect ca el sa-si justifice "scaparile" astfel. Decit, repet, in cazul in care conveniti de comun acord ca asa ceva se accepta in cuplul vostru.
Adica, de cite ori unul din voi nu gaseste acasa ceea ce are nevoie, este liber sa caute prin vecini. Apropos, ai si tu aceleasi drepturi ? Si cum ramine cu dorinta ta de a fi iubita pentru exact ceea ce esti ? Inca odata, imi cer iertare daca sunt prea insistenta si te rog sa-mi spui direct daca deranjez.
Iti doresc o zi frumoasa


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Draga Ilia, dupa cum povestesti, imi dau seama ca amandoi (si tu si sotul tau) sunteti niste oameni inteligenti si maturi. Parerea mea (mai ales dupa ultimele tale postari) e ca, dupa cum o spune si sotul tau, pb voastra e in relatia voastra, nu in alta parte. S-ar putea sa fie chiar lipsa de comunicare, tu stii mai bine asta. Cred ca felul in care se poarta e un mod de a-ti atrage atentia ca ceva nu e in regula, poate isi doreste mai multa atentie din partea ta, mai multa afectiune...De multe ori, oamenii isi inseala partenerii din motivul asta. Nu ii tin partea, dar ai pomenit ca ai mai facut o greseala din asta in mariajul precedent.

Dupa cum scrii, eu am impresia ca amandoi tineti f. mult unul la altul dar poate nu (mai) stiti cum sa va impartasiti lucrul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

adela, e posibil sa fi fost intr-o stare de negare. bineinteles ca eu sunt minunata intotdeauna si doar ceilalti gresesc in fata mea.. :) discutia de ieri n-o avem prima oara, nu e prima oara cind imi reproseaza treaba cu comunicarea si, marturisesc, initial m-am opus pina in pinzele albe si am incercat sa-i explic cit de bun comunicator sunt eu si EL nu. mi-a luat mult timp sa accept ca ar putea avea dreptate si inca ceva sa recunosc ca da, e o pb a mea. mai ales aducindu-mi aminte ca si fostul mi-a reprosat-o. dupa care mi-a spus-o si terapeutul. acuma.. daca 3 oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci! scrie-mi orice iti trece prin cap, chiar daca te gindesti ca ma deranjeaza. de ceva vreme pot sa apreciez si dusurile reci, fiindca sunt singura cale sa ma uit la mine.
agnes, nu mi se pare ca preiau toata vina, doar pe a mea, acolo unde exista. si nu cred ca incearca sa-si justifice nicio scapare. pe de alta parte, drepturile mele sunt egale. si eu pot veni sa spun: de miine vreau sa fii asa, altfel eu nu mai pot sta cu tine. ce poate sa-mi faca? sa-mi spuna ca poate sau nu sa fie cum vreau eu. dupa care e decizia mea ce fac mai departe. iar asta e o optiune pe care mi-a dat-o si el. mi-a spus ca pot oricind sa-i spun ca ce vrea el nu se incadreaza in sistemul de valori si ca eu asa sunt. daca ma vrea asa, bine, daca nu, nu. nu mi-a impus sa ma schimb, ca sa ma iubeasca el mai departe. mi-a spus ce are nevoie. daca pot sa-i dau eu sau nu, asta ramine la latitudinea mea. si u ma
deranjezi.

agnes, acum am recitit mesajul tau: chiar cred ca ai inteles gresit. in primul rind, ca incep sa ma indoiesc din nou de varianta cu amanta, mai ales din cauza a ce mi-a spus aseara. de o saptamina eu dorm pe canapea, din motive medicale, nu conteaza. nici prin cap nu mi-a trecut sa-l intreb daca il deranjeaza, adica am presupus ca intelege. ei, aseara mi-a reprosat ca nu l-am intrebat macar, ca nu l-am rugat sa aranjeze patul intr-un fel in care sa pot dormi comod, ca nu-i place sa-l las sa doarma singur. am ramas masca..
si nu cred ca se pune pb, in cuplu noastru, de libertinaj de genul celui pe care-l pomenesti. cred ca e mai degraba, cum a spus cineva, o incercare de a-mi capta atentia, de a-mi spune ca are nevoie de mai mult de la mine.
iar treaba ca mi s-ar potrivi rolul de amanta... Dumnezeule, era o gluma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Din ce povestesti tu acum, e clar ca e o problema de comunicare. De la amandoi.
De ce a asteptat 8 ani sa-ti spuna...sau ma rog cat a asteptat cand a vazut ca se ingroasa treaba. Mai poate fi gelos si pe atentia pe care o acorzi copiilor, chiar daca ii iubeste enorm si e un super papa.
Eu am avut parte de o replica cand eram insarcinata cu primul copil...dupa ce am aflat ca e baiat...eram eu si cu burta mea, atat. Mergeam singura sa ma plimb, sa cumpar hainute, etc. Intr-o zi mi-a spus-o trist"Stii,eu eram aici inaintea lui! Si eu il iubesc...e copilul meu, dar tu esti iubita mea si am nevoie de tine!"
Atunci mi-am dat seama de tot, eu nu observasem. De atunci, imi pastrez mereu timp si petru el, indiferent cat de grea mi-a fost ziua!
Cand e acasa se ocupa de copii sa-mi lase timp si pt. mine, sa fac ce am chef! Seara culcam copii impreuna, unul unu si unul celalalt, schimbam in fiecare seara.
Dupa ce copii dorm ori bem un suc impreuna si povestim de ce am avut peste zi, ori ne retragem in camera la activitati sportive :) si apoisuc si vorbarie. Il ascult tot ce-mi spune despre servici, mereu se sfatuieste cu mine cum sa faca, sa-i dau o idee. eu ii povestesc de ale mele...Si asta facem mereu. A devenit "prietena mea cea mai buna", chiar mai tregem si cate o barfa impreuna!

Iti doresc si tie sa ajungi la aceasta performanta! Sa comunici cu el. Sa-i spui ce te framanta, indiferent daca simti ca orgoliul tau primeste una pt. ca trebuie sa te descoperi in fata cuiva, ca devii" vulnerabila".La fel si el...sa-ti spuna tot, indiferent daca doare!
Si acum te duci frumusel si-i spui sa-ti pregateascca patul caci vrei sa te intorci in patul conjugal!
Fugi!

PS. In timp normal, tu ii spui ca-l iubesti?


Mergi la inceput