Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

mihaelka, nu te-ai bagat cu cizma, apreciez toate raspunsurile voastre. el nu se retrage cind vb la telefon, nici cind e vb de afaceri, pleaca doar daca sunt copiii si urla pe linga el, normal, dar vb tare, linistit, fara pb. acum, a zbughit-o pe usa tocmai hat, in capatul terasei, vb incet. dupa care.. mesaj! la fel facea si asta toamna, nu ma mai pot minti. e adevarat ca nu s-a mai intimplat treaba asta de prin decembrie, deci, de aia zic, probabil ca nu e aceeasi, sau a reluat legatura. si si-a schimbat ea nr ca pe ala vechi il stiam. in plus, relatia noastra a fost ok in intervalul asta, a vb cu mine, chiar daca imi spunea ca are pb si se simte neimplinit, ieseam, faceam dragoste, cu initiativa din ambele parti. acum, de vreo 2-3 saptamini respingerea e totala. aproape nu vrea sa ma mai vada, deci, nu.. nu a fost un telefon nevinovat. voi va salvati oamenii in telefon cu initiala? eu nu. ca n-as stii cu cine vb.
da, poate ai dreptate sa-mi asum eu decizia. eu ma gindisem sa i-o las lui, fiindca consider ca e a lui. dar, pe de alta parte, el ar putea sa taraganeze la nesfirsit si ar fi doar chin pt mine.

ma gindeam aseara ca toate pb pe care le are cu firma sunt, probabil, o "rasplata" pt comportamentul lui. de fiecare data cind mi-a facut rau i-a mers rau! Doamne Doamne nu da cu parul, ci te loveste unde te doare. Iti pasa de bani... uuups, uite cum ii pierzi! Pe mine m-a ajtat Dumnezeu intotdeauna, nu sunt o habotnica, nici macar nu merg la biserica, dar am credinta in el si, pina acum, nu m-a lasat. Dar am fost mereu corecta cu cei din jur si n-am facut rau cu intentie nimanui. Fara da, dar mi-a parut rau dupa aia si am acceptat palmele de Sus, cu capul plecat, fiindca le meritam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

eu nu inteleg...adica abia acum reusesc sa adun bucatelele...te-a tradat si cand erai in 9 luni...ba nu, stai asa, ca eu nu-s adepta ca vezi draga doamne e femeia gravida, MAI ALES atunci nu faci nu dregi...sa reformulez...nu e prima data cand te tradeaza? da-l dreaq atunci! asta nu se vindeca. pe romaneste asa...scapa de el...sa se spele pe cap amantele cu el...SIGUR gasesti un OM. garantez eu! pe cuvant. de unde stiu? pey am si explicatii, dar nu ma apuc aici pe forum...vad ce-a fost in viata mea.

si nu pune problema asa, daca vb cu el, ca sa nu apara donsoara, ca nu apar nici barbatii din viata ta, etc...gandeste-te asa: daca nu ai mai simti nik pentru el, ti-ar mai pasa ca apare cu o nevasta langa el, cand ia copiii la el? nu. incearca din rasputeri sa-ti inkipui cum ai pune problema daca nu ti-ar mai pasa de el, si exact asa sa i-o prezinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

da, poate ai dreptate sa-mi asum eu decizia. eu ma gindisem sa i-o las lui, fiindca consider ca e a lui. dar, pe de alta parte, el ar putea sa taraganeze la nesfirsit si ar fi doar chin pt mine.



Ilia, decizia e a cui poate s-o ia. Urasc sa vorbesc in maxime si aforisme, dar daca ar fi fost barbat, ar fi luat-o, chit ca ar fi slabit 10 kile . Ramane s-o iei tu si sa transezi problema. Fa curat in jurul tau si curatenia asta te va ajuta foarte mult.

Cand l-am cunoscut pe barbatu-meu, era cu cineva de cativa ani. Cand ne-am dat seama ca e groasa treaba - si ne-am dat seama destul de repede - a vorbit cu respectiva (care s-a purtat ireprosabil), a venit la mine acasa si a plans o juma de ora. Mi-am dat seama cat de greu trebuie sa-i fi fost dar atat de mult am admirat barbatia lui incat mi-am dat seama ca el e. Adica el el ala cu care sa fac copii si sa-mi pun pirostrii (sau invers).

Eu, in schimb, m-am purtat cu cineva asa cum se poarta sotul tau cu tine. Au trecut niste ani de-atunci dar inca ma bantuie vinovatia. Ma simt vinovata ca n-am stiut si n-am avut cojones sa-i spun omului ca e altcineva la mijloc si sa nu-l fac sa sufere ca un caine. In acelasi timp, desi ii dadeam indicii cu duiumul, prefera sa nege si sa faca viata amandurora un iad.

Aveti amandoi nevoie de o pauza. Tu ai nevoie de un ragaz ca sa suferi in voie si apoi s-o iei de coada. El are nevoie de un ragaz sa-si dea seama (hopefully) cam ce vrea de la viata.

Fa-i bagajele, spune-i calm ce ai hotarat, imbratiseaza-l si out with him.

Intre timp, te imbratisez eu pe tine si-ti trimit gandul cel bun, sister:)


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

dov, da, citeste primul post, am scris acolo. din pacate, eu sunt din aia care zice sa nu-ti inseli nevasta gravida. mai ales cind ti-a mai dat un copil pt care a luptat luni in sir, mai ales cind tu ai insistat cu cerul si pamintul pt al doilea. de aia nici nu mi-a venit sa cred cind mi-am at seama, nu puteam sa cred ca o asemenea mojicie mi se intimpla mie.
si n-am zis ca nu mai simt nimic pt el, din pacate. conditia cu donsoara ramine valabila, cel putin citava vreme de acu incolo. daca s-o insura, asta e, n-o sa am ce face. eu sigur nu ma mai marit neam..nu-mi mai trebuie.. daca n-as avea principii si n-as stii cita durere mi-a adus mie, as fi amanta perfecta dar nu pot face asta unei alte femei fara vina, niciodata. ahhh.. stiu cui i-as face-o! donsoarei, daca ar termina-o cu el si s-ar marita cu unu, zau ca ar merita-o. Dar o sa aiba grija Doamne Doamne, sunt sigura!
Sister, cum dreaq sa-i fac bagajele, ca-i casa lui? apoi, pe 1 plecam la mare cu copiii doua saptamini, deci nu am ce face, decit sa-i comunic ca, din punctul meu de vedere, de azi e un barbat liber de orice angajament de cuplu. iaca.. ce formulare frumoasa am gasit! acu' poate sa respire omu' usurat..


si nu am nevoie de ragaz ca sa sufar, nu mai vreau sa sufar si sa pling. sunt asa frumoasa cind zimbesc.. cineva o sa vada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

ilia, subscriu in totalitate celor scrise de mihaelka, este singura solutie sanatoasa, dar este si foarte grea si presupune sa fii foarte tare. Eu sunt sigura ca el nu se poate desprinde de tine si nici nu cred ca vrea asta, dar pe de alta parte nu cred nici ca se va schimba. Deci, tu stii cum sta situatia (ai scris int-unul din mesajele anterioare de acele presentimente, este ceea ce rational incercam sa ascundem pentru ca in fapt nu suntem asa de puternici cum ne place sa credem), si decizia este la tine, pentru ca in cuplul vostru tu esti cea puternica. Al naibii de greu...
El oricum nu va recunoaste decit daca reusesti sa-l scoti din fire (habar n-am cum); pe de alta parte, cu cit se va indeparta fizic mai mult de tine, cu atit mai repede va constientiza ce a pierdut. Este ceva de care sunt 100% sigura. Intrebarea se pune ce vrei tu ? Ai suficienta putere sa fii sincera cu tine pina la capat ? Strategia cu tinara, frumoasa si libera este foarte buna si va da, dupa mine, repede roade, dar este ceva fortat. Si un proces de recladire a unei relatii (pentru cazul in care se ajunge la aceasta concluzie) are nevoie de timp. Subiectul cristinei ana este foarte bun. In rezolvari gen subiectul flexi eu personal nu cred.

Edit ca tocmai am citit mesajul de mai sus: facutul bagajelor poate fi inteles si metaforic, ideea este de separare, de ex. merge sa stea la mama lui sau in garsoniera ta

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ilia...nu stiu cat isi pune amprenta meseria ta asupra vietii de zi cu zi dar la mine cred ca isi spune cuvantul. asa ca ma gandesc ca cel mai bine ar fi sa nu reactionezi acum, asteapta cateva zile pune-ti ordine in ganduri si pregateste-te pentru un eventual razboi insa atunci cand il incepi asigura-te ca ai toate dovezile si ca stii sigur ce iti doresti.
eu iti tin pumnii sa ai forta psihica sa poti duce acest razboi si sa iesi castigatoare. in ceea ce priveste o iesire singura nu poti duce pe cei mici la parinti sau undeva cateva zile?
te pup si iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

agnes, stai asa, ca nu ma imbat cu apa rece. oi avea eu 30 de ani si oi fi roz si minunata, vb terapeutei mele, dar am 3 copii. nu cred ca va fi coada de pretendenti la usa mea. dar asta nu inseamna ca nu voi mai gasi macar unul care sa ma iubeasca cum imi doresc. si ca nu ma pot bucura de liniste, de meseria mea, de placerile mele, alaturi de copiii mei. n-am gindit-o ca pe o strategie, pur si simplu mi-am cautat plusurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

da, irina, poate ar fi bine sa mai astept citeva zile, sa se mai sedimenteze, sa nu-mi raspunda ceva si sa ma apuce furiile. cit despre dovezi, ce sa fac, sa-l urmaresc? ei, as, n-am timp de asa ceva. si nici nu vreau s-o vad pe donsoara, ca am destule fantome.
mihaelka, eu i-as spune sa-si faca bagajele si sa plece la maica-sa, dar tb sa vrea si el. asa ca, tot ce pot sa-i spun e ca, din partea mea, e liber sa faca ce vrea de acum incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

draga illia,
fa un exercitiu daca poti si inchipuie-ti si fa-o cat mai realist posibil - cum ar fi viata si casa voastra in momentul in care iubitul tau ar pleca DEFINITIV. Fa un tur al casei, da delete pe rand la TOT ce-i apartine (sa zicem ca pleaca el, da?). si apoi intra fortat intr-o lume paralela in care el.....nu mai e cu voi. dupa ce vei vedea ce simti, vei stii daca merita sa lupti pana la capat sau nu.
e usor sa zici acum si sa faci scenarii referitor la o potentiala despartire. dar....dupa ce va pleca....feelingul va fi cu totul si cu totul altul. esti dispusa sa-ti asumi asta???
concluzionand.....daca ti-l doresti cu adevarat....treci cu vederea peste orice tipa, peste absolut orice....si cu timpul si cu rabdare.....va deveni al tau 100%. MA CREZI???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ilia nu ma gandeam sa faci pe detectivul...insa in moc cert faptul ca ii vei spune ca a iesit pe balcon sa vb la tel nu ti-ar da mare credibilitate...cred ca ar fi o discutie fara final. si mai mult de atat tu stii acum ce vrei de fapt? nu are rost sa incepi o lupta de genul asta sub impulsul de moment. esti o persoana inteligenta, rationala, se vede asta din toate mesajele tale... asa ca inainte de toate cred ca e foarte important sa fii sigura de ceea ce vrei tu, de ce e mai bine pentru tine si copii si in functie de asta sa iti face strategia.

Mergi la inceput