Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

bluel, n-am nici sora, nici frate, sunt singura, singurica.. de aia am facut eu 3, ca sa nu fie singuri mai tirziu cu ai mei nu pot vorbi, e prea complicat si, pe undeva, cred ca mama abia asteapta sa-mi spuna "ti-am zis eu".
asa ca de aia am nevoie sa-mi gasesc niste surori pe aici, pe forum si va multumesc tuturor ca-mi raspundeti.
eeeiiii... si cum tot patitu-i priceput in seara asta mi se arata adevarul: e alta femeie!
n-am o certitudine, nu l-am vazut cu cineva sau ceva palpabil dar.. in seara asta, pe la 8, i-a sunat telefonul. si a iesit repede pe terasa sa vorbeasca, destul de departe de usa. n-am auzit nimic, ca intre timp imi tot cerea fiu-meu ceva. dar mi s-a aprins beculetul! mai pe la 9 jumate hopa, mesaj! a raspuns, a pus telefonul deoparte, ca si cind nu era nimic important. n-am zis nimic, ca oricum nu putea fi demonstrat. iaca semnul pe care-l cautam de atita timp...
acuma.. ma tot gindesc daca sa-i spun sau sa ma mai joc nitel pe regulile lui. adica, ma gindeam sa-i spun miine ca stiu ca are pe altcineva si ca acum imi explic de ce se simte "neinteles". pai, daca nu poate omu' sa-si traiasca viata ca nu-l lasa scorpia, cred si eu. si sa-i mai spun ca, pentru mine, aceasta relatie s-a incheiat. dupa ce ducem copiii la munte sa se mute si sa se gindeasca cum le va spune, caci asta n-am sa fac eu. el a cautat altceva, el nu m-a mai vrut pe mine, sa si-o asume in fata copiilor.
pe de alta parte, el o poate tine una si buna ca nu e nimeni si ca eu vreau s-o termin si nu vreau sa-i dau satisfactia de a lua eu aceasta decizie pt el. vreau sa si-o asume! da' oi mai putea sa joc teatru in continuare? si o fi bine? voi ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

A-ha!
Nasol, dar era cam clara treaba oricum. Eu zic sa nu reactionezi "la cald". Mai lasa sa treaca putin timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ilia io zic sa nu te pripesti. poate aseara a vorbit cu cineva cu care zilele astea isi va exercita nou' hobby. zic si io. ca poate e un hobby la care participa mai multi. n-as crede ca noul hobby e o femeie. de ce nu l-ai intrebat aseara, asha in treacat, cu cine a vorbit? poate primeai un raspuns care ti-ar fi alungat suspiciunile. asha face el de obicei, indiferent de cu cine vorbeste, se retrage? ca io cunosc din astia, care se simt mai bine cand vorbesc la telefon, daca se retrag in alta camera, pe balcon, fara sa aiba ceva de ascuns, doar pentru ca au asha o nevoie mai mare de "integritate teritoriala".
de ce crede el ca tu vrei s-o termini? e gelos? crede ca te-ai saturat de "toanele" lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

buna dimineata, dragele mele!
ne, ne, ne, Adela, multumesc pt raspunsul optimist, dar am recunoscut patternul de asta-toamna. esti draguta, dar eu nu mai vreau sa ma mint singura, ca-s prea desteapta si nu-mi sta bine sa pozez in proasta ce sa-mi raspunda daca intrebam, ar fi zis ca a fost nu's ce client, las-o balta. m-am uitat apoi in tel, era salvata cu initiala, iar nr nu e cel de asta toamna, e altul. si initiala e alta decit asta toamna. acu'... o fi tot aia cu alt nr si a salvat-o altfel, sa nu ma prind eu, o fi alta, nu conteaza. de fapt, ar conta, ca inseamna ca ma minte de, iaca, juma de an. dar si daca a cunoscut-o alataieri tot nu mai conteaza. asa ca.. se facu lumina: am inteles de ce eu sunt gresita, de ce eu nu sunt onesta si loiala - ca doar le reprosam celorlalti defectele noastre, nu?- de ce eu nu tb sa arat mai bine, fiindca ii distrugeam lui imaginea proasta despre mine, iar asta nu-l ajuta sa-si mai gaseasca scuzele pt care ma inseala. inteleg treaba cu custodia, totul se leaga..
acuma.. eu m-am gindit sa-l confrunt tocmai pt a-i explica ca sunt mai desteapta decit vrea el sa ma creada si pt a-mi pastra demnitatea. trebuie sa fie undeva un barbat care sa ma iubeasca asa cum sunt si de azi ma simt libera sa-l caut! dar as vrea sa inteleaga ca nu eu am rupt relatia asta, ci el, prin minciuna. nu plec nicaieri, nu-i sabotez relatia cu copiii - pt ca ei au nevoie de el si acum si mai tirziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

pauza de bibe la prislea cel voinic! v-am zis ca are 9 kg la 6 luni? frumosu' lu' mama..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

ilia, zic si eu...ce-ar fi sa joci si tu acelasi joc? te vad fata puternica, chiar daca nu ai pe nimeni...sa mimezi....aceleasi chestii cu telefoane...cu plecari...etc. insista ca tre sa mai pleci si tu sa-ti mai revii...etc.

e clar ca nu poate sa se rupa de tine, din moment ce-i pare rau ca inca te vede dama binecred ca oricum, si daca nu faci nimik, ci doar sa fii tu, asa puternica, mers la sala, etc, oricum aia va disparea din viata lui.

mai trebuie sa te intrebi si daca il mai vrei...de fapt asta va fi problema, sa-l mai vrei si de-acum incolo.

a, si poti fi sigura ca exista si barbati care pot iubi si fara sa se mai culce periodic cu diverse. si aia nu-s nici urati/prosti/saraci, etc. cu alte cuvinte, mai sunt si oameni pe lumea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

asaaa, am revenit!
deci..sa-l confrunt nu presupune cearta, ca oricum n-as rezolva nimic, ci o discutie calma in care sa-i spun ca stiu si ca e inutil sa mai provoace discutii despre cit de ne-echipa sunt eu cu el. ca nu ma mai intereseaza o relatie cu el, ca nu mai tb sa-mi spuna cind vine si cind pleaca si ca am de gind sa-mi vad de viata mea, fara el. asta implica si o relatie cu alt barbat. singura conditie pe care o am este ca donsoara sa nu apara EVER pe linga copiii mei. altfel, acolo incepe razboiul! eu, de asemenea, n-am de gind sa bag niciun barbat in relatie cu copiii mei. n-au nevoie de un alt tata, au unul si inca unul dedicat, asta nu pot sa i-o neg.
ideea asta mi-a venit citind azi noapte topicul cristinei ana, nu stiu daca il stiti. situatie similara, legatura sotului lunga, de vreo un an, s-au despartit, ea s-a mutat cu bebe, iar sotul si-a revenit cind a inteles ce pierde. pb e ca eu nu ma pot muta de aici. sunt 3 copii, nu unul si garsoniera mea e inchiriata. iar, deocamdata, am nevoie de banii astia. plus ca.. 3 copiii intr-o garsoniera, de ce sa-i chinui, findca tatal lor e un nemernic? e nemernic cu mine, nu cu ei.
spunindu-i ca stiu, chiar daca nu pot proba concret - ce e, un nr in telefon, doar - ii demontez toate argumentele pe care le aduce impotriva mea. fiindca atunci cind va incerca sa-mi mai faca un repros vom stii amindoi de la ce se trage, asa ca va fi mai greu.
nu vreau razboi cu el, nu vreau urlete, nu vreau nici macar sa-l pn sa aleaga cu mine sau cu ea. cred ca a ales deja! dar vreau sa stie, sa simta ca doar el e vinovat de toata povestea asta, orice ar incerca sa-mi puna mie in circa.
nu stiu daca asta e varianta buna, o mai fi si alta, habar n-am.. voi ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

dov, ar fi poate si asta o varianta. dar nu cu plecari de ale mele, ca stii ce-mi dadu prin cap? asa jurista cum sunt si arsa deja: daca el zice "da, pleaca sa mai relaxezi" si dupa aia ma acuza de parasire de domiciliu si ma trezesc cu vreun proces de custodie? oi fi paranoica, dar.. am trait prea multe! m-au tradat proprii parinti, de la un barbat nu ma mai mira nimic.

stii.. pe undeva cred ca am stiut mereu ca nu va merge, dar la cit il iubeam am zis ca fac toate eforturile si ca poate gresesc. ca isi doreste o familie si ca, uite, e alaturi de mine. si a fost, mult timp! dar imi adusei acu' aminte de presentimentele astea si m-au izbit niste versuri din U2: playing with the fire, till the fire played with me. asta-s io acuma. asta am facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

hai ca sunt rea acuma, da', na, ma intelegeti voi.. asta toamna, eram in 9 luni cind l-am auzit vb la telefon la 11 noaptea. el credea ca m-am dus la culcare. nimic dragastos, ba, din contra, destul de rece. am inteles ca vb despre o canapea pe care si-o luase mindra si il aud cum o intreaba ce dimensiuni are. dupa care incepe sa-i explice ca latimea e cea a pernei pe care stai si lungimea e cealalta. m-a busit risul... unde ai gasit-o, nene? si ai cautat-o mult?

acuma..de-o fi tot aia, nu stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ilia, eu fug la mama dracului cand vorbesc la telefon. Barbatu-meu face la fel(suntem niste uraciosi amandoi). Nu poti fi sigura ca e alta femeie numai pentru ca a iesit pe balcon sa vorbeasca la telefon. Au fost alte chestii care te-ar fi indreptat spre concluzia asta. Din pacate.

Imi pare asa de rau ca trebuie sa treci prin asta si urmaresc tot parcursul tau cu inima stransa si sunt martora la toate incercarile tale si...of.

Sper ca macar gandul ca suntem alaturi de tine sa te ajute intrucatva. Si eu zic sa nu reactionezi on the spur of the moment. Si asta nu in ideea de a-l proteja tot pe el si de a-l astepta sa se intoarca spasit ci in ideea de a-ti aduna fortele si ostirea nervilor capului pentru ce va sa vina.

Mai vreau sa spun ceva si ma retrag. Nu m-as fi bagat in asa ceva cu cizma in ruptul capului - stiu cat de usor e sa-ti dai cu presupusu' din afara - dar ai intrebat ce parere avem despre asta:

Citat:

el o poate tine una si buna ca nu e nimeni si ca eu vreau s-o termin si nu vreau sa-i dau satisfactia de a lua eu aceasta decizie pt el. vreau sa si-o asume!


Parerea mea - pe care am mai expus-o, de altfel - e ca se simte ingrozitor de vinovat. Evident ca ar prefera sa pui tu punct, pentru ca asta l-ar elibera de vina (asta se va intampla doar pe moment; mai tarziu, nu va mai putea s-o nege). Cred ca ar trebui s-o faci. Mie mi se pare evident ca, dintre voi doi doi, tu esti cea puternica si tu ai disponibilitatea sufleteasca de a te arata marinimoasa. Si ai si tu nevoie de liniste, care nu cred ca va veni pana va veti separa (chiar si pentru o perioada)
El nu poate sa-si asume despartirea (cel putin, nu acum). Va sta in continuare langa tine si va uri fiecare moment si te va socoti pe tine vinovata ca 'nu-i dai drumul'. Asuma-ti-o tu. Tu poti.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput