Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

nu am nici un sfat de dat, doream doar sa spun

agnes, ilia

urmaresc, citesc si invat pentru sunt niste lectii de viata nemaipomenite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Ilia, eu nu cred ceea ce mi-ai scris in ultimul mesaj; esti obosita si dezamagita de evolutia recenta a situatiei. Nu cred ca esti intr-o relatie in care stai doar din cauza copiilor, eu cam asta am inteles din ceea ce ai scris...hai sa reabordam tema peste ceva vreme
da, ce ii spui unei fetite de 10 ani ??? interesant subiect si eu voi avea o fetita si ma gindesc tot mai des la cum o sa o cresc si cum o pregatesc pentru a deveni o femeie care stie sa iubeasca sanatos...asa ca idee generala cred ca as incerca sa-i explic adevarul la nivelul unui copil de 10 ani...mie intotdeauna mi s-a explicat totul ca unui om mare si nu stiu daca a fost bine. am luat pe umerii mei o serie de griji mult prea grele pentru umerii unui copil si cred ca asta a avut consecinte ulterior (asta apropos de statul intr-o relatie nesanatoasa)

Ce planuri ai pentru weekend ?

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

ha, ha, agnes, m-ai facut sa rid... planuri de we, zici? cu cine, draga babei? sotul se duce miine dimineata sa-si exerseze noul hobby, nu stie la cit se va intoarce, eu cu copiii si cu soacra-mea. nu-i asa ca viata e dulce cind sunt altii care sa duca greul si tu poti sa te relaxezi? si nu-i asa ca e vina mea ca i-am lasat atita libertate? asa e.
vor fi inca doua zile de stat in casa, dat de mincare la copii, impins carutul pe terasa, ce gatesc miine, etc..
i-am dat acu' vreo 3 ore un mail, printre care si citeva rinduri despre lucrurile simple pe care am uitat sa le apreciem, pe care le-am scris in mesajul anterior, nada... niciun telefon, nica..
ieri am ajuns o fuga la mare, cu treaba, n-am putut sta. dar mi-am luat citeva minute si am fumat o tigara uitindu-ma la mare, nu era nimeni in jur si m-am intrebat cind a fost ultima oara cind am vazut cit de frumoasa e si cit de albastru e cerul deasupra ei...
si m-am intrebat cit va mai trece pina cind o sa ma simt si eu iubita. simplu, fara pretentii, fara cerinte, fara sa trebuiasca sa fac ceva special pentru asta.. sa-l vad pe omul de linga mine ca se uita in ochii mei cu drag si-mi spune ca i-a fost dor de mine azi. fie el sotul meu.. sau altul! asta e tot ce-mi doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ilia toata admiratia . sunt singura ca vei gasi curand pe cineva care sa te aprecieze asa cum trebuie. o meriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99


si m-am intrebat cit va mai trece pina cind o sa ma simt si eu iubita. simplu, fara pretentii, fara cerinte, fara sa trebuiasca sa fac ceva special pentru asta..





Draga mea,iubirea este langa tine,simt-o! Intr-adevar, nu este iubirea pe care o astepti de la un partener,dar sunt 3 perechi de ochisori in care trebuie sa te uiti ca sa vezi IUBIRE SIMPLA,FARA PRETENTII,FARA SA FACI NIMIC SPECIAL decat sa te uiti in acesti ochisori!




Ma rog ca Donmul sa-tzi dea putere!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

violeta, sunt doar doua perechi acus, ca fii-mea e la Paris! na-ti-o frinta ca ti-am dres-o, io nu vazui Parisul inca! las' sa-l vada ea si dupa aia toata lumea larga...
stiu ce-mi spui, dar pe linga iubirea de mama, as vrea, dupa atita chin sa ma simt si femeie, macar din cind in cind.. si nu ma simt vinovata pt asta.
mi se pare ca traiesc un cosmar, fiindca eu n-am facut inca un copil ca sa ma trezesc singura.. azi imi zice bona: sotul tau sper ca realizeaza ce noroc are cu o nevasta ca tine si trei copiii asa grozavi.. am zimbit si am ingaimat ceva, dupa care m-am facut ca am treaba si am iesit din camera.


apropo de semnatura ta, imi place f tare pasajul asta. si imi amintesc ca mi s-a parut extrem de important ce ne-a spus preotul la sfirsitul cununiei: ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desfaca. si m-am gindit atunci ca trebuie sa existe un motiv pentru care abia cu el am ajuns sa ma cunun in biserica. Acum ma intreb care o fi fost motivul si ce lectie vrea sa-mi dea Doamne Doamne.. Oare aceea a sacrificiului, a uitarii de sine pentru celalalt, sau vrea sa-mi arate ca poate sa fie foarte rau inainte de a fi bine, ca sa apreciez ce o sa urmeze.. Fiindca din cind in cind ma luminez toata si ma gindesc ca sigur ma asteapta ceva foarte bun, din moment ce acum imi e atit de rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

ha, ha, agnes, m-ai facut sa rid... planuri de we, zici? cu cine, draga babei? sotul se duce miine dimineata sa-si exerseze noul hobby, nu stie la cit se va intoarce, eu cu copiii si cu soacra-mea. nu-i asa ca viata e dulce cind sunt altii care sa duca greul si tu poti sa te relaxezi? si nu-i asa ca e vina mea ca i-am lasat atita libertate? asa e.
vor fi inca doua zile de stat in casa, dat de mincare la copii, impins carutul pe terasa, ce gatesc miine, etc..
i-am dat acu' vreo 3 ore un mail, printre care si citeva rinduri despre lucrurile simple pe care am uitat sa le apreciem, pe care le-am scris in mesajul anterior, nada... niciun telefon, nica..
ieri am ajuns o fuga la mare, cu treaba, n-am putut sta. dar mi-am luat citeva minute si am fumat o tigara uitindu-ma la mare, nu era nimeni in jur si m-am intrebat cind a fost ultima oara cind am vazut cit de frumoasa e si cit de albastru e cerul deasupra ei...
si m-am intrebat cit va mai trece pina cind o sa ma simt si eu iubita. simplu, fara pretentii, fara cerinte, fara sa trebuiasca sa fac ceva septpecial pentru asta.. sa-l vad pe omul de linga mine ca se uita in ochii mei cu drag si-mi spune ca i-a fost dor de mine azi. fie el sotul meu.. sau altul! asta e tot ce-mi doresc.



ilia, chiar de asta am intrebat, sa te provoc, da chiar nu ma asteptam la asa o avalansa iar cu baba, nu stiu zau, ca io-s mai aproape de 40, da ce-i drept ramasa-n urma rau cu copiii (deh, 5 ani i-am pierdut cu nelamuririle, da nu-i bai, recuperez io)
hai, aduna-te si fa un plan, n-ai nevoie de un barbat pentru asta...
lasa copiii cu soacra si iesi si tu undeva cu prietenele sau cu o carte sau ia-ti copiii si mergeti impreuna undeva, invata sa te bucuri singura de viata, de cerul senin si de sanatatea ta si a copiilor tai. Tu nu esti singura, tu ai 3 copii si de la ei ti se-ntoarce atita bucurie de viata !!! Si desi stiu ca acum esti intr-o stare in care n-o sa ma crezi, intre tine si el tu esti cea careia i s-a dat sansa sa fie fericita. Pentru ca esti un om integru, responsabil si matur, ai sansa asta, in timp ce el se va inconjura mereu de surogaturi, ca un copil razgiat de jucarii inutile.


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

agnes, vrei sa fii sora mea?
as iesi, zau, dar nu sunt in toate puterile fizice deocamdata.
iar ultima parte a mesajului tau mi-a dat aripi: da, asa ma consolez si eu, ca am mai multe sanse sa traiesc frumos, chiar fara el, fiindca sunt mai matura emotional. o las incolo de modestie..

ti-as fi dat un pm, dar nu l-ai activat. vrei sa-l activezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

nici nu stii cita nevoie as avea de o sora cu experienta la bebelusi
credeam ca PM-ul meu e activ, ti-am trimis un mesaj test, daca nu e asa, spune-mi cum sa-l activez

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Ilia, la scorpion ma gandeam, ca e de-al meu (de aia spuneam sa mi-l dai mie pe mana putin), nu stiu de ce am zis capricorn, m-a luat gura pe dinainte , fara sa stiu ca are ascendent in capricorn...Din cate ii cunosc eu, cam toti au toane din astea, am avut un coleg care si-a luat nevasta si si-a lasat-o de 3 ori...de fiecare data cu acte in regula

Anyway, imi pare rau ca nu s-a trezit inca, pt. ca s-ar putea s-o faca prea tarziu pentru el .... si sa nu-l mai vrei tu atunci! ma gandesc ca depinde de gradul tau de suportabilitate a perioadei de chin din partea lui...si da, nici nu mai conteaza ca poate fi vorba de o femeie (desi, cu riscul sa te supar, eu cred in continuare ca e vorba de o femeie, nu-i pot vedea pe barbati atat de profunzi incat sa aiba crize de alt gen ), pt. ca ar fi putut sa te scuteasca de chin si in cazul asta. Daca tu nu ai fi simtit nimic, nici o schimbare din partea lui, te-ar fi mai interesat daca exista o alta? Daca are o problema, sa si-o rezolve, daca are o problema cu tine, sa spuna adevarul....aici nu-i inteleg eu pe barbati.

Ilia, chiar asa? O sora n-ai? Aici pe forum putem fi surorile tale, dar uite cand vine week-end-ul ai si tu nevoie de cineva real cu care sa iesi, sa povestesti, sa plangi, etc...Descarca-te de toata energia asta negativa, fa lucruri care iti fac tie placere, iesi mult in aer liber (vad ca ti-a placut si priit aerul de mare), fa orice altceva decat sa te gandesti la el si la de ce iti face el tie asta? Pt.ca va veni oricum si mommentul in care adevarul va iesi la iveala si ai sa te intrebi atunci, privind retrospectiv, la ce bun a fost atata chin? Poate pare simplist, dar eu una am avut o revelatie si am incetat sa imi mai fac probleme de tot felul, las lucrurile sa sa intample asa in voia lor, pt. ca am observat ca pot trece mai usor peste cele grele. Si vorba lui Creanga "daca necazul e inainte, fugi dupa el, daca nu, stai sa il astepti". Si sint convinsa ca dupa tot acest chin, va urma si o perioada foarte buna in viata ta, nimic nu se face fara sacrificiu, nu?

Miss Parker, unde esti tu Doamne? , asa e, ti-ar fi dat niste raspunsuri elaborate, ti-ar fi recomandat niste carti bune, etc si eu ii simt lipsa pe la aceasta sectiune. Dar e mamica acum, sa o intelegem!


Mergi la inceput