Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

of,of,of si care il laudam ca a fost sincer, ca este bine ca a comunicat problemele s-a dovedit ca nu pe toate.
Eu cred ca el are nishte probleme financiare, i s-a parut ca tu nu- intelegi si acum te pedepseste. Oricum, nu mi-e clar cu ce, dar l-ai calcat pe coada cu ceva. Rau, rau de tot pentru el, iar tu nici macar nu-ti dai seama acum despre ce este vorba . Si de aici tot circul: ba ca vrea custodia copiiilor, ba ca nu vrea sa te indeparteze.. Sa fim seriosi, el te cunoaste si stie ca nu ar obtine in veci custodia a juma' de pantof de baiatel, ca ai muri cu el de gat doar daca ar incerca, in conditiile in care te stii capabila sa-i cresti pe toti trei fara ajutor, mai ales ca esti mandra si probabil ajutorul lui va fi ultimul pe care il vei cere.
Sunt sigura ca el te iubeste, posibil ca la mijloc sa fie vreo mandra care-i da curaj ca red bull-ul sa se poarte ca un macho, dar nu-i tampit. Asa cum ai scris si tu, are niste principii de viatza extrem de solide si sanatoase. El stie cine esti TU, stie ce reprezinti TU in viatza lui, el stie ca Familia lui incepe cu TINE, chiar daca sunt copiii la mijloc, cu ei el pluseaza, doar sa te atace.Si cred ca se simte nitel complexat, ii este frica sa nu dea gres, sa nu-l subapreciezi, iar incurajarile tale sa nu fie false. Si atunci prefera sa fie singur.Nu-si mai simte pamantul sub picioare,probabil, de cand cu criza financiara si crede-ma, nu este singurul in situatia asta.
Ideal pentru el a fi ca tu sa dispari nitel din peisaj, ashea, pentru vreo luna doua, ca el sa se gandeasca si puna la cale un plan de atac, da' sa nu tea abati de la indatoririle de mama, nope, astea raman.
Al meu specimen de sotz m-a incurajat tot timpul, m-a indemnat sa fac lucruri la care eu nu ma gandeam, benefice pentru mine si de-abia apoi pentru noi doi si totusi il simt ofticat ca stie ca daca maine il calca tramvaiul sau se intepeneste la o pitzipoanca, eu nu mor fara el, ba s-ar putea sa nimeresc pe maini(a se citi bratze musculoase, lucrate la sala) mai bune decat ale lui. Si asta il enerveaza, mai prefera sa bage capul in nisip si sa se prefaca ca situatia nu exista sau sa fie rautacios cateodata.
Cand zic ca l-i calcat cu ceva pe coada sa nu crezi ca zic,Doamne fereste, ca esti tu vinovata cu ceva, dar mintea unui astfel de barbat functioneaza dupa alte principii. EI trebuie sa dovedeasca in permanenta ceva, nu se intreaba daca noi, omul cel mai la indemana, nevasta cu acte sau fara,avem nevoie de asemenea dovezi de confirmare.
Chiar daca luati acum o pauza, eu va vad tot impreuna.


p.s: te-am ajutat de te-am rupt cred ca mi=ai da cu mesajul in cap dar eu tot cred ca traversati o criza temporara, care se va rezolva intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat.

p.s.2 Conchita, Vikinga multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

buna dimineata, fetelor. va multumesc pt mesaje
vikinga, am 30 de ani, am scris cred. asa si el, ca tine.. taie raul din radacina chiar daca nimereste si alte radacini. pb e ca ca greu il fac sa asculte si sa vada ca mai sunt si altii care sufera, indiferent despre ce e vb.
andata, de cite ori am incercat... si daca nu ieseam sa vb trageam de el sa iesim sa facem lucruri impreuna: cu prietenii la o masa, la teatru, la film.. el cu mine nu vb, de fapt cu nimeni. ff greu l-am facut de citeva ori sa se deschida partial si cind mi-a spus ce era in sufletul lui m-am speriat. nu numai acum, si in trecut, in atmosfera relaxata. cite angoase, cite frici, cite regrete, cite intrebari. de multe ori m-am gindit ca pt el e mai greu decit pt mine, sa-si duca povara asta. de asta spun ca terapia e singura solutie acum, eu nu cred ca-l poate ajuta vreo alta persoana. de asta i-am si propus-o demult, dar abia acum a ajuns s-o ia in calcul.
eu cred ca e asa: criza financiara il face deja sa piarda bani. pierzind bani, respectiv bunuri ipotecate, de ex, va tb sa recunoasca ca a facut o investitie gresita si ca a pierdut. el, care nu pierde si, oricum, are intotdeauna dreptate. nu e musai sa spuna tuturor, dar va tb sa-mi spuna mie si asta - in mintea lui - ii darima pozitia de forta. nemaiavind aceeasi bani de pina acum, isi pierde libertatea de miscare. daca ai 1 leu nu poti face ce faceai cind aveai 1000. in plus, daca nu se poate ascunde in spatele confortului material pe care il ofera - care, repet, nu e iesit din comun, nu stam in vreun conac - va tb sa dea altceva intr-o relatie: afectiune, incredere, deschidere, comunicare, etc. Toate lucrurile pe care el nu le-a vazut la ai lui si nu le intelege. el are o imagine complet distorsionata a cuplului barbat-femeie.
nu stiu daca e constient de toate astea sau doar reactioneaza simtindu-le undeva inauntru, dar cred ca prietenul lui bun cu care am vb are dreptate cind imi spune ca se simte ca un animal in cusca. singura lui constanta acum sunt copiii si aici vrea sa fie sigur ca-i ramine si ca niciodata nu va putea fi dat deoparte de mine sau altcineva. si se pare ca e o reactie des intilnita in rindul tatilor de baieti, care si-au dorit copiii, si care se vad nevoiti sa renunte la ei. numai ca n-am inteles de ce am ajuns aici, ca eu n-i spun sa plece, sa-mi dea copiii, nimic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

felicic, , nu m-ai ametit cu mesajul, am inteles ce vrei sa spui si-ti multumesc de vorbele bune.
acuma, dupa ce am citit ultimul meu post mi-am zis ca unele dintre voi o sa spuna ca sunt nebuna sa stau sa analizez atita motivele lui in loc sa-i pun bagajul la usa. dar am citiva oameni in jur care asa au facut, fara sa-si puna intrebari, fara sa caute raspunsuri, au fost loviti, au reactionat. Si au suferit ulterior ani de zile si au regretat ca au luat deciziile astea in momente de furie si ca au lasat orgoliul sa treaca in fata.
in plus.. ma uit la el si-l vad pe tata! inchis in el, neafectuos cu mama, fara sa impartaseasca cu ea, decit dupa lungi insistente.. altfel, "un barbat bun", n-o batea, nu bea, etc.. dar niciunul din ei n-a fost fericit, desi sunt, in continuare, impreuna.
asa ca, pt mine, e usor de inteles de ce l-am ales pe el e ca tata. si stiu ca si eu sunt, in mare masura, proiectia mamei lui, ceea ce face cu atit mai grea separarea de mine.
cred ca v-am ametit de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ilia, revin si eu cu un gand bun si sa-ti spun ca sunt alaturi de tine, ma rog sa gasiti curand luminita de la capatul tunelului, ca e pacat de atata suferinta...ar fi pacat sa se destrame familia, mi se strange inima cand ma gandesc la copilasii vostri. dar stii ceva? chiar daca nu am sfaturi, ci doar cinisme si aforisme amare (despre barbati, bineinteles), ceva tot iti pot marturisi: viata fara ei nu e sfarsitul pamantului, ba poate fi exact inceputul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

numai ca n-am inteles de ce am ajuns aici, ca eu n-i spun sa plece, sa-mi dea copiii, nimic..


de ce vrea sa se caute pe el insusi? cred ca nici el nu stie inca.
ar trebui sa se gandeasca (si tu la fel) care sunt posibilitatile lui (si tu la ale tale). deci ce posibilitati are, ai, aveti? ca apoi sa aleaga/alegeti o varianta si sa traiasca cu ea. poate problemele lui personale sunt o parte din relatia voastra. ce posibilitati aveti sa le rezolvati? o relatie are nevoie de spatiu ca fiecare sa creasca cc ca individ si impreuna. el poate a crescut ca individ pana acum si a fost multumit. acum cand apar problemele financiare, e nemultumit cu el insusi.
nici io nu vreau sa vin cu sfaturi, da' poate o schimbare in aranjamentul vostru financiar n-ar strica. si asta nu pentru a-l ajuta pe el ci pentru a va ajuta pe voi ca si familie.
tu acum esti ca si pompierul in asteptarea incediului. nu lasa controlul scanteii care poate declansa incediul. ia tu controlul. daca el nu stie ce vrea, incearca sa afli ce vrei tu. spune-i ce si cum vrei tu. luptati pentru relatia si familia voastra. impreuna! daca nu si nu, atunci relatia voastra e sa fiti parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

asta e pb, adela ca nu cred ca stie ce vrea. cred ca vrea altceva, dar nu stie cum. cred ca e speriat ca, nefiind implinit cum spune el in relatia cu mine, daca ramine aici nici nu va cunoaste pe altcineva cu care sa fie altfel si ... nu mai are timp! face 42 de ani, daca nu se decide acum cevrea nu mai are cind s-o faca. un barbat de 50 de ani, sa zicem, nu mai are atit de multe de oferit, cu atit mai putin tipului de femeie pe care-l cauat el: si desteapta, cu personalitate, puternica, si frumoasa, sexoasa, etc. adica el asa e: si cu dinsa intr-nsa si cu sufletul in rai. or, asta e imposibil. si daca pleaca acum si incearca cu altcineva - repet, e irelevant daca exista altcineva sau o va cunoaste dupa ce pleaca -si-si da seama ca pb lui sunt tot acolo si tot linga mine era mai bine... stie ca sunt sanse minime sa se mai intoarca, mai ales daca lucrurile degenereaza si-mi va face rau.
prietenul lui, care-i stie framintarile, ca e singurul cu care mai vb, spune ca, orice as face, sa nu-i dau ce vrea, pt ca, pe linga trauma pe care mi-o produc mie, ii fac si lui un deserviciu. pt ca el vrea sa aiba control total asupra a ce se intimpla, dar tb sa invete sa renunte la asta. nu poti controla totul! si oameni si situatii. or, pe el, lipsa controlului il panicheaza. despre asta e vb in treaba cu copiii, ii e frica sa piarda controlul asupra lor si a relatiei cu ei, care ar putea fi stabilita doar de mine, ca asa zice legea. in plus, isi da seama ca am avut dreptate cind i-am spus ca nu vreau sa ne casatorim legal, fiindca hirtia n-mi garanteaza nimic. dar copiii ne leaga pe viata. eram gravida cu primul baiat cind mi-a propus sa ne casatorim. cred ca atunci n-a inteles! acum, ca e de doua ori tata, isi da seama ca nu poate renunta la copii, nici macar cu buna intelegere din partea mea, pe cind la o casa sau masina ar fi renuntat pe loc, la un divort.
pe el ideea ca, desi amiabila despartirea daca apare, nu a mai dormi si nu se va mai trezi in fiecare dimineata cu baietii lui, il ucide. iar ideea ca, peste ceva timp, ar putea sa fie un alt barbat in locul lui... asta nici n-o concepe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

v-ati dat seama, nu? ce fac eu acum e terapie in lipsa pacientului! bine imi sade... ce sa zic

acum mi-am dat seama ca n-am mincat de doua zile nimic. fumez si beau cafea si nu vad pe unde calc si incerc sa-mi inghit lacrimile in fata copiilor. si cind ma uit la cel mic, care ride stirb la mine in timp ce inghite pireu de morcovi. Sa ne ajute Dumnezeu s-o rezolvam cit mai repede si mai bine pt toti. Va dau cuvintul meu de onoare si i-am spus si lui, daca eu sunt singura sursa de nefericire pt el, ma dau la o parte imediat, fara niciun repros. Nu ma mai iubeste si nu mai vrea, crede ca poate fi fericit cu altcineva, asta e. nu poti tine pe nimeni cu forta. dar sa spuna, sa opreasca toata mizeria asta. la copiii n-o sa-i blochez niciodata accesul, indiferent ca stam in casa lui sau in a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

ilia,

Din ce scrii, inteleg ca ai luat in calcul toate variantele dintre voi doi si i le-ai spus si lui.

Este foarte bine ca discuti cu el toate problemele, dar ele se vor limpezi de-abia dupa ce se va lamuri el insusi ce i se intampla. Iar la concluzii va ajunge doar cu ajutorul unui psiholog.

Iti doresc putere.

Este o situatie foarte dureroasa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Ilia, am urmarit din umbra povestea ta, n-am vrut sa intervin pentru ca n-am vrut sa te supar , instinctul meu de femeie spunandu-mi ca tot o femeie e la mijloc. Am avut ocazia, si aici pe forum si in jurul meu, sa vad astfel de cazuri in care chiar daca initial nu parea ca e o femeie la mijloc ci alte framantari, angoase, frustrari, cautari ale barbatului, pana la urma tot de o femeie au fost cauzate....Totul incepe cu placa ca el e neinteles si trebuie sa se regaseasca/cunoasca, ii trebuie spatiu, e ca leul in cusca, isi innebuneste sotia de cap, confirma ca nu, nu e o alta, ci doar el, criza financiara, bla, bla, bla, dar in final adevarul iese la iveala....pana la urma o sa ajungi in faza aia, macar stii cum stai, perioada asta e cea mai nasoala, te distruge incet incet...Din pacate, sotul tau nu mai vede acum ca esti o femeie educata, desteapta, echilibrata, etc, dar, din fericire, toate astea te vor ajuta pe tine sa gandesti, sa analizezi si sa treci cu bine peste criza asta... Pe de alta parte, ti se tot spune ca esti o femeie tare, ca poti face fata, insa numai tu stii ce este in sufletul tau, asa ca eu iti spun, daca simti sa plangi, plangi, sigur, ideal ar fi nu in fata copiilor...e bine sa te eliberezi si tu cumva, altfel acumulezi toate frustrarile astea si ultimul lucru care iti trebuie este sa te imbolnavesti.

Ma gandesc acum ca tu il iubesti mult, se simte din toate randurile scrise de tine si de aceea, poate e mai greu sa vezi unele semnale ...Noi, din afara, nefiind implicate emotional ca tine, putem sa vedem unele lucruri la rece....ma tot roade ceva, atunci cand tu ti-ai dorit hartia aia, el de ce n-a vrut? din iubire pentru tine, ar fi trebuit sa o faca...acum e cel mai putin important aspect, dar pe mine m-a facut sa cred ca el e si putin egoist, nu numai orgolios. Si inca ceva, tu spui ca sigur nu e o alta femeie, pt.ca n-ar avea cand sa se vada/ vorbeasca, fiind tot timpul cu voi...Crede-ma, ca se gaseste timp, chiar de luni pana vineri cand e doar cu afacerile, intalnirile si gandeste-te poate e una la fel de casatorita, deci n-o intereseaza week-end-ul. Toate astea sunt doar presupuneri, speculatii, dar, te rog, gandeste-te la ele...

Nu stiu daca ti-am transmis ce am vrut sa iti transmit, avand si eu un copil de 8 luni, si scriind pe fragmente, tot ce vreau sa iti spun, de fapt, este ca sunt alaturi de tine orice ar fi si orice decizie vei lua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ilia,lasa dreq tigarile si cafeaua.Tu vrei sa te distrugi nervos? Ai destule framintari,nu le mai amplifica.Suna " neintelesu' " si luati o pauza zilele astea cind nu se lucreaza.Bucurati-va de primavara cu copii linga voi,undeva in aer liber.Sa uitati de necazuri indiferent ce va fi de luni incolo.Acordati-va o pauza.

Poate linga zimbetul stirb va regasiti.Zic si eu.Fa-l cumva sa iesiti din casa.Fii pisicoasa,tandra macar citeva zile.Se merita.Eu iti dau toata dreptatea din lume.De luni incolo redevii femeia puternica si sigura pe ea.Dar luati o pauza.Familia voastra,atit.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput