Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ah,e bun si santajul citeodata.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

clover, nu ma superi. pot sa accept ca are pe altcineva, ba am luat in calcul foarte serios varianta asta si am fost ff atenta. am scris intr-un mesaj ca, daca ar fi, ar tb sa se vada doar in timpul zilei, de luni pina vineri si atit. pt ca in rest e acasa, cu telefonul la vedere, foarte rarele iesiri de seara, motivate cu treaba, chiar au fost cu treaba, am verificat fiecare pas. deci... daca e una care sta asa dresata, ok, o fi. altfel nu vad cum. nu intirzie, e acasa in fiecare seara facem baie copiilor impreuna, in we e acasa, iesim cu copiii, ne vedem cu prieteni. telefonul nu suna, nu e nimic suspect. deci, nu exclud, dar n-o gasesc.
primul divort l-am inaintat eu, fiindca omul era total imatur si nepregatit pt casnicie. de la ascuns banii de intretinere, in timp ce-mi spunea ca a platit-o, dar a "uitat" administratorul sa schimbe lista, la schimbat cutiile de lapte praf ale copilului ca sa-si ia tigari. ma rog, ti-am dat doua exemple, au fost multe si serioase. se ascundea de mine, ma mintea.. ceea ce face si acum. cind uita sa plateasca pensia, nu mai raspunde la telefon. nu-l schimba nimeni, imi pare rau de proaspata lui sotie. si, desi facea toate astea, n-avea nicio amanta. am stat inca multa vreme in acelasi bloc si, invariabil, la jumatate de ora dupa ce termina programul era acasa. si m-a asteptat si a sperat intr-o impacare pina cind l-am anuntat ca sunt gravida cu actualul. si asta e un motiv pt care nu cred ca amanta poate fi singura explicatie cind nu mai merge caruta. cred ca mai sunt si alte motive, uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

anyella, nu va exista niciodata o femeie mai importanta decit copiii lui! pentru asta bag mina in foc acum si oricind! daca eu nu sunt, alta nu va reusi sa fie! aa, ca s-ar putea indragosti mai cu foc de alta, da. dar sa ajunga aia mai importanta decit copiii, sau sa indrazneasca sa incerce macar sa ia ce e al copiilor... credeti-ma, nu va putea! poate sa fie heidi klum si naomi campbell la un loc. si alt copil nu va mai face, fiindca astia doi sunt tot ce si-a dorit si nu mai are rabdare s-o ia de la capat. de asta iar sunt convinsa. dupa cum sunt convinsa ca, daca era alta, si incerca macar sa sugereze ca-mi spune mie ca sa-l preseze sa ia o decizie, va garantez ca stergea cu ea pe jos. si eu la fel, aici poate nu ma intelegeti, dar chiar ma pregatisem pt eventualitatea in care ma suna una si-mi zice ca-i amanta lui. i-as fi spus ca a gresit nr, dupa care ma intorceam la el si discutam optiuni.
drepturi la partaj nu am decit daca durata relatiei de concubinaj depaseste 10 ani. si chiar si atunci se poate face un calcul al veniturilor si a contributiei fiecaruia... eee.. dar razboiul cu el nu e solutia! e omul perfect pt razboi, e provocarea pe care o asteapta, e un om conflictual care se simte bine in ipostaza asta. asa ca.. nu i-o dau. e bulversat emotional, si eu la fel, dar hai, dragul meu, sa facem ce e mai bine pt copii. la asta nu va stii ce sa faca decit sa discute. nu prea poti sa lovesti un om care vrea sa te inteleaga, care recunoaste ca uneori nu te intelege, daca poti sa-i explici, care iti spune ca te iubeste si ca vrea sa fie alaturi de tine, indiferent de relatie. si chiar vreau, nu mint. nu pot sa neg, inca il iubesc ff mult, inca sper ca lucrurile intre noi pot fi rezolvate si chiar vreau sa-l sustin si sa-l ajut.
nu cred ca ce-am avut cu el se poate repeta, nu cred ca pot iubi de doua ori in viata, la virsta matura, cu aceeasi intensitate si nu cred ca ce i-am dat lui mai pot da altcuiva, desi poate altul ar merita mai degraba. n-o sa mai pot! nu in ultimul rind, e tatal copiilor mei si, pina de curind, am avut o relatie care mie mi-a placut. si mai stiu ca, orice s-ar intimpla, dupa ce vor trece emotiile si furiile initiale, daca ne despartim, el va ramine singurul om la care voi apela pt sprijin, daca voi avea nevoie, si mi-l va da fara sa clipeasca. poate va suna a filme, dar eu stiu ca asa va fi, nu ma imbat cu apa rece.


Asa credeam si eu Ilia..si m-am recasatorit si mai am 2 copii , nu unul.Crede-ma, eram convins!!
Actuala sotie e cea mai importanta din viata mea.
Nu as ajuta-o pe fosta, nici ea pe mine.Nu am nici o obligatie fata de ea, doar fata de copii.
Fostei i-am lasat casa intr-adevar (m-a despagubit cu o suma infima...) ce muncesc acum cot la cot cu sotia e pt cei mici( si lor le trebuie casa).Inca mai avem rate... sotia mea ramane cu mai multi bani lunar ..e alta situatie , eu nu sunt milionar, dar iti spun asta ca sa intelegi ca circumstantele se pot schimba radical.
Acum sa zicem vei apela...te va ajuta dar peste 10 ani cu o noua sotie si inca 2 copii nici nu cred ca vei avea curaj sa suni la el acasa si sa ii spui sa te ajute.Ma refer pe tine ca persoana nu ceva pt. copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

da, petrica, poate ai dreptate. nu stim ce se intimpla si cum se schimba oamenii in 10 ani. poate trebuia sa vb despre mine, nu despre el, mai bine. oricit m-as schimba si cu oricine as fi peste 10 ani - eu copii nu mai fac cu altul, evident! - eu l-as ajuta pe el. indiferent ce se intimpla e tatal copiilor mei si barbatul pe care l-am iubit cel mai mult. poate el n-o sa ma ajute, desi, la cum il cunosc acum nu cred.
oricum, daca va avea o alta familie la un moment dat sigur ca n-o apelez la ajutorul lui pt mine, decit daca e singura solutie.
offf.. imi e asa de greu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Sint convinsa ca e topit dupa copiii lui,de asta si joaca acest joc de lasa-ma, dar numai cu custodia deplina.Sigur are pe cineva.Nu recunoaste pt. ca nu vrea sa piarda copiii,nu stie exact cum sa faca sa impace si capra si varza.Cealalta nu se face remarcata ,deoarece vrea pachetul complet si nu vrea sa-l pericliteze.Sincer,cred ca e bine sa obtii maxim din ce le trebuie copiilor tai sa le fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Poate totusi mai exista o speranta, poate depaseste aceasta criza si lucrurile revin la ceea ce au fost candva, ...atunci cand va era bine impreuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

nu mai stiu si nici nu mai vreau sa ma gindesc la nimic. ma uit la copiii mei si mi se stringe inima, ca nu asta am vrut pt ei si voi, mamici ca mine, sigur ma intelegeti. nu asta am vrut nici pt mine..
ma simt epuizata psihic si nu stiu cum as fi putut sa fac mai mult si mai bine si sa nu ajungem aici. dar nu cred ca a depins de mine, de fapt..
va doresc o noapte frumoasa.
oi vedea ce-o mai fi si miine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ilia pentru moment ai procedat foarte bine! Eu una la fel ca tine as fi facut. I-ai mai dat o sansa cu toata inima si cu toata iubirea. Pentu omul ce a fost in trecut, tu il stii cel mai bine si indiferent daca greseste acum stii ca acolo inauntru ramine un barbat deosebit care merita, pentru iubirea si momentele voastre bune si mai ales pentru copiii vostri. Daca si-a retras marele porumbel si accepta si cai mai putin razboinice e bine. Indragostitii de ..alta cum i-am numit eu, nu mai vor nici o sansa nici de te rogi de ei. El vrea sa repare si cine stie daca e mai razboinic asa de fel, cum zic chiar tu, nu vede ca posibila si o cale mai usoara. Si eu is scorpion si cind am probleme eu stiu una si buna: tre sa rup raul din radacina, chit ca nimersc alte redacini nu conteaza, ma avint ca viteaza:). Is foarte convinsa ca daca fac o schimbare radicala, va fi daca nu mai bine cel putin nu la fel. Nah acum m-am mai domolit, daca tu esti mai diplomata asa cum de ex e sotul meu, poate se mai da si el dupa tine. Nu am avut noi probleme multe dar categoric (recunosc doar pt mine:)) metodele lui de revenire au fost intotdeauna mai bune.Te intreba si Adela cu privire la problemele voastre. Ce-ti reproseaza el concret? Ce doreste de la tine?Eu te cred pe tine cind zici ca nu e o vreo alta femeie, esti prea desteapta si trecuta si tu prin viata ca sa nu-ti dai seama de ceva ceva. Nu esti vreo aeriana naiva chit ca iubesti si stii ca se zice ca asta ia mintile. Ori poate cine stie o fi fost vreun flirt, ori vreo noapte alba vreodata si de le-ai sti oricum ai trece peste asa ceva, ok mai usor mai greu, asta depinde de fiecare. dar ideea e ca nu conteaza in ecuatia de acum. Chit ca e o criza de 40 de ani, ori aia financiara care da numai stres si nervi ori mai stiu eu ce inselat cu amor, sa zicem ca si asta ar fi o varianta, dom'le daca te hotarasti sa dai o sansa da-o cu toata inima. Fara repros, fara nimic(eu parca va vad el tunind si tu tocind marunt si dibace). Lasa si astea la o parte, ne descurcam limbile intepate intre femei, daca dai o sansa acum, da-o! Citi ani ai, pot sa intreb? Bine ar fi sa intre si el in joc de dragul copiilor si poate reinvatati din mers sa va intelegeti.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Scumpa Ilia, am intrat abia acum si postarile tale ma dor. E atata zbucium si dorinta de a face ce e mai bine incat nu pot sa nu ma doara. Mai ales incat de la ultima mea postare, datele problemei s-au cam schimbat.
Tu esti insa inteleapta si puternica si o sa razbesti. Pe tine imi e usor sa te inteleg, desi nu am fost in situatia ta. Ma exprim gresit, probabil nimeni nu poate intelege exact prin ce treci, ci doar sa empatizeze cu tine. Te admir si te respect si moral sunt alaturi de tine. Sunt convinsa ca in final vei lua cea mai buna si rationala decizie.
Nu pot intelege ce e in mintea lui, dar tind sa te cred atunci cand spui ca nu are pe alta. O femeie simte cand apare altcineva la orizont. La cata sensibilitate si delicatete ai, sigur ti-ai fi dat seama, asa cum ai stiut si prima oara. Tocmai din acest motiv nu pot intelege ce anume s-a schimbat atat de dramatic incat sa ceara custodia deplina. I se pare poate ca pierde teren, mai intai in afaceri si apoi in relatia cu tine? E posibil oare ca el, omul obisnuit sa detina controlul, sa isi piarda siguranta nu numai in ceea ce priveste viata profesionala cat si pe cea personala? Vrea oare ca macar copiii sa ramana stabili in viata lui?
Punand cap la cap tot ce ai scris, tind sa cred ca asa e. Si atunci ma gandesc ca poate aveti o sansa sa ramaneti impreuna si sa va simtiti bine impreuna. Ai scris ca e dispus sa accepte propunerile tale, deci inca e rational.
As vrea doar sa iti sugerez ceva. Nu e sfat, nu as putea sa iti dau sfaturi deoarece cred in liberul tau arbitru si in intelepciunea ta; e doar o sugestie.
Incearca sa gasesti pe cineva sa stea o seara cu copiii si iesiti undeva amandoi. Si stati doar de vorba ca si cum nu v-ati fi intalnit de mult. Despre el, despre ce a mai facut, despre ce il framanta, despre cum vede viitorul. Si spune-i si despre framantarile si dorintele tale pentru viitorul vostru, si eventual, daca asa crezi, despre sprijinul tau si increderea ca amandoi veti reusi sa treceti peste greutati.
Sper pentru tine in ceea ce e mai bun, in sansa ta de a ramane langa omul pe care il iubesti (caci asta simt eu de departe ca vrei), in sansa si dreptul copiilor vostri de a creste intr-o familie armonioasa. Si mai sper ca totul sa se dovedeasca doar o ratacire de moment a lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

ilia, din partea mea pentru intelepciune si finete!
Din punctul meu de vedere tu ca persoana meriti mai mult! In acelasi timp insa, apreciez ca te gandesti in primul rand la copii! Noi pana la urma ne-am luat ratia de fericire. Copii insa, sunt cu totul nevinovati. Pana una alta eu te apreciez ca om. Esti un om bun si intelept!

Doamne ajuta sa iti fie bine!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput