Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa
1. Eu pe al meu il caut si in portofel de fata cu el. Poate sa urle, sa injure si sa ameninte cat o vrea. Suntem sot si sotie, avem un copil; nu are dreptul sa ascunda nimic de mine, atata timp cat eu nu ascund nimic de el.

2. Daca nu intelege cu vorba buna, atunci cu .

3. Daca veti ramane impreuna, cere-i sa va casatoriti. Acel act are importanta lui. Cel putin la noi in Romania.




1. Lisaelisa, sa-mi fie cu iertaciune dar nu ma pot 'rabda'. O femeie 'subtire' nu cauta in portofelul barbatelului si nu strange lesa (care, de multe ori, exista numai in capsorul ei dragalas) cand i se pare ca acesta se indreapta spre copacul gresit.

De spatiu personal si intimitate ai auzit? E treaba ta daca tu nu-i ascunzi nimic sotului tau (si foarte rau faci, if you ask me); asta nu-l obliga sa faca acelasi lucru.

2. Fix de tigai in cap, zbierete si injuraturi au astia doi nevoie acum.

3. Mare prostie sa te rogi de un barbat sa te 'ia'. Ca sa nu mai spun ca Ilia a povestit ca tocmai ea n-a (mai) vrut sa se casatoreasca.


Cu toata simpatia iti spun ilia : daca ai fi fost mai atenta la el, ti-ai fi dat seama ca nu este totul in regula.

Experienta mea de viata mi-a demonstrat ca un barbat care nu-i spune femeii alaturi de care isi traieste viata si este si mama copiiilor lui, cati bani castiga - macar o suma estimativa, nu secreta in totalitate -, nu este un barbat in care sa te increzi fara nici-o retinere. Asta nu o spun numai pt ilia...
Nu mi se pare in regula ca unul din parteneri sa-si faca un obicei de a pleca singur in vacante.


Mihaelka, ce legatura are o femeie subtire, cu un barbat care tradeaza ? Vrei sa spui, ca daca procedezi exact ca ilia ( incredere totala ), barbatul te apreciaza la justa ta valoare si nu te va inlocui niciodata ?
Poti sa fii cea mai delicata femeie din lume, cand i se pune lui pata pe altcineva, asta e...
Atunci, cand esti mai atenta la barbatul tau, cel putin reusesti sa vezi semnalele din timp. Nu te ia pe nepregatite.
Aici vorbesc de relatiile in care exista iubire din ambele parti si se mai poate salva relatia.

PS : Pe sotul meu nu-l tin in lesa. Iese cu prietenii la o bere ori de cate ori doreste.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Lisaelisa, daca erai nevasta mea, maine nu mai erai. dreptul la intimitate este sfant. auzi, sa cotrobai prin portofelul sotului, basca de fata cu el! si daca protesteaza, sa-l iei eventual la palme. asta e culmea umilirii, nu-i de mirare ca unii isi cauta amante. si trebuie sa iti dea socoteala de fiecare secunda petrecuta separat de tine? dar voi despre incredere, respect si discretie nu ati auzit? hartia aia nu-ti da nici un drept sa calci in picioare demnitatea unui om, ca tu asta faci. cand te-am citit, mi-am imaginat ca sunt eu in situatie si ca un mascul feroce mi-ar umbla in portofel. in urmatoarele doua secunde ar umbla pe presul de la usa, da' pe dinafara! brrr, ce umilitor si abuziv, nu-mi revin de oroare...


Ce noroc pe mine ca esti si femeie si ffff departe...

Dreptul la intimitate este sfant. Cu conditia ca acesta sa fie respectat, in egala masura, de amandoi partenerii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa

Dreptul la intimitate este sfant. Cu conditia ca acesta sa fie respectat, in egala masura, de amandoi partenerii.



Lisa, pe tine te-a inselat sotul in trecut? Nu te supara, nu iti stiu trecutul, insa e poate singura situatie in care m-as gindi la un asemenea control riguros cum propui tu.

Altminteri, ceea ce sugerezi tu nu prea are ce cauta intr-o relatie normala bazata pe incredere si respect reciproc. Iar purtarea de detectiv, cautatul in buzunare si urmaritul ca la politie nu cred ca asigura o dragoste nestramutata din partea partenerului. Cel mult isi va dori sa scape de sub control ca un adolescent de sub controlul parintilor.

Mie mi se pare ca ilia abordeaza situatia ei cu foarte multa intelepciune si cu o coloana vertebrala de invidiat. Si ii dau dreptate sa nu vrea sa faca pe detectivul. Din pacate suna foarte rau si se increteste carnea pe mine de durere cind incerc sa ma pun in papucii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ilia, casa e a lui, acum vrea si custodia copiilor si pana o obtine poti locui si tu in casa. apoi, la revedere! esti bine venita oricand, nu-ti voi leza relatia cu copiii,
si sunt convinsa ca s-ar tine de cuvant. ba, mai mult poate copiii cu timpul vor locui mai mult la tine, sau la inceput tu vei fi mai mult la ei, impartita intre doua case. nu cumva are de a face si cu pensia alimentara? ca ziceai ca e si in criza financiara si se gandeste ca de ce sa plateasca el o treime din venit, cand bine merci poate primi pensie alimentara. stiu, e meschin gandul meu iar tu vei spune ca nu crezi ca e chiar atat de machiavelic.
e greu si n-as putea sa spun ce as face in situatia ta. acum gandesc ca siguur mi-as lua copiii si m-as muta in apartamentul meu, chiar daca n-ar mai avea aceleasi conditii. si el sa faca ce vrea: sa ceara custodia, sa plece-n excursie cu copiii, apoi singur, samd.
custodia comuna, depinde de cum se pune in practica, nu e rea deloc. in fond, argumentul pentru, e ca nu poti lua raspunderea unui parinte. nu e vorba de drepturile parintelui ci de drepturile copilului si responsabilitatea parintelui. ca unii o imbarliga mai mult decat necesar, e alta poveste. copilul poate in continuare sa locuiasca doar la unul din parinti, nu e necesara naveta intre parinti; nu sunt necesare nici programarile vizitelor parintelui care nu locuieste cu copiii, asta se face de obicei pentru a "obliga" parintele. ori pe ala care ar trebui sa-l "viziteze" si sa se ocupe de el sau sa fie "vizitat", ori pe ala care se-mpotriveste. da' astea le stii si tu, ca doar esti jurista.
ganduri bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

custodia mi-a cerut-o de aseara, dar eram eu prea lovita in cap ca sa mai scriu tot. da, conchita, imi dau seama ca asta e raspunsul pe care-l asteptam. eu cred ca daca e o femei la mijloc e una absolut inconstienta, care va intelege la un moment dat si va pleca mincind nori. el zice ca nu se pune pb separarii, adica si cu custodia la el vom locui impreuna, ca nu vrea sa ma desparta de copii. da' de unde o fi inteles el ca are acest drept? mi-aduc aminte ca eu am stat la pat 4 luni ca sa nasc primul baiat, eu am urme de la perfuziile zilnice in miini, eu am stat cu el in spital inca doua luni intr-o nenorocita de rezerva de 3 m pe 3. s-a nascut prematur si l-am adus acasa cind avea 1300 de grame!!!! ma sculam de 15 ori pe noapte sa vad daca mai respira, ca nici nu-l vedeai in pat! cu cel de-al doilea n-am avut pb, dar numai eu stiu ce a fost in sufletul meu 9 luni: daca se intimpla din nou, daca e o pb, daca... toate din dragoste pt sotul meu, ca eu aveam un copil, nu-mi mai suna nici ceasul biologic, nimic.. si acum EU sa renunt la ei? ca ce?
doar moarta!
daca insista in idee, n-am ce face decit sa string rindurile si sa incep sa-mi caut adapost, locativ, financiar. ceea ce am de gind sa fac si daca renunta la idee. pt ca poate renunta acum, dar nu stiu cind ma va lovi din nou.
am gresit sa am atita incredere. Doamne, ce-am gresit! Daca puteti sa luati aminte, desi sper sa nu va foloseasca niciodata experienta mea. Nimanui!



Ce am subliniat cred ca e o mare abureala.Are nevoie de tine ca sa ingrijesti copiii,are nevoie de ei fizic,probabil sint ratiunea lui de a exista.Nu cred ca tu poti accepta asa ceva.Aseara chiar simteam ca exista o piesa lipsa din puzzle. ( ma intrebam sincer cum ati ajuns la asta...doi oameni maturi,cu destula materie cenusie.)

Vrea razboi,da-i razboi ( :.Si admite varianta unui proces.Nu de custodie.De partaj,chit ca nu aveti vreun act de concubinaj.Daca esti licentiata in drept,studiaza problema.De cind ziceai ca sinteti impreuna? Scuza-ma,asta nu retin.Cu martori.Mi se pare incorect,in cazul in care decideti separarea sa nu beneficiezi de nimic din acea casa.Macar pentru faptul ca ai facut ceva in casa lui.Chit ca ai fost casnica.Stiu ca copiii nu au ce cauta in partaje,il vor mosteni pe el.Dar, momentan daca si-a gasit vreuna,nu mi se pare corect ca ea sa aiba 1/2 iar la copii sa se imparta celalalta jumatate din care sa aiba si ea parte.Gindeste la orice.Si vezi ca burlacii acestia convinsi sau facuti de viata,pe la 40'j de ani imediat fac acte cu vreo prospatura (:

Poate participa la vreun raliu miine,poate...ii cade vreo caramida in cap (:.Sint copiii lui.Sa le asigure viitorul de acum,chiar daca nu o mai iubeste pe mama!

Eu aseara iti dadeam alfel de sfaturi,prin prisma experientei mele.Dar...daca a ajuns " sa scoata porumbelul " din gura oferai ciori ( :


----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

ilia,

Faptul ca esti o femeie care stie ce vrea este un atu atat pt tine, cat si pt copiii tai.
Stii foarte bine ca tot ce iti spune acest barbat, nu poti crede, indiferent cate beneficii ti-ar promite.

Situatia ta este infioratoare, fiindca esti tradata de omul in care ai avut atata incredere, incat i-ai facut 2 copii. Copii, pe care el acum ar vrea sa-i foloseasca impotriva ta, lovindu-te.

Din tot ce ai scris, am inteles ca tu stii deja la ce sa te astepti din partea lui, si cum sa-i parezi atacurile.
Trista situatie.

Iti doresc putere.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

am vorbit. a zis ca se mai gindeste la solutia alternativa propusa de mine si chiar ca se gindeste sa renunte la toata nebunia asta, pentru ca isi da seama ca-mi face rau si ca le va face rau si copiilor. si ca stie ca are sanse aproape zero sa cistige un proces impotriva mea, fiindca legea ma protejeaza. in plus, a zis ca nu vrea sa ma indeparteze de copii, fiindca stie ca asta le va lasa lor urme de nesters.
eu contiunu sa cred ca toata bulversarea asta vine din neasezarea lui cu el si cu dorintele lui, pe fondul pb de serviciu si asa mai departe. cred ca daca motivul ar fi fost altcineva ar fi ales pina acum demult solutia. si stiu ca e suficient de rational ca sa-si dea seama ca toate pb pe care le-a avut cu mine, le-a avut si in relatiile anterioare si le va avea in continuare daca nu si le rezolva singur. ba, mai mult mi-a si spus asta acum citeva luni si cred ca asta a fost cel mai greu: sa ajunga sa recunoasca ca pb e la el. e un om complex si complicat, dar rational si, structural, un om cu suflet bun, desi poate voua nu va pare, dar nici nu pot povesti 8 ani din viata mea in citeva mesaje pe forum.
a zis ca insista sa fac in continuare ce planuisem pt ca stie ca e important pt mine, ca m-am pregatit atita vreme pt asta si, in mod sigur, imi va aduce beneficii mie personal, indiferent ce se intimpla cu relatia noastra. mai mult, mi-a promis ca, daca ajungem la o solutie care include incheierea relatiei, imi va da el acesti bani inapoi, pe linga ce e necesar pt copii, ca sa nu ma simt descoperita. si il cred, fiindca in toti anii astia intotdeauna s-a tinut de cuvint cind a promis, indiferent in ce relatii ne gaseam, adica si atunci cind n-aveam copii. de ex, in perioada de "pauza" de acum 6 ani mi-a dat avansul pt a putea lua credit. am vrut sa refuz, dar mi-a spus: ti-am promis ca te ajut sa-ti iei casa, indiferent ce se intimpla intre noi. ai un copil de crescut, ai nevoie sa-i asiguri o casa. deci.. omu' e complicat rau, dar structural e un om de cuvint. iar atunci nu-l lega nimic de mine, putea sa nici nu-mi mai raspunda la telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

anyella, nu va exista niciodata o femeie mai importanta decit copiii lui! pentru asta bag mina in foc acum si oricind! daca eu nu sunt, alta nu va reusi sa fie! aa, ca s-ar putea indragosti mai cu foc de alta, da. dar sa ajunga aia mai importanta decit copiii, sau sa indrazneasca sa incerce macar sa ia ce e al copiilor... credeti-ma, nu va putea! poate sa fie heidi klum si naomi campbell la un loc. si alt copil nu va mai face, fiindca astia doi sunt tot ce si-a dorit si nu mai are rabdare s-o ia de la capat. de asta iar sunt convinsa. dupa cum sunt convinsa ca, daca era alta, si incerca macar sa sugereze ca-mi spune mie ca sa-l preseze sa ia o decizie, va garantez ca stergea cu ea pe jos. si eu la fel, aici poate nu ma intelegeti, dar chiar ma pregatisem pt eventualitatea in care ma suna una si-mi zice ca-i amanta lui. i-as fi spus ca a gresit nr, dupa care ma intorceam la el si discutam optiuni.
drepturi la partaj nu am decit daca durata relatiei de concubinaj depaseste 10 ani. si chiar si atunci se poate face un calcul al veniturilor si a contributiei fiecaruia... eee.. dar razboiul cu el nu e solutia! e omul perfect pt razboi, e provocarea pe care o asteapta, e un om conflictual care se simte bine in ipostaza asta. asa ca.. nu i-o dau. e bulversat emotional, si eu la fel, dar hai, dragul meu, sa facem ce e mai bine pt copii. la asta nu va stii ce sa faca decit sa discute. nu prea poti sa lovesti un om care vrea sa te inteleaga, care recunoaste ca uneori nu te intelege, daca poti sa-i explici, care iti spune ca te iubeste si ca vrea sa fie alaturi de tine, indiferent de relatie. si chiar vreau, nu mint. nu pot sa neg, inca il iubesc ff mult, inca sper ca lucrurile intre noi pot fi rezolvate si chiar vreau sa-l sustin si sa-l ajut.
nu cred ca ce-am avut cu el se poate repeta, nu cred ca pot iubi de doua ori in viata, la virsta matura, cu aceeasi intensitate si nu cred ca ce i-am dat lui mai pot da altcuiva, desi poate altul ar merita mai degraba. n-o sa mai pot! nu in ultimul rind, e tatal copiilor mei si, pina de curind, am avut o relatie care mie mi-a placut. si mai stiu ca, orice s-ar intimpla, dupa ce vor trece emotiile si furiile initiale, daca ne despartim, el va ramine singurul om la care voi apela pt sprijin, daca voi avea nevoie, si mi-l va da fara sa clipeasca. poate va suna a filme, dar eu stiu ca asa va fi, nu ma imbat cu apa rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Am citit pe parcurs, dar nu am raspuns pentru ca mi s-a parut inutil sa te supar zicandu-ti ca are pe alta. Dai senzatia ca nu vrei sa accepti asta chiar daca ar fi real. Preferi sa crezi ca are o ratacire spirituala.

N-am retinut din topic daca ai spus ce a dus la primul divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Hei, pace (nu im plac emoticoanele,nu am rabdare sa le gasesc).Am scris : copiii sint ratiunea lui de a exista : ).

Am un om linga mine care nu cunoaste culoarea gri.Eu o cunosc.Dar ne iubim si ne completam. Il cunosc de suficient timp,incit sa ii/ sa ne toleram personalitatile.Si...facem echipa.Sint dura,sint pisicoasa.Eu leu,el balanta.Cind pierde controlul ( se arunca in zodia scorpion) preia leul controlul.

Nu stiu de ce am avut un feeling ca e "o furtuna intr-un pahar cu apa".Eu,cind sint atacata (lol) asa reactionez.Din fiinta pisicoasa,atenta la greutatea ei,la infatisarea ei,devin Leu.

Pacat pentru cei din jurul meu.Eu sincer cu ultimele mesaje am vrut,romineste ,sa te fac sa lupti ca o leoaica.In niciun caz nu sint de acord cu separarea.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput