Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Violeta, se poate sa ai dreptate ! Totusi, Ilia a explicat foarte bine ce si cum sta din punct de vedere legal vizavi de custodia copiilor ei !
Eu ma gindeam ca partenerul ei - indragostit peste urechi cum spuneti voi de alta femeie - este putin probabil sa ceara sa aiba grija de trei copii cind poate fi liber ca pasarea cerului, alaturi de aleasa lui ! Acum omul nu mai are douaj de ani sa creada ca tot ce zboara se maninca, dar daca sub presiunea amantei a cerut custodia copiilor, uel, asta este alta poveste, cam putin plauzibila ! Si amanta, daca nu o doare nimic, de ce nu s-ar gindi si ca poate mama copiilor cade la intelegere si ii lasa tatalui ?? Daca tot o sa stea sub acelasi acoperis ...
Ceva e ... putred in Danemarca ! Si Ilia a mai spus un lucru cu care tind sa fiu de acord - a cerut copiii doar ca sa ii faca rau, pentru ca banuiesc ca stie ca nici o instanta nu ii va acorda acest drept decit cu motive bine intemeiate, oricit de "milionar" ar fi el !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

lisaelisa sunt licentiata in drept. actul ala, de care vb tu, nu obliga sotul sa-ti spuna tot ce face, daca nu vrea. si nu il obliga sa te iubeasca. si daca nu vrea sa mai fie cu tine, divorteaza. asa ca nu inteleg in ce sens sotia are mai multe drepturi: aaa, materiale, la casa, masina, da. da' pe mine nu asta ma doare! eu am casa mea, asa ca nu ma duc in strada cu copiii. e mai mica decit asta, deci o sa fie ff complicat cu 3 copii, da' nu moare nimeni. am un salariu peste medie, cu care ma voi descurca onorabil. va tb, probabil, sa-mi iau o masina, nu-i bai. o sa pot. iar pensie alimentara tot va tb sa plateasca. Codul civil zice asa: copiii rezultati in afara casatoriei sunt egali in fata legii cu cei nascuti in cadrul ei, daca s-a stabilit filiatia paterna. copiii sunt recunoscuti de la inceput, pe numele lui, declarati de el la Primarie. asa ca...
n-am nimic in minus, ca drepturi, fata de o sotie, in cazul in care ajungem la separare. iarasi, partajul prin care se stabileste ce bunuri pastreaza fiecare in urma desfacerii casatoriei e un proces civil separat de cel de divort! pe care il deschizi sau nu, e decizia fiecaruia. eu nu l-as fi deschis in veci, decit daca eram maritata cu Donald Trump, poate. cine a intrat o data in tribunal ma intelege..


ilia_99 tot respectul; este una din cele mai frumoase, mai demne si mai echilibrate postari pe care le-am citit vreodata pe acest forum.
Pastreaza-ti echilibrul si demnitatea si totul va fi bine, indiferent de cit de greu ti-ar fi pe moment. Sunt sigura ca vei alege varianta cea mai buna pentru tine si copiii tai, cu sau fara barbat in casa. Iar in cazul in care chiar exista o amanta, ii pling de mila de pe acum pentru ca nu are nici o sansa in fata unei femei ca tine; la fel si lui, in cazul in care se trezeste cind va fi prea tirziu.
Multa sanatate si putere !!!!
Agnes



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nu am inteles bine, el a cerut custodia celor 3 copii ori doar a baietilor? Pai cine stie, se gindeste la ce naiba sa plec eu in casa ei departe de copii, pe care i-a dorit foarte mult si pentru care este un tata bun, mai bine sa plece ea acasa la ea cu fata din prima casatorie si eu ramin aici cu baietii, nu le schimb caminul, o sa fie totul bine pentru ei. Ori chiar toti trei copiii. Adica totul e perfect numai partenera e in plus in peisaj. Nu neaparat o femeie sa-i fi bagat ideea asta in cap, un barbat poate deveni un partener prost dar poate ramine un tata bun. El e prins la mijloc de copii, se pare. Daca ar spune franc ca vrea sa se desparta de ea multe lucruri se vor schimba. Poate isi va dori casa doar pentru el si nu-i place ideea ca ,,, copilasii lui sa stea intr-un apt mic, cred ca a pus si el suflet la decoratul camerelor pentru ei, poate au o gradina, liniste, copiii perfect acomodati si tot asa.Urita si treaba asta noua cu reprosatul banilor, ce sa zic..a fost domn si deveni peste noapte porc. O ataca exact in punctele sensibile: copiii si dependenta ei temporara de venitul lui, stiind-o femeie mindra si independenta de fel.Si chiar daca ea sa zicem a gresit cumparind o masina din economiile ei fara sa-l consulte, doi oameni se mai cearta dar nu pleaca nimeni de acasa ori se desparte din asa ceva. Ce are masina cu custodia? Parca de o masina a fost vorba, scuze de am concluzionat gresit.Ilia tu cum esti?Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

va multumesc pt insufletirea cu care raspundeti si pt vorbele bune. imi mai iau putere si de voi!
motivul pt care cere custodia este nevoia de control. dupa cum v-am spus e genul de tata foarte implicat in viata copiilor si asta e lucrul care il sperie acum cel mai mult: ca pierde controlul asupra relatiei lui cu copiii si ramine "la mina mea". nu vrea sa fie conditionat de nimic in relatia cu ei. nu vrea sa-i vada doar in we sau doua saptamini de vacanta. ideea ca nu va mai fi in aceeasi casa cu ei, ca pina acum, ca nu va mai putea dispune de timpul lor il omoara. n-are legatura cu a-mi face mie rau! nu se gindeste la asta, e doar teama lui de a fi vulnerabil prin copii, fata de oricine. toate astea nu tb sa mi le explice, ca le inteleg singura. mai rau, sunt convinsa ca nu le-a rationalizat in mod constient. el e ca animalul in cusca acum, dar singra teama pe care o are e legata de relatia lui cu copiii. in rest, sunt convinsa ca nu stie ce vrea.
nu e important in economia emotionala a acestei crize daca exista sau nu alta femeie. nu cred niciodata ca ar fi un factor de decizie in treaba asta. dupa cum stiu sigur ca daca ar fi altcineva si doar o data s-ar uita strimb la copii, ar zbura pe usa fara sa stie ce i s-a intimplat. vorbim de un tip coleric si extrem de impulsiv, care si-a investit toata afectiunea in copii, nu in familie. eee... asta n-am inteles eu pina acum.
vikinga, a cerut custodia baietilor. n-are cum sa ceara altfel fiindca fata e in custodia mea, prin decizie definitiva, de acum 8 ani, iar el, legal n-are niciun drept asupra ei.
m-ai intrebat cit au copiii: cel mare 3 ani jumate, iar cel mic.. 6 luni! si nu, nu era vb de o masina. ziceam ca, probabil, masina va tb sa-mi cumpar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

eu am luat hotarirea urmatoare: renunt la ce aveam de gind sa fac si pastrez banii, pt ca nu stiu pe ce ma bazez in perioada urmatoare, iar suma asta imi asigura linistea o perioada. luni am o intilnie cu cei de la birou, pt a vedea cind ma pot intoarce la job si deci, asigura venituri pt intretinerea onorabila a copiilor. In ce priveste custodia, singura varianta pe care o pot oferi este cea de intelegere notariala sau in fata unui avocat ca ne obligam sa ingrijim si sa educam copiii impreuna, in mod egal si ca nu voi intreprinde nimic de natura sa-i lezeze relatia personala cu ei. asta pina in ianuarie 2011, cind intra in vigoare noul cod civil, pe care il dezbat mindrii nostri politicieni in prezent, care stipuleaza custodia comuna pt ambii parinti, care actualmente nu exista in legislatia noastra.
treaba cu spatiul locativ e mai delicata: ar fi de preferat sa ma lase sa stau eu aici inca o bucata de vreme, pina se obisnuiesc copiii cu ideea ca mama si tata nu mai stau impreuna, dupa care ma oblig sa schimb ce am acum, printr-un credit, eventual, cu altceva, unde copiii sa aiba conditii mai bune.
La ora asta, cam astea sunt ideile care mi-au venit.
Daca va mai vine voua ceva in minte, astept cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

nu mai stiu cine, vikinga cred, intrebai de pensie alimentara. codul civil zice 1/4 din venituri. vorbim despre orice venit depistabil si supus impozitarii: din profesii liberale, chirii, dividende, you name it.
usor de gasit si urmarit in cazul asta, dar nu cred ca va fi nevoie. sunt convinsa ca nu va face niciodata rabat la bani cind e vb de copiii, acolo nu e meschin, dimpotriva.

am gresit, asta e doar in cazul cind e un singur copil. daca-s doi cred ca e 1/3. verific acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

da, 1/3 pt doi copii minori, pina la virsta de 18 ani, respectiv 25, cel mult, daca urmeaza studii universitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

sigur, a zis ca, de fapt, raminem tot impreuna si crestem copiii impreuna, nu-i vorba. parca eu as avea 3 ani..


Ce prostie! cum sa ramai nas in nas cu ex-ul / ex-a ? Doar nu te separi de drag si bine ce ti-e cu el!

Cunosc 2 cazuri (probabil sunt destule) care au divortat fara partaj, ele ramanand in casa comuna cu copii. Si ambii domni vin cand au chef (ca doar e casa lor, nu?), isi lasa lucruri la spalat, mananca din frigider, ba unul din ei a venit cu o saltea pe care sa si-o puna in nush ce camera, sa mai doarma acolo!! Nimanui nu-i convine situatia, dar se pare ca e prea greu sa-si imparta bunurile, creditele, poate sa vanda casa...

Daca ajungeti la separare, cred ca e o prostie sa ramai in aceeasi casa. Mai rau ii derutezi pe copii.

Poate totusi n-ajungeti la criza si nu e vorba de o amanta; desi eu nu cred ca barbatii pleaca de acasa ca sa se autoanalizeze - femeile mai degraba - ci la insistentele vreunei 'zane' care vor sa-i salveze din ghearele 'gheonoaiei'. Dar ai dreptate, cea mai buna razbunare e sa i-l lasi sa se spele pe cap cu el.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
drepturi: aaa, materiale, la casa, masina, da.


La asta ma refeream.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Ilia ,imi pare rau sa aud ca in loc sa isi revina ,ti-a dat si mai mult viata peste cap.Pana la urma nici nu stiu cat de important este daca are sau nu o amanta .Important este unde s-a ajuns.
Esti o femeie desteapta si cu siguranta vei reusi sa faci fata unei situatii atat de delicate.
Cel mai important este sa nu-i lasi pe copii sa simta prea mult aceasta tensiune dintre voi,gandeste-te la ce decizii trebuie sa iei ca viata voastra si fie cat mai usoara in situatia data.
Sunt alaturi de tine cu un gand bun.

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput