Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa
1. Eu pe al meu il caut si in portofel de fata cu el. Poate sa urle, sa injure si sa ameninte cat o vrea. Suntem sot si sotie, avem un copil; nu are dreptul sa ascunda nimic de mine, atata timp cat eu nu ascund nimic de el.

2. Daca nu intelege cu vorba buna, atunci cu .

3. Daca veti ramane impreuna, cere-i sa va casatoriti. Acel act are importanta lui. Cel putin la noi in Romania.




1. Lisaelisa, sa-mi fie cu iertaciune dar nu ma pot 'rabda'. O femeie 'subtire' nu cauta in portofelul barbatelului si nu strange lesa (care, de multe ori, exista numai in capsorul ei dragalas) cand i se pare ca acesta se indreapta spre copacul gresit.

De spatiu personal si intimitate ai auzit? E treaba ta daca tu nu-i ascunzi nimic sotului tau (si foarte rau faci, if you ask me); asta nu-l obliga sa faca acelasi lucru.

2. Fix de tigai in cap, zbierete si injuraturi au astia doi nevoie acum.

3. Mare prostie sa te rogi de un barbat sa te 'ia'. Ca sa nu mai spun ca Ilia a povestit ca tocmai ea n-a (mai) vrut sa se casatoreasca.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ilia, totul pana la copii!! adica, inteleg filosofeala si dat subtire din buze despre marii neintelesi ai lumii, masculii de doi lei, dar cand vine vorba despre copii, ai tot dreptul sa devii din pisicuta, tigroaica. scoate-ti gherutele inteligentei si luciditatii la inaintare si nu mai lasa sa treaca de ciocanelu si nicovala din ureche nimic care are legatura cu emotiile lui fantastic de importante. filtreaza exclusiv ceea ce te pune in garda privind planurile lui despre copii. cu regret si tristete te intreb: tu iti dai seama ca in momentul cand a scos pasarica aia pe gura cu custodia, ti-a comunicat deja raspunsul pe care l-a promis ca ti-l da peste 2 luni de cujetari intense?

Lisaelisa, daca erai nevasta mea, maine nu mai erai. dreptul la intimitate este sfant. auzi, sa cotrobai prin portofelul sotului, basca de fata cu el! si daca protesteaza, sa-l iei eventual la palme. asta e culmea umilirii, nu-i de mirare ca unii isi cauta amante. si trebuie sa iti dea socoteala de fiecare secunda petrecuta separat de tine? dar voi despre incredere, respect si discretie nu ati auzit? hartia aia nu-ti da nici un drept sa calci in picioare demnitatea unui om, ca tu asta faci. cand te-am citit, mi-am imaginat ca sunt eu in situatie si ca un mascul feroce mi-ar umbla in portofel. in urmatoarele doua secunde ar umbla pe presul de la usa, da' pe dinafara! brrr, ce umilitor si abuziv, nu-mi revin de oroare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

pey si ca ce chestie a cerut custodia copiilor? adik nu poate pleca sa se reculeaga intr-o vacanta de-o vara, fara sa aiba custodia copiilor?

hm, pana acum m-am abtinut sa scriu, pentru ca eu nu am trecut prin ce povesteai tu...si nu stiam ce sa zic, dar acum, am senzatia ca fetele care au sugerat c-ar putea fi o alta femeie in viata lui, au dreptate.

pacat! din toata povestea asta nu vor ramane cu suferinta decat copiii. tu ai zis ca-i poti creste frumos si singura, cu pensia alimentara pe care o sa ti-o mai dea si el, o sa fii mai mult decat bine...sunt sigura ca o se te si ajute, in caz de criza de timp, etc. si tu si el veti merge mai departe, dar ei...pacat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Oau, Lisa ! Atit pot spune dupa ce am citit sfaturile tale si modul cum pui tu semnul egal intr-o casatorie !
Ilia, imi pare rau ! Nu stiu cu ce te-am putea noi ajuta in afara de sfaturi pertinente si pareri personale ... eu una nu cred ca e vorba de o femeie la mijloc, acum ginditi-va si voi, sint totusi trei copii ! Daca este, trebuie sa fie o femeie cu un suflet foarte mare si care sa isi doreasca mult de tot copii, dar trei care nu sint ai ei ?? Uel, orice este posibil, pina la urma !
Eu iti doresc numai bine, am citit ca esti licentiata in drept, iar mesajul tau mi-a placut foarte mult, te stimez si iti trimit multe ginduri bune !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

custodia mi-a cerut-o de aseara, dar eram eu prea lovita in cap ca sa mai scriu tot. da, conchita, imi dau seama ca asta e raspunsul pe care-l asteptam. eu cred ca daca e o femei la mijloc e una absolut inconstienta, care va intelege la un moment dat si va pleca mincind nori. el zice ca nu se pune pb separarii, adica si cu custodia la el vom locui impreuna, ca nu vrea sa ma desparta de copii. da' de unde o fi inteles el ca are acest drept? mi-aduc aminte ca eu am stat la pat 4 luni ca sa nasc primul baiat, eu am urme de la perfuziile zilnice in miini, eu am stat cu el in spital inca doua luni intr-o nenorocita de rezerva de 3 m pe 3. s-a nascut prematur si l-am adus acasa cind avea 1300 de grame!!!! ma sculam de 15 ori pe noapte sa vad daca mai respira, ca nici nu-l vedeai in pat! cu cel de-al doilea n-am avut pb, dar numai eu stiu ce a fost in sufletul meu 9 luni: daca se intimpla din nou, daca e o pb, daca... toate din dragoste pt sotul meu, ca eu aveam un copil, nu-mi mai suna nici ceasul biologic, nimic.. si acum EU sa renunt la ei? ca ce?
doar moarta!
daca insista in idee, n-am ce face decit sa string rindurile si sa incep sa-mi caut adapost, locativ, financiar. ceea ce am de gind sa fac si daca renunta la idee. pt ca poate renunta acum, dar nu stiu cind ma va lovi din nou.
am gresit sa am atita incredere. Doamne, ce-am gresit! Daca puteti sa luati aminte, desi sper sa nu va foloseasca niciodata experienta mea. Nimanui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

nu mai conteaza de ce face toate astea. nu ma mai intereseaza nici resorturile psihologice, desi le stiu. ii e teama de mine! sunt o femeie puternica si stapina pe ea, chiar si cu mai putini bani in cont decit el, legal stie ff bine ca nu are ce sa-mi faca si, mai rau, stie ca si eu stiu toate astea! mi-am luat viata in miini la 23, cind am divortat si mi-am asumat un copil. n-aveam casa si nici banii de acum. si nu mi-a fost frica! el are nevoie de mine mica si speriata, incapabila sa iau decizii, doar sa le urmez. asa se simte el stapin si-si poate gasi mai usor scuze in oglinda ca nu sunt suficient de buna pt el, cind de fapt stie ff bine ca el e pb. e un mecanism bolnav care-l pune in miscare si nu i-l va rezolva decit un psiholog, cu multi ani de terapie.
aseara l-am intrebat: deci tu nu mai vrei sa fii cu mine?
a raspuns: nu mai vreau cu nimeni. si, ca istetul, a adaugat: sa stii ca nu exista niciun factor exterior care m-a facut sa iau aceasta decizie. Yeah, right!
razbunarea mea va veni in ziua in care, daca e o alta femeie, il va lua cu totul. Si atunci sa vezi ce o sa se bucure de "premiul" ei! Din pacate.. copiii mei vor intreba mereu de ce nu vine tata? Offf, Doamne..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

adik si ce legatura au cei 3 copii cu o eventuala amanta? pey aveti senzatia ca tipa aia se gandeste asa? sa fim realisti! din cate inteleg eu tipul are destui bani sa-i tina pe cei 3 copii, o eventuala amanta, si poate chiar si alti copii.

si, chiar daca i-ar lua cu el, si tot nu ar deranja-o...ar fi prea ocupata sa cheltuiasca banii lui, ca sa se mai si "streseze" cu copiii.

razbunarea ta ilia va fi ca in general, oamenii de genul astuia raman singuri in final...dar sunt sigura ca atunci, pentru tine nu va mai conta. tu ai copiii, si, la felul cum te "prezinti" aici, sunt sigura ca vei gasi si pe cel care va sta langa tine pana la sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Ilia, nu pot sa-ti spun decat ca imi pare tare rau ca ati ajuns aici. Din mesajele tale anterioare se intrevedea o usoara speranta, tu esti un om deosebit, esti puternica si echilibrata, si pe deasupra ai si capacitatea de a intelege oamenii. Din pacate nu a fost suficient.

Iti doresc numai bine, si totul sa iasa in favoarea ta, fiindca o meriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ilia ce situatie..Citi ani are cel mic? Cind o sa te poti intoarce la munca? Tu o ai pe mama ta aproape ori vreo bona buna? E clar ca trebuie sa te pui repede pe picioare. Trebuie sa ai grija de copiii tai. Asta e cea mai mare greseala pe care un barbat o poate face unei femei! Ori chiar vrea sa te supere atit de mult incit sa iesi tu la atac, clar ca i-ar fi mai usor sa fie dat afara decit sa plece el singur ori chiar nu gindeste limpede.Te intrebai ce il mai tine. Poate doar copiii, de aia ii si vrea printr-o incercare asa nebuneasca cerindu-ti custodia lor. Si-a incercat ultima pasenta, poate zici ..da tin eu fata iar tu baietii, raminem amici bla bla. El pe tine nu te mai vrea. Si acum mai mult ca sigur eu cred ca e vorba de o femeie la mijloc, el vrea sa fie liber poate pt ea. Aia cu obtinerea custodiei si locuitul impreuna dupa, n-are nici o logica, incearca sa profite de stresul in care te-a bagat gindindu-se ca acum esti slaba si poti accepta o astfel de varianta. E o cacealma. Cum ti-a zis si Conchita asta e raspunsul pe care trebuia sa-l dea in 2 luni. Si inca ceva, nu te baza pe modul lui direct si franc de dinainte, poate fi asa atunci cind stie ca are dreptate ori mai stiu eu in ce altfel de discutii. Dar in cazul de fata nu ar putea fi total sincer pentru ca se stie al naibii de vinovat. Si se incadreaza in tiparul barbatilor care vor sa plece dintr-o relatie dar nu le-ar sufla vint bun in pinze cu povara vinei. Plus copiii lasati cu tine, fara tata iar el cine stie unde traindu-si a doua tinerete. Nu e prost stie ca-i vor pica rau lucrurile astea.Ha..bilete cumparate pt mare..poate pt el , copiii vostri si o alta.Instabilitatea asta e specifica barbatilor indragostiti..de alta. Azi cu flori, miine da-mi copiii.Chiar is curioasa cit de rau ii e din cauza crizei, adevarat ca poate fi o varianta, dar f adevarat sa-si puna si baniii la adapost in caz de despartire. Cum e in cazul oamenilor de afaceri cind tre sa plateasca pensie alimentara? Procent fix din venituri, ori cum e? Pe aici de ex, sotul tau ar fi trebuit sa plateasca lunar multisor, mai ales daca nevasta inca nu se putea intretine din cauza copiilor mici. Adica platea el si chiria si plus alte multe costuri pina ea se angaja, abia apoi doar pt copiii. Poate-s doar scenarii dar daca e in stare sa-si doreasca sa-ti ia copiii, e in stare de orice. Singurul lucru bun din toata povestea asta este ca tu esti o femeie care-si stie valoarea, o femeie ce crede in ea si in puterea ei. Esti desteapta, poti redeveni independenta, ai grija de tine(eu nu cunosc nici o mama cu trei copii care merge la sala de 3 ori pe sapt!), esti o mama buna, ne-ai cucerit aici pe toate. Si cum spuneam, singurul lucru bun e ca tu nu intri in tiparul femeilor debusolate de un barbat, seacatuite de putere, fara incredere in ele. O sa poti orice de dragul copiilor tai. Cu asa o mama nu au cum sa fie decit mindri. Nu va fi deloc vina ta ca tatal lor a suferit de instabilitati din astea.Bineinteles poate totul va trece asa cum a venit. Scorpionii is mai furtunosi asa da' le si trece.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alice2004

Oau, Lisa ! Atit pot spune dupa ce am citit sfaturile tale si modul cum pui tu semnul egal intr-o casatorie !
Ilia, imi pare rau ! Nu stiu cu ce te-am putea noi ajuta in afara de sfaturi pertinente si pareri personale ... eu una nu cred ca e vorba de o femeie la mijloc, acum ginditi-va si voi, sint totusi trei copii ! Daca este, trebuie sa fie o femeie cu un suflet foarte mare si care sa isi doreasca mult de tot copii, dar trei care nu sint ai ei ?? Uel, orice este posibil, pina la urma !
Eu iti doresc numai bine, am citit ca esti licentiata in drept, iar mesajul tau mi-a placut foarte mult, te stimez si iti trimit multe ginduri bune !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete





mda,cam asa gandesc si femeile astea...
ca au un "suflet f mare" si din gura pot sa creasca si ele 3 copii,ba chair o echipa de fotbal!
ce crezi ca ea nu stie ca mama nu o sa-i lase?!
si atunci de ce sa nu-i zica "iubitului" sa-i ia el?!
ca doar nu o doare gura?
de fapt nu o doare nimic
asta in varianta amanta...pe care eu o sustin in continuare...

sigur ca pt tine ilia nu mai conteaza ca e sau nu amanta,ci tot raul pe care ti-l face tie si mai ales copiilor lui...
dar observ ca esti o femeie f puternica si sigur ca vei trece peste tot cu mult mai usor decat multe alte femei(as fi vru si eu sa am o farama din puterea ta )

dupa mine,cauta sa te gandesti mai mult la ce veti face voi(tu si copii) si nu la ce abereaza el,ca eu sunt convinsa ca nu-i da nimeni lui copii...

ar mai fi o varianta sa zica ca nu exista nici o influenta exterioara,pt ca daca chiar o vrea custodia lor sa nu fie cumva vreo pata la dosar(pt ca desi nu se mai pedepseste infidelitatea,ma rog,adulterul-dar la voi nu ar fi cazul- ramane totusi un semn de intrebare in legatura cu caracterul lui)..
si apoi pt ce vrea el custodie? ca nu se pupa...cum adica vrea custodie ca sa stea tot cu voi?adica de ce?pana acum ce a fost si acum ce s-a schimbat?

orice ar fi,iti doresc putere multa sa treci cat mai repede peste tot calvarul acesta

Alaturi de SONIA
si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA
si nu in ultimul rand donu'Bodo

Vio ,mamica lui MIHNEA viitor "descoperitor" de infinit


Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput