Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

anyella, dar eu nu sunt cheltuitoare pe nimicuri. nu mi-am mai luat o pereche de pantofi de 1 an. am zis ca sunt suficiente 5 perechi pe catre le am. iar de cind stau in cic, am redus toate cheltuielile personale cit s-a putut. asta era chiar important pt mine si, ulterior, sunt convinsa, pt noi.
in plus, stia de treaba asta de 6 luni, ma intreba daca am strins banii, daca mai imi trebuie, nu, i-am strins pe toti.
da, ca e orgolios si nu vrea sa afle nimeni ca ii merge prost sau ca a dat chix in ceva, asta stiu. si stiu si cit munceste pt bani, ca nu vin singuri. de aia am si incercat sa preiau eu casa, ca sa nu mai aiba si aici lucruri de rezolvat, mai ales acum ca stau acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Stiu ca nu cheltui pe nimicuri.Se simte din felul in care scrii ca esti un om total dedicat familiei si binelui vostru.

Dar,e o situatie de criza.In casnicia voastra,in lumea asta.Toti avem probleme.Noi acum sase luni nu stiam ce ne asteapta.Ma rugau vreo citiva sa vind o masina cu pret de pret.Asta a fost acum exact: 6 luni.Acum incerc eu sa o dau si nu mai i-au nici banii pe care i-am bagat in anvelope ( :.


Nici eu numai de cheltui de mult.Tin de ultimul banutz.Nici bacsis numai dau .


Nu lasa criza sa va intre si in casa,in suflete,in viata.Poate aia cu excursia a fost o amenintare,poate vrea sa fuga de probleme.Se simte incoltit cumva.Tu stii cel mai bine.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

ma duc sa ma culc, poate ma trezesc miine mai limpede.
noapte buna si va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

ilia,

Barbata-miu e tot scorpion !

Mare atentie cu el !

Ii place sa aiba secrete. Eu pe al meu il caut si in portofel de fata cu el. Poate sa urle, sa injure si sa ameninte cat o vrea. Suntem sot si sotie, avem un copil; nu are dreptul sa ascunda nimic de mine, atata timp cat eu nu ascund nimic de el.

O sotie are mult mai multe drepturi in fata legii, decat o concubina, chiar daca au copii impreuna. Asta este legea la noi in tara, din pacate. Este un mare atu pt el faptul ca nu sunteti casatoriti, ca nu stii cati bani castiga, de cele mai multe ori nici nu stii pe unde isi petrece timpul in afara serviciului...

Al meu tot la fel : mare secretoman . Dar ma tin de capul lui : il intreb pe unde se duce, ce face acolo, cel putin obtin niste explicatii. Al tau, e liber ca pasarea cerului. De aia si face atatea nazuri .

Lasa plansul pe alta data. Acum, treci la actiune. Un asemenea barbat are nevoie de o femeie hotarata. Nu-l mai cocolosi ca pe un copilas. Este un barbat care are copii si trebuie sa-si asume aceste responsabilitati. Daca nu intelege cu vorba buna, atunci cu . Si daca nici asa nu pricepe, procedeaza astfel :
Daca veti ajunge sa va separati, lupta in tribunal pt drepturile tale si a copiiilor lui. Si anunta-l si pe el ce vei face.

Daca veti ramane impreuna, cere-i sa va casatoriti. Acel act are importanta lui. Cel putin la noi in Romania.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

criza, ne-criza, amanta, ne-amanta.. incepe razboiul! mi-a cerut sa renunt la custodia copiilor in favoarea lui! nici nu se pune pb, va dati seama. asta ar fi singurul lucru care il opreste sa ma "pofteasca" pe usa afara cind are chef. deci... nu intra in calcul.
sigur, a zis ca, de fapt, raminem tot impreuna si crestem copiii impreuna, nu-i vorba. parca eu as avea 3 ani..
diseara am de gind sa-i spun ca singra varianta in care poate la custodia este sa deschid proces impotriva mea. legal, n-are sanse, evident si stie si el asta, de aia incearca sa ma convinga cica amiabil. de parca vb despre ce mocheta punem pe jos.
e inceputul sfirsitului, pt ca daca incepe actiunea asta s-a terminat tot ce era intre noi. nu voi mai putea sa stau linga el, chiar daca ii trece "criza".
va rog din suflet sa va rugati alaturi de mine pentru linistea a 3 copii, pe care eu i-am adus pe lume cu toata dragostea, dar pe care vad ca nu-i pot proteja de o trauma ce o sa-i marcheze pe viata!
tati n-o mai iubeste pe mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Imi vine greu sa cred ca nu te mai iubeste. Poate problemele financiare, stresul, oboseala, discutiile in contradictoriu dintre voi isi spun cuvantul. Are senzatia ca e coplesit, ca sentimentele fata de tine s-au racit, dar nu cred ca dupa atatia ani de casnicie in care nu are ce iti reprosa, nu mai simte nimic. Eu zic ca e o etapa trecatoare care o sa se rezolve si o sa iasa iar soarele si pentru voi.
Te sfatuiesc cand ajunge acasa sa aveti o discutie calma, incearca sa fii tandra, explica-i sentimentele pe care le ai pentru el, adu-i aminte ce fericiti ati fost impreuna, roaga-l sa-si analizeze sentimentele pe care le mai are pentru tine si sa vedeti ce poate schimba fiecare ca sa fie bine. Nu aduce in discutie copiii! E vorba doar de voi doi de data asta. Cred ca o vacanta doar voi doi, macar de 3-4 zile v-ar prinde foarte bine. Trebuie sa lasati deoparte grijile si preocuparile cotidiene si sa va aduceti aminte ce v-a facut sa va indragostiti unul de altul.
Multa bafta iti doresc!

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ma bag si io ca virgula intre subiect si predicat ca sa spun ca si mie imi place de tine, Ilia. Se vede ca nu esti o tuta, ca sa citez din primele tale postari si sa-ti demonstrez ca am citit tot-tot.

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
deci, ce-l tine?


Il tine vina. Poate n-ar recunoaste in ruptul capului, poate nu e nici macar constient de asta, dar (cred ca) se simte vinovat. A insistat sa aveti un copil, ati trecut prin niste chestii nasoale rau etc. Nu mai stiu cine zicea ca e secat emotional. Si eu cred ca a ajuns at the end of his rope. Adauga vina la treaba asta si chiar ca-ti vine sa-ti iei campii. Asa ca vrea sa plece dar sa fie vina ta ,macar de data asta.
Eu habar n-am daca e vreo femeie la mijloc. Tot ce se poate. Mi se pare cumva irelevant. Problema cu adevarat importanta este ca a mai dat odata bir cu fugitii (sigur, tu ai fost eleganta si nu i-ai 'cerut' nimic) si daca asta e tiparul lui comportamental, ai cam impopistrat-o.

Imi pare tare rau ca nu-ti pot fi cu adevarat de folos. Insa uite cate aprecieri sincere ai primit. Lumea te place. Macar self-esteem-ul tau sa aiba de castigat .


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

lisaelisa sunt licentiata in drept. actul ala, de care vb tu, nu obliga sotul sa-ti spuna tot ce face, daca nu vrea. si nu il obliga sa te iubeasca. si daca nu vrea sa mai fie cu tine, divorteaza. asa ca nu inteleg in ce sens sotia are mai multe drepturi: aaa, materiale, la casa, masina, da. da' pe mine nu asta ma doare! eu am casa mea, asa ca nu ma duc in strada cu copiii. e mai mica decit asta, deci o sa fie ff complicat cu 3 copii, da' nu moare nimeni. am un salariu peste medie, cu care ma voi descurca onorabil. va tb, probabil, sa-mi iau o masina, nu-i bai. o sa pot. iar pensie alimentara tot va tb sa plateasca. Codul civil zice asa: copiii rezultati in afara casatoriei sunt egali in fata legii cu cei nascuti in cadrul ei, daca s-a stabilit filiatia paterna. copiii sunt recunoscuti de la inceput, pe numele lui, declarati de el la Primarie. asa ca...
n-am nimic in minus, ca drepturi, fata de o sotie, in cazul in care ajungem la separare. iarasi, partajul prin care se stabileste ce bunuri pastreaza fiecare in urma desfacerii casatoriei e un proces civil separat de cel de divort! pe care il deschizi sau nu, e decizia fiecaruia. eu nu l-as fi deschis in veci, decit daca eram maritata cu Donald Trump, poate. cine a intrat o data in tribunal ma intelege..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

criza, ne-criza, amanta, ne-amanta.. incepe razboiul! mi-a cerut sa renunt la custodia copiilor in favoarea lui!


Aoleu, abia acum am citit asta:(
Si cum, hodoronc-tronc, cere custodia? Ati discutat despre separare? Ati 'stabilit' sa va despartiti?

Am avut banuiala deunazi ca lucrurile vor escalada rapid dar nu-mi trecea prin cap ca va fi so much so soon.





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Seara iti spune ca de fapt e stresat din cauza banilor, ca sunt tot mai putini, iar dimineata iti cere custodia copiilor? Se vede clar ca este rau dat peste cap, va mai trece o vreme pana vei afla adevaratul motiv, pana atunci va trebui sa-i auzi aberatiile.
Poate nu va rezista, si ti se va "destainui". Asa e cel mai bine, pana la urma. Oricum, tu nu poti lua decizii majore, deoarece inca nu stii ce se intampla. Fii atenta la copii, ocupa-te de ei, si incearca pe cat este posibil, sa nu te incarci acum cu pesimism si ganduri negre. E f.greu. Roaga-l sa fie sincer, dar sincer, nu povesti de 2 bani. Toti, pana la urma de dau de gol, nu rezista nici unul la presiuni.
Iti doresc o zi frumoasa si sa auzim numai vesti bune de la tine!

Mergi la inceput