Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Ilia, mi-am dat seama ca nu era vb de bani din punctul tau de vedere. El cred insa ca acum cauta doar motive in sprijinul hotararii pe care a luat-o deja. Sper din tot sufletul sa ma insel si sa fie totul bine. Astept vesti, sper cat mai bune.
Te pup si sunt alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ilia da' el cum ar vrea sa-l motivezi? ca deja in primul tau post spui ca el iti reproseaza ca nu-l motivezi sa-l sustii? concret? avea el ceva planuri comune care necesitau contributia ta financiara si acum pentru ca ai cheltuit o suma mai mare planu' a devenit irealizabil? am inteles ca nu!

nu-ti fie teama de discutia din seara asta. si nu te simti vinovata pentru cheltuiala facuta. nu-l lasa sa-ti induca sentimente de vinovatie. chiar daca sa zicem a fost o cheltuia nechibzuita din punctul lui de vedere sau considera ca ar fi trebuit sa te consulti cu el, dupa cum explici situatia n-ar trebui sa fie asta o drama. va descurcati finaciar si daca are alte nemultumiri sa ti le spuna deschis fara sa caute alte . ai spus ca e direct. de aia deduc ca e nehotarat. ba vrea sa se separe o perioada scurta, ba ca sa va despartiti. cred ca aspus-o doar la "manie"


n-am avut nush ce de spus, da' si mie imi esti draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Draga mea, of, atunci cand incepe sa-ti spuna ca nu faci echipa cu el, ca aia si aia, din pacate, motivul este o amanta. Si daca pana la urma se adevereste ca este asa, vei vedea atunci cum vei reactiona. Nu stii acum ce vei face, pe degeaba spui sau te gandesti acum, ca ai face ceva anume, ca nu este asa. De-abia atunci vei stii ce vei simti si ce vei vrea. Cel mai rau este atunci cand iti dai seama ca tot ce ai trait langa un om este o minciuna mare, ca toate visurile tale, tot ce-ai crezut despre el, se naruie intr-o clipa. Dar tot mai exista speranta, de fapt asta vreau sa-ti spun. Chiar daca situatia va va depasi pe moment, aveti rabdare, de fapt sa ai tu rabdare, daca ajungi la concluzia ca-l mai doresti langa tine, cum se intampla des, multi dintre "nebunii astia de barbati, infantili si prosti de-a dreptul", isi dau seama de greseala si vor sa repare "pocinoaga". Nu se poate explica amalgamul de sentimente traite, e greu, iti doresc bafta si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Off topic. Citeste aici al doilea banc din prima postare.

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

ilia, din cate am inteles din mesajul initial voi nu sunteti casatoriti civil. Doar religios ( desi cel putin la ortodocsi nu se prea poate asa ceva). Deci... ce divort vrea?
Nu stiu cat si-a dorit domnul in speta o familie..poate mai mult copii. Cel putin dupa cum se comporta...asa da senzatia.

Mi se pare aberant ca mama copiilor tai sa faca sacrificii pentru niste banuti din care sa isi cumpere apoi ceva, iar tu, care ai bani de n excursii in conditiile in care esti si cu "criza" pe cap ameninti cu divortul si lipsa de "echipa". Eu cred ca incearca sa iti comunice ceva si nu stie cum. Se leaga de nimicuri pentru a obtine despartirea. Scuze ca am raspuns poate un pic superficial la prima vedere dar de fel sunt mai transanta. Cel putin cu lucrurile foarte importante din viata mea. Cu cat iubesc mai mult sunt mai transanta! Asa functionez!

Adica...i-as fi spus in aceste conditii: "Ia du-te matale frumusel si-ti trateaza criza. Dupa tratament vii inapoi si vedem ce facem." Asta pentru ca na, sunt copii la mijloc. Altfel, se intelege...i-as fi deschis doar usa!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

mai fratilor, pai daca e alta ia o pauzare de ce naiba nu se duce invirtindu-se? macar ma linistesc si eu o data. n-avem de divortat, de impartit averi, ca e fiecare cu treaba lui, sa se duca, nene. ce-l tine? ca zavor la copii nu-i pun si stie bine, doar a vazut ce relatii am pastrat cu fostul de dragul fetii. il injur doar in spate si cind nu ma aude ea, in rest.. la liber! il judeca ea mai tirziu, nu trebuie sa ma chinui eu. asa ca... vrea domnul cu alta, liber!
deci, ce-l tine?
nu intelegeti cum suntem doar cununati, va explic: am ajuns la un preot mai deschis la minte, ca sa stabilim detaliile botezului pt primul baiat. si ne-a intrebat de ce nu ne cununam, ca e bine pt prunc. noi i-am spus ca nu suntem casatoriti legal si nici nu vrem, ca eu am mai fost casatorita si nu-mi mai tb hirtia. dar mi-as dori ff tare sa ma cunun religios, daca s-ar putea. si omu' a zis: pai, va cunun! nu se face, dar nici sa traiti in pacat cu un copil nu e bine. si iaca, intr-o saptamina m-am vazut mireasa si cu copilul botezat. nici de frica nu va spun biserica, ca-i fac un rau omului.
acuma.. discutia de seara a fost asa: motivul e ca are pb cu banii. serioase! acuma, el a mai zis de vreo doua ori ca merge prost piata, ca se simte criza, dar abia acum seara mi-a spus cit de rea e situatia. daca stiam, credeti-ma ca nu se mai punea pb sa fac ce planuisem. Si acum ma simt ca o egoista ca el planifica vacante cu copiii - pe care le si plateste, si-s doua nu una - si eu mi-am vazut doar de ideea mea. iar banii pe care i-am strins acopera costul vacantelor, deci nu-s putini. Dar n-am stiut ca e asa serioasa treaba, daca nu vb cu mine, eu ce sa fac, sa sun contabila s-o intreb cum merg treburile? nici nu mi-am pus pb ca ar fi asa rau.
Na, acu' am zis ca amin ce vroiam, da' nu mai vrea el.
Eu om mai complicat ca asta n-am vazut si sper sa nici nu mai vad altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Are probleme financiare dar doreste sa plece in vacanta in Europa?
Tu de ce ai mustrari?
Cred ca voi comunicati destul de putin, sunt subiecte importante care ar trebui sa le discutati. Degeaba iti reproseaza ca nu faci echipa cu el, daca el nu te ia in echipa lui. Mi-e cunoscuta expresia, ce zodie e sotul tau? Doar de curiozitate.

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

scorpion cu ascendent in scorpion. trebuia sa fug mincind nori! asta l-am intrebat si eu, de ce nu mi-a spus cum sta treaba, ca evident ca renuntam la o cheltuiala mare pt mine ca sa facem altceva cu banii. mi-a raspuns ca mi-a dat niste semnale, trebuia sa-mi dau seama. mai am ff putin si renunt. ce am inceput sa fac e sa caut modalitati sa ma pun la adapost de el. din pacate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ilia, eu chiar il inteleg.Daca acesta e motivul.E greu,e tare greu sa tii totul in tine,din dorinta de a nu iti incarca nevasta cu probleme.Are si ea destule.Copii,casa de intretinut.


Probabil ca de aceea ii vine sa isi i-a cimpii.Nu o mai face fata.Si fiind stilpul casei,ii pica din nas sa vorbeasca cu tine.


Uf,incearca sa iti lasi dreptatea de o parte si sa comunici cu el.Calm si intelegator.E pacat,Ilia ca dintr-o scinteie sa se aprinda focul.Sper ca din ceea ce spui tu acesta sa fie motivul.

Poate sint credula,naiva...dar al meu e acelasi gen de om.Si nu pot sa il banuiesc de "traduceri".Se inchide in el,imi ascunde problemele si pina nu il momesc eu seara la un pahar de vorba nu spune nimic.

In doi gasim noi solutii.Din pacate si eu procedez la fel ca tine.Exact atunci cind nu e cazul ,fara sa ii spun ma pun pe cheltuieli.Si nu sint o fire cheltuitoare.Nici eu nu stiu ce bani are si nici el de mine ( :.Dar am mai facut faze de astea...pentru mine era o razbunare,pentru ca nu puteam comunica.

Eh,cu tact si intelegere se rezolva totul.Eu cind e asa ursuz si de neinteles nu ii amplific starea.Il pindesc ca o pisica,o zi...doua trei si tot spune ce il doare.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

alex, de fapt cred ca de asta am scris aici, ca sa-mi spuna si alti oameni daca eu sunt nebuna sau nu, ca incepusem sa ma indoiesc de capacitatea mea de a rationa.
am mustrari ca mi-a spus ca s-a simtit folosit si dar la o parte, cind el a facut tot posibilul sa asigure tot ce era necesar, material vb. iar eu n-am vrut niciodata sa simta ca-l folosesc. iti imaginezi, sper, ca faptul ca mi-a preluat si toate cheltuielile cu fata a fost un fel de handicap pt mine, in conditiile in care pe taica-su il doare... in cot!

Mergi la inceput