Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

am citit toate postarile...
in primul rand eu nu intelg cum esti casatorit doar religios,ca eu stiam ca nu se poate,dar nu asta e problema aici...sunteti impreuna si asta ar trebui sa inteleaga si sotul tau
mie imi suna a amanta
fara suparare,asa-mi suna mie...
de unde stii ca ceea ce ti-a spus tie nu i-a spus si "amantei"?
tu zici ca nu ai semne,ok,nu sunt semne,dar daca sotul tau i-a spus individei ca o sa ia o pauza de tine 2 luni ca sa inteleaga ce vrea,cu ea sau cu tine si tipa s-a calmat o perioada?!
si daca prietenii aceeia nu vor sa spuna care e adevarul?pt ca de cele mai multe ori oamenii refuza sa se amestece in treburile prietenilor
zic si eu,nu dau cu parul!!
asa sunt eu cand cineva vrea o pauza sa stie ce vrea
mi se pare total aiureadar,repet,asa gandesc eu....

sper sa ma insel si sa fie doar un moment trecator


Alaturi de SONIA
si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA
si nu in ultimul rand donu'Bodo

Vio ,mamica lui MIHNEA viitor "descoperitor" de infinit


Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta69
asa sunt eu cand cineva vrea o pauza sa stie ce vrea
mi se pare total aiureadar,repet,asa gandesc eu....

sper sa ma insel si sa fie doar un moment trecator


Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!



Si eu sper sa fie trecator, dar cam asa s-a intamplat prin prisma experientelor noastre. Eu nu a crezut si ma enervau raspunsurile de acest gen, insa degeaba..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ilia numai din ce scrii si deja m-ai cucerit. Esti o femeie complexa, desteapta, o femeie ce nu se uita usor. Nu am idee ce ar putea fi exact la voi dar eu cred ca va trece. Totusi inclin sa cred ca e vorba de criza barbatului de 40 ani, am trecut si noi pe acolo..chit ca a fost declansata de o femeie insistenta cum ai zis ca a fost cu citeva luni in urma, nu conteaza..daca el era ok nici 10 femei in din afara cuplului nu-l puteau da peste cap. Nu esti o femeie de care un barbat se poate desparti cu usurinta. Plus ca esti mama copiilor lui.Nu iti pot fi altfel de folos, imi cer scuze, puteam sa trec fara sa scriu nimic doar ca mi-ai placut in mod deosebit si m-am gindit ca e pacat sa nu o spun. Esti o femeie adevarata, o mama buna, o sotie la fel de buna dar care e normal in ultimii ani a pus copiii pe primul plan, nu te invinovati atit de mult, cam toate mamele fac asta. E bine ca-ti vezi greselile tale, e chiar f bine, dar totusi nu te culpabiliza prea mult. Sunt femei care gresec mai mult si sunt divinizate de soti fara nici o urma de discutie.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Si eu inclin sa cred ca e vorba de inca o femeie la mijloc. Povestea asta cu regasirea sinelui, despartire temporara pentru limpezirea sentimentelor intervenita asa subit dupa atatia ani de casnicie mi se pare subreda rau. Fiecare dintre noi are zile in care se simte coplesit, mici depresii, dar trecatoare. Nu ne luam bagajul in spinare si plecam sa ne lamurim dupa x ani de casnicie si cu 3 copii.
In ce priveste excursia de 10 zile, inteleg ca esti de acord. Eu n-as fi. Mi se pare un gest foarte egoist din partea lui sa calatoreasca prin tari straine sa se distreze in timp ce tu esti acasa cu toate grijile pe cap. Intr-o familie, concediile si micile escapade din viata cotidiana ar trebui sa fie impartasite si sa apropie partenerii de cuplu. Dar daca zici ca ti se pare ok si nu te deranjeaza, sunt de acord cu Alex2. E acceptabil.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nu toti oamenii sunt la fel, job, copii, televizor, o carte, nani si gata, toate activitatile sa fie neaparat impreuna si in jurul caminului. Daca Ilia e o femeie deosebita ori sa zicem mai complexa cu siguranta si partenerul ei e pe masura. Excursia aia mi se pare un fleac ori sa zicem ceva normal. Tipului ii plac motocicletele, va fi o trupa de barbati cu motoarele cutreierind europa, parca asa am inteles. Se intelege cu stat la bere, cu discutii intre baieti, chit ca mai dau si printr-un local deocheat eu nu vad nici o problema la asa o escapada. Eu i-am cumparat bilete alui meu la F1 era undeva la vreo 6-8 ore de noi, de joi pina duminica cind era ziua cea mare. In rest chiar nu mi-as fi dorit s afiu intr-o adunatura de mii de oameni unde 90% sunt barbati, in hoteluri, in restaurante, localuri ori ce or mai fi dupa curse. Eu merg de 2-3-4 ori pe an in we cu prietenele mele la cite un musical, concert, shopping si program spa, undeva la 3-4 ore de unde locuiesc. Aici is normale lucrurile astea, daca barbatul ori femeia doresc o iesire cu prietenele/prietenii.Sotul Iliei din cite am inteles deja a rezervat biletele pt concediul la mare cu familia, asa ca eu una nu vad ce e de reprosat.Ilia probabil el s-a trezit pe locul doi in fata ta, prioritari fiind copiii, ce sa zic cred ca toti barbatii trec prin asta mai devreme ori mai tirziu. Si la noi treaba asta s-a suprapus cu virsta minune si a iesit o combinatie de toata frumusetea. Plus ca nici eu nu eram deloc in forma buna, nu fizic ci emotional. Inca neintegrata complet, limba nu o stiam cine stie ce, eram ca femeia liana plina de energie negativa, ma lovisera toate nemultumirile si melancolia posibile. Probabil in astfel de situatii sa apara in peisaj si cite o alta femeie, dar nu neaparat de indragostit ar fi vorba ci de demonstrarea pt sine ca inca e mascul tinar, puternic si atragator:). Ca e flirt, ca e o aventura de o noapte ori ceva de gen mai fara importanta, numai indragostit si relatie sa nu fie.Daca e asta o sa-i treaca. Dar cum va fi dupa, tu, el, e ca la ruleta ruseasca.Majoritatea cuplurilor isi revin. Chiar un amic de-al nostru tocmai ce a iesit dintr-o astfel de pasa si aflai de la barbata'miu niste discutii:)) cum ca sotia e de fapt minunata, extraordinara si ii multumeste in veci ca s-a tinut tare pe pozitii si i-a mai dat o sansa. Tipul, e medic chiar!, incepuse sa se imbrace ridicol pt virsta si activitatea lui, a plecat si el de acasa sa se regaseasca, in drum a dat peste o tipa, cum altfel.., tipa in acelasi tipar fizic cu sotia, dar mai vulgara ea asa, mai beachy. ea avea o casa de vacanta in brazilia, zicea ca nu vrea copii, doar sa calatoreasca, sa se distreze si sa se iubasca. Lol pai dupa asa una m-as duce si eu vrajita. Plus era inamorata rau de tot de el, era regele ei, facea totul pt el. El inamorat nu cred ca a fost, din ce concluzii am tras eu cunscind si nevasta si iubita de o luna si discutiile din jur, dar categoric i-a priit!Acum regreta nebunia asta, i-a luat nevestii masina nou nouta, a dus- in haway, in croaziere, nu stie ce sa-i mai faca.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

poate ca exista aceasta criza, insa aici mie imi miroase a rasfat.rasfat pana ti s-a urcat in cap.asemeni unui copil.eu l-as pune sa se regaseasca vreo 3 sapt cu toti copii legat de gat.sa vezi acolo regasire...i-ar sari penele.o schimbare a rolurilor.



mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

vikinga multumesc pt vorbele frumoase. nu mai stiu ce sa cred, cum sa reactionez. aseara imi spunea ca ma iubeste, alaltaieri a iesit cu unul din baieti in parc si mi-a cumparat flori, ca a vazut ca nu sunt in apele mele, asa a zis.
azi.. pt ca eu am decis sa fac o cheltuiala pt mine, destul de maricica, recunosc dar.. e prima si vb despre ea de vreo jumate de an, deci n-a aflat ieri... m-a sunat si mi-a reprosat ca nu fac echipa cu el, ca normal era sa-l intreb daca e un moment bun sa fac asta sau poate avem nevoie de bani pt altceva. si ca sa ne despartim, ca el nu poate trai cu un om care nu-l sustine. mentionez ca la noi banii sunt separati, el nu ma intreaba ce fac cu ei, eu nu stiu cit are, cheltuielile mari le acopera el, desi m-am oferit mereu sa particip, inclusiv la achizitionarea casei. n-a vrut!
cind a avut nevoie de bani i-am dat fara sa clipesc, fara sa-l intreb pt ce.
incep sa iau in calcul mai serios varianta altei femei..
Doamne, ca nu mai inteleg nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Offff, Ilia, prin ce ti-e dat sa treci. Eu nu stiu cum as putea sa te ajut sau ce sfaturi sa iti dau. Stiu doar ce as face eu in locul tau. Pot doar sa fiu alaturi de tine si sa te sustin macar moral.
Pentru ca mie mi se pare ca esti o femeie, mama si sotie, extraordinara. Pentru ca normal ar fi sa treceti impreuna prin greutati iar lui sa nu-i stea gandul la plimbari si la despartiri pentru clarificarea a ceea ce simte. Pentru ca normal daca tu nu ai adus in discutie suma pe care o va cheltui in excursia cu baietii, nici el nu ar fi trebuit sa ceara sa va despartiti doar pentru ca ai cheltuit o suma fara sa il consulti.
Draga mi-ai devenit si nu as vrea sa suferi mai mult decat ai suferit deja. Cred insa ca el are planuri de despartire si probabil ca nu e vb doar de terapeut si regasire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

andata, eu nu aduc in discutie niciodata banii si, pentru ca el are oricum mai mult decit mine, nu comentez decit acolo unde ma priveste, respectiv vacante sau achizitionat ceva pt casa, etc. cheltuielile lui personale nu le comentez, pt ca nu ne lipseste nimic, nu e vb ca ia din casa ca sa-si faca niste placeri. poate sa si le faca fiindca are din ce, ok, dreptul lui, banii lui. de aceea nu s-a pus pb pretului excursiei lui. ce vroiam eu sa fac acum era din banii mei, pe care stie ca-i string de atita vreme, deci un sacrificiu. tot timpul am intrebat cu ce pot sa particip, sau i-am spus din vreme ca anumite cheltuieli nu le pot sustine singura si atunci, daca nu sunt obligatorii, nu le fac. nu i-am cerut niciodata bani pt mine, pt intretinerea mea, cind stateam la mine in ap nu l-am lasat sa contribuie la ratele de la banca, erau ale mele, n-am vrut sa creada niciodata ca ma intereseaza citi bani are. nu va imaginati ca e milionar, dar are niste venituri peste medie. daca plateste el facturile, faceam eu aprovizionarea in casa sau plateam bona. am incercat sa fiu cit mai corecta! si acum.. cind e, pt prima oara dupa mult timp, vorba de mine... nu e bine, nu fac echipa!
simt ca-mi explodeaza capul si astept cu mare teama sa vina acasa. pt ca nu stiu ce se va intimpla in seara asta..
n-am crezut nicio secunda ca o sa trec prin asa ceva, am crezut ca e matur si-si asuma o familie, dupa ce si-a dorit-o atita vreme. cit de amarnic m-am inselat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Din pacate, mie asta imi aduce aminte de o vara, un inceput de vara, de acum douazeci de ani, cand tatal meu a plecat tot asa, pentru doua, trei luni, timp in care avea sa-si limpezeasca mintea si sa-si termine cartea la care lucra, eram patru copii maruntei, nu avea liniste sa creeze ... S-a mutat in alta parte, bineinteles, cu alta femeie si cu copilul ei (care era de varsta mea). Cu ele probabil avea suficienta liniste ca sa creeze. Ideea e ca nu s-a mai intors niciodata. Bineinteles, situatiile sunt altfel, generatiile sunt altele, dar, si el tot 40 de ani avea, si la el s-a spus ca a avut criza barbatului de 40 de ani. Eu nu as sta si as astepta. As face ceva, orice, nu vreau sa ma pun in locul tau pentru ca nu pot fi obiectiva - imi aduc aminte de mama mea in acea perioada. Sfatul meu e sa te interesezi, sa nu te bazezi numai pe ce iti spune el. Daca e vorba de alta femeie (si sper sa nu fie asa) ar trebui sa stii. De regula chestiile astea nu pot fi tinute ascunse multa vreme, ar trebui sa te lamuresti cat de curand.

Mergi la inceput