Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

felicitari ela si micky !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela2004

Salutare burticutelor si mamicilor de gemenasi... Nu stiu daca ma mai tineti minte,dar vreau sa va zic ca in data de 20 aprilie, a doua zi de Paste, la 1.50 s-a nascut Ana Ilinca de 2.200 si la 1.55 s-a nascut Dragos Stefan de 2.400. Acum suntem acasa si incercam sa ne acomodam unii cu altii. Va pupam si multumim pentru sfaturile voastre care ne sunt atat de utile.


FELICITARI, ELA!!
FELICITARI, MICKY!!

Sa va creasca mari puiutii, sa fie sanatosi, papaciosi si.. norocosi!!!
Multi pupici pentru beebici si mamici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1

Citat:
ale mele s-au trezit tot asa des pana aproape de 15 luni, dupa care s-au linistit dintr-o data
bafta la control


Ana, cum ai rezistat? Eu nu mai stiu ce sa fac. Dorm noaptea 2-3 ore max. Ziua nu pot sa recuperez, pt ca nu am timp si sunt super sensibila la lumina, zgomot etc. Din cauza oboselii am devenit f nervoasa, nu am rabdare, ma doare capul f des. Plus toate cunostintele cu copii de varsta mea zic ca fac ceva gresit ca ai lor copii dorm toata noaptea de pe la 3 luni. Si sotul e deranjat de situatie, dar el are optiunea sa se mute in camera cealalta.



Andrea, as spune "stai linistita" (cu toate ca numai linistita nu poti sa stai! ) dar si ale mele ciupercute tot asa, ca si ai Laurei, s-au trezit, doar ca la noi a trecut de doi anisori cu cateva luni bune. Daca ma gandesc bine, cred ca doar de 3-4 luni incoace s-a intamplat sa doarma bine toate noaptea si rar se mai intampla sa se trezesca noaptea si sa planga. Nu stiu daca mai tii minte, dar noi dormim in camera de-alaturi, nu cu ele-n camera; si stiu ca au fost nopti (intre un an si doi) cand am numarat si de 30 ari de cate m-am ridicat sa ma duc la ele.. Era perioada cand le ieseau maselutele, caninii.. Dar a trecut! Si la voi o sa treaca, nu te mai stresa.. Cu ce te pot eu ajuta e ca iti pot spune la ce ma gandeam eu atunci, cand ma ridicam cu ochii lipiti din pat si ma rezemam de pereti pana la patuturile lor. Ziceam:lasa, ca o sa vina vremea cand n-or sa se mai trezeasca.. si-atunci o sa-mi fie dor de ele, asa mici, cu toate dezavantajele astea..
Si, cu toate ca ee un dezavantaj mai tarziu in incercarea de a scoate scutecul de noapte, dar am observat ca dormeau mai bine cand le dadeam sa bea apita chiar inainte de culcare, inainte de a stinge lunima. Dormeau mai mult fara sa planga sau sa ma strige.
Voi cum stati cu dintisorii? Calgel folosesti?
Pupicim gemenei dulci si pe mamica obosita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
Gata, am luat sala azi dim. Pe 21 dau traseul... de ziua de nume a Elenei... poate-i cu noroc


Yeeee!! Felicitari, Eliana!!!!!

Fii sigura ca o sa fie cu noroc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Felicitari MICKY si ELA pentru comorile voaste! Sa fie sanatosi si voiosi si sa creasca mari!

DALINA, eu am fost cu Clara la controale ORL. Ea respira pe gura, in schimb nu raceste des, n-a avut niciodata otita sau amigdalita sau alte infectii la nivelul cailor respiratorii (doar viroze usoare). La 3 ani, dr care a consultat-o 5 secunde mi-a si scris biletelul pt operatie, fara alte explicatii. Bine-nteles ca nu m-am prezentat. La 4 ani am ajuns la o dr draguta (mi se parea ca are dop de ceara intr-o ureche) si-am discutat si despre polipi. Ea mi-a explicat ca la multi copii mici, polipii sunt mai mari decat cavitatea in care se localizeaza (mai ales cand sunt raciti) si de aceea respira pe gura. In timp, cavitatea creste si daca polipii raman sanatosi, “intra” in ea si se elibereaza caile respiratorii. Luna trecuta am fost iarasi la control (deh, am pitici pe creier pentru gura deschisa) am ajuns la alta dr care mi-a spus ca n-are polipi mariti, dar sa ma duc la o investigatie cu fibra optica, care se desfasoara in sala de operatii si unde nu ma lasa sa intru (nu este dureros doar ii introduce fibra optica in nari si trebuie s-o imobilizeze). Aici m-am oprit pentru ca nu vreau sa traumatizez fata cu astfel de proceduri. Poate cand mai creste putin {sa inteleaga mai multe), dar sper sa se rezolve in timp.

ANDREA, multumim! Nu vreau sa te descurajez, doar sa vezi ca mai sunt mamici in situatia ta. De cand am nascut-o pe Clara pot numara zilele in care am avut nopti “intregi”. La inceput au fost treziri foarte dese pentru masa, care pe la un an jumate s-a redus la o masa, iar cand am scapat de laptele de noapte am ajund la “mamiiii, vreau pisu”. Asa s-a intamplat si la Clara, asa e si la baieti. Acum Clara si Dani dorm neintrerupt, dar cu Edi avem program de mers la baie in fiecare noapte. Multa rabdare si vor creste ei mari…

ELYANNE, felicitari si bafta in continuare!


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)


Album 1 Album 2 Album 3 www.flickr.com/photos/tatianagut" target="_blank">Album 4 ALBUM NOU Copilasi ian-feb2004 www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Moniland..va fi 85% pt primul copil, 6 mil pt al doilea(treilea)+2 alocatii.Daca ai citit bine..s-a votat in senat..mai trebuie sa treaca de camera deputatilor.

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Adina, bine ai venit, sa fie sanatosi puiutii!!!

3in1, si ai mei se trezesc fff des noaptea, de cel putin 3 ori.... eu suspectez dintii si astept, am incercat ca si tine toate variantele si nimic. Asa ca m-am resemnat.
Felicitari pentru progresele puilor!

Lili, nu cred ca solutia e sa schimbi laptele, cred ca e o etapa normala din viata lor... au mai crescut, nu e posibil sa mai bea atata lapte ca la inceput, sau ma insel eu??
Ai mei, in plus fata de fetele tale, mai beau un biberon de 150ml dimineata la ora 08.00. Atat... dar nu se omoara dupa laptic, si sunt si mai mici, ma gandesc ca la varsta fetelor tale vor mai scoate o masa de lapte din meniu

Tatiana, sanatate si recuperare usoara puilor!

Micky, felicitari!!!! Sa-ti traiasca copilutii, sa fiti sanatosi cu totii, ce ma bucur ca e totul bine!!!

Ela, felicitari si tie!! Sa fiti sanatosi, refacere rapida!!
wow, ce de bebelusi noi....

Clara, mult, ma bucur ca ai mai intrat, sa-ti traiasca micutele crestine!! Cand poti, mai asteptam vesti, poze.... multi!!!

Eliana, felictari!! Bafta si la traseu, o sa fie bine!!


************************
Noi suntem bine, nu prea mai am timp de forum insa.... suntem toata ziulica prin plimbari, profitam de vremea frumoasa, papam in aer liber... iar seara cadem lati toti 3... ziua sunt din ce in ce mai activi, nu mai dorm decat f putin in reprize de cate 15-20 de min, in rest misuna tot timpul.... vorbesc pe limba lor, spun si "mama" (mai clar Edi) si "tata" (mai clar Robi), stau f bine in fund, Edi paseste sustinut, au 3 mese inlocuite, nu au renuntat la masa de noapte, ceea ce pe mine ma bucura, ca recupereaza lapticul pe care nu-l beau ziua, nu au dinti, au doar simptome de dinti si se trezesc f des noaptea... dar sunt sanatosi, voiosi si frumosi si ne iubim tare!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Ela, Micki FELICITARI sa va bucurati de micile minuni si sa fie sanatosi.
Ela noi am nascut in aceeasi zi

In a doua zi de Paste au venit pe lume Bianca Ioana (3250 gr) si Bogdan Andrei (2400 gr) la 38 sapt si 4 zile prin cezariana.
Va multumesc tuturor ptr felicitari si imi pare rau ca nu am putut intra mai devreme.

Ne chinuim cu sanii, la unul din sani mi s-a ingrosat pielea pe aoreola si nu pot copii sa apuce, ma masez inainte, ma mulg, numai sa pape iar pe celalalt am rana si imi pun mamelon de silicon ca sa nu pape cu sange si sa mi se vindece.
Aveti idee ce pot sa fac pt cel la care pielea pe aoreola e mai groasa?

Si ce pot sa fac cand pe un bebe il doare burtica, da gaze pe fundulet si plange incontinuu? Initial am crezut ca fetita are colici dar durerile de burtica sunt ocazionale si cred eu sunt pt ca ea suge foarte lacom (ca un catel - fata de baiat care papa de zici ca mesteca).

Nu va suparati dar o sa va mai innebunesc cu intrebarile, cand ma lasa ei sa intru pe DC.
Nu stiam de noul proiect de lege, ar fi excelent, dar cine stie daca si cand se va aplica. Noi momentan suntem in concediul de sarcina si lauzie de 126 zile si de abia am 2 sapt de la nastere, cand trebuie sa depunem dosarul pt indemnizatia de 85%?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

de 2 minuni Ioana si Bogdan - 20.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Clara, dar sa ne arati si noua fetitele.
Iuca, ceva poze cu bebelusii???
Da, Bogdana, dar pe calea asta mai dureaza pana se pune in aplicare.

27+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Iuca eu azi mi-am depus dosarul pentru indemnizatia de crestere
Moniland...da..dar si dc dureaza pana in 2011 februarie..se da si celor care sunt in concediu de crestere copil

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput