Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

petrean ultima luna din cele 12 e luna nasterii copiilor?
La mine din cele 126 zile au trecut doar 62 de zile pana acum. Pot depune dosarul de crestere acum si sa iau in continuare banii ptr cele 64 zile care mi-au ramas? Ca mie tare imi place concediul asta unde am retineri mici-mici.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

felicitari proaspetelor mamici!!!
sa veti bebelusi papaciosi...shi cumintei!!!
eliana felicitari!!!multa bafta in continuare!!(nici nu stiam ca nu se mai da sala shi conducerea in aceeasi zi...)
despre noi:...nu iubim prea mult caruciorul...ne plictisim repede...deci nu stam pre mult la plimbare...stam mai mult in curte...pt ca noi incam mai dormim cate 2 reprize de 1-2 ore pe zi...iar daca nu suntem in patut...nu putem dormi decat putin...iar dupa un timp ne stresam rau...
am avut 2 nopti agitate in care s-au trezit...nu au vrut nici laptic...nici ceai numai plans...shi cu greu le-am adormit in brate...dar am depistat care a fost problema...pt ca nu au dormit ziua destul, seara au adormit pe la 9...deci pe la 3-4 noaptea s-au trezit satule de somn dar suparate...aseara le-am tinut pana la 11...shi a fost ok...s-au trezit pe la 4 au papat shi au dormit la loc...
azi sunt tare "zombi"...m-am culcat la 4 azi dimineata...sotul meu a avut niste situatii de facut pt servici shi l-em ajutat...am terminat la 3 shi ceva...m-am pus in pat...shi s-au trezit fetele...:)iar sotul meu saracu...la 6 a plecat la bucuresti...(acu a ajuns...)

sunt foartte sensibile la raceli... de azi la clara iar ii curge nasucu...abia joi am terminat tratamentul...nici vaccinul de 6 luni nu l-am facut...nu stiu ce sa mai fac cu ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

poti depunde dosarul pentru crestere copil(2 ani)doar dupa ce iei cele 42 zile..de la data nasterii copilului!!deci la tine...ar fi...1 iunie dc am calculat eu bine.

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

petrean ultima luna din cele 12 e luna nasterii copiilor?

nu inteleg ce vrei sa zici cu asta..lamureste-ma ca mi-a murit neuronul..please...

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

petrean ma refer la adeverinta de la munca cu veniturile pe ultimele 12 luni, care e ultima luna.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Pup si eu toate mamicile si burticile!!!!Imi cer scz ca nu am mai intrat dar am fost raciti toti :( si cum asta nu ar fi suficient cred ca o sa le apara dintisorii...pt ca isi sug manutele de parca ar vrea sa le manance, bale la greu si sunt f maraite...asa ca cine ma poate ajuta sa-mi spuna si mie care sunt semnele fizice ale aparitiei dintilor sa o faca(ce ar trebui sa se vada pe gingie???)Va pup si sper din suflet sa mai am timp sa intru aici ca simt ca mi se cam termina bateriile....


http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

VA pup fetelor,am si eu o intrebare: a mai facut cineva inainte de nastere Dexametazona ? Ieri am fost la eco ,la 33 de sapt,bebeii au 2100gr si 2000gr,iar colul era de 38mm,medicul a spus sa fim precauti si sa fac sapt viitoare 3 fiole odata de DEXA(cica asa se face mai nou),nu inteleg exact ce scrie pe reteta cred ca de 0,8 este o fiola,sa vad in farmacie,ce parere aveti?

33+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Da Iuca..luna a 12-a e luna nasterii copiilor..mie asa mi-a completat pe adeverinta la locul de munca. Nu intelegeam ce zici..mai ales ca eu am trecut dintr-o maternitate in alta..deci la mine nu e important..ultimele 12 luni au fost crestere copil+medical...

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

kineta eu am facut dexametazona in sapt. 33 si sapt. 34 pt maturarea plamanilor bebelusilor. Mi-a prins foarte bine, pt. ca puisorii s-au nascut prematur si au putut respira singuri din prima clipa.

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Ennimai sti cumva cate fiole ai facut si doza adica gramajul la DEXA,la mine pe reteta scrie de 0,8 parca dar nu stiu daca exista,oricum vad la farmacie,si mi-a dat sapt viitoare sa fac deci la 34 de sapt,3 fiole odata. La cate sapt ai nascut si ce greutate au avut bebelusii?

33+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput