Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

kineta din pacate doza nu o stiu, eu eram internata in spital cand mi-au facut dexa, stiu doar ca mi s-a administrat o doza seara pe la ora 9 iar cealalta doza dimineata urmatoare la ora 9 (la 12 ore de la prima doza) iar sapt. urmatoare la fel 1 doza seara 1 dimineata. Am nascut la 35 de sapt. iar puisorii au avut Raymond 1700 g iar Roland 2000 g. Acum la 3 luni ne mandrim cu cate 5,5 kg fiecare.

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

petrean ma refer la adeverinta de la munca cu veniturile pe ultimele 12 luni, care e ultima luna.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

de 2 minuni Bianca Ioana si Bogdan Andrei - 20.04.2009


draga mea, dupa ce se termina post natalul tau, ai la dispozitie 60 de zile ptr a depune dosarul. poti depasi termenul, cu mentiunea ca nu vei lua bani ptr luna/lunile de dupa termen, vei incee sa iei bani din luna in care ai depus dosarul - repet, asta doar daca depasesti cele 60 de zile.

ultima luna care trebuie luata in calcul la adeverinta de venit este cea in care s-au nascut copiii. deci pe adeverinta trebuie trecute practic 13 luni....

te pup, revin cu raspunsuri ptr celelalte intrebari.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

iuca, ptr san, ptr cel cu rana, iti recomand GARMASTAN e f bun si eficient. poti incerca si cu BEPHANTEN, dar mie mult mai bun mi s-a part GARMASTANUL> ptr cel cu pielea groasa.... hm... nush exact ce poate fi, dar masaje ulte cu apa calduta nu-ti vor face rau si poate chiar te ajuta. daca sunt canale infundate sigur te ajuta. de asemenea poti sa te mulgi, ca sa stimulezi lactatia si mai bine is pune bebeii la san cat de des poti, hraneste-i la cerere, rodmi cu ei daca e cazul, dar pune-i la san cat de des.

despre colici... cam asa sunt ei, vin si pleaca, nu e neaparat o stare de agitatia continua.... se poate sa fie din cauza ca fetita papa repede, poate si inghite aer.... ai grija sa eructeze cat mai bine, pune-o pe burtica, ii va face bine, poti incerca si cu picaturi de ESPUMISAN sau BONISAN sau SAB SIMPLEX. sunt inofensive, dar as prefera sa intrebi pediatrul inainte....

de asemenea, poate vrei sa iei in calcul diferite metode de stimulare a lactatiei: ceai, GALACTOGIL, GALAFOR, NUTRINATAL. dar cea mai buna metoda de stimulare este sa pui bebeii la san. asta insotita de cat mai multa odihna, cand dorm ei, cat mai multe lichide, hrana suficienta si de calitate, si NO STRESS!!! (asta ar fi reteta magica, daca poti sa te tii de ea...)

, eu sunt aici ptr intrebari oricand.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

andutza, , sanatate multa! nush cum sa te ajut cu dintii, ca nici noi n-avem.... am auzit ca tb sa se intareasca gingiuta, sa fie inflamata si sa fie alba, adica sa se vada un punct alb cand dintele sta sa sparga.... da' tot nu mi-e clara imaginea... in rest, simptomele pe care deja le stii + febra, diaree, maraiala la greu, urlete in miez de noapte... de-astea. nu e musai sa fie toate, sau poate ai noroc si ies fara niciun semn....

kineta, cred ca ti-am mai zis, eu am facut DEXAMETAZONA doar inainte sa nasc, cu cateva ore inainte. am nascut la 35s. deci nush daca te pot ajuta prea mult....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Fetelor multumesc pt raspunsuri,de la farmacie mi-au dat 3 fiole de 8 mg,eu stiam ca exista de 1mg,dar cred ca nu sunt de 1mg,pt ca medicul mi-a rec 3 fiole odata(sper sa nu patesc ceva),ca parca le-as fi facut si eu la 12 ore,dar voi vedea pana sapt viitoare,poate sun din nou medicul sa intreb.VA pup

33+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

anduta la baiatul meu cel mare toti dintii au iesit fara nici un simptom..nu diaree, nu varsaturi, nu febra, nimic. Poate un pic de agitatie..insa el cuma fost tot agitat..nu a bagat nimeni de seama. Ne-am trezit doar odata cand ii dadeam sa pape ca se vede pe gingie..dintisorul care strapunsese intr-un loc gingia. oricum..cu ceva timp inainte sa sparga gingia se simte cu mana dintisorul

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR ce ma fac,de o saptamana nu mai pot dormi noaptea deloc,pt ca in orice pozitie ma asez lateral stg sau dr,am dureri groaznice,insuportabile as spune in zona ficatului si care urca pana sub rebordul costal dr spre stomac,atipesc jum de ora si cand ma trezesc este mare chin.Numai pot sa ma intorc sau sa ma ridic din cauza durerii,parca s-ar dezlipi ceva de acolo atat de mare este durerea,iar in dim asta am adormit pe la 7 nu mai puteam sa mi tin capul de somn,si cand m-am trezit a fost mare chin ca nu era nici sotul acasa sa ma ajute sa ma ridic,si am dureri groaznice si acum dupa ce m-am ridicat,sa nu credeti ca sunt fitoasa sau f sensibila din contra rezist dar acum e prea de tot,aveti idee ce o fi,voi ati patit la fel cand sarcina era avansata. La eco de acum 2 sapt baiatul era asezat cu capul pe ficat,iar la cea de acum o sapt cica se mutase cu capul in flancul dr-aproape transvers,nu stiu ce sa zic,de la asta o fi durerea sau de la altceva,sa se rupa vre-un ligament? STIU ca v-am ametit,dar ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.

33+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Vai kineta..asa dureri am avut si eu de prin luna a 6-a...si sciatica ma omora la fel de tare...eu te sfatuiesc sa vb cu dr..sa vezi ce poti face sa dormi..pentru ca pe mine nedormitul ala dinainte de nastere..acumulat..ma doboara acum si-l simt..cu varf si indesat..am ajuns sa fiu asa obosita..incat de multe ori nu stiu pe ce lume sunt

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kineta, eu nu puteam sa stau pe spate din cauza durerilor, cam de prin luna a5-a. pe o parte nu stateam mai mult de 30 de min, apoi trebuia sa schimb, nici eu nu prea dormeam... sigur iti apasa pe ficat sau pe alte organe, de aici durerile... vb cu doctorul! Sanatate!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

FETELOR ce ma fac,de o saptamana nu mai pot dormi noaptea deloc,pt ca in orice pozitie ma asez lateral stg sau dr,am dureri groaznice,insuportabile as spune in zona ficatului si care urca pana sub rebordul costal dr spre stomac,atipesc jum de ora si cand ma trezesc este mare chin.Numai pot sa ma intorc sau sa ma ridic din cauza durerii,parca s-ar dezlipi ceva de acolo atat de mare este durerea,iar in dim asta am adormit pe la 7 nu mai puteam sa mi tin capul de somn,si cand m-am trezit a fost mare chin ca nu era nici sotul acasa sa ma ajute sa ma ridic,si am dureri groaznice si acum dupa ce m-am ridicat,sa nu credeti ca sunt fitoasa sau f sensibila din contra rezist dar acum e prea de tot,aveti idee ce o fi,voi ati patit la fel cand sarcina era avansata. La eco de acum 2 sapt baiatul era asezat cu capul pe ficat,iar la cea de acum o sapt cica se mutase cu capul in flancul dr-aproape transvers,nu stiu ce sa zic,de la asta o fi durerea sau de la altceva,sa se rupa vre-un ligament? STIU ca v-am ametit,dar ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.

33+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS


Nu vreau sa te sperii, dar eu am facut pietrele la fiere in timpul sarcinii si din cauza ca aveam ceva "nisip" dinainte, dar mai ales ca mi-au "calarit" fetitele ficatul si n-a mai functionat normal. Ir eu aveam durerile pe care le descrii tu din cauza canalelor biliare infundate..
Eu ti-as zice sa vezi un internist bun pentru un echo la ficat..
Sanatate multa si sper sa nu fie vorba de nimic serios..

Mergi la inceput