Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Stii partea cea mai tare, tu spui de religia lor de mii de ani ca e in mintea lor dar cand zice cineva la fel de religia crestina toata lumea se basica...nu vad logica...

Multu la fel!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Panteruto, da pui si tu niste intrbari de harta cum nu se poate.

Ce-ai vrea sa-ti zica un crestin? Ca Allah e DD adevarat?
Ce-ai vrea sa-ti zica un musulman? Ca DD al Sfintei Treimi e DD cel adevarat?

Hai sa fim seriosi, intrebi si tu de dragul de a intreba. Fiecare considera ca DD aluia caruia i se inchina e cel mai cel, LOGIC.

Pana una-alta, DD in araba am inteles ca se cheama ALAH Asa cum noi spunem Dumnezeu.

Hai sa-ti fac rapid un rezumat, ca mi-e ca intri in discutii cu Belucii si nu mai terminati pana la anul

Exista 3 religii monoteiste:
religia mozaica
-religia crestina
-religia islamica.
Asta e ordinea in care au aparut.

Mozaicii cred In unul singur Dumnezeu TATAL.
Crestinii cred in Dumnezeu din Sfanta Treime(Tatal, Fiul, Duhul Sfant)
Islamicii cred intr-un singur Dumnezeu, la fel ca mozaicii, Unul singur nedivizat sau impartit. Si il au ca profet pe Mohamed, cel caruia, spun ei, i s-a relevat Coranul(cuvantul lui DD)

Mozaicii au Tora .
Crestinii au Biblia, formata din VT si NT. VT este preluat de la mozaici, ca e vorba de ceea ce a fost INAINTE de IIsus.
Islamistii au Coranul.


Pana una alta, toti cred intr-un DD ATOTPUTERNIC. Doar ca, ei cred in moduri diferite. De aici vine chestia cu ´´DD al meu nu e si DD al lor´´


Te-am lamurit?



Asa ca degeaba intrebi un crestin practicant care-i treaba cu Allah(Dumnezeu). Iti va spune ca NU este DD cel adevarat,(cuvantul Allh se asociaza cu islamismul, desi exista si arabi crestini) pentru ca regulile religiei islamice sunt evident altele fata de cele crestine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ce sunt alea intrebari de harta? Cum adica intrebarile care irita nu trebuiesc puse?

Pai normal ca ma scarpin in cap cand aud ca fiecare are D-zeul lui dar de fapt e unul singur si fiecare isi sustine partea. Pai mai fratilor care e realul? Fiecare sustine ca al lui, toti au dreptate si nici unul...
Macar in islam, exista dovezi clare ale existentei profetului Mohamed, are descendenti si in ziua de azi.

Daca tu, Belluci sau LadyJ va nasteati in Iran de ex, mai credeati ca D-zeul crestin e cel adevaratul?
Religia e dictata de coordonate geografice si mediul in care crestem, nicidecum nu ne nastem stiind in sufletul nostru ca suntem crestini, musulmani, budisti, mormoni sau mai stiu eu ce.Toate astea sunt bagate in capt de familie, apoi de biserica.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Pai daca tot spui ca ai citit VT(din cate am inteles!), acolo ai fi vazut muuuulte exemple de oameni care se inchinau la alti zei(dumnezei, cum vrei sa le zici).
Citeste macar in VT, despre Ilie si Dumnezeu(care sa dovedit a fi cel adevarat) si la Baal(dumnezeul la care se inchinau ceilalti).

Dumnezeii aia exista in mintea lor, nu sunt si reali. Real e doar Dumnezeu.
Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


Uite aici bold-uita partea interesanta. Ai sarit peste....
Week-end placut.

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


Ignoranta ,ignoranta si cai verzi pe pereti,sau ce-ai visat azi noapte .

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Lady tu ai citit si Coranul si Biblia?
Tie ti se pare ca Dumnezeu=Allah(cel care instiga la crima!) chiar daca Allah inseamna tot Dumnezeu?

Crezi ca e acelasi Dumnezeu?

Cred ca exista arabi crestini care se inchina la adevaratul Dumnezeu ci nu la Allahul care cere sa te sinucizi si sa ucizi.

Stai linistita ca intru asa de rar pe DC, incat nu trebuie sa te temi ca ma prinde Pastele viitor in discutii cu Panterro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Lady tu ai citit si Coranul si Biblia?
Tie ti se pare ca Dumnezeu=Allah(cel care instiga la crima!) chiar daca Allah inseamna tot Dumnezeu?

Crezi ca e acelasi Dumnezeu?

Cred ca exista arabi crestini care se inchina la adevaratul Dumnezeu ci nu la Allahul care cere sa te sinucizi si sa ucizi.

Stai linistita ca intru asa de rar pe DC, incat nu trebuie sa te temi ca ma prinde Pastele viitor in discutii cu Panterro.


Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


Aoleu,adica tu intrebi pe altii ca tu ai citit ,ejti toba de informatii despre crime si instigatii la crime din Coran.
Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Nu ne nastem crestini, budisti, atei...etc.
Dar toti avem in noi dorinta de a cauta Ceva, dincolo de aparente.
Pe langa ce invatam in familie, biserica.


Hannen, descrie mai pe larg ignoranta mea, ca nu am inteles caii verzi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ce vrei fata sa-ti descriu?Ce prostii scrii?Mai,mie mi-ar fi rusine sa ma dau in stamba si s-o fac pe desteapta despre ceva ce habar nu am!uite eu am lecturat pe ici pe colo de budism,shintoism...nu m-a interesat,n-am tinut minte ,consider ca nu stiu si ma abtin sa discut si sa fac valuri...dar tu n-ai nicio jena sa vorbesti despre lucuri despre care nu ai nici cea mai mica cunostinta.

Asta se numeste ignoranta,ca sa fiu draguta.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Am citit Coranul acum muuuuulti ani.
Dar crede-ma ca nici nu trebuie sa citesti Coranul, poti sa vezi la tv cum oamenii isi ataseaza bombe pe ei si arunca trenuri/cladiri in aer in numele lui Allah, care o sa-i duca in rai.

Poate ai vazut si filmuletul pus de panterro de pe youtube.
Cred ca sunt arabi crestini. Nu neg asta. Si nu trebuie sa te superi pe mine.
Poate am eu imaginea distorsionata din cauza a ceea ce vad si aud.
Imi cer scuze dar chiar nu vreau sa te supar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belluci, repet daca te nasteai in Iran mai erai acum crestina? Recunosti ca ai fi avut 99%(nu spun 100% pt ca sunt constienta ca sunt multi care trec de la una la alta, atat de importanta e religia in care cred ca se pot lepada imediat de ea pt alta, poate care ii coafeaza mai bine?) sanse sa fii musulmana?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput