Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Gabi, am uitat sa iti raspund, nu am nimic cu faptul ca Isus a existat, de fapt nici topicul nu e despre Isus. Ingrid intrebase daca exista surse ale existentei lui independente de biblie si eu am spus ca da dar nu din timpul vietii lui sau imediat dupa.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ingrid, de acord cu tine, am si spus daca crezi in ceva 100% poti sa mergi pana la sacrificiul suprem.Eu nu as putea, dar nici nu cred in nimic 100% :)
Dar uita-te la talibani, nu au nici o teama de sinucidere pt ca ei cred sigur ca merg in rai. Pt ei tot ce fac e nobil. Nu ii intereseaza daca ce cred ei e real sau nu, pt ei e real.

Uite ce il face pe copilul asta de 14 sa vrea sa se sinucida?La sfarsit vezi raspunsul "because of the people" si apoi aproba cand e intrebat de paradis.
http://www.youtube.com/watch?v=PPU4UN03t7E



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."



Stai putin ca aici e o diferenta uriasa. Dumnezeu nu e Alah!!! Asta e clar.
Sau mai bine zis Dumnezeu nu e Alah-ul ala, si Alah-ul ala NU e Dumnezeu.

Uciderea si sinuciderea sunt pacate. Dumnezeu din Biblie nu spune sa ucidem pt El si sa ne sinucidem pt El.
Si nu promite ca vom merge in Rai pt "eroismul"nostru.(adica ca ne atasam bombe de noi...etc)
Este o diferenta: sa fi ucis din cauza ca ccc crezi in Dumnezeu, sau sa te sinucizi in numele lui Dumnezeu.

Nu e deloc acelasi lucru.

Fi sigura ca lasul de Petru nu vroia sa fie ucis.

Am vazut si eu pana la partea a3-a filmuletul cu "cine a scris Biblia". Din diferte motive am renuntat sa vad pana la sfarsit....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belluci, D-zeul vechiului testament vrea sange, cum nu???? Da, in NT se schimba povestea dar VT e plin de crime poruncite de si pt D-zeu.

Deci tu spui ca exista mai multi D-zei?Si al vostru e mai bun decat al lor?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Blackpantero, nu exista Dumnezeul nostru si Dumnezeul lor.
Exista un singur Dumnezeu.
Ai citi Coranul? Sau macar o parte? Sunt curioasa ce parere iti vei face, mai ales comparand cu NT. Diferenta e de la cer la pamant, evident in favoarea Bibliei.


Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC


www.tratamente-nutritie.ro/" target="_blank">Pentru sanatatea ta

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Exista si alte surse in afara de Biblie.
De ex va recomand cartea " Patimile Domnului nostru Isus Cristos"( din meditatiile Annei Catherine Emmerich), sau o alta recomandare ar fi jurnalul Sfintei Faustina.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC


www.tratamente-nutritie.ro/" target="_blank">Pentru sanatatea ta

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Da, nu exista Dumnezeul nostru si dumnezeul lor. Dar DA, exista Dumnezeu si...Dumnezeul lor.

Si da, daca ai fi citit si Coranul si Biblia ai fi vazut diferenta dintre Dumnezeu si Alah.
Da exista mai multi dumnezei, dar UNUL singur e real. Asta o sa descoperi singura dupa ce o sa citesti despre toti.

Nu am inteles unde a cerut Dumnezeu sa se faca crime in Numele Lui??




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Crinuta, Belluci spune ca D-zeu nu e Allah, atunci cine e?Cine e Allah? Inteleg de aici ca sunt 2 entitati diferite.Sau tu spui ca nu exista nimic inafara de D-zeu? Atunci ei la cine se roaga?



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Pai daca tot spui ca ai citit VT(din cate am inteles!), acolo ai fi vazut muuuulte exemple de oameni care se inchinau la alti zei(dumnezei, cum vrei sa le zici).
Citeste macar in VT, despre Ilie si Dumnezeu(care sa dovedit a fi cel adevarat) si la Baal(dumnezeul la care se inchinau ceilalti).

Dumnezeii aia exista in mintea lor, nu sunt si reali. Real e doar Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Da, nu exista Dumnezeul nostru si dumnezeul lor. Dar DA, exista Dumnezeu si...Dumnezeul lor.

Si da, daca ai fi citit si Coranul si Biblia ai fi vazut diferenta dintre Dumnezeu si Alah.
Da exista mai multi dumnezei, dar UNUL singur e real. Asta o sa descoperi singura dupa ce o sa citesti despre toti.

Nu am inteles unde a cerut Dumnezeu sa se faca crime in Numele Lui??




Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
t

Holly crap! Acum chiar e confuz, deci sunt mai multi D-zei dar unul e real....oooook!

Am sa revin cu citate din VT sa vezi cat de oribil si crud e D-zeu acolo, acum nu am timp.E weekendul, multe de facut.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Pai daca tot spui ca ai citit VT(din cate am inteles!), acolo ai fi vazut muuuulte exemple de oameni care se inchinau la alti zei(dumnezei, cum vrei sa le zici).
Citeste macar in VT, despre Ilie si Dumnezeu(care sa dovedit a fi cel adevarat) si la Baal(dumnezeul la care se inchinau ceilalti).

Dumnezeii aia exista in mintea lor, nu sunt si reali. Real e doar Dumnezeu.



Uite aici bold-uita partea interesanta. Ai sarit peste....
Week-end placut.

Mergi la inceput