Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

Cine a scris Biblia?

(3 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 77
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat
Gabi, am uitat sa iti raspund, nu am nimic cu faptul ca Isus a existat, de fapt nici topicul nu e despre Isus. Ingrid intrebase daca exista surse ale existentei lui independente de biblie si eu am spus ca da dar nu din timpul vietii lui sau imediat dupa.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Mergi la inceput

BeLucci

680 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite BeLucci un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ingrid, de acord cu tine, am si spus daca crezi in ceva 100% poti sa mergi pana la sacrificiul suprem.Eu nu as putea, dar nici nu cred in nimic 100% :)
Dar uita-te la talibani, nu au nici o teama de sinucidere pt ca ei cred sigur ca merg in rai. Pt ei tot ce fac e nobil. Nu ii intereseaza daca ce cred ei e real sau nu, pt ei e real.

Uite ce il face pe copilul asta de 14 sa vrea sa se sinucida?La sfarsit vezi raspunsul "because of the people" si apoi aproba cand e intrebat de paradis.
http://www.youtube.com/watch?v=PPU4UN03t7E

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Stai putin ca aici e o diferenta uriasa. Dumnezeu nu e Alah!!! Asta e clar.
Sau mai bine zis Dumnezeu nu e Alah-ul ala, si Alah-ul ala NU e Dumnezeu.

Uciderea si sinuciderea sunt pacate. Dumnezeu din Biblie nu spune sa ucidem pt El si sa ne sinucidem pt El.
Si nu promite ca vom merge in Rai pt "eroismul"nostru.(adica ca ne atasam bombe de noi...etc)
Este o diferenta: sa fi ucis din cauza ca ccc crezi in Dumnezeu, sau sa te sinucizi in numele lui Dumnezeu.

Nu e deloc acelasi lucru.

Fi sigura ca lasul de Petru nu vroia sa fie ucis.

Am vazut si eu pana la partea a3-a filmuletul cu "cine a scris Biblia". Din diferte motive am renuntat sa vad pana la sfarsit....

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat
Belluci, D-zeul vechiului testament vrea sange, cum nu???? Da, in NT se schimba povestea dar VT e plin de crime poruncite de si pt D-zeu.

Deci tu spui ca exista mai multi D-zei?Si al vostru e mai bun decat al lor?

Mergi la inceput
crinuta
membru veteran crinuta

13002 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crinuta un Mesaj Privat
Blackpantero, nu exista Dumnezeul nostru si Dumnezeul lor.
Exista un singur Dumnezeu.
Ai citi Coranul? Sau macar o parte? Sunt curioasa ce parere iti vei face, mai ales comparand cu NT. Diferenta e de la cer la pamant, evident in favoarea Bibliei.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.tratamente-nutritie.ro/" target="_blank">Pentru sanatatea ta

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta

Editat de - crinuta on 25/04/2009 15:51:45
Mergi la inceput
crinuta
membru veteran crinuta

13002 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crinuta un Mesaj Privat
Exista si alte surse in afara de Biblie.
De ex va recomand cartea " Patimile Domnului nostru Isus Cristos"( din meditatiile Annei Catherine Emmerich), sau o alta recomandare ar fi jurnalul Sfintei Faustina.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.tratamente-nutritie.ro/" target="_blank">Pentru sanatatea ta

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta

Mergi la inceput

BeLucci

680 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite BeLucci un Mesaj Privat
Da, nu exista Dumnezeul nostru si dumnezeul lor. Dar DA, exista Dumnezeu si...Dumnezeul lor.

Si da, daca ai fi citit si Coranul si Biblia ai fi vazut diferenta dintre Dumnezeu si Alah.
Da exista mai multi dumnezei, dar UNUL singur e real. Asta o sa descoperi singura dupa ce o sa citesti despre toti.

Nu am inteles unde a cerut Dumnezeu sa se faca crime in Numele Lui??

Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Crinuta, Belluci spune ca D-zeu nu e Allah, atunci cine e?Cine e Allah? Inteleg de aici ca sunt 2 entitati diferite.Sau tu spui ca nu exista nimic inafara de D-zeu? Atunci ei la cine se roaga?

Mergi la inceput

BeLucci

680 Mesaje
Pai daca tot spui ca ai citit VT(din cate am inteles!), acolo ai fi vazut muuuulte exemple de oameni care se inchinau la alti zei(dumnezei, cum vrei sa le zici).
Citeste macar in VT, despre Ilie si Dumnezeu(care sa dovedit a fi cel adevarat) si la Baal(dumnezeul la care se inchinau ceilalti).

Dumnezeii aia exista in mintea lor, nu sunt si reali. Real e doar Dumnezeu.

Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Da, nu exista Dumnezeul nostru si dumnezeul lor. Dar DA, exista Dumnezeu si...Dumnezeul lor.

Si da, daca ai fi citit si Coranul si Biblia ai fi vazut diferenta dintre Dumnezeu si Alah.
Da exista mai multi dumnezei, dar UNUL singur e real. Asta o sa descoperi singura dupa ce o sa citesti despre toti.

Nu am inteles unde a cerut Dumnezeu sa se faca crime in Numele Lui??

t

Holly crap! Acum chiar e confuz, deci sunt mai multi D-zei dar unul e real....oooook!

Am sa revin cu citate din VT sa vezi cat de oribil si crud e D-zeu acolo, acum nu am timp.E weekendul, multe de facut.

Mergi la inceput

BeLucci

680 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Pai daca tot spui ca ai citit VT(din cate am inteles!), acolo ai fi vazut muuuulte exemple de oameni care se inchinau la alti zei(dumnezei, cum vrei sa le zici).
Citeste macar in VT, despre Ilie si Dumnezeu(care sa dovedit a fi cel adevarat) si la Baal(dumnezeul la care se inchinau ceilalti).

Dumnezeii aia exista in mintea lor, nu sunt si reali. Real e doar Dumnezeu.

Uite aici bold-uita partea interesanta. Ai sarit peste....
Week-end placut.

Mergi la inceput
Pag. din 77 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com