Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

q.e.d. fanfaronada si gaunosenie cap-coada. te cununi religios, iti botezi copiii in biserica, vizitezi catedrale, si cand te ratacesti pe net in anonimat iti versi umorilor contra alora care au cladit Bisericile si le tin in viata. si te intrebi ipocrit: cine a scris Biblia asta, dom'le, din care MI-a citit popa la cununie si la botezul propriilor copii? numai mie imi suna a maniere de mahala, cand te duci la cineva acasa, i te asezi la masa, te omeneste cu bucate alese si cand iesi pe usa ii scuipi pe prag si il injuri de Dumnezeu? sper ca nu, adica n-oi fi singura perspicace pe-aici. AB, la faza asta tu ce mai zici, se potriveste cu liberalismul sau cu relativismul, aka lipsa de morala, lipsa de coloana vertebrala si lipsa de bun simt in ultima instanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

1. La postarea ... el raspunde ...
2. La reamintirea faptului ... el raspunde iarasi ...

De doua ori a ales sa arunce discutia ...
De ce? Pentru a minimiza pina la eludare

Pentru el ...

Mai mult, la nivel politic,

1. a tratat-o ca "darwinism social"
2. mi-a spus ca "stie" cu certitudine



Uaa ce rechizitoriu! Nu crezi ca totusi din respect pentru victimele comunismului ar fi trebuit sa mentionezi ipotetica ofensa adusa lor, separat de certa critica a scolii austrice? Inteleg ca ti'a sarit mustarul dar e totusi pacat ca ti'a sarit fix ultimul graunte de mustar de care Iisus ti'a cerut sa ai grija. Vezi!? Turcanu lucreaza si dupa moarte.

Sa declari comunismul satanologie (!?) reducandu'l de la statutul de rau universal la viziunea particulara asupra raului a unei obscure secte rasaritene e o cri-ma. Ea convine insa de minune apostolilor moderni ai muceniciei de mucava care huzurind intr'o lume lipsita de griji, bine protejati de drepturi si libertati seculare au devenit incapabili sa se mai suie pe propria cruce si stau cocotati ciorchine pe a altora ca sa dea bine in poza de final. V'am mai zis eu voua ortodocsilor ca vederea umbrei varfului cozii de Drac va umple sufletul de bucurie mai mult decat statul fata in fata cu Dumnezeu.

Din nou, comunismul a fost o ideologie bolnava dar a predicat egalitarismul pana si in eliminarea adversarilor. Orice "dusman de clasa" era urmarit si suprimat. Fosti lideri comunisti au fost acuzati de deviationism si au sfarsit la fel ca ceilalti inamici ai sistemului. La varful partidului supravietuirea era o problema de echilibristica. Tu chiar crezi ca Partidul incerca sa'l scoata pe Hristos din sufletul lui Vasile Luca, al lui Lucretiu Patrascanu sau al lui Teohari Georgescu? Sper ca osemintele membrilor fostului Partid Social Democrat de orientare Marxista sa nu tulbure sfintenia gropilor comune exclusiv-ortodoxe.

Zi'mi daca tu crezi sincer ca exista un ateu care impartasind cu un sistem opresiv doar viziunea asupra religiei si'ar ceda in schimb bucuros toate drepturile si libertatile. Ca sa revenim on-topic :)



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

q.e.d. fanfaronada si gaunosenie cap-coada. te cununi religios, iti botezi copiii in biserica, vizitezi catedrale, si cand te ratacesti pe net in anonimat iti versi umorilor contra alora care au cladit Bisericile si le tin in viata. si te intrebi ipocrit: cine a scris Biblia asta, dom'le, din care MI-a citit popa la cununie si la botezul propriilor copii? numai mie imi suna a maniere de mahala, cand te duci la cineva acasa, i te asezi la masa, te omeneste cu bucate alese si cand iesi pe usa ii scuipi pe prag si il injuri de Dumnezeu? sper ca nu, adica n-oi fi singura perspicace pe-aici. AB, la faza asta tu ce mai zici, se potriveste cu liberalismul sau cu relativismul, aka lipsa de morala, lipsa de coloana vertebrala si lipsa de bun simt in ultima instanta?

nimic


Whatever.
Ar fi bine sa ma anunti cand vrei sa ma jignesti ca sa ma rujez! Vreau sa arat bine cand sunt aratata cu degetul! LOL
Te simti mai bine cand faci treburie astea? Daca da, eu ma bucur ca pot contribui la bunastarea unui cetatean de maxima valoare, asa cum nu uiti niciodata sa mentionezi ca esti! Ti-am zis eu, self importance!

E lipsa mea de coloana mai mare decat a celor care se casatoresc in biserica si fac botezuri pt castiguri monetare?? Sau a celor care o fac ca sa iasa mai bine la taxe?
Ah de cate ori nu am auzit "facem nunta si cu banii ce ii scoatem ne luam masina, apartament"

Si am mai uitat sa spun ca daca tot ma dispretuiesti ca ne-am casatorit in biserica fara sa fim credinciosi, dispretuieste-ne si ca sarbatorirea Craciunului la noi se rezuma la venitul mosului, impodobirea casei, iar eu cat eram mica, ma gandeam numai cum sa merg cu colinda sa castig bani sa imi cumpar chestii, iar sarbatorirea Pastelui se rezuma numai la vanatorea de oua(de plastic umplute cu bomboane), coloratul oualor il facem de cate ori are Aidan chef, poate fi si de 2 ori pe luna.



Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Cardinal, reiau, nu si-a batut nimeni joc de cei morti in temnita, nu reduce/deforma intelesul postarii incriminate, ca gresesti.

Ti s-a propus nu o coborire in derizoriu, cum sustii, ci un tablou ceva mai amplu care, insa, il cuprindea si pe al tau.
A reduce cosmarul comunismului la ce a insemnat el pentru slujitorii bisericii ortodoxe inseamna a-l limita. Si e prea curind ca sa uitam oroarea in plenitudinea ei.
Colaborationismul BOR cu regimul totalitar nu e "o placa", ci un adevar istoric.
Calvarul preotilor ortodocsi in inchisorile comuniste este, de asemenea, un adevar istoric, si se inscrie in categoria mai ampla a martiriului opozantilor regimului comunist.
Credinta in Dumnezeu in sine nu era un motiv de arestare, motivele reale la arestarea preotilor erau simpatiile pro-legionare (reale sau inchipuite), pozitia lor de lideri spirituali intr-o comunitate care opunea rezistenta la, de exemplu, colectivizare, etc; Sentinta finala era de "uneltire impotriva ordinii so­ciale".
De batjocorirea credintei in Dumnezeu se foloseau tortionarii pentru a fringe rezistenta morala a detinutului. Era un mijloc. Calcatul panselutelor e o figura de stil. De altfel, mai exista in postarea respectiva si un al treilea termen de comparatie, cel cu parintii, dar pe asta nu-l amintesti ca nu-ti convine.






www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


!!


Am inceput de vreo 3 ori un mesaj in care esenta era fix-fix aceeasi :). Chiar am trimis unul, pe care l-am sters insa dupa 2 secunde . Obisnuita fiind sa mi se spuna ca nu prea stiu ce stiu , ma gandeam ca si parerea in legatura cu asta e vreo inchipuire de-a mea :)).

In plus, niste oameni care habar n-aveau de Dumnezeu, nu aveau de unde sa stie ca Hristos e singurul si cel mai puternic sprijin al unora dintre detinuti si in ce fel foloseau detinutii relatia cu acest Sprijin, cu atat mai mult cu cat Sprijinul era batjocorit. Daca ar fi stiut toate astea, cu siguranta ca metodele lor ar fi fost altele...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

IIleana,


Ce ne mai tot ascundem dupa deget, cand e mai clar decat cristalul?
Ar trebui sa-i plang pe cei care, ascunzandu-se dupa straie preotesti deserveau o ideologie bolnava de ura?

Ar trebui oare sa cred pe bune ca singurul si cel mai mare dusman al comunistilor era IIsus? COMOON!

Eu, familia, vecinii, mergem linistiti la biserica si nu ne-a taiat nimeni capetele! Vizitam manastirile Moldovei cu toata scoala si nu ne-a incuiat nimeni parintii in temniti pentru asta.Preotii, multi din ei oameni de bine, faceau ceea ce stiau sa faca: isi vedeau de credinta lor si atat!

Comnunistilor nu le placea sa se lupte cu un adevar imaginar. Ca era un adeversar NEVAZUT. Pana si criminalii comunisti s-au prins de faptul ca, ceea ce e in sufletul omului este atat de ascuns incat nici toata securitatea nu poate sti cu certitudine ce se ascunde acolo.
Dar, e fain si inaltator sa ne tot victimizam,nu? Ca doar asta ne inalta, ne apropie de mantuire


Cum am mai spus, aproape ca bag mana in foc pentru faptul ca un indoctrinat religios se bucura cand e persecutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Cum am mai spus, aproape ca bag mana in foc pentru faptul ca un indoctrinat religios se bucura cand e persecutat.

Nu cred asta. Oricum, suna rau.
Marturiile despre cei trecuti prin inchisorile comuniste sint cutremuratoare.
De aceea am si vrut sa demontez scenariul lui Cardinal conform caruia suferinta lor ar fi coborita, aici, in derizoriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Dragi intervenienti ,

Poate ca () Cardinal are o sensibilitate crescuta la persecutarea pt. credinta in perioada comunista. Poate a fost atins mai profund, mai aproape, mai grav ca noi astilalti. Acum am sarit toti sa nuantzam / combatem expunerile lui, dar eu zic ca am 'sarjat' destul... We've made our point :)

Fiecare om are un pct. sensibil, orice atingere e o rasucire de cutit in rana. Si degeaba îcerci sa "fii tare", ca nu merge nici de-al naibii, oricât te-ai da cu fundu' de pamânt :(
Stiu si eu cum e faza cu cutitul în rana... naspa rau... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Poate a fost atins mai profund, mai aproape, mai grav ca noi astilalti.


Sunt curioasa daca Cardinal se cearta cu apropiatii care declara glumet ca Isus a fost primul legionar din istorie. Daca nu se cearta, atunci, da, el a fost atins mai profund, mai aproape si mai grav ca noi toti .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Cum am mai spus, aproape ca bag mana in foc pentru faptul ca un indoctrinat religios se bucura cand e persecutat.

Nu cred asta. Oricum, suna rau.
Marturiile despre cei trecuti prin inchisorile comuniste sint cutremuratoare.
De aceea am si vrut sa demontez scenariul lui Cardinal conform caruia suferinta lor ar fi coborita, aici, in derizoriu.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details




IIleana , nu ma refeream deloc la marturiile credinciosilor persecutati de comunisti.

Ma refeream la indoctrinarea religioasa ACTUALA in numele careia se cauta tot felul de victimizari si se bate apan-n piua pe o sigura treaba.Toata istoria asta brusc a fost indreptata impotriva ortodocsilor. Cum ramane cu CEILALTI, persecutati de regimuri totalitare? Sau ei nu au existat?
Mda...deci cam asta aveam de zis.

Iar faza cu persecutia, ohh, pai chiar aici erau voci care sustineau ca ´´sunt persecutati pentru Iisus, dar asta ii inalta´´.
Adica cum ar veni musai sa fie persecutie cat mai multa, pentru ca ´´ei´´ sa se inalte spiritual.Nu duce asta la o victimizare mai mult decat realista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Lady J, intelesesem eu gresit. Sorry.

Citat:
Toata istoria asta brusc a fost indreptata impotriva ortodocsilor. Cum ramane cu CEILALTI, persecutati de regimuri totalitare?

Ai dreptate.
Plus: toata istoria asta a fost indreptata pentru a pune semnul egal intre comunism si ateism.


Mergi la inceput