Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Imi pare rau dar nu pot sa accept diferenta cand consta in abuzul copiilor. Suntem diferiti, da, dar nu trebuie sa accept ca unii isi bat copiii ca asa le zice biblia.La oamenii de genul asta se termina toleranta mea.

Banuiesc ca nu faci parte in cei ce cred in biblie cuvant cu cuvant(pe care i-am si mentionat de altfel in postul meu), nu inteleg de ce te simti lezata.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."



Ma rog, se pare ca e f. greu sa-ti retragi cuvintele atunci cand ti se semnaleaza ca ai deranjat.
Da' daca e vorba de predici, sfor-sfor, despre cum sa traim fara sa deranjam pe altii, mai obtii un premiu-ntai .
Fiindca esti atee, te iert

P.S. Cred in Biblie cuvant cu cuvant. Tocmai de aia nu folosesc cureaua, nuiaua, palmita .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Noi vizitam biserici, catedrale in calatoriile pe care le facem, imi place arhitectura si bogatia si arta(mor dupa vitralii, Notre Dame Paris e cea mai reusita la capitolul asta, dupa umila-mi parere, si imi place stilul gotic, Notre Dame Strasbourg e printre cele mai deosebite) bisericilor, vorba aia, au avut destui bani ca sa le ridice asa marete.

In scop religios nu am mai fost de cel putin 10 ani la biserica(cu exceptia botezului)

Botezul a fost facut la catolici, pt ca nu mi-a pasat unde e facut, a durat 10 minute si cel mai important, avem un nas extraordinar care ma asigura ca Aidan ar fi pa maini bune daca noi am muri.
Asta a fost cel mai important aspect pt mine, omul asta care s-a angajat la asa sarcina uriasa in caz ca noi nu vom mai fi.
Nu vom face confirmari si restul.Daca Aidan va dori sa le faca, treaba lui.O sa il iubesc la fel de mult si o sa il sprijin si daca ar fi crestin, musulman, budist, sau gay, sau bi, sau oricum.


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Pai da frumos...dar te cam contrazici in ceea ce spui manifestand atata intoleranta vis-a-vis de "crestini"(la posturile tale ma refer).

Asta o spune o atee sa fim intelesi.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Noi vizitam biserici, catedrale in calatoriile pe care le facem, imi place arhitectura si bogatia si arta(mor dupa vitralii, Notre Dame Paris e cea mai reusita la capitolul asta, dupa umila-mi parere, si imi place stilul gotic, Notre Dame Strasbourg e printre cele mai deosebite) bisericilor, vorba aia, au avut destui bani ca sa le ridice asa marete.

In scop religios nu am mai fost de cel putin 10 ani la biserica(cu exceptia botezului)

Botezul a fost facut la catolici, pt ca nu mi-a pasat unde e facut, a durat 10 minute si cel mai important, avem un nas extraordinar care ma asigura ca Aidan ar fi pa maini bune daca noi am muri.
Asta a fost cel mai important aspect pt mine, omul asta care s-a angajat la asa sarcina uriasa in caz ca noi nu vom mai fi.
Nu vom face confirmari si restul.Daca Aidan va dori sa le faca, treaba lui.O sa il iubesc la fel de mult si o sa il sprijin si daca ar fi crestin, musulman, budist, sau gay, sau bi, sau oricum.


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Pai da frumos...dar te cam contrazici in ceea ce spui manifestand atata intoleranta vis-a-vis de "crestini"(la posturile tale ma refer).

Asta o spune o atee sa fim intelesi.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Ei, asta-i acuma

Daca esti ateu si nu vrei sa ai bataie de cap cu apropiatii, nu le zici, si gata.
...Si mergi la Biserica de 1-2 ori pe an, iti faci crucile regulamentar, pupi poala popii, zici bogdaproste samd.

Acu', stii si tu, oricum ai da-o nu-i bine: daca recunosti deschis ca esti ateu, esti pe loc înfierat ca "agresiv si militant". daca te faci ca ploua si pastrezi convingerea atee pt. tine (si de-aia te cununi religios, mai dai de Înviere pe la biserica... de-astea...), esti facut ipocrit si lash. Si ai si solutia imediat, ca Vanish-ul dupe pata: sa revii negresit în sânul Bisericii, precum oaia cea pierduta la turma.

Iaca, acu' a scris o a...gnostica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cum manifest intoleranta?
Ii oblig sa nu isi profeseze religia? Ma vezi pe strada, strigand ca vreau sa isi piarda din drepturile constitutionale pt ca sunt crestini? (toate astea le fac ei impotriva altora).

Denizel, pai imi pare rau ca nu ne intelegem.Tu imi spui mie ca crezi in biblie cuvant cu cuvant dar in asta nu crezi...

"Proverbs 22:15: "Foolishness is bound in the heart of a child; but the rod of correction shall drive it far from him."
Proverbs 23:13: "Withhold not correction from the child: for if thou beatest him with the rod, he shall not die."
Proverbs 23:14: "Thou shalt beat him with the rod, and shalt deliver his soul from hell"

Atunci nu poti sa spui ca crezi in biblie cuvand cu cuvant :)

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cu chestia cititului si intelesului Bibliei, mi-am mai scuipat plamanii in vreun catralion de dati si nu am de gand sa o fac o data in plus. Prefer s-o las pe Pante sa creada ca intelege ea Biblia mai bine ca mine .

Pante, hai sa incheiem subiectul.







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ah, Gabi, ma zuitai ca ne-am si casatorit religios LOL.

Asta am facut-o din motive de vanitate pura LOL, eram deja casatoriti de 6 luni si eu gravida in 3 luni. Arat superb in rochie de mireasa si sotul a fost atat de hot in uniforma de gala de marina si aia a fost singura zi cand le-am putut purta :)))
Plus ca pana sa ne dezmeticim noi, soacra mea a organizat totul LOL, si a fost atat de frumos ornamentat cu brad si trandafiri, am avut nunta cu 6 zile inainte de Craciun, afara o zi superba, calda, numai buna de a fi mireasa :).
Oricum mai toate femeile vor sa fie mirese, de cele mai multe ori ritualul nu are nici o treaba cu credinta, vor mai mult sa faca nunta anului :)))

Iaca-ni-s ce frumosi am fost :)))
Link sters

Sa ratez asta numai pt ca nu credem?? No way!!! :)))


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ok, Denizel, accept ca intelegem diferit ce inseamna a crede cuvant cu cuvant.


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ah, Gabi, ma zuitai ca ne-am si casatorit religios LOL.

Asta am facut-o din motive de vanitate pura LOL, eram deja casatoriti de 6 luni si eu gravida in 3 luni. Arat superb in rochie de mireasa si sotul a fost atat de hot in uniforma de gala de marina si aia a fost singura zi cand le-am putut purta :)))
Plus ca pana sa ne dezmeticim noi, soacra mea a organizat totul LOL, si a fost atat de frumos ornamentat cu brad si trandafiri, am avut nunta cu 6 zile inainte de Craciun, afara o zi superba, calda, numai buna de a fi mireasa :).
Oricum mai toate femeile vor sa fie mirese, de cele mai multe ori ritualul nu are nici o treaba cu credinta, vor mai mult sa faca nunta anului :)))

Iaca-ni-s ce frumosi am fost :)))
http://www2.snapfish.com/slideshow/AlbumID=171085466/PictureID=3637729065/a=102951126_102951126/t_=102951126

http://www2.snapfish.com/slideshow/AlbumID=171085466/PictureID=3637729065/a=102951126_102951126/t_=102951126

Sa ratez asta numai pt ca nu credem?? No way!!! :)))


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Ah pai dupa principiile mele, dar recunosc ca altii au alte masuri, asta e ipocrizie, puteai foarte bine sa arati minunat in rochie de mireasa si la primarie...adica pentru o nunta e buna biserica, scuze si pentru botez, dar cand unii dinte noi chiar o vad ca pe ceva sacru, zambim asa atotstiutor si la "misto".


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ilse ai dreptate, imi place ritualul si atat. Cum am zis exista foarte multa lume care o fac numai pt asta.

Totusi nu vad de ce te deranjeaza...eu ma bucur pt tine ca tu ii oferi mai multa importanta.Bucura-te si tu pt mine, asta e toleranta.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cardinal, reiau, nu si-a batut nimeni joc de cei morti in temnita, nu reduce/deforma intelesul postarii incriminate, ca gresesti.

Ti s-a propus nu o coborire in derizoriu, cum sustii, ci un tablou ceva mai amplu care, insa, il cuprindea si pe al tau.
A reduce cosmarul comunismului la ce a insemnat el pentru slujitorii bisericii ortodoxe inseamna a-l limita. Si e prea curind ca sa uitam oroarea in plenitudinea ei.
Colaborationismul BOR cu regimul totalitar nu e "o placa", ci un adevar istoric.
Calvarul preotilor ortodocsi in inchisorile comuniste este, de asemenea, un adevar istoric, si se inscrie in categoria mai ampla a martiriului opozantilor regimului comunist.
Credinta in Dumnezeu in sine nu era un motiv de arestare, motivele reale la arestarea preotilor erau simpatiile pro-legionare (reale sau inchipuite), pozitia lor de lideri spirituali intr-o comunitate care opunea rezistenta la, de exemplu, colectivizare, etc; Sentinta finala era de "uneltire impotriva ordinii so­ciale".
De batjocorirea credintei in Dumnezeu se foloseau tortionarii pentru a fringe rezistenta morala a detinutului. Era un mijloc. Calcatul panselutelor e o figura de stil. De altfel, mai exista in postarea respectiva si un al treilea termen de comparatie, cel cu parintii, dar pe asta nu-l amintesti ca nu-ti convine.


Te suspectez ca, negasindu-ti, in rindul userilor DC, un "dusman" pe masura dorintei si ambitiilor tale, incerci sa-ti fabrici unul, decorindu-l cu idei pe care nu le are si nu le-a afirmat dar pe care i le lipesti tu pe frunte.











Mergi la inceput