Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sunt anti-homosexualism, pentru ca e un viciu.
da, dispretuiesc homosexualitatea din toata inima. asa cum unii dintre prietenii mei gay dispretuiesc fumatul.


Conchita, am nevoie de niste precizari, pentru ca nu te pot pur si simplu clasifica dimpreuna cu exemplarele homofobe pe care am avut privilegiul sa le cunosc. Din punctul tau de vedere, homosexualitatea e ca fumatul, inteleg. Adica prietenii tai homosexuali ar putea renunta la homosexualitatea lor asa cum tu ai putea - si sigur ai si putut - renunta la fumat. Dupa ce-mi confirmi, revin.

Citat:

cat despre homosexuali, subscriu la ce spune Lady J - deviere si boala. iar fata aia avea tot dreptul sa isi exprime convingerile, ca gay-ii nu-s noua inchizitie sa ne fie frica de ei. dar ar cam trebui, au putere politica si financiara si s-au infiltrat peste tot cu tentaculele lor mizerabile. vezi california iarasi, unde po****tia a votat contra mariajului gay, iar ei nu se lasa, au facut apel si baga bani in lobby sa schimbe decizia - halal respect pentru principiul de baza al democratiei.


Din nou, pur si simplu nu te pot vedea la un loc cu decerebratii care dau cu pietre la gayfest si care dondane mantrele astea cu 'ei nu sunt ca noi'. Cu toate astea, discursul tau de mai sus e hate speech curat. Si ce e si mai caraghios e ca, daca inlocuiesti 'homosexuali' cu 'iudeo-masoni' sau mai stiu eu ce marota a conspirationistilor 'arieni', iese tot aia. Asta e avantajul prefabricatelor cliseistice - se pot aplica oriunde si la orice, legitimand astfel orice.

Te rog sa ma ierti (si va rog sa ma iertati) ca 1. m-am bagat aici ca virgula intre subiect si predicat si 2. ca indraznesc sa judec cu masura mea aia pipernicita. Dar in tara asta lucrurile stau cu totul altfel si militantismul meu oblic se justifica si prin prisma prietenilor mei care-au mancat bataie si au fost batjocoriti cu diverse ocazii, si prin prisma pietrei primite in cap de sotul meu - fotograf amator si antihomofob - la gay fest de la tanti cu basma in cap si cruce la gat si prin prisma pitecantropilor huliganici de la Noua Dreapta care ciomageau spectatorii unui festival de documentare gay, astfel incat i-am carat pe toti 20 cu masina pe la diverse guri de metrou si mai am povesti din astea.

Disclaimer: nu sunt atee; nu stiu ce sunt, dar atee nu sunt.

Si acum ma duc sa iau tortul fiului meu - care azi implineste un an - si sa ma rog sa creasca undeva unde nu va primi ciomage pe spinare si nu va fi privit cu greata daca se va fi nascut homosexual. Sau daca, heterosexual fiind, va alege sa participe la gay fest si se uite la documentare.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sunt anti-homosexualism, pentru ca e un viciu.
da, dispretuiesc homosexualitatea din toata inima. asa cum unii dintre prietenii mei gay dispretuiesc fumatul.


Conchita, am nevoie de niste precizari, pentru ca nu te pot pur si simplu clasifica dimpreuna cu exemplarele homofobe pe care am avut privilegiul sa le cunosc. Din punctul tau de vedere, homosexualitatea e ca fumatul, inteleg. Adica prietenii tai homosexuali ar putea renunta la homosexualitatea lor asa cum tu ai putea - si sigur ai si putut - renunta la fumat. Dupa ce-mi confirmi, revin.

Citat:

cat despre homosexuali, subscriu la ce spune Lady J - deviere si boala. iar fata aia avea tot dreptul sa isi exprime convingerile, ca gay-ii nu-s noua inchizitie sa ne fie frica de ei. dar ar cam trebui, au putere politica si financiara si s-au infiltrat peste tot cu tentaculele lor mizerabile. vezi california iarasi, unde po****tia a votat contra mariajului gay, iar ei nu se lasa, au facut apel si baga bani in lobby sa schimbe decizia - halal respect pentru principiul de baza al democratiei.


Din nou, pur si simplu nu te pot vedea la un loc cu decerebratii care dau cu pietre la gayfest si care dondane mantrele astea cu 'ei nu sunt ca noi'. Cu toate astea, discursul tau de mai sus e hate speech curat. Si ce e si mai caraghios e ca, daca inlocuiesti 'homosexuali' cu 'iudeo-masoni' sau mai stiu eu ce marota a conspirationistilor 'arieni', iese tot aia. Asta e avantajul prefabricatelor cliseistice - se pot aplica oriunde si la orice, legitimand astfel orice.

Te rog sa ma ierti (si va rog sa ma iertati) ca 1. m-am bagat aici ca virgula intre subiect si predicat si 2. ca indraznesc sa judec cu masura mea aia pipernicita. Dar in tara asta lucrurile stau cu totul altfel si militantismul meu oblic se justifica si prin prisma prietenilor mei care-au mancat bataie si au fost batjocoriti cu diverse ocazii, si prin prisma pietrei primite in cap de sotul meu - fotograf amator si antihomofob - la gay fest de la tanti cu basma in cap si cruce la gat si prin prisma pitecantropilor huliganici de la Noua Dreapta care ciomageau spectatorii unui festival de documentare gay, astfel incat i-am carat pe toti 20 cu masina pe la diverse guri de metrou si mai am povesti din astea.

Disclaimer: nu sunt atee; nu stiu ce sunt, dar atee nu sunt.

Si acum ma duc sa iau tortul fiului meu - care azi implineste un an - si sa ma rog sa creasca undeva unde nu va primi ciomage pe spinare si nu va fi privit cu greata daca se va fi nascut homosexual. Sau daca, heterosexual fiind, va alege sa participe la gay fest si se uite la documentare.




You cannot both dance and not pay the piper.



eu imi promisesem ca nu mai intru la discutia asta, circula prea multa energie negativa - si negativul naste negativ. e ca la betie, vorbesti fara sa gandesti, din cauza de prea multa adrenalina de tip daunator. dar te-am vazut la ultimul postant si, pentru ca ma gandisem zilele trecute exact la tine, si anume la ce ai gandi tu despre mine daca ai citi ce-am scris despre homosexualitate (nu despre homosexuali), normal ca n-am rezistat sa nu te citesc. cu respect, ca deobicei. si uite ca gandesti negativ. ma asteptam si inteleg. dar ce nu ma asteptam e sa gandesti stereotipic, adica exact ceea ce subliniezi in opinia mea. tu crezi ca anti-homosexualitate poate fi doar o baba cu basma si trei cruci la gat, eventual si-una in nara gaurita. sau un huligan care ar lua la bataie un homosexual. sau alte fapturi anormale. nu ma incadrez. si nu ma incadrez, adica am dovezi. in romania, cred ca am fost prima si singura ziarista la vremea aceea care a inceput in presa o campanie de dezmeticire a opiniei publice legata de abuzurile care au loc contra homosexualilor. prima mea serie a fost despre discriminarile la locul de munca. am colaborat mult cu organizatia lor, Accept, si multa vreme am fost singura colaboratoare a lor din presa. oricand si oriunde si cu orice risc am sa vorbesc clar si raspicat anti-discriminarea homosexualilor.

dar. aici vorbim despre o minoritate care nu doreste drepturi legale egale in circumstante normale, ci despre o minoritate care a trecut de la defensiva la ofensiva si care a inceput sa practice un prozelitism periculos. ofensiva din scoli nu este doar pentru a promova toleranta fata de homosexuali, ci pentru a corupe copiii, adolescentii si tinerii la modul asta de viata. care, din datele la care am acces ca tot omul cu liber la google, e un mod de viata ales, nu predestinat genetic. homosexualitatea este prezentata ca o optiune de viata perfect normala, deschisa oricui.

cand adevarul e altul. nu este o optiune de viata normala (stiu, urmatoarea intrebare e despre ce e normalitatea). si aici iti raspund si la chestia cu fumatul. nu stiu daca un homosexual se poate lasa de homosexualitate. cred cu tarie ca in ultima vreme sunt prea multi tineri care apuca pe drumul asta pentru ca e pur si simplu cool, e trendy, e la televizor, in scoli li se spune ca e ok. nu e vorba despre nici o gena in cazurile astea. aici e vorba despre moralitate (si asta e argumentul meu de capatai de ce nu vreau amestecul scolii in educatia despre moralitate a copilului meu; sa ramana strict in sfera legalitatii, aici nu contest nimic; sa educe despre discriminare si abuz, perfect de acord). eu ma pot lasa de fumat sau poate ca nu, ca am inteles ca exista o gena a alcoolismului, deci n-ar fi de mirare sa descopere si una a fumatului. daca exista si una a homosexualitatii, atunci, conform cunostintelor mele minimale despre epigenetica, ca sa fie activata trebuie sa existe un stimul. iar stimulul asta e, in multe cazuri, abuzul in copilarie. mai nou, stimulul e media si legislatia, plus prozelitismul ofensiv in scoli. dar in majoritatea cazurilor contemporane, refuz sa cred ca stimului intalneste gena pe undeva. cred ca gena e aia a rebeliunii si-a non-conformismului care e starnita.

homosexualii "genetici" sunt prea putini. restul, in zilele noastre, sunt facaturi - aici vorbim despre viciu. o alegere ca oricare alta. dar, poti sa ii spui unui alcoolic ca nu va avea niciodata sanse sa tina alcoolismul in frau pentru ca asa e gena lui, gica-contra? atunci de ce i-ai spune-o unui homosexual? dublu standard, nu?

dezamagita? stiu ca da. asta e. macar tu nu m-ai facut rasa alba care-si face prieteni pestriti doar ca sa impresioneze lumea toleranta de la natura pe dc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
isclaimer: nu sunt atee; nu stiu ce sunt, dar atee nu sunt.

Si acum ma duc sa iau tortul fiului meu - care azi implineste un an - si sa ma rog sa creasca undeva unde nu va primi ciomage pe spinare si nu va fi privit cu greata daca se va fi nascut homosexual. Sau daca, heterosexual fiind, va alege sa participe la gay fest si se uite la documentare.


La Multi Ani fiului tau.

si nu mai dramatiza, ca nu e cazul. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Mihaelka La multi ani fiului tau!

panterro stiai ca in unele state din usa e permisa pedeapsa cu bataia in scoli? si ca tot in usa e permisa in continuare pedeapsirea copiilor neascultatori cu bataia? ... cu anumite restrictii: sa nu cauzeze prejudicii corporale
din cate stiu, conventia onu privind drepturile copilului nu a fost inca ratificata de sua ... si somalia

pedeapsa cu bataia e interzisa in peste douazeci de tari, ceea ce inseamna ca 97% din copiii lumii traiesc in tari care considera pedeapsa cu bataia ok si educationala (?). un studiu facut de onu arata ca 80% din copiii lumii sunt supusi pedepsei cu bataia de catre parinti sau rude apropiate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
e ca la betie, vorbesti fara sa gandesti, din cauza de prea multa adrenalina de tip daunator.
si uite ca gandesti negativ. ma asteptam si inteleg. dar ce nu ma asteptam e sa gandesti stereotipic, adica exact ceea ce subliniezi in opinia mea. tu crezi ca anti-homosexualitate poate fi doar o baba cu basma si trei cruci la gat, eventual si-una in nara gaurita. sau un huligan care ar lua la bataie un homosexual. sau alte fapturi anormale. nu ma incadrez. si nu ma incadrez, adica am dovezi.


Asta cu betia e foarte adevarat. De-asta am si lasat niste zile sa treaca sa mi se linisteasca nervii capului si sa nu scriu chiar cu ovarele - ca mi se intampla si asta foarte des.

Ce n-ai inteles tu e ca nu gandesc negativ. Am vrut sa-mi lamuresc niste aspecte tocmai pentru ca nu se pupa imaginea ta (din mintea mea) cu alea stereotipice pe care le-am enumerat.

De dramatizat, dramatizez pentru ca MIE mi s-au intamplat dramatizarile si mie mi-a tzatzait koorul de frica pe scaun la cinema cand fuseseram anuntati ca huliganii tocmai au gabjit neste uomosexuali nenorociti care iesisera de la film ca se plictiseau.

In Romania, mi-e teama ca antihomosexualitatea e doar aia pe care am descris-o. Adica aia stereotipica. Nici asta n-ai inteles - ai crezut ca vorbesc si despre tine. STIU ca nu te incadrezi. Altfel, crezi ca mi-as fi batut capul de ziua lu' fi-miu?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Va multumesc tuturor pentru urari.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Asta cu betia e foarte adevarat. De-asta am si lasat niste zile sa treaca sa mi se linisteasca nervii capului si sa nu scriu chiar cu ovarele - ca mi se intampla si asta foarte des.

Ce n-ai inteles tu e ca nu gandesc negativ. Am vrut sa-mi lamuresc niste aspecte tocmai pentru ca nu se pupa imaginea ta (din mintea mea) cu alea stereotipice pe care le-am enumerat.

De dramatizat, dramatizez pentru ca MIE mi s-au intamplat dramatizarile si mie mi-a tzatzait koorul de frica pe scaun la cinema cand fuseseram anuntati ca huliganii tocmai au gabjit neste uomosexuali nenorociti care iesisera de la film ca se plictiseau.

In Romania, mi-e teama ca antihomosexualitatea e doar aia pe care am descris-o. Adica aia stereotipica. Nici asta n-ai inteles - ai crezut ca vorbesc si despre tine. STIU ca nu te incadrezi. Altfel, crezi ca mi-as fi batut capul de ziua lu' fi-miu?


You cannot both dance and not pay the piper.



good, sa ni se ia ovarele de mana, atunci, io zilele astea simt monstruos cu ele. mi s-a luat o piatra de pe inima, ca am tot recitit mesajul tau si mai aveam nitel si ma pocnea plansul. stii tu refrenul - pe mine nu ma iubeste nimeeeeni, toata lumea ma parasesteee, sunt pasionala si, mai nou, "homofoba". .

imi pare rau ca ti s-a intamplat asemenea nebunie.:-(( si, ca sa adaug la imaginea ta, vad acum ca nemeritat de buna despre mine - ah, multumesc Doamne! ca daca tu ma vezi asa, ma vad si eu si poate chiar o sa devin, prin auto-sugestie:-)) -, iti zic ca la o faza similara, eu am sarit intre, sa-i apar pe nevoiasi, si mi-am luat pumni pe spinare de la niste oameni de bine, cu niste lampase pe frunte. cu ocazia aia mi-am pierdut si bascuta mea verde, preferata ever, n-am mai gasit in veci alta la fel. cu ciucurel, of...

du-te la tort si fii fericita cu baietelul tau, lasa polemicile, macar azi. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Mihaelka La multi ani fiului tau!

panterro stiai ca in unele state din usa e permisa pedeapsa cu bataia in scoli? si ca tot in usa e permisa in continuare pedeapsirea copiilor neascultatori cu bataia? ... cu anumite restrictii: sa nu cauzeze prejudicii corporale
din cate stiu, conventia onu privind drepturile copilului nu a fost inca ratificata de sua ... si somalia

pedeapsa cu bataia e interzisa in peste douazeci de tari, ceea ce inseamna ca 97% din copiii lumii traiesc in tari care considera pedeapsa cu bataia ok si educationala (?). un studiu facut de onu arata ca 80% din copiii lumii sunt supusi pedepsei cu bataia de catre parinti sau rude apropiate.


Din pacate toti cei care cred in biblie ca The word, cred si in bataie ca educatie. Daca iei biblia ca The Word, crezi si in asta

"Don't fail to correct your children. They won't die if you spank them. Physical discipline may well save them from death" - Proverbs 23:13-14

Sunt multi cei care cred ca bataia e singurul raspuns la toate nazbatiile si greselile pe care le fac copiii...asa ca taica-miu, el mare crestin practicant mergea in fiecare duminica la biserica si pupa toate celea cu foc si se ruga, iar in restul timpului o insela pe mama cu cine apuca, ne batea pe amandoua si statea beat crita intre astea.
Si pana acum cativa ani, imi spunea ca numai datorita bataii lui nu am ajuns vai de capul meu :(((, eu nu am nici un merit, faptul ca am fost mereu premianta(pana in clasa a 12-a am luat premiu 1 sau 2, nu conteaza dar putea sa fie mandru de mine) si cuminte a fost doar datorita batailor :((( imi e scarba sa ma gandesc la toate astea, imi e scarba ca inca sunt fortata sa ii port numele ca nu mi-am putut schimba numele de fata in cel de casatorie, inca...




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
la gay fest
eu nu pot sa inteleg paradele astea gay. Daca unul nu-mi accepta alegerile de viata nu ma duc la el in casa sa defilez cu ele, doar-doar il voi sili sa le inghita,ca-i starnesc reflexul de voma in mod instantaneu.
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai ce, ei fac paradele ca sa va bage voua pe gat "gay-ismul" lor?

Dar Love Parade in aproape fiecare an la Berlin, parada de la Rio de Janeiro, Woodstock, chiar si Oktober Fest unde e plin de lume mai mult dezbracata decat imbracata, multi fac sex in vazul lumii, lumea bea pana pica pe jos...alea de ce nu sunt criticate?

Eu am participat la o singura Pride parade, mai mica asa, in Biarritz, Franta.A fost extraordinar, drag queens au facut un show superb.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput