Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Bai, dar asta-i culmea ipocriziei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Citat:
alergi prin parc, ateu fiind, si vezi cum o macara ceausista se pregateste sa darime o biserica

Scene de acest fel chiar s-au intimplat in istoria noastra relativ recenta.
Hai sa ne amintim mai intii reactia Preafericitului & conducerii BOR la demolarea bisericilor, da?
Ca despre reactia societatii civile (compusa din credinciosi si atei deopotriva) stim ca a existat, cam atit cit se putea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui emag

... Ma intreb si eu, ca Tutea - „Ai fost tu de fata cand a sarit maimuta din copac si s-a transformat in om?“.
Ma gandesc ca unii au fost de fata - doar au aflat ca-i datoreaza existenta. Ba chiar ii acorda "tot respectul".
Inseamna ca de aia nu prea mai ramane respect - macar putin, care sa fie acordat alora care cred (fara sa aiba nevoie de dovezi) ca nu se trag din parosii aia care put, ci din omul creat de Dumnezeu.


Eh, am glumit si io cu "tot respectul" pt. stramosu' cu pricina... Si e drept ca nu i-am fost contemporana.

Dar de unde se deduce ca nu-mi respect semenii, pe homo sapiens, pe cei contemporani cu mine? Ba te asigur ca îi respect, indiferent în cine sau ce cred ei .


O, nu ma refeream la tine la partea cu lipsa de respect - e drept ca asa se intelege din ce-am scris - scuze!
Tu doar m-ai ajutat sa inteleg unde se duce respectul uneori - de exemplu din discutia de mai jos...

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

ROTFL!!!!!!! Cheesus??? LOOOOOL



Completam topul cu:

Jesus On A Stick
si
Is this the Saviour or a Bucket of Filth?

nu inainte de a ne ruga ca aceasta uimitoare aparitie a Mantuitorului sa nu inceapa sa planga sau mai grav sa vorbeasca.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



LOOL, now that's funny right there! (zisa cu accent sudist) LOOOOOL, cred ca de la dosul cainelui cel mai low ar fi sa vada chipul intr-o balega sau asemenea :)))


Ce mai poanta!
Vezi, acu` pun hahaiala asta pe carca staramosilor parosi cu fruntea tesita.
Si-mi fac pacate, fiind tentata sa cred ca da, poate ai dreptate, poate ca unele fiinte ce par sa fie oameni, chiar au avut nenorocul sa se traga din maimuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Referitor la maimute, uitati ce probleme isi fac unii...

"If they do learn human behavior and take it back into the wild, and it turns out to be beneficial to them, how many generations of evolution will it take before we have to start considering them another intelligent species, entitled to rights? The right to form nations, the right to property, life, liberty, the pursuit of happiness, all that good stuff? How much longer before they demand those rights? This could be well within the span of our species' existence. In a handful of millenia, with a little luck? If what the researchers suggest is true, they have already crossed many of the most important evolutionary bridges."

Referitor la asta:
http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html

Hmmm? Pot maimutele sa sara peste mai multe etape evolutive datorita internventiei omului? Pot ele sa ajunga asemeni omului in cateva mii de ani? Nu stiu dar daca se poate dar ar demonstra clar evolutia omului, sigur cu conditia ca specia umana sa existe inca si sa observe transformarile de la secol la secol, de la mileniu la mileniu.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui emag

... Ma intreb si eu, ca Tutea - „Ai fost tu de fata cand a sarit maimuta din copac si s-a transformat in om?“.
Ma gandesc ca unii au fost de fata - doar au aflat ca-i datoreaza existenta. Ba chiar ii acorda "tot respectul".
Inseamna ca de aia nu prea mai ramane respect - macar putin, care sa fie acordat alora care cred (fara sa aiba nevoie de dovezi) ca nu se trag din parosii aia care put, ci din omul creat de Dumnezeu.


Eh, am glumit si io cu "tot respectul" pt. stramosu' cu pricina... Si e drept ca nu i-am fost contemporana.

Dar de unde se deduce ca nu-mi respect semenii, pe homo sapiens, pe cei contemporani cu mine? Ba te asigur ca îi respect, indiferent în cine sau ce cred ei .


O, nu ma refeream la tine la partea cu lipsa de respect - e drept ca asa se intelege din ce-am scris - scuze!
Tu doar m-ai ajutat sa inteleg unde se duce respectul uneori - de exemplu din discutia de mai jos...

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

ROTFL!!!!!!! Cheesus??? LOOOOOL



Completam topul cu:

Jesus On A Stick
si
Is this the Saviour or a Bucket of Filth?

nu inainte de a ne ruga ca aceasta uimitoare aparitie a Mantuitorului sa nu inceapa sa planga sau mai grav sa vorbeasca.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



LOOL, now that's funny right there! (zisa cu accent sudist) LOOOOOL, cred ca de la dosul cainelui cel mai low ar fi sa vada chipul intr-o balega sau asemenea :)))


Ce mai poanta!
Vezi, acu` pun hahaiala asta pe carca staramosilor parosi cu fruntea tesita.
Si-mi fac pacate, fiind tentata sa cred ca da, poate ai dreptate, poate ca unele fiinte ce par sa fie oameni, chiar au avut nenorocul sa se traga din maimuta.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, stralucesti si in inima mea!
Ziana - povestea nasterii


Si am mai observat inca o schimbare evolutiva. Crestinismul inlatura simtul umorului. Grava treaba!

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

Si-mi fac pacate, fiind tentata sa cred ca da, poate ai dreptate, poate ca unele fiinte ce par sa fie oameni, chiar au avut nenorocul sa se traga din maimuta.



Nu inceteaza sa ma uimeasca incapatanarea cu care unele primate rostesc cu mult bun simt afirmatii evidente apoi isi frang mainile intrebandu'se de ce nu se intampla nimic.

Come to The Dark Side ... we have cookies!


EDIT: am largit putin taxonomia :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:



Denizel,

"Nu ma indoiesc de faptul ca ateul Xenocid ar face tot posibilul sa opreasca macaraua ceausista. Din pacate, nu exista semne optimiste in legatura cu ce ar face unii crestini (bland dojenitori atunci cand interesele o cer ) vazand o macara care se pregateste sa darame un bar, loc de intalnire al homosexualilor (cu homosexuali cu tot in el, in bar). Sau o sinagoga".

E bine ca nu te indoiesti. E bine ca ai atit incredere in ateul meu imaginar. Imi vei acorda, dreptul de a ma indoi de ateul meu imaginar. Deocamdata, un ateu imaginar si un credincios imaginar valoreaza la fel. Ateul imaginar nu face mai multe parale decit credinciosul imaginar, si recipros. Tu ai vrea ca ateul imaginar sa valoreze un pic mai mult. E dreptul tau. Imi vei acorda dreptul de a-i pune pentru inceput pe acceasi treapta.



Xenocid, sincer cred ca ii atribui din start ateului (real sau imaginar) prea multa deferenta si magnanimitate in raport cu celelalte religii. Aproape ca excluzi din start posibilitatea ca ateul sa fie militant agresiv. Evident, e definitia ta a ateismului , insa chiar si academica daca am socoti-o, nu ai dreptul sa excluzi din ea prejudecatile, idiosincraziile si fobiile simplului om care este ateul. Ma tem ca incerci sa acoperi cu o definitia prea binevoitoare a ateului imaginar excesele (posibile sau reale) ale ateului real: "Ateismul trateaza cu egala consideratie cele 10.000 de zeitati (inclusiv a ta) care activeaza cu carte de munca pe pamant si prin ceruri alaturi de nesfarsite legiuni de inexistente creaturi ca zane, inorogi, hobbiti, orci, spiridusi si trepadusi". Imi vei acorda dreptul de a recuza aceasta imagine de Epinal a ateului.

Eu nu ma tem nici de ateism, nici de anti-teism. Ma tem doar de ateismul militant, care, fara suparare pentru nimeni, nu numai ca nu poate fi exclus din definitia academica a ateului (pentru ca tarele naturii omenesti lucreaza si in ateu, oricit de educat ar fi el), insa nu poate fi exclus nici din comportamentul real al ateului militant (care, uneori, impune agenda si valorile sale politicienilor, afectind o falsa "neutralitate" pe care el o intelege ca acceptare a viziunii sale asupra lumii).

Evident, filonul islamic poate fi luat in calcul la stabilirea radacinilor Europei. Intrebarea este, daca il luam in calcul, in ce grad. Discutia savanta poate fi sub forma intrebarii: "statutul de pastrator al operei anticilor inseamna ca ai contribuit la nasterea unei civilizatii si a unei culturi?". Daca da, bagam si Islamul. Las la o parte relativa ta inexactitate (Vestul a receptionat operele clasice prin Islam, Rasaritul patristic nu le-a pierdut niciodata. De unde culmea ironiei: teologia catolica a lui Toma d'Aquino datoreaza enorm comentariilor islamice ale lui Averroes, Avicenna et comp. Rasaritul patristic nu datoreaza nimic Islamului vazut ca "pastrator al operelor Antichitatii". Insa asta e o alta discutie).

Cit despre solutia ta de compromis, nu e departe de cea pe care am aflat-o si eu....

"In fine, cum s'ar numi ambitia nemasurata de a te vedea onorat prin mentionarea explicita pe o listuta profund pamanteana? Pe lista celor sapte cam pe unde ar veni?". Trebuie sa te decizi odata: ori privesti de sus, cu deferenta agnostica, supersitia numita crestinism, ori o accepti si folosesti in dezbatere bagajul ei. Invocarea unei valori dintr-o religie (smerenia) doar pentru a inchide brusc discutia, asta dupa ce ai incercat sa planezi deasupra religiei respective miroase a frauda. Ori accepti o anumita perspectiva si discuti in cadrul ei, folosind argumente bazate pe paradigma ei, ori o patronezi de sus si refuzi sa accepti ceea ce propune ea. Nu poti fi si distant, si subtil cazuist care cauta pacate.

Mentionarea "radacinilor", de orice fel ar fi ele, nu e ambitie nemasurata. E o datorie de memorie si de identitate. Exact aceasi pe care o indeplinim cind ne recomandam cu numele noastre (Ionescu, Popescu), care, culmea nu sunt ale noastre, ci ale parintilor nostri. E dreptul europenilor care isi cinstesc inaintasii sa faca mentiune despre ei (oricare ar fi acestia). Nu poti impune europenilor viziunea ateilor despre relatia intre o comunitate si inaintasii ei.

Insa Europa de azi imi aduce aminte de versul lui Rene Char: "Viitorul nostru nu e precedat de nici un trecut". Cam asta pare a fi agenda Europei de azi. Nu e greu de recunoscut cit de "neutra" e ea si cine o sustine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Bai, dar asta-i culmea ipocriziei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Citat:
alergi prin parc, ateu fiind, si vezi cum o macara ceausista se pregateste sa darime o biserica

Scene de acest fel chiar s-au intimplat in istoria noastra relativ recenta.
Hai sa ne amintim mai intii reactia Preafericitului & conducerii BOR la demolarea bisericilor, da?
Ca despre reactia societatii civile (compusa din credinciosi si atei deopotriva) stim ca a existat, cam atit cit se putea!



www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details




haideti sa nu ne mai suparam pe ipocrizii daca avem motive sa radem si sa ne veselim :)).
Nu functioneaza cautarea la ora asta, dar Xeno sigur stie: Xeno, Cardinal e cel care ti s-a adresat la un moment dat cu "Xenocid, tu care ai nume de ucigas de straini" si care zicea ca mananci prajituri arse??? :)))))) Pliiiiz, el e???

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cardinal, ia mai citeste odata ce am scris. Becali se foloseste de religie si popi, asa cum ma folosesc eu de crema de pantofi, ca sa arate noi si lucitori dupa fiecare purtare. Cat despre delirul fantomatic in care se infrateste cu Isus, nu pot spune decat ca imi pare rau ca unele medicamente nu sunt luate la timp.
La restul nu mai comentez, mi-am exprimat parerea deja.
Denizel, multam fain de explicatie. Trebe' ca-ti imaginezi despre mine ceva de genul ca ccc convingerea mea era ca David a gasit-o pe Batsheba cu ajutorul GPS-ului sau ca numaratoarea facuta de el poporului sau a realizat-o bine-mersi cu ajutorul calculatorului.
Si daca am ajuns la David, spune-mi si mie o chestie tulburatoare: de ce l-a pus Dumnezeu sa aleaga o pedeapsa pt numaratoarea aia? Cam cu ce l-a deranjat pe El o simpla operatie matematica? Nu cumva, molima (fie variola, ciuma) a fost absolut intamplatoare si au legat-o scribii vremii de Dumnezeu? Daca acceptam aceasta varianta, de ce n-am accepta si restul pedepselor asa-zis divine ca fiind imaginate de om? Hm?
Oamenii n-aveau habar de numere, nu stiau cum se scurg anii...traiau intr-o ceata totala, cu exceptia conducatorilor. Natural ca isi imaginau la bunul plac o zeitate conforma timpurilor..gresesc oare?
Iar cele 10 porunci le tineau de numa', copilul Tamarei cu fratele sau a fost ucis imediat dupa nastere etc. Si ceea ce am scris aici reprezinta doar o scurta, foarte scurta perioada din VT.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Daca acceptam aceasta varianta, de ce n-am accepta si restul pedepselor asa-zis divine ca fiind imaginate de om? Hm?


Ingrid, tocmai asta am tot incercat sa spun eu pana acum :).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:

Denizel, nu mai chibita pe marginea discutiei si nu mai paria pe unul dintre protagonisti ca la luptele de cocosi. Azvirle-te in discutie si dezbate serios. Vorba lui Caragiale: Denizel, "fii barbata!".

P.S. Xenocid inseamna, etimologic, "ucigas de straini" . E voia fiecaruia sa isi aleaga orice pseudonim (Xenocid a trimis un link spre cartea care l-a determinat sa isi aleaga numele asta), e voia fiecaruia sa interpreteze liber pseudonimele celorlalti. Nomen est omen.

Am vazut ca practici si si tu cu succes interpretarea pseudonimelor de pe forum, asa ca hai sa punem punct discutiei de acest fel, ca nu esti tocmai tu "spiritus rector" al acestui forum. Pliiz.

Mergi la inceput