Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

"statutul de pastrator al operei anticilor inseamna ca ai contribuit la nasterea unei civilizatii si a unei culturi?"



Raspunsul meu est: DA! Deci... daca tot e sa fim corecti, "bagam si Islamul", cum spui tu

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

...Vestul a receptionat operele clasice prin Islam, Rasaritul patristic nu le-a pierdut niciodata. De unde culmea ironiei: teologia catolica a lui Toma d'Aquino datoreaza enorm comentariilor islamice ale lui Averroes, Avicenna et comp. Rasaritul patristic nu datoreaza nimic Islamului vazut ca "pastrator al operelor Antichitatii".



Eeei... acum e acum!
Ce te faci daca se vor gasi unii (nu putini) care sa sustina din perspectiva istorica faptul ca () catolicismul si mai ales protestantismul Occidentului au contribuit cu mult mai mult la ceea ce este azi Europa, decât ortodoxia specifica Rasaritului? ti se pare acceptabil?
Daca nu, atunci întelege-i si pe musulmanii continentului nostru ca nu se simt în apele lor când constata ca "bine, fie, sunteti si voi pe-aci, tolerati, aveti voie la moscheile voastre, dar sa stiti ca nu prea aveti merite în Ioropa cu a carei istorie iudeo-crestina ne mândrim".

Cazuri concrete: turcii si tatarii din Dobrogea - cunosc, am si prieteni buni pe-acolo - si turcii din Bulgaria. Am mentionat asta ca sa nu exced arealul actualei U.E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal
Evident, filonul islamic poate fi luat in calcul la stabilirea radacinilor Europei. Intrebarea este, daca il luam in calcul, in ce grad. Discutia savanta poate fi sub forma intrebarii: "statutul de pastrator al operei anticilor inseamna ca ai contribuit la nasterea unei civilizatii si a unei culturi?". Daca da, bagam si Islamul.


Stii bine ca nu au fost doar simpli pastratori. Timp de cateva secole au fost lumina lumii dar au sfarsit tragic ca victime ale fundamentalismului religios. Daca te uiti cu atentie insa ii mai vezi si astazi in numele stelelor, in directiile cerului, in chimie, matematica si medicina. Dupa orice criteriu cuantificabil Europa le datoreaza mai mult lor decat estului ortodox care (cica) a dormit 14 secole pe un munte de cunoastere si tot ce'a putut produce au fost cateva sinoade.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:

Gabi, Xenocid, am receptat. Mi se par de bun simt observatiilor voastre.
Danke!

Vedeti, se poate ajunge la un compromis rational care sa nu fie dictat de Weltanschauung-ul ateist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Nu inceteaza sa ma uimeasca incapatanarea cu care unele primate rostesc cu mult bun simt afirmatii evidente apoi isi frang mainile intrebandu'se de ce nu se intampla nimic.


Si-n timp ce unele primate - alea din familia Hominidae - isi frang mainile punandu-si intrebari (cu sau fara incapatanare, cu sau fara bun simt), alte primate - cum ar fi cele din Familia Atelidae - maimutele urlatoare, isi folosesc limbile cu margini negre pentru a face galagie. Sau pentru a-si arata uimirea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

Gabi, Xenocid, am receptat. Mi se par de bun simt observatiilor voastre.
Danke!

Vedeti, se poate ajunge la un compromis rational care sa nu fie dictat de Weltanschauung-ul ateist.


Adica, nu toti ateii sunt agresiv-militanti si anti-teisti, anti-trecut, anti-radacini istorice ... vezi?


PS: chiar exista termenul de anti-teism? Acceptarea si folosirea lui ar lamuri într-adevar multe confuzii, muuulte bastoane luate aiurea-n cap de atei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

... Si-n timp ce unele primate - alea din familia Hominidae - isi frang mainile punandu-si intrebari (cu sau fara incapatanare, cu sau fara bun simt), alte primate - cum ar fi cele din Familia Atelidae - maimutele urlatoare, isi folosesc limbile cu margini negre pentru a face galagie. Sau pentru a-si arata uimirea ?



Ei, emag, chiar ca ma bashiq .
Împarti cea mai evoluata creatie a lui Dzeu în doua: Oameni si Atei . Ioi, bre, chiar asa ? În fine, daca asa doresti...

Ca tot veni vorba de primate, pun din nou linkul panterei:

http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html

Impresionant varul nostru cimpanzeu din familia Bonono!!!
Ca întelege tot ce-i spune copilul si executa cu multa maiestrie si fara ezitare (e clar mai îndemânatic fatza de om ), ca asculta tot ce-i spune omul n-ar fi nimic (si cateii fac asta).
Totusi, Bonono face în filmuletz 2 lucruri care m-au uimit:
1. Aprinde si gestioneaza singur focul de parca l-au descoperit proprii sai strabuni de zeci de generatii, nu se teme de el nici o secunda, stie la ce e bun...
2. Zâmbeste (râde).
Astea erau atribute considerate exclusiv ale omului...

Btw, ocazional cimpanzeii se imperecheaza în "pozitia misionarului". Si despre aceasta pozitie se credea ca se întâlneste doar la oameni. Hmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Ca tot veni vorba de primate, pun din nou linkul panterei:
http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html



Dupa 38 de pagini intrebarea care a deschis subiectul : "Cine a scris biblia" primeste in sfarsit un raspuns: Apes that write

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Denizel, nu mai chibita pe marginea discutiei si nu mai paria pe unul dintre protagonisti ca la luptele de cocosi. Azvirle-te in discutie si dezbate serios. Vorba lui Caragiale: Denizel, "fii barbata!".

P.S. Xenocid inseamna, etimologic, "ucigas de straini" . E voia fiecaruia sa isi aleaga orice pseudonim (Xenocid a trimis un link spre cartea care l-a determinat sa isi aleaga numele asta), e voia fiecaruia sa interpreteze liber pseudonimele celorlalti. Nomen est omen.

Am vazut ca practici si si tu cu succes interpretarea pseudonimelor de pe forum, asa ca hai sa punem punct discutiei de acest fel



Am observat un singur "cocos" pe aici, dar, precum s-a vazut, n-am pariat pe el .


Cardinal, una din marile deosebiri dintre mine si tine este aceea ca eu am decenta de a-mi cere scuze atunci cand mi se semnaleaza ca am calcat in strachini. Chiar daca imi propun sa nu mai rup strachinile a doua oara. Sau tocmai fiindca stiu prea bine ca, fara deosebire de rang , suntem tentati sa tot repetam aceeasi greseala (ceea ce, cu gratie, ai dovedit (ma intelegi, dupa ora 16 a inceput sa functioneze cautarea).

P.S.1
Citat:
Xenocid inseamna, etimologic, "ucigas de straini"


Iar "Come to the Dark Side... we have cookies", inseamna, etimologic, 'mananc prajituri arse ceea ce va invit si pe voi'?

P.S.2 cand revenim odata on topic? Mai intereseaza pe cineva cine sunt X, Y si Z?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Ca tot veni vorba de primate, pun din nou linkul panterei:
http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html



Dupa 38 de pagini intrebarea care a deschis subiectul : "Cine a scris biblia" primeste in sfarsit un raspuns: Apes that write

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Da, eu una m-am învârtit în cerc, precul câinele dupe coada: în prima postare am scris ca Biblia a fost scrisa de niste oameni... iar acum a reiesit cumva ca omul e acea maimuta care stie sa scrie .

Problema e ca nu mai e singura, oups

BP, merci din nou pt. link!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Xeno, :) da!

Gabi, nu ca e deranjant sa nu fi numit OM pt ca nu crezi in hocus pocus?
Un ateu, in viziunea crestina, nu poate sa fie un om bun, civilizat, iubitor, darnic, atent cu cei din jur(chestii pe care le-am dobandit de-a lungul evolutiei si fara de care nu am fi supravietuit,nu datorita celor 10 porunci)...daca este e pt ca in sinea lor defapt cred

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput