Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

Cine a scris Biblia?

(3 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 77
gaba-rema
gaba-rema

1701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gaba-rema un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

"statutul de pastrator al operei anticilor inseamna ca ai contribuit la nasterea unei civilizatii si a unei culturi?"

Raspunsul meu est: DA! Deci... daca tot e sa fim corecti, "bagam si Islamul", cum spui tu

Citat:

...Vestul a receptionat operele clasice prin Islam, Rasaritul patristic nu le-a pierdut niciodata. De unde culmea ironiei: teologia catolica a lui Toma d'Aquino datoreaza enorm comentariilor islamice ale lui Averroes, Avicenna et comp. Rasaritul patristic nu datoreaza nimic Islamului vazut ca "pastrator al operelor Antichitatii".

Eeei... acum e acum!
Ce te faci daca se vor gasi unii (nu putini) care sa sustina din perspectiva istorica faptul ca () catolicismul si mai ales protestantismul Occidentului au contribuit cu mult mai mult la ceea ce este azi Europa, decât ortodoxia specifica Rasaritului? ti se pare acceptabil?
Daca nu, atunci întelege-i si pe musulmanii continentului nostru ca nu se simt în apele lor când constata ca "bine, fie, sunteti si voi pe-aci, tolerati, aveti voie la moscheile voastre, dar sa stiti ca nu prea aveti merite în Ioropa cu a carei istorie iudeo-crestina ne mândrim".

Cazuri concrete: turcii si tatarii din Dobrogea - cunosc, am si prieteni buni pe-acolo - si turcii din Bulgaria. Am mentionat asta ca sa nu exced arealul actualei U.E.
Mergi la inceput
xenocid
xenocid

3370 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luixenocid  Trimite mesaj yahoo luixenocid Adauga semn de carte la raspuns Trimite xenocid un Mesaj Privat
Citat:
Evident, filonul islamic poate fi luat in calcul la stabilirea radacinilor Europei. Intrebarea este, daca il luam in calcul, in ce grad. Discutia savanta poate fi sub forma intrebarii: "statutul de pastrator al operei anticilor inseamna ca ai contribuit la nasterea unei civilizatii si a unei culturi?". Daca da, bagam si Islamul.

Stii bine ca nu au fost doar simpli pastratori. Timp de cateva secole au fost lumina lumii dar au sfarsit tragic ca victime ale fundamentalismului religios. Daca te uiti cu atentie insa ii mai vezi si astazi in numele stelelor, in directiile cerului, in chimie, matematica si medicina. Dupa orice criteriu cuantificabil Europa le datoreaza mai mult lor decat estului ortodox care (cica) a dormit 14 secole pe un munte de cunoastere si tot ce'a putut produce au fost cateva sinoade.

Come to The Dark Side ... we have cookies!
Mergi la inceput
Cardinal
Cardinal

127 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Gabi, Xenocid, am receptat. Mi se par de bun simt observatiilor voastre.
Danke!

Vedeti, se poate ajunge la un compromis rational care sa nu fie dictat de Weltanschauung-ul ateist.
Mergi la inceput
emag
emag

224 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite emag un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Nu inceteaza sa ma uimeasca incapatanarea cu care unele primate rostesc cu mult bun simt afirmatii evidente apoi isi frang mainile intrebandu'se de ce nu se intampla nimic.

Si-n timp ce unele primate - alea din familia Hominidae - isi frang mainile punandu-si intrebari (cu sau fara incapatanare, cu sau fara bun simt), alte primate - cum ar fi cele din Familia Atelidae - maimutele urlatoare, isi folosesc limbile cu margini negre pentru a face galagie. Sau pentru a-si arata uimirea ?

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">
Licurici, stralucesti si in inima mea!

Ziana - povestea nasterii
Mergi la inceput
gaba-rema
gaba-rema

1701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gaba-rema un Mesaj Privat
Citat:

Gabi, Xenocid, am receptat. Mi se par de bun simt observatiilor voastre.
Danke!

Vedeti, se poate ajunge la un compromis rational care sa nu fie dictat de Weltanschauung-ul ateist.

Adica, nu toti ateii sunt agresiv-militanti si anti-teisti, anti-trecut, anti-radacini istorice ... vezi?

PS: chiar exista termenul de anti-teism? Acceptarea si folosirea lui ar lamuri într-adevar multe confuzii, muuulte bastoane luate aiurea-n cap de atei!!!

Editat de - gaba-rema on 30/04/2009 16:19:33
Mergi la inceput
gaba-rema
gaba-rema

1701 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui emag

... Si-n timp ce unele primate - alea din familia Hominidae - isi frang mainile punandu-si intrebari (cu sau fara incapatanare, cu sau fara bun simt), alte primate - cum ar fi cele din Familia Atelidae - maimutele urlatoare, isi folosesc limbile cu margini negre pentru a face galagie. Sau pentru a-si arata uimirea ?

Ei, emag, chiar ca ma bashiq .
Împarti cea mai evoluata creatie a lui Dzeu în doua: Oameni si Atei . Ioi, bre, chiar asa ? În fine, daca asa doresti...

Ca tot veni vorba de primate, pun din nou linkul panterei:

http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html

Impresionant varul nostru cimpanzeu din familia Bonono!!!
Ca întelege tot ce-i spune copilul si executa cu multa maiestrie si fara ezitare (e clar mai îndemânatic fatza de om ), ca asculta tot ce-i spune omul n-ar fi nimic (si cateii fac asta).
Totusi, Bonono face în filmuletz 2 lucruri care m-au uimit:
1. Aprinde si gestioneaza singur focul de parca l-au descoperit proprii sai strabuni de zeci de generatii, nu se teme de el nici o secunda, stie la ce e bun...
2. Zâmbeste (râde).
Astea erau atribute considerate exclusiv ale omului...

Btw, ocazional cimpanzeii se imperecheaza în "pozitia misionarului". Si despre aceasta pozitie se credea ca se întâlneste doar la oameni. Hmmm
Mergi la inceput
xenocid
xenocid

3370 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luixenocid  Trimite mesaj yahoo luixenocid Adauga semn de carte la raspuns Trimite xenocid un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

http://www.ted.com/index.php/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html

Dupa 38 de pagini intrebarea care a deschis subiectul : "Cine a scris biblia" primeste in sfarsit un raspuns: Apes that write

Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denizel un Mesaj Privat
Citat:
Denizel, nu mai chibita pe marginea discutiei si nu mai paria pe unul dintre protagonisti ca la luptele de cocosi. Azvirle-te in discutie si dezbate serios. Vorba lui Caragiale: Denizel, "fii barbata!".

P.S. Xenocid inseamna, etimologic, "ucigas de straini" . E voia fiecaruia sa isi aleaga orice pseudonim (Xenocid a trimis un link spre cartea care l-a determinat sa isi aleaga numele asta), e voia fiecaruia sa interpreteze liber pseudonimele celorlalti. Nomen est omen.

Am vazut ca practici si si tu cu succes interpretarea pseudonimelor de pe forum, asa ca hai sa punem punct discutiei de acest fel

Am observat un singur "cocos" pe aici, dar, precum s-a vazut, n-am pariat pe el .

Cardinal, una din marile deosebiri dintre mine si tine este aceea ca eu am decenta de a-mi cere scuze atunci cand mi se semnaleaza ca am calcat in strachini. Chiar daca imi propun sa nu mai rup strachinile a doua oara. Sau tocmai fiindca stiu prea bine ca, fara deosebire de rang , suntem tentati sa tot repetam aceeasi greseala (ceea ce, cu gratie, ai dovedit (ma intelegi, dupa ora 16 a inceput sa functioneze cautarea).

P.S.1
Citat:
Xenocid inseamna, etimologic, "ucigas de straini"

Iar "Come to the Dark Side... we have cookies", inseamna, etimologic, 'mananc prajituri arse ceea ce va invit si pe voi'?

P.S.2 cand revenim odata on topic? Mai intereseaza pe cineva cine sunt X, Y si Z?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.
Mergi la inceput
gaba-rema
gaba-rema

1701 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Dupa 38 de pagini intrebarea care a deschis subiectul : "Cine a scris biblia" primeste in sfarsit un raspuns: Apes that write

Da, eu una m-am învârtit în cerc, precul câinele dupe coada: în prima postare am scris ca Biblia a fost scrisa de niste oameni... iar acum a reiesit cumva ca omul e acea maimuta care stie sa scrie .

Problema e ca nu mai e singura, oups

BP, merci din nou pt. link!
Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat
Xeno, :) da!

Gabi, nu ca e deranjant sa nu fi numit OM pt ca nu crezi in hocus pocus?
Un ateu, in viziunea crestina, nu poate sa fie un om bun, civilizat, iubitor, darnic, atent cu cei din jur(chestii pe care le-am dobandit de-a lungul evolutiei si fara de care nu am fi supravietuit,nu datorita celor 10 porunci)...daca este e pt ca in sinea lor defapt cred

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Mergi la inceput
Pag. din 77 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com