Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

de doua zile zic ca nu mai deschid subiectul asta, ca de obicei m-a luat valul si zdrancanesc prea mult

apropo, zicea un batranel din paterice cand era intrebat ceva de ucenici, ceva de genul "opaitul lumineaza dar flacara ii arde buzele"...eu nu luminez, si nici nu m-a intrebat careva ceva, da-i dau inainte

mai zic ceva si va las, promit

Denizel, eu cred (si nu stiu de ce am impresia ca o sa fim de acord)ca nu poti cunoaste pe Dumnezeu nici cu mintea, nici cu inima, daca nu-ti daruieste El asta...iar ca sa primesti asemenea dar, trebuie sa arzi si sa te faci altar, ca El nu poate sa-si faca loc in inimile noastre impietrite si trufase, si in mintile noastre pline de nimic

adica, "studiul" te poate ajuta sa crezi, si sa vrei sa-L cunosti...dar ca sa-L cunosti, e drum lung, si vointa noastra nu e suficienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

de doua zile zic ca nu mai deschid subiectul asta, ca de obicei m-a luat valul si zdrancanesc prea mult

apropo, zicea un batranel din paterice cand era intrebat ceva de ucenici, ceva de genul "opaitul lumineaza dar flacara ii arde buzele"...eu nu luminez, si nici nu m-a intrebat careva ceva, da-i dau inainte

mai zic ceva si va las, promit

Denizel, eu cred (si nu stiu de ce am impresia ca o sa fim de acord)ca nu poti cunoaste pe Dumnezeu nici cu mintea, nici cu inima, daca nu-ti daruieste El asta...iar ca sa primesti asemenea dar, trebuie sa arzi si sa te faci altar, ca El nu poate sa-si faca loc in inimile noastre impietrite si trufase, si in mintile noastre pline de nimic

adica, "studiul" te poate ajuta sa crezi, si sa vrei sa-L cunosti...dar ca sa-L cunosti, e drum lung, si vointa noastra nu e suficienta




Nope..pai atunci inseamna ca Dumnezeu e responsabil de credinta oamenilor? Deci daca cineva nu crede, nu e pacatos, e doar dat la o parte de DD care nu a vrut sa intre in inima lui?

Si cu mantuirea cum ramane? ca eu stiam ca trebuie sa crezi si sa urmezi calea ca sa te mantuiesti. Dar daca DD nu-ti ´´face favoarea´´ de a te lasa sa-l cunosti...intelegi ce nu inteleg?

Fii si tu mai clara mai Doina,mai ca ma bagi in ceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Denizel, eu cred (si nu stiu de ce am impresia ca o sa fim de acord)ca nu poti cunoaste pe Dumnezeu nici cu mintea, nici cu inima, daca nu-ti daruieste El asta...iar ca sa primesti asemenea dar, trebuie sa arzi si sa te faci altar, ca El nu poate sa-si faca loc in inimile noastre impietrite si trufase, si in mintile noastre pline de nimic


Doina, dar acelasi lucru spuneam si eu cand tu mi-ai raspuns ca de unde am auzit eu asemenea grozavie.

***

Dumnezeu din VT si NT este acelasi. pare infatisat diferit, si e logic sa fie asa. in VT vorbesc despre el oamenii, in NT vorbeste despre El insusi Iisus. diferenta mare de perceptie, nu? oamenii il vad prin prisma pacatelor lor, Iisus il reveleaza prin prisma iubirii. pentru oamenii care nu-si sacrifica nici macar pacatele, Dumnezeu e crud si pedepseste, pentru Iisus, desi se sacrifica pe sine pentru oameni, Dumnezeu e bun si drept si iertator. go figure!

cat despre daca mai e valabil VT, normal ca este, Iisus a zis ca el nu vine sa schimbe legea, ca legea ramane. ci sa innoiasca legamantul lui Dumnezeu cu oamenii, prin sacrificiul Fiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Conchita, se poate, iertare, am inteles altceva, deh...comunicarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina


Denizel,... iar ca sa primesti asemenea dar, trebuie sa arzi si sa te faci altar, ca El nu poate sa-si faca loc in inimile noastre impietrite si trufase, si in mintile noastre pline de nimic



Ooo, mersi, mersi... .


Citat:
adica, "studiul" te poate ajuta sa crezi, si sa vrei sa-L cunosti...dar ca sa-L cunosti, e drum lung, si vointa noastra nu e suficienta




"Iata, Eu stau la usa si bat; de va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el si voi cina cu el si el cu Mine"


"Si Eu va spun: cereti - si vi se va da; cautati - si veti gasi; bateti - si vi se va deschide!

10 Pentru ca cel care cere primeste, cel care cauta gaseste, iar celui ce bate i se va deschide usa.

11 Oare exista printre voi vreun tata care sa-i dea fiului sau un sarpe, cand acesta i-a cerut un peste?

12 Sau care sa-i dea un scorpion atunci cand i-a cerut un ou?"


Uite de aia ma gandeam eu ca e bine sa mai si deschizi Biblia cand si cand.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Uite de aia ma gandeam eu ca e bine sa mai si deschizi Biblia cand si cand.




solomon zise: amandoua aveti dreptate. daca il iubesti pe Dumnezeu, deschizi cartea din dragoste, vrei sa o deschizi, vine din inima. ca daca nu-l iubesti si nu crezi in el, o deschizi asa cum o deschide pantera, pardon, cine sa zic, atunci? cutareasca, poftim. deci daca esti cutareasca, atee, si te apuci sa studiezi Biblia, geaba vine Iisus la portita, daca nu locuieste nimeni la adresa aia. cu alegerea, e simplu: Iisus alege la ce poarta sa bata, ca doar nu cutareasca, nu? cutareasca nu vrea sa locuiasca acolo, a facut cerere de repatriere in raiul ateu. deci, da, amandoua aveti dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
solomon zise: amandoua aveti dreptate. daca il iubesti pe Dumnezeu, deschizi cartea din dragoste, vrei sa o deschizi, vine din inima. ca daca nu-l iubesti si nu crezi in el, o deschizi asa cum o deschide pantera, pardon, cine sa zic, atunci? cutareasca, poftim. deci daca esti cutareasca, atee, si te apuci sa studiezi Biblia, geaba vine Iisus la portita, daca nu locuieste nimeni la adresa aia. cu alegerea, e simplu: Iisus alege la ce poarta sa bata, ca doar nu cutareasca, nu? cutareasca nu vrea sa locuiasca acolo, a facut cerere de repatriere in raiul ateu. deci, da, amandoua aveti dreptate.




In conversatia mea cu Doina, nu era vorba de Cutareasca. Despre Cutareasca 137, Cutareasca 1999 si Cutarescu 5, se discuta de obicei pe PM .
Era vorba de Denizel care, studiind , a descoperit ca ceea ce ii spusese ei inimioara ei care locuia la adresa la care s-a ciocanit, este adevarat.


Cu ultima parte nu sunt de acord. Isus nu are probleme in a vizita orice cartier.
Problema nu este lipsa ciocanitului in usa, ci zgomotul* din casa, care face imposibila auzirea ciocanitului. Poate de aceea Cutareasca isi doreste sonerie cu semnal luminos :)).




* zgomotul e facut in unele case de motoarele masinariilor de spalat/uscat eprubete (in cazurile fericite, I mean :)).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:

Oarecum off-topic si nu prea (deoarece la SC discutiile vireaza subit si ametitor de la citate din Scriptura pe care care unii refuza sa le ia in seama atunci cind nu le convin la parti pris-uri ideologice foarte vizibile, de la ateismul cel mai sfruntat afisat cu superbie la pozitia bigota fara discernamint), imi permit sa va semnalez un articol foarte bun, care repune problema religiei crestine in Europa in termeni casanti:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/849244/SENATUL-EVZ-Europa-crestina/

Fara suparare pentru "neutralitatea" si "impartialitatea" de tip ateist-stiintific, articolul mi se pare, cel putin din punct de vedere al istoriei pure, al istoriei ideilor si al istoriei civilizatiei europene, foarte corect. De la el se poate dezbate fara minie si fara partinire.

Asta daca tot nu incetam pe acest forum sa mestecam cu dintii nostri de lapte cuvintele de carne al Scripturii, vorba Sf. Pavel. Noi, modernii emancipati de ceea ce ne-a constituit ca civilizatie europeana, mostenitoare a romanilor, a iudeo-crestinismului si a grecilor, dar care nu mai recunoastem azi ca mostenire decit legalismul latin si rationalismul grec.

Vorbele lui Iisus Hristos probabil ca sunt si pentru noi: "Saule, Saule, pentru ce ma prigonesti?".

Merita citit articolul. Macar pentru informatie, daca nu pentru meditatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul practicantului cutarescu tipic

deoarece la SC discutiile vireaza subit si ametitor de la citate din Scriptura pe care care unii refuza sa le ia in seama atunci cind nu le convin


Ah, noroc ca-mi trasesem repede pe cap armura cand vazui ca scrise Conchita .

Conchita, daca vrei sa te iert pentru chestia aia de la Botezuri, te rog explica-le tu cutarestilor cu pretentii ca nu am obiceiul sa mint si, daca am zis un lucru, apai ala trebuie ca e!
Si mai zi-le sa nu mai masoare lumea cu metrul lor jerpelit .
Si mai zi-le sa ia seama la ce spun, ca am prostul obicei de a inapoia mult mai mult decat primesc . Stiu eu ca unii au obr panza desagilor solida, da' nu te pui cu acu' de la bracinar :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
In conversatia mea cu Doina, nu era vorba de Cutareasca. Despre Cutareasca 137, Cutareasca 1999 si Cutarescu 5, se discuta de obicei pe PM .
Era vorba de Denizel care, studiind , a descoperit ca ceea ce ii spusese ei inimioara ei care locuia la adresa la care s-a ciocanit, este adevarat.


Cu ultima parte nu sunt de acord. Isus nu are probleme in a vizita orice cartier.
Problema nu este lipsa ciocanitului in usa, ci zgomotul* din casa, care face imposibila auzirea ciocanitului. Poate de aceea Cutareasca isi doreste sonerie cu semnal luminos :)).




* zgomotul e facut in unele case de motoarele masinariilor de spalat/uscat eprubete (in cazurile fericite, I mean :)).


nici in conversatia mea cu tine si doina nu era vorba despre cutareasca. era doar un exemplu. am recitit, e simplu de inteles.

nici eu nu sunt de acord sa nu fii tu de acord cu ce ziceam despre case goale. sa-ti reamintesc ca eprubeta nu e monopol ateu si ca stiinta s-a nascut in Biserica? daca mai faci misto de zanganitul de eprubete goale, nu faci decat sa sporesti mistificarea asta despre divortul intre stiinta si religie, care nu e altceva decat o mani****re grosolana a unor minti conspirationiste, na ca am zis-o, uf.

Mergi la inceput