Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Conchita, daca vrei sa te iert pentru chestia aia de la Botezuri,


ha? care chestie, care Botezuri? fie-ti mila de roza mea.

Citat:
te rog explica-le tu cutarestilor cu pretentii ca nu am obiceiul sa mint si, daca am zis un lucru, apai ala trebuie ca e!
Si mai zi-le sa nu mai masoare lumea cu metrul lor jerpelit .
Si mai zi-le sa ia seama la ce spun, ca am prostul obicei de a inapoia mult mai mult decat primesc . Stiu eu ca unii au obr panza desagilor solida, da' nu te pui cu acu' de la bracinar :)).


$500 pe ora, nenegociabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

daca mai faci misto de zanganitul de eprubete goale, nu faci decat sa sporesti mistificarea asta despre divortul intre stiinta si religie, care nu e altceva decat o mani****re grosolana a unor minti conspirationiste, na ca am zis-o, uf.

nimic



Niciodata nu am facut misto de zanganitul de eprubete si nici nu am de gand sa fac vreodata.
Nu era vorba de zanganitul propriu zis al eprubetelor (zgomot placut urechii de altfel), ci de faptul ca zanganitul se poate transforma in zgomot asurzitor (nici cand se bate la usa sa nu mai auzi, domle? :))


Citat:

$500 pe ora, nenegociabil.



ma gandeam io ca n-am norocu' altora .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
ma gandeam io ca n-am norocu' altora .


adica e un noroc sa pari lipsit de aparare?!! :-)) ala era pret ca sa descurajez concurenta.

mai bine zi cine a scris Biblia. ia sa vedem ce minuni face studierea chestiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
ala era pret ca sa descurajez concurenta.


Concurenta vaz ca zise pas (doar de data asta :)), ai cuvantul!

Citat:
mai bine zi cine a scris Biblia. ia sa vedem ce minuni face studierea chestiunii.




Am vorbit si rasvorbit despre asta, de mi-am scuipat plamanii (asa ne zicea noua invatatoarea ).
Cand iti scuipi plamanii spunand ca Biblia nu e o culegere de faxuri trimise de Dumnezeu oamenilor, ca e totusi inspirata, da' ca oamenii de au scris-o au avut fiecare mai multe sau mai putine neputinte, iar raspunsurile pe care le primesti revin iar si iar la castravete, nu vad la ce minuni te mai astepti .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui denizel
ma gandeam io ca n-am norocu' altora .


adica e un noroc sa pari lipsit de aparare?!! :-)) ala era pret ca sa descurajez concurenta.

mai bine zi cine a scris Biblia. ia sa vedem ce minuni face studierea chestiunii.

nimic


Sa nu se lege nimeni de eprubetele mele ca fac urat. Sunt satula de diferentierea care intervine la fiecare discutie, nu poti dom'le apropia stiinta de religie ca face bum, ca o reactie chimica.
Cine a scris Biblia? X, Y si Z. Conchita, daca ii gasesti cumva, iti voi ramane vesnic recunoscatoare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cardinal, interesant articol. Doar ca eu nu doresc ca religia sa fie pomenita in niciun document, fie el Constitutie, Carta sau mai stiu eu ce. Extraordinar, nu se mai poate construi nici o bodega sau planta un rond de flori, fara sa fie prezenti si preotii cu cadelnitele ca berbecii cu talanga de gat. Mi-e suficient.
Plus ca ar insemna sa-i nedreptateasca pe cei de alta religie sau atei, mentionand doar crestinismul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Cine a scris Biblia? X, Y si Z.



X = Isaia
Y = Ieremia
Z = Ezechiel

Ar mai fi Matei, Marcu, Luca, Ioan, Pavel si altii, da' mai bine sa nu vorbesc neintrebata.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cardinal spune:


Ingrid,


"interesant articol. Doar ca eu nu doresc ca religia sa fie pomenita in niciun document, fie el Constitutie, Carta sau mai stiu eu ce"

Unii iar putea sa iti raspunda ca ei vor asta. Vointa ta nu e mai presus decit a lor, vointa lor nu e mai presus decit a ta. Problema apare cind cineva decide pentru altii si in locul lor. Daca Europa ar fi intr-adevar modelul de democratie care se vrea, facea un referendum sau initia alta procedura de consultare, nu jocuri de culise deplomatice prin care unele tari bagau si scoteau articole in functie de cum le convenea lor, de politica lor interna (Franta si Belgia). In fine, asta e partea politica, prea putin interesanta, insa vreau doar sa iti semnalez ca nu conteaza nici ce vrei tu, nici ce vreau eu sau altii. Conteaza ce vor politicienii.

"Extraordinar, nu se mai poate construi nici o bodega sau planta un rond de flori, fara sa fie prezenti si preotii cu cadelnitele ca berbecii cu talanga de gat. Mi-e suficient"

Hai sa nu exageram. Stii bine ca exagerezi. Iti voi spune si eu: nu pot sa fac ceva, eu, crestin, ca tabarasc peste mine aia cu "discriminarea", "laicitatea" si apostolii noii corectitudini politico-religioase. Mi-e suficient militantismul lor agresiv.


- "Plus ca ar insemna sa-i nedreptateasca pe cei de alta religie sau atei, mentionand doar crestinismul".

Iti voi raspunde: plus ca ar insemna, ca prin stergerea mentiunilor despre crestinism, sa nedereptateasca crestinii, de orice confesiune ar fi ei. Evident, parerea unui ateu sau a unuia de alta religie conteaza mai mult. Putem ofensa crestini, de orice confesiune ar fi ei, insa nu ne putem juca asa cu sensibilitatea ateilor sau a celor de alte religii.


Am semnalat articolul nu pentru deschiderea unei polemici, ci pentru repunerea unei probleme in termenii istoriei si a istoriei mentalitatilor. Articolul e suparator pentru noii apostoli ai epocii moderne, insa din pacate pentru ei, lucrurile cam stau cum spune articolul. Iisus ramine vesnic cel ucis pe nedrept, de ai sai, "care nu l-au primit". Nu numai cei de acum 2000 de ani erau ai sai si nu l-au primit, si noi cam tot dintre aia suntem, noi astia modernii secolului XXI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
Cine a scris Biblia? X, Y si Z.



X = Isaia
Y = Ieremia
Z = Ezechiel

Ar mai fi Matei, Marcu, Luca, Ioan, Pavel si altii, da' mai bine sa nu vorbesc neintrebata.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Eu nu-s asa de sigura ca astea sunt raspunsurile. Ma simt oarecum in inferioritate vazand atata credinta. Era mai bine cand inghiteam galusca si nu-mi puneam intrebari. Dar asa e firea mea, sa caut, sa analizez, sa compar si, cel putin la sectorul asta, tot in dubii raman. Ca niste indicii care nu duc nicaieri.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
Cine a scris Biblia? X, Y si Z.



X = Isaia
Y = Ieremia
Z = Ezechiel

Ar mai fi Matei, Marcu, Luca, Ioan, Pavel si altii, da' mai bine sa nu vorbesc neintrebata.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Eu nu-s asa de sigura ca astea sunt raspunsurile. Ma simt oarecum in inferioritate vazand atata credinta. Era mai bine cand inghiteam galusca si nu-mi puneam intrebari. Dar asa e firea mea, sa caut, sa analizez, sa compar si, cel putin la sectorul asta, tot in dubii raman. Ca niste indicii care nu duc nicaieri.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Ingrid, aici nu e vorba despre credinta. Credinta pe nevazute ca Ezechiel = Z :).
Spune-mi, te rog, despre ce vrei sa vorbim.
Uite, vrei sa vorbim despre credibilitatea Vechiului Testament? De ce cred unii (eu, de exemplu) ca Vechiul Testament este credibil? Vrei sa vorbim despre istoria textului din VT?


edit


Ieremia, Ezechiel, Isaia sunt personalitati ale istoriei evreilor, nu sunt personaje fictive.
Ca sa nu mai spun ca, nu numai ca dispunem de copii exacte ale Vechiului Testament, ci insusi continutul manuscriselor este, dp.d.v. istoric!!, credibil.

Desigur, arheologia nu demonstreaza ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu. Tot ce poate face este sa confirme autenticitatea unei relatari biblice.
Nu cred c-o sa putem dovedi vreodata ca Avram a existat cu adevarat, dar se poate dovedi ca viata sa si perioada in care a trait (asa cum le cunostem din Biblie) se incadreaza perfect la inceputul celui de-al doilea mileniu si nu se potriveste cu nici o alta etapa ulterioara.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput