Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

Oarecum off-topic si nu prea (deoarece la SC discutiile vireaza subit si ametitor de la citate din Scriptura pe care care unii refuza sa le ia in seama atunci cind nu le convin la parti pris-uri ideologice foarte vizibile, de la ateismul cel mai sfruntat afisat cu superbie la pozitia bigota fara discernamint), imi permit sa va semnalez un articol foarte bun, care repune problema religiei crestine in Europa in termeni casanti:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/849244/SENATUL-EVZ-Europa-crestina/

Fara suparare pentru "neutralitatea" si "impartialitatea" de tip ateist-stiintific, articolul mi se pare, cel putin din punct de vedere al istoriei pure, al istoriei ideilor si al istoriei civilizatiei europene, foarte corect. De la el se poate dezbate fara minie si fara partinire.

Asta daca tot nu incetam pe acest forum sa mestecam cu dintii nostri de lapte cuvintele de carne al Scripturii, vorba Sf. Pavel. Noi, modernii emancipati de ceea ce ne-a constituit ca civilizatie europeana, mostenitoare a romanilor, a iudeo-crestinismului si a grecilor, dar care nu mai recunoastem azi ca mostenire decit legalismul latin si rationalismul grec.

Vorbele lui Iisus Hristos probabil ca sunt si pentru noi: "Saule, Saule, pentru ce ma prigonesti?".

Merita citit articolul. Macar pentru informatie, daca nu pentru meditatie.


Cardinal,
Am citit articolul, se poate discuta fara mânie si partinire, cum bine ai spus.
Europa o fi (înca) majoritar crestina, nu cunosc sondaje individuale pe tema asta, dar exista si o minoritate importanta de europeni ne-crestini* (musulmani în general) care ar protesta vehement la dez-europenizarea lor.
---

* în Rusia , Bosnia-H., Albania, Bulgaria, România si alte zone ale Balcanilor... ei, si-apoi în Franta, Marea Britanie, Belgia, Olanda...



Acuma, am si eu o mica obiectie, daca mi se îngaduie, la expresia ta "ateismul cel mai sfruntat". In DEX , sfruntat înseamna "nerusinat, obraznic, arogant, impertinent, insolent"... cele mai la coada în lista sunt termenii "trufas, tzantzos".

As dori sa stiu si eu de ce a fi ateu e o nerusinare? Daca un om nu crede în divinitate, asta îl face nerusinat, impertinent, insolent...? Poate o fi, chiar daca eu nu percept asa lucrurile.

Ma rog, poate ca nici macar cu duritatea termenului nu as avea nici o problema... Dar alaturarea intre "ateism", care e o viziune asupra vietii, si "sfruntat", care se refera la un mod de manifestare, o atitudine, nu e de înteles, iarta-ma.

Mai e un pic si aflu ca a fi ateu e o dizabilitate... poate o boala... poate o erezie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

Iti voi raspunde: plus ca ar insemna, ca prin stergerea mentiunilor despre crestinism, sa nedereptateasca crestinii, de orice confesiune ar fi ei. Evident, parerea unui ateu sau a unuia de alta religie conteaza mai mult. Putem ofensa crestini, de orice confesiune ar fi ei, insa nu ne putem juca asa cu sensibilitatea ateilor sau a celor de alte religii.



Le incurci (voit). Crestinii s'ar putea considera nedreptatiti doar daca in Constitutie s'ar mentiona explicit radacinile atee ale civilizatiei europene impreuna cu cateva crengute islamice. Cum textul asta juridic (care nici macar nu e in vigoare) e complet agnostic nu vad cum cine s'ar putea considera lezat de faptul ca propriile superstitii nu sint mentionate explicit. Si in plus, cum dracu sa reduci istoria unei civilizatii de cel putin 10.000 de ani la ultimii sai 1600!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Denizel, unde am scris eu ca VT nu e credibil? Doar ca vreau sa fie privit din prespectiva istorica, nu neaparat divina. Inainte de a dezbate ce texte sunt sfinte si care nu (desi ar insemna sa lungim capitolul la 1000 de pagini), mentionez inca o data despre hiatusul intre cele doua VT si NT. Comparativ, ar fi ca si cele doua emisfere cerebrale, cu cateva legaturi neuronale intre ele. Cateva. Si spunand aceasta, ma gandesc la Dumnezeu si la cele doua fatete ale lui, rau versus bun. Accept crestinismul, sunt legata de el, il iubesc (nah), dar nu vreau sa fiu luata de fraiera de persoanele care au scris Biblia si l-au caracterizat pe Dumnezeu cum le-a venit la indemana. Cam atat..
Cardinal, e dreptul meu sa fiu sufocata de religie cand o vad ca pe o carpa cu care orice Becali se sterge pe papuci. Intelegi? Atat sunt de ahtiati preotii dupa putere, incat orice aparitie la tv este o binefacere. Religia trebuie sa fie separata de stat, n-are ce cauta in Constitutie, punct.
Vorba cuiva de la comentarii: daca vrei sa conduca religia du-te in Iran.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hai ma Gabi, ce pretentiuoasa esti... Tu nu stii ca cardinalii trebuie sa aiba autoritate? Au de ales intre autoritatea de cardinalii precedenti si autoritatea Celui pe care, cica, Il apara. E mult mai la indemana sa te porti ca primii. Daca te porti ca El, iti piere pofta de mancare de dupa post. Pai? se merita? :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Denizel, unde am scris eu ca VT nu e credibil? Doar ca vreau sa fie privit din prespectiva istorica, nu neaparat divina. Inainte de a dezbate ce texte sunt sfinte si care nu (desi ar insemna sa lungim capitolul la 1000 de pagini), mentionez inca o data despre hiatusul intre cele doua VT si NT. Comparativ, ar fi ca si cele doua emisfere cerebrale, cu cateva legaturi neuronale intre ele. Cateva. Si spunand aceasta, ma gandesc la Dumnezeu si la cele doua fatete ale lui, rau versus bun. Accept crestinismul, sunt legata de el, il iubesc (nah), dar nu vreau sa fiu luata de fraiera de persoanele care au scris Biblia si l-au caracterizat pe Dumnezeu cum le-a venit la indemana. Cam atat..



Ingriiid, Ingriiid, tocmai ca despre perspectiva istorica vreau sa vorbim!!! Unde am scris eu ca vreau sa dezbatem pe marginea sfinteniei textelor?


Citat:
dar nu vreau sa fiu luata de fraiera de persoanele care au scris Biblia si l-au caracterizat pe Dumnezeu cum le-a venit la indemana. Cam atat..


si eu cand zic ca mi-am scuipat plamanii de pomana... :(
Crezi ca poti sa te pui in pielea unui pastor de acum 4000 de ani???? P a t r u MII!!! Ma intreb cum l-ai descrie tu pe Zeul care incearca sa ti se descopere...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Denizel, unde am scris eu ca VT nu e credibil? Doar ca vreau sa fie privit din prespectiva istorica, nu neaparat divina. Inainte de a dezbate ce texte sunt sfinte si care nu (desi ar insemna sa lungim capitolul la 1000 de pagini), mentionez inca o data despre hiatusul intre cele doua VT si NT. Comparativ, ar fi ca si cele doua emisfere cerebrale, cu cateva legaturi neuronale intre ele. Cateva. Si spunand aceasta, ma gandesc la Dumnezeu si la cele doua fatete ale lui, rau versus bun. Accept crestinismul, sunt legata de el, il iubesc (nah), dar nu vreau sa fiu luata de fraiera de persoanele care au scris Biblia si l-au caracterizat pe Dumnezeu cum le-a venit la indemana. Cam atat..



Ingriiid, Ingriiid, tocmai ca despre perspectiva istorica vreau sa vorbim!!! Unde am scris eu ca vreau sa dezbatem pe marginea sfinteniei textelor?


Citat:
dar nu vreau sa fiu luata de fraiera de persoanele care au scris Biblia si l-au caracterizat pe Dumnezeu cum le-a venit la indemana. Cam atat..


si eu cand zic ca mi-am scuipat plamanii de pomana... :(
Crezi ca poti sa te pui in pielea unui pastor de acum 4000 de ani???? P a t r u MII!!! Ma intreb cum l-ai descrie tu pe Zeul care incearca sa ti se descopere...
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Fara manie, Denizel, fara ura, cu intelepciune si bunatate.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Denizel, de ce pastorul care a scris despre D-zeu e mai credibil decat cel care a scris de Zeus?



Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

...sa-ti reamintesc ca [...] stiinta s-a nascut in Biserica?



Asa este! Nici un copil nu-si alege parintii, e stiut ...

În aceeasi nota, nici evolutionistilor nu le prea convine ca stramosul lor era o aratare paroasa, cu fruntea tesita, plina de purici, urât mirositoare si care mai avea si 48 de cromozomi pe deasupra :( Dar îi datoreaza existenta, asa ca îi acorda tot respectul! Si io la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Ma intreb cum l-ai descrie tu pe Zeul care incearca sa ti se descopere...




Citat:
Fara manie, Denizel, fara ura, cu intelepciune si bunatate.

Ingrid S si Diana






Ingrid, ura??? Crezi tu ca cei care il iubesc pe Dumnezeu, unii crestini ai zilelor noastre, simt ura pentru El atunci cand spun ca El ii pedepseste, fiindca asta (poate) merita?


In fine, sa revenim la acum cateva mii de ani.
Avem de-a face cu niste oameni care:

- erau in majoritate pastori care pribegeau prin desert si ascultau de cuvantul Patriarhului (parinte al tribului)
- erau idolatri si viata lor era plina de TEMERI (se temeau de spirite rele pe care incercau mereu sa le imbuneze).
- ofereau jertfe in timpul unor ritualuri bizare (sacrificau chiar si pe primul lor nascut, crezand ca vor scapa de la moarte pe urmatorii nascuti, ba inca si toate turmele de animale pe care le aveau )
- erau impartiti in triburi, fiecare trib cu zeul sau!!!
- cand plecau departe, schimbau zeul (se credea ca in fiecare loc stapaneste un alt duh)
- se inchinau la copaci, izvoare, bolovani sau oriunde credeau ca stapaneste un duh care ii chinuie!!!!!
- cu timpul, au inceput sa-si faca idoli (din lemn, piatra) care sa tina loc de arbori, bolovani etc
- triburile se bateau intre ele pt. izvoare
- exista doar LEGEA RAZBOIULUI!!!! si viata pe care o duceau era extrem de aspra
- Prin "consacrare", dupa ce cucereau o cetate, omorau vitele si oamenii si jefuiau bunurile de pret.


Exagerez daca spun ca erau niste salbatici?



Bun! Acestor salbatici trebuia sa li se dea o directie.
Si, uite cum apar cele 10 porunci.

In lumina preocuparilor celor de mai sus, nu pot caracteriza decat drept Infinit de Bun pe Zeul care le-a dat poruncile: sa nu ucizi, sa nu minti, sa nu furi, sa nu inseli, sa nu muncesti ca un animal, fara sa te odihnesti si fara sa-ti iei ceva timp ca sa meditezi (ca de aia esti om), sa nu ai alti zei in afara de Mine (fiindca nu ai nevoie sa te inchini si sa-ti jertfesti copiii bolovanilor, ca nu-ti fac saracii bolovanii aia nici un rau, lasa-i in pace).






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Ma intreb cum l-ai descrie tu pe Zeul care incearca sa ti se descopere...




Citat:
Fara manie, Denizel, fara ura, cu intelepciune si bunatate.

Ingrid S si Diana






Ingrid, ura??? Crezi tu ca cei care il iubesc pe Dumnezeu, unii crestini ai zilelor noastre, simt ura pentru El atunci cand spun ca El ii pedepseste, fiindca asta (poate) merita?


In fine, sa revenim la acum cateva mii de ani.
Avem de-a face cu niste oameni care:

- erau in majoritate pastori care pribegeau prin desert si ascultau de cuvantul Patriarhului (parinte al tribului)
- erau idolatri si viata lor era plina de TEMERI (se temeau de spirite rele pe care incercau mereu sa le imbuneze).
- ofereau jertfe in timpul unor ritualuri bizare (sacrificau chiar si pe primul lor nascut, crezand ca vor scapa de la moarte pe urmatorii nascuti, ba inca si toate turmele de animale pe care le aveau )
- erau impartiti in triburi, fiecare trib cu zeul sau!!!
- cand plecau departe, schimbau zeul (se credea ca in fiecare loc stapaneste un alt duh)
- se inchinau la copaci, izvoare, bolovani sau oriunde credeau ca stapaneste un duh care ii chinuie!!!!!
- cu timpul, au inceput sa-si faca idoli (din lemn, piatra) care sa tina loc de arbori, bolovani etc
- triburile se bateau intre ele pt. izvoare
- exista doar LEGEA RAZBOIULUI!!!! si viata pe care o duceau era extrem de aspra
- Prin "consacrare", dupa ce cucereau o cetate, omorau vitele si oamenii si jefuiau bunurile de pret.


Exagerez daca spun ca erau niste salbatici?



Bun! Acestor salbatici trebuia sa li se dea o directie.
Si, uite cum apar cele 10 porunci.

In lumina preocuparilor celor de mai sus, nu pot caracteriza decat drept Infinit de Bun pe Zeul care le-a dat poruncile: sa nu ucizi, sa nu minti, sa nu furi, sa nu inseli, sa nu muncesti ca un animal, fara sa te odihnesti si fara sa-ti iei ceva timp ca sa meditezi (ca de aia esti om), sa nu ai alti zei in afara de Mine (fiindca nu ai nevoie sa te inchini si sa-ti jertfesti copiii bolovanilor, ca nu-ti fac saracii bolovanii aia nici un rau, lasa-i in pace).






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.






Super fain explicat!

Mergi la inceput