Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ok, daca sotul tau ar spune "sa ma iubesti numai pe mine, sa ma pui pe mine inaintea copiilor si inaintea ta, numai eu contez" l-ai considera egoist si gelos?

Nu vad de ce atata sarit de fund in sus, din primele 3 porunci reiese, logic, ca D-zeu este un D-zeu gelos.

Uite si D-zeu spune ca e gelos:

"You shall not make for yourself an idol in the form of anything in heaven above or on the earth beneath or in the waters below. You shall not bow down to them or worship them; for I, the Lord your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me, but showing love to a thousand generations of those who love me and keep my commandments." - Exodus 20:4-5




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

As spune ca D-zeu este gelos si egoist!

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Pentru mine e destul de evident ca:
1. Sa nu adori pe zeul ploii, daca crezi in Dumnezeu;
2. Sa nu adori si sa pupi icoane (despre asta am gasit o carte foarte interesanta, iconoclasti versus iconoduli, perioada Bizantina);
3. Sa nu-L pomenesti toata ziua buna-ziua, daca nu reusesti sa-ti incalti pantoful, mai tragi un: of, Doamne!.
Aici nu-l vad gelos, ci corect. In citatul ulterior din Exodus, pare gelos...dar in Vechiul Testament pare o multime de lucruri: gelos, crud, razbunator. Am subliniat cuvantul deoarece continui sa cred ca nu acesta e Dumnezeu.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ok, daca sotul tau ar spune "sa ma iubesti numai pe mine, sa ma pui pe mine inaintea copiilor si inaintea ta, numai eu contez" l-ai considera egoist si gelos?

Nu vad de ce atata sarit de fund in sus, din primele 3 porunci reiese, logic, ca D-zeu este un D-zeu gelos.

Uite si D-zeu spune ca e gelos:

"You shall not make for yourself an idol in the form of anything in heaven above or on the earth beneath or in the waters below. You shall not bow down to them or worship them; for I, the Lord your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me, but showing love to a thousand generations of those who love me and keep my commandments." - Exodus 20:4-5




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


In NT nu mai apare acel Dumnezeu din VT, neiertator, "ZELOS" (iar nu "gelos"), care pedepseste pina la al nu-stiu-citelea neam pentru greseala unuia, ci un Dumnezeu al milei, care RASPLATESTE stra-stranepotii pentru viata unuia drept.

Iar noi, crestinii, tinem cont de NT, caci Dumnezeu S-a facut om si S-a jertfit pentru a ne rascumpara pacatele cu singele Lui, deci ne gasim intr-o cu totul alta paradigma, harica, fiindca a fost abolita legea talionica prin viata, moartea si invierea Mintuitorului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

pantera, pai daca sotul m-ar fi facut pe mine ,cu tot, proiect, conceptie, asamblare, i-as fi fost recunoscatoare daca mi-ar fi lasat si instructiunile de folosire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ok, daca sotul tau ar spune "sa ma iubesti numai pe mine, sa ma pui pe mine inaintea copiilor si inaintea ta, numai eu contez" l-ai considera egoist si gelos?

Nu vad de ce atata sarit de fund in sus, din primele 3 porunci reiese, logic, ca D-zeu este un D-zeu gelos.

Uite si D-zeu spune ca e gelos:

"You shall not make for yourself an idol in the form of anything in heaven above or on the earth beneath or in the waters below. You shall not bow down to them or worship them; for I, the Lord your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me, but showing love to a thousand generations of those who love me and keep my commandments." - Exodus 20:4-5




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


In NT nu mai apare acel Dumnezeu din VT, neiertator, "ZELOS" (iar nu "gelos"), care pedepseste pina la al nu-stiu-citelea neam pentru greseala unuia, ci un Dumnezeu al milei, care RASPLATESTE stra-stranepotii pentru viata unuia drept.

Iar noi, crestinii, tinem cont de NT, caci Dumnezeu S-a facut om si S-a jertfit pentru a ne rascumpara pacatele cu singele Lui, deci ne gasim intr-o cu totul alta paradigma, harica, fiindca a fost abolita legea talionica prin viata, moartea si invierea Mintuitorului.






Cortexia, Dumnezeu este perfect, nu? Cum poti sa-ti imaginezi dualitatea rau-bun intr-o divinitate perfecta? El e totul, alfa si omega, e neschimbat, intelept, ce mai, un apogeu al calitatilor. Cum se schimba asa, dintr-o data? El si-a trimis propriul Fiu ca sa obtinem noi mantuirea, nu ca a avut remuscari datorita lucrurilor facute sau spuse in VT.
Ei bine, aici apare paradoxul: ori crezi in acel Dumnezeu dual (asta inseamna sa-l demitizezi si sa-l invesmantezi cu un caracter omenesc) ori nu crezi si accepti ideea ca nu are cum sa fie asa, ca oamenii l-au descris asa si au pus in Cartea Sfanta propriile lor convingeri si simtaminte.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai citatul e din cele 10 porunci, nu vad legatura VT-NT.Poruncile sunt respectate de toti cei crestini(sau ar trebui) chiar daca sunt prezentate in VT.

Si multe lucruri sunt prezentate in VT iar in cel nou nu...ex. homosexualitatea, in Leviticus 20:13 se spune asa "
"If a man also lie with mankind, as he lieth with a
woman, both of them have committed an abomination: they shall
surely be put to death; their blood shall be upon them."

In NT nu exista mentiune precum ca homosexualitatea e "big no no" , asta inseamna ca nu mai e pacat?

D-zeul care a spus ca e gelos e cel vechi, desi sunt cele 10 porunci, si nu mai trebuie bagat in seama, dar cand vorbeste de homosexualitate fiind pacat, atunci e ok?





Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

"Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul; ca cel care iubeste pe aproapele a implinit legea.
Pentru ca (poruncile): Sa nu savarsesti adulter; sa nu ucizi; sa nu furi; sa nu marturisesti stramb; sa nu poftesti... si orice alta porunca ar mai fi se cuprind in acest cuvant: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
dar cum trebuie sa ma iubesc pe mine insami? sa ma iubesc atat de tare incat sa-mi doresc sa ma mantuiesc


Wow ai zis o chestie super tare. Nu m-am gandit la asta niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia


Denizel, esti spontana ca de obicei, dar la citatul despre iad nu ai ridicat obiectii.
Deci pacaleala cea mai reusita a dracului este sa te faca sa crezi ca nu exista si ca nu exista nici iad, poftim

Dupa moarte sufletele se pot mintui sau pot face curba in partea opusa, hehe, dar cei ramasi in viata le pot ajuta pe cele din urma sa iasa de acolo facind fapte bune in numele decedatilor. Daca daruiesc unui sarman o camasa noua, e fapta mea buna; daca i-o dau in numele unui mort drag, fapta buna trece in contul lui si ii mai usureaza pacatele si il avanseaza spre "exit". Noi asa credem.

Daca e doar in mica parte adevarat si totusi noi nu credem in aceasta teorie si in consecinta nu facem nimic pentru sufletele adormitilor, exista posibilitatea ca noi sa ratam sansa lor de mintuire. Deci dracului i-a reusit pasienta.

Nu sunt chiar off-topic, caci discutam pe citate din Biblie





Cortexia, iti multumesc pentru explicatii!
Nu am comentat pe marginea citatului atat de cunoscut (ca forma :) pe care mi l-ai aratat pentru ca, a discuta despre asta incalca granita pe care mi-am punctat-o acum ceva timp in legatura cu ce da si ce nu :).
Cred ca iti dai seama ca nu-mi permit -intr-o chestiune atat de importanta- sa-mi cladesc convingeri ferme fara sa... aham... studiez temeinic (pentru Doina, uite un caz in care cunoasterea cu mintea s-a potrivit perfect cunoasterii cu inima :).
Ar fi tare interesant sa discutam despre citatul cu pricina (si multe altele), dar experienta neplacuta a discutiilor din trecut imi interzice de-a dreptul sa o fac.





Citat:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

As spune ca D-zeu este gelos si egoist!



Si nu numai. Nici de-a tufisu' nu-i place sa se joace .


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ok, daca sotul tau ar spune "sa ma iubesti numai pe mine, sa ma pui pe mine inaintea copiilor si inaintea ta, numai eu contez" l-ai considera egoist si gelos?

Nu vad de ce atata sarit de fund in sus, din primele 3 porunci reiese, logic, ca D-zeu este un D-zeu gelos.

Uite si D-zeu spune ca e gelos:

"You shall not make for yourself an idol in the form of anything in heaven above or on the earth beneath or in the waters below. You shall not bow down to them or worship them; for I, the Lord your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me, but showing love to a thousand generations of those who love me and keep my commandments." - Exodus 20:4-5




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


In NT nu mai apare acel Dumnezeu din VT, neiertator, "ZELOS" (iar nu "gelos"), care pedepseste pina la al nu-stiu-citelea neam pentru greseala unuia, ci un Dumnezeu al milei, care RASPLATESTE stra-stranepotii pentru viata unuia drept.





Nu mai apare ´´acelasi DD´´ (ce fel suna) ca si in VT , INSA si crestinii cred in pedeapsa. Sunt convinsi ca DD ´´ii bate´´ daca gresesc fata de acesta.(deci vad o mare asemanare)

Plus ca, rasplata de la Dumenzeu(de care spui in NT) apare si in VT.(iar o asemanare)

Din ceea ce scrii mai sus se intelege ca in VT Dumnezeu ppedepsea cu sarg, iar in NT s-a razgandit si rasplateste cu sarg.
Nu e chiar asa alba si neagra.

Pana la urma, singura diferenta majora pe care o vad eu personal intre VT si NT este Mesia.
Imi este imposibil sa cred ca o entitate, Dumnezeu, isi schimba asa ´´atitudinea´´ fata de oameni.Prea ii atribuim sentimente lumesti.

Mergi la inceput