Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Cortexia, am spus ca nu exista iad. Ce legatura are asta cu dracii?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.

Si apoi exista in NT macar o referinta la iad (Luca, 16, 22-23)
"Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui."







A..pai vedeti daca luati asa, mot a mot ce zice Luca?

Ia ganditi-va la ´´ sanul lui Avraam´´.
Biblia e plina de semne si intelesuri, cam usor sa crezi ca o intelegi cititnd pur si simplu.
Asta ar trebui sa-mi spuneti voi mie, practic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui conchita

pantero, am inteles faza cu "zi", dar tu nu ai inteles raspunsul meu. predictibil.

la ce te refereai, nici tu nu mai stii. te durea cine a scris Biblia si ai zis ca daca nu ar fi scris-o nea gheorghe cu agenda acum 4 mii de ani, n-ar mai fi auzit bastinasii din papua de ei. ti-am aratat ca bati campii. nu a fost scrisa acum 4 mii de ani, s-a transmis in randul plebei pe cale orala. iar in timpul primilor martiri crestini nici macar nu putem vorbi despre un Nou Testament. nici despre crestinism nu putem vorbi, inca! apostolii au imprastiat invatatura despre Iisus per pedes, fara copiute sub manta! mai clar, nu mai stiu...

ah, pierd vremea, nu pot sa te fac eu acum in trei mesaje sa recuperezi 12 ani de scoala, cel putin, in care n-ar fi trebuit sa chiulesti. pe pariu ca ai chiulit de la istorie, caci sustii niste chestii total opuse celor mai elementare informatii in domeniu.






Ah in loc sa fiu cuminte si sa ascult ineptiile tale, ma incapatanez sa stau in ale mele...ce sa faci, asta este, nu te pot toti aplauda si pupa in dos pt cat de "sclipitoare" esti.

Si pt ca subiectul asta nu mai are rost, rog moderatorii sa il inchida.


A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


ineptii spui tu, ti-am dat argumente. dar daca atata poti, io nu mai fac matanii de mirare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Lady, Parintii nu au nimic cu fericirea nimanui

dar noi nu vorbeam despre fericire, ci despre "simtitul" lui Dumnezeu

fericit poa'sa fie si cel mai desavarsit ateu, fara sa aiba nevoie de nici un dumnezeu, nu?

iar iubirea pentru ceilalti, ohooo, ce vorba mare...eu nici pe copiii mei nu stiu sigur daca ii iubesc, pentru ca iubirea nu exista in afara lui Hristos

iubirea nu tine de fericire, cel putin aia crestina, iubirea are mare legatura cu "binecuvantati pe cei ce va blesteama"

ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

fdoina, ce spui tu cum ca iubirea nu exista inafara lui Hristos, nu cred ca se refera la iubirea fata de copiii tai sau fata de aproape ci cand iubesti inafara poruncilor lui Dumnezeu. cel putin asa spune Maica Siluana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Lady, Parintii nu au nimic cu fericirea nimanui

dar noi nu vorbeam despre fericire, ci despre "simtitul" lui Dumnezeu

fericit poa'sa fie si cel mai desavarsit ateu, fara sa aiba nevoie de nici un dumnezeu, nu?

iar iubirea pentru ceilalti, ohooo, ce vorba mare...eu nici pe copiii mei nu stiu sigur daca ii iubesc, pentru ca iubirea nu exista in afara lui Hristos

iubirea nu tine de fericire, cel putin aia crestina, iubirea are mare legatura cu "binecuvantati pe cei ce va blesteama"
ei?


Cand iti iubesti copilul, intelegi cum e sa-l iubesti pe Dumnezeu. Pentru mine sunt similare. A spune ca nu exista iubire in afara lui Hristos, ma trimite cu gandul la un sentiment de multumire, cam ca si ghiftuiala dupa masa. Asta simti tu vizavi de copiii tai?
Fericirea nu e similara cu iubirea, dar poate deriva din ea. Fericirea e o stare irationala, daca o diseci, dispare. Si n-are legatura cu citatul tau, acela e mai degraba expresia unui sentiment de bunatate, de altruism.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

ca sa traduc cumva ce am vrut sa zic despre copii si iubire (of, cuvintele astea) vreau sa precizez ca eu am pentru copiii mei sentimentele pe care le au majoritatea mamelor (iaca a dat Ingrid un exemplu minunat, ei sunt micii mei dumnezei)

dar asta nu e iubirea in Hristos, pentru ca Hristos zice sa-L iubesc pe El cel mai tare, si pe copii "ca pe mine insami", adica limitat (o fi Hristos egoist sau gelos?nu, doar ca El m-a proiectat in felul asta, si daca ii iubesc altfel, falsific proiectul si nu iese bine produsul final, adica eu ies deformata)

dar cum trebuie sa ma iubesc pe mine insami? sa ma iubesc atat de tare incat sa-mi doresc sa ma mantuiesc...asta e iubirea aproapelui, care aproape ar trebui sa fie si copiii mei, si familia si prietenii, si ne-prietenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galushk spune:

Ma intereseaza mult subiectul,insa nu il pot parcurge pe tot momentan,sunt prea multe pagini.

Independent de discutiile de pana acum ca nu sunt chiar la curent cu ele,legat de ce spune fdoina in ultimul mesaj,sunt de acord(si sper ca inteleg bine ce a vrut sa spuna).Dumnezeu spune sa iubim pe Dumnezeul nostru mai presus de orice,si pe aproapele nostru ca pe noi insine!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

As spune ca D-zeu este gelos si egoist!

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

As spune ca D-zeu este gelos si egoist!



Pai daca la nivelul ASTA suntem cu discutiile, mai bine renuntam, e o cauza pierduta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


Citat:
Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.


Da? Stau acasica la ei, la caldurica? Eu stiam ca tocmai, au cam ramas homeless la un moment dat si ca-s cam in voiaj toata-ziua-buna-ziua .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Denizel, esti spontana ca de obicei, dar la citatul despre iad nu ai ridicat obiectii.
Deci pacaleala cea mai reusita a dracului este sa te faca sa crezi ca nu exista si ca nu exista nici iad, poftim

Dupa moarte sufletele se pot mintui sau pot face curba in partea opusa, hehe, dar cei ramasi in viata le pot ajuta pe cele din urma sa iasa de acolo facind fapte bune in numele decedatilor. Daca daruiesc unui sarman o camasa noua, e fapta mea buna; daca i-o dau in numele unui mort drag, fapta buna trece in contul lui si ii mai usureaza pacatele si il avanseaza spre "exit". Noi asa credem.

Daca e doar in mica parte adevarat si totusi noi nu credem in aceasta teorie si in consecinta nu facem nimic pentru sufletele adormitilor, exista posibilitatea ca noi sa ratam sansa lor de mintuire. Deci dracului i-a reusit pasienta.

Nu sunt chiar off-topic, caci discutam pe citate din Biblie

Mergi la inceput