Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

Cine a scris Biblia?

(3 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 77
denizel
denizel

9439 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denizel un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui denizel
pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad .

Cica cea mai reusita pacaleala a dracului e sa te faca sa crezi ca el nu exista.

Ma scuzati?!?! Puteti sa repetati? (eventual dupa ce recititi ce am scris?!)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.
Mergi la inceput

Ingrid S

5053 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ingrid S un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu,
FILME 1
FILME 2
FILME 3

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

impartasania nu e un ritual, e taina prin care ne unim cu Hristos

mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog

Asa este, dar daca doar atat ai retinut din ce am scris..

Ingrid S si Diana
FILME 1
FILME 2
FILME 3

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues
Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denizel un Mesaj Privat
Citat:

Citat:

Citat:
pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar prin practicarea poruncilor lui Hristos, restul sunt vorbe.

Si care sunt poruncile lui Hristos? Cine e Hristos? De unde a venit Hristos? Ce-a facut Hristos? De ce El si nu altul? De ce Hristos?

asta afli mergand la Biserica

La biserica la care merg eu, nu exista Biblia scrisa pe pereti, asa ca, ma gandesc, ar trebui sa fac rost de o Biblie.
Pentru ca, nu stii niciodata in ce clasa a scolii de gandire urmate a ramas repetent predicatorul, traitor intru Hristos de altfel. Ca, na, trebuie sa recunostem, avem si aveti ilustri corigenti.

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.
Mergi la inceput
cortexia
cortexia

280 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Citat:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad .

Cica cea mai reusita pacaleala a dracului e sa te faca sa crezi ca el nu exista.

Ma scuzati?!?! Puteti sa repetati? (eventual dupa ce recititi ce am scris?!)

De data asta cu ce am mai gresit?

Editat de - cortexia on 28/04/2009 17:35:06
Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
Cortexia, am spus ca nu exista iad. Ce legatura are asta cu dracii?

Mergi la inceput
cortexia
cortexia

280 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Citat:

Cortexia, am spus ca nu exista iad. Ce legatura are asta cu dracii?

Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.

Si apoi exista in NT macar o referinta la iad (Luca, 16, 22-23)
"Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui."

Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje

Citat:
Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.

Da? Stau acasica la ei, la caldurica? Eu stiam ca tocmai, au cam ramas homeless la un moment dat si ca-s cam in voiaj toata-ziua-buna-ziua .

Mergi la inceput

J G

3754 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat
Citat:

Citat:

Da? Stau acasica la ei, la caldurica? Eu stiam ca tocmai, au cam ramas homeless la un moment dat si ca-s cam in voiaj toata-ziua-buna-ziua .

Mai ales pe net... le e mai usor acum.

J si Carla (05.02.2006)
Mergi la inceput
fdoina
fdoina

1216 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite fdoina un Mesaj Privat
Citat:

Citat:

Citat:
. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu,
FILME 1
FILME 2
FILME 3

Vauvenargues

impartasania nu e un ritual, e taina prin care ne unim cu Hristos

mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog

Asa este, dar daca doar atat ai retinut din ce am scris..

pai daca suntem preocupati doar sa ne unim cu Hristos, cum adica il uitam pe Dumnezeu?

Denizel, la noi() Hristos nu e o abstractiune sau un personagiu literar, e viu , e prezent in fiecare biserica in Sf Potir...de aceea se inchina crestinii cand trec pe langa biserica

sunt oameni (cam putini, ce-i drept) care mai curand si-ar da viata decat sa lase pe cineva sa profaneze Tainele din altar...

Lady, in Biserica de-a lungul secolelor, mii de oameni (probabil milioane, dar numai despre unii s-a scris) L-au "simtit " in acelasi fel pe Dumnezeu, adica in dar, dupa multa asceza si rugaciune...si toti au avertizat ca simtirile alea minunate de care ne bucuram cu totii cateodata si pe care le credem de la Dumnezeu, pot sa fie de la vrajmasii lui Dumnezeu (am si eu o problema azi cu exprimarea, sper sa intelegi)
Mergi la inceput
ladyJ
ladyJ

6432 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ladyJ un Mesaj Privat
Citat:

Lady, ...si toti au avertizat ca simtirile alea minunate de care ne bucuram cu totii cateodata si pe care le credem de la Dumnezeu, pot sa fie de la vrajmasii lui Dumnezeu (am si eu o problema azi cu exprimarea, sper sa intelegi)

Vai, dar mie sincer mi se pare ca cei care cred asta se tem sa fie fericiti.Este o pedeapsa fara margini sa iti infranezi simtirile minutate ca de, pot fi de la ala cu coarne. Adica imi suna asa ca un fel de sado-masochism

Asta adanceste si mai mult ipoteza conform careia Dumnezeu PEDEPSESTE si atat, deci nu puneti botu´la momentele in care va simtiti fericiti cu inima plina de bucurie ca s-ar putea sa fie michiduta in spatele fericirii

Eu cand sunt fericita iubesc pe toata lumea. Conform teoriei de mai sus, draq ma face sa respect porunca cu iubirea aproapelui??

Doina, am inteles eu bine? Zi-mi te rooog ca nu.
Mergi la inceput
Pag. din 77 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com