Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui denizel
pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad .


Cica cea mai reusita pacaleala a dracului e sa te faca sa crezi ca el nu exista.





Ma scuzati?!?! Puteti sa repetati? (eventual dupa ce recititi ce am scris?!)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu,
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


impartasania nu e un ritual, e taina prin care ne unim cu Hristos


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog





Asa este, dar daca doar atat ai retinut din ce am scris..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar prin practicarea poruncilor lui Hristos, restul sunt vorbe.


Si care sunt poruncile lui Hristos? Cine e Hristos? De unde a venit Hristos? Ce-a facut Hristos? De ce El si nu altul? De ce Hristos?



asta afli mergand la Biserica



La biserica la care merg eu, nu exista Biblia scrisa pe pereti, asa ca, ma gandesc, ar trebui sa fac rost de o Biblie.
Pentru ca, nu stii niciodata in ce clasa a scolii de gandire urmate a ramas repetent predicatorul, traitor intru Hristos de altfel. Ca, na, trebuie sa recunostem, avem si aveti ilustri corigenti.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui denizel
pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad .


Cica cea mai reusita pacaleala a dracului e sa te faca sa crezi ca el nu exista.





Ma scuzati?!?! Puteti sa repetati? (eventual dupa ce recititi ce am scris?!)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



De data asta cu ce am mai gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cortexia, am spus ca nu exista iad. Ce legatura are asta cu dracii?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Cortexia, am spus ca nu exista iad. Ce legatura are asta cu dracii?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.

Si apoi exista in NT macar o referinta la iad (Luca, 16, 22-23)
"Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:


Citat:
Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.


Da? Stau acasica la ei, la caldurica? Eu stiam ca tocmai, au cam ramas homeless la un moment dat si ca-s cam in voiaj toata-ziua-buna-ziua .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


Citat:
Daca exista ingeri care stau in rai, dracii stau si ei, bietii, in iad, unde altundeva? Doar nu-s homeless.


Da? Stau acasica la ei, la caldurica? Eu stiam ca tocmai, au cam ramas homeless la un moment dat si ca-s cam in voiaj toata-ziua-buna-ziua .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Mai ales pe net... le e mai usor acum.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu,
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


impartasania nu e un ritual, e taina prin care ne unim cu Hristos


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog





Asa este, dar daca doar atat ai retinut din ce am scris..




pai daca suntem preocupati doar sa ne unim cu Hristos, cum adica il uitam pe Dumnezeu?

Denizel, la noi() Hristos nu e o abstractiune sau un personagiu literar, e viu , e prezent in fiecare biserica in Sf Potir...de aceea se inchina crestinii cand trec pe langa biserica

sunt oameni (cam putini, ce-i drept) care mai curand si-ar da viata decat sa lase pe cineva sa profaneze Tainele din altar...


Lady, in Biserica de-a lungul secolelor, mii de oameni (probabil milioane, dar numai despre unii s-a scris) L-au "simtit " in acelasi fel pe Dumnezeu, adica in dar, dupa multa asceza si rugaciune...si toti au avertizat ca simtirile alea minunate de care ne bucuram cu totii cateodata si pe care le credem de la Dumnezeu, pot sa fie de la vrajmasii lui Dumnezeu (am si eu o problema azi cu exprimarea, sper sa intelegi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:


Lady, ...si toti au avertizat ca simtirile alea minunate de care ne bucuram cu totii cateodata si pe care le credem de la Dumnezeu, pot sa fie de la vrajmasii lui Dumnezeu (am si eu o problema azi cu exprimarea, sper sa intelegi)


Vai, dar mie sincer mi se pare ca cei care cred asta se tem sa fie fericiti.Este o pedeapsa fara margini sa iti infranezi simtirile minutate ca de, pot fi de la ala cu coarne. Adica imi suna asa ca un fel de sado-masochism

Asta adanceste si mai mult ipoteza conform careia Dumnezeu PEDEPSESTE si atat, deci nu puneti botu´la momentele in care va simtiti fericiti cu inima plina de bucurie ca s-ar putea sa fie michiduta in spatele fericirii

Eu cand sunt fericita iubesc pe toata lumea. Conform teoriei de mai sus, draq ma face sa respect porunca cu iubirea aproapelui??

Doina, am inteles eu bine? Zi-mi te rooog ca nu.

Mergi la inceput