Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Denizel, sunt sigura ca ai sesizat, Irina a vorbit de studiul, nu de cunoasterea Scripturilorsigur, cea de-a doua nu o exclude pe prima, ba chiar o presupune intrucatva (in doze de cun simt), dar prima nu o garanteaza pe a doua...primul e, ca sa zicem asa, un exercitiu, iar al doilea presupune deja o relatie cu Dumnezeu
Doina, nu sunt de parere ca [] cunoasterea Scripturilor duce la cunoasterea lui Dumnezeu. Mai degraba studiul ti-l poate revela pe Dumnezeu.
pentru ca, a cunoaste poate fi egal cu a sti cu ochii inchisi unde sa deschizi pentru a gasi un anumit pasaj. Si atat!
A studia inseamna a incerca sa gasesti ceea ce cauti, incercare reluata iar si iar si iar, pana incepi sa intrezaresti ceea ce cauti.
Citat:
noi credem ca si analfabetii se mantuiesc
si noi (adica eu ) credem la fel. Dar se mantuiesc pentru ca, la un moment dat, i-au crezut pe altii pe cuvant (vorbesc despre cei care s-au mantuit in Isus).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

prin studiu poti sa gasesti ceea ce cauti, adica iti poti confirma o parere sau o presupozitie referitoare la un anume subiect, dar nu poti sa Il cunosti pe Dumnezeu
pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar prin practicarea poruncilor lui Hristos, restul sunt vorbe. Mai mult sau mai putin utile uneori, dar vorbe.Intelectual poti sa stii foarte multe despre Dumnezeu, Biblie, etc.,dar asta nu te va face sa-L cunosti.
edit- si cred ca asta vroiai tu sa spui Doina, ca vorbim despre ce nu cunoastem, fiindca noi practicam foarte putin spre deloc, in schimb cunostinte intelectuale avem cu gramadamami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Citat:
citat din mesajul lui denizel

A studia inseamna a incerca sa gasesti ceea ce cauti, incercare reluata iar si iar si iar, pana incepi sa intrezaresti ceea ce cauti.



adica Il putem gasi doar prin efortul mintii?





Cred ca si prin efortul mintii uneori. In sensul ca, Duhul Sfant se foloseste si de minte, de emotii educate si de tot ce este caracteristic omului slefuit (mai mult sau mai putin).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar prin practicarea poruncilor lui Hristos, restul sunt vorbe.


Si care sunt poruncile lui Hristos? Cine e Hristos? De unde a venit Hristos? Ce-a facut Hristos? De ce El si nu altul? De ce Hristos?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu sunt animalul ala educat care nu crede in Iad si in pedepse care de care mai infricosatoare ce cad ca ghilotina asupra celor ce nu urmeaza poruncile divine. Constiinta mea isi pune intrebari, nu ca tampitelul de Levin al lui Tolstoi (n-am suportat niciodata acest cvasi-personaj topaitor de pe scena romanului rusesc) deoarece cred in Dumnezeu, spre deosebire de el.
Insa, nu se poate separa modul in care percepi credinta de Dumnezeu? De ce spun asta? Pentru ca, se pare inca o data ca ne indepartam de esenta religiei, la fel cum s-au ridicat gardurile de maracini in jurul frumoasei adormite. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu, asa cum privind amanuntele, scapam din vedere intregul. Impopotonam o statuie greaca si ne trezim privind la fleacuri, in loc sa o admiram asa cum a fost creata.
Citind acum mult timp cartea "Declinul si prabusirea Imperiului Roman" de Edward Gibbon, am retinut un pasaj, fara sa vreau, m-am trezit dupa aceea ca imi staruia in creieri ca un cui stanjenitor. El spune ca in primii ani dupa moartea lui Isus, slujbele erau "curate si simple ca o cruce greceasca". Sper sa nu gresesc cu citatul. De ce s-au transformat? Am citit apoi despre sinoadele ecumenice, la fiecare se mai lua o decizie si inca una si inca una privitoare la doctrina, la disciplina, canoane etc. Si atunci, ce a mai ramas din invatatura transmisa de Cristos?
Si, ceea ce e mai important, de ce as crede toata Biblia, cand stiu ca a fost scrisa de oameni? de ce nu putem privi Biblia ca pe o carte istorica, cel putin o parte din ea?
Acelasi istoric englez relateaza despre disputa privitoare la data nasterii Mantuitorului. Nu era si nu e precizata niciunde. Chiar credeti ca e asa de uluitor ca sa fie preluata din alte religii de catre Imparatul Constantin? Daca nu spune pe Discovery, dar regasiti problema in izvoare istorice, credeti mai abitir? Impieteaza cu ceva asupra credintei voastre sa aflati adevarul si numai adevarul? Ce este Biblia si de ce a fost ea scrisa? Uite ca pe mine nu m-a facut necredincioasa, ba chiar deloc. Si cred ca orice crestin are capacitatea de a nu se lasa influentat de aceste lucruri.
Am obosit.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:


Lady, tocmai ca eu n-as putea crede intr-un Dumnezeu livresc, abstract, cred intr-un Dumnezeu pe care L-au cunoscut altii...





Dar cum asa Doina? Adica tu de ce nu ai putea sa-l cunosti pe Dumnezeu prin propria ta simtire? Daca aia ´´altii´´ ti-l explica pe Dumnezeu dupa cum L-au inteles ei si deci, poate fi altfel decat il poti intelege tu?

De ce sa nu il cauti in simturile tale, ca sa fii impacata, de ce sa-l cauti pe DD in perceptiile altora? Dumnezeu nu poate fi un egoist care ´´se dezvaluie´´ doar unora si pe tine te lasa sa-i intrebi pe ei,nu?
Uite, asta cred ca e diferenta dintre credinta si dogma.

In credinta, deci atunci cand crezi PE BUNE inseamna ca esti impacata cu tine intr-u totul.
In dogma, crezi o parte din ce spun altii si sambúrele ala de indoiala care incolteste il reprimi. Nimeni nu-ti poate spune cu ´´e bine´´ sa-l percepi pe Dumnezeu.Asta numai tu poti sti.

Ce vreau sa spun este ca, chiar daca citesti si asculti parerile altora despre DD, este totusi mai sanatos sa le treci prin filtrul sufletului tau nu sa le iei asa efectiv.

Asta nu inseamna sa vorbesti singur sau sa te retragi undeva in munti si sa meditezi la infinit. Inseamna doar ca, orice informatie care ajunge la tine trebuie sa o gandesti si sa vezi ce simti...nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro


Nu stiu, toate astea sunt teorii, nu stiu nici eu, nici voi, care este adevarul.




Noi nu stim CE este adevarul, noi stim CINE este Adevarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Denizel, dar nu se poate ca cineva sa il cunoasca pe Dumnezeu pur si simplu prin simtire?



Aaa, ba sigur ca da!!!

Citat:
Ma refer la cei care stau, mediteaza, simt, INTELEG lucruri. O astfel de persoana nu va sti sa-ti spuna mare lucru din Scripturi. Dar va sti ca exista Dumnezeu.





sigur ca da, sigur ca exista astfel de oameni!!

Eu spuneam doar ca nu poti deveni crestin daca nu stii nimic despre Isus, despre implinirea profetiilor despre Mesia din Vechiul Testament etc .
Poti sti despre Isus doar daca citesti tu Scripturile sau daca cineva care le-a citit, iti povesteste despre ce a citit.
Bine, sau, poate or fi oameni carora Dumnezeu li-L reveleaza cumva pe Isus si mantuirea prin Isus.


Citat:
PS am o mare problema de exprimare azi. Daca nu intelegi ce vreau sa spun, e vina mea
Ma duc sa iau aer



Ba deloc! Te-am inteles foarte bine. Cel putin asa cred :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Sigur ca ´´a sti´´ este esential. Insa uneori ma gandesc ca, a sti ceva ce-ti spun altii ca a fost sau ca este poate fi o ipoteza gresita in cautarea ta.Deci cel mai sanatos este sa asculti toate ipotezele si asta iti poate lua o viata(mai ales celor ca mine)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad .


Cica cea mai reusita pacaleala a dracului e sa te faca sa crezi ca el nu exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar prin practicarea poruncilor lui Hristos, restul sunt vorbe.
Si care sunt poruncile lui Hristos? Cine e Hristos? De unde a venit Hristos? Ce-a facut Hristos? De ce El si nu altul? De ce Hristos?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

asta afli mergand la Biserica
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
. Suntem atat de preocupati sa savarsim ritualuri, sa ne impartasim, sa tinem posturi etc, incat uitam incet-incet de Dumnezeu,
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3
Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues
impartasania nu e un ritual, e taina prin care ne unim cu Hristos
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput