Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.



educatia religioasa se facea la sinagoga si apoi la biserica (adica in comunitate), unde existau scrierile sfinte, ca nu le avea fiecare acasa sa le citeasca si sa faca studiu. Si chiar si asa, doar unii dintre iudei aveau acces la o educatie religioase aprofundata, restul cunosteau cat sa traiasca conform poruncilor si sa-si indeplineasca indatoririle religioase.


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog








dar nu inteleg ce sustii pana la urma. Esti impotriva studiului? Poti deveni crestin fara sa studiezi Biblia? Pe ce baze?

Si-apoi, faptul ca, in zilele noastre, fiecare om poate avea in casa o Biblie e o binecuvantare sau ceva fara rost?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Denizel, sunt sigura ca ai sesizat, Irina a vorbit de studiul, nu de cunoasterea Scripturilor

sigur, cea de-a doua nu o exclude pe prima, ba chiar o presupune intrucatva (in doze de cun simt), dar prima nu o garanteaza pe a doua...primul e, ca sa zicem asa, un exercitiu, iar al doilea presupune deja o relatie cu Dumnezeu


Doina, nu sunt de parere ca [] cunoasterea Scripturilor duce la cunoasterea lui Dumnezeu. Mai degraba studiul ti-l poate revela pe Dumnezeu.
pentru ca, a cunoaste poate fi egal cu a sti cu ochii inchisi unde sa deschizi pentru a gasi un anumit pasaj. Si atat!
A studia inseamna a incerca sa gasesti ceea ce cauti, incercare reluata iar si iar si iar, pana incepi sa intrezaresti ceea ce cauti.


Citat:
noi credem ca si analfabetii se mantuiesc


si noi (adica eu ) credem la fel. Dar se mantuiesc pentru ca, la un moment dat, i-au crezut pe altii pe cuvant (vorbesc despre cei care s-au mantuit in Isus).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Irina eu raman la parerea mea ca noi vorbim fara sa cunoastem, si de aceea provocam si atata contrarietate
provocam contrarietate fiindca experienta fiecaruia e subiectiva, asa ma gandesc
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Denizel, dar nu se poate ca cineva sa il cunoasca pe Dumnezeu pur si simplu prin simtire?

Ma refer la cei care stau, mediteaza, simt, INTELEG lucruri. O astfel de persoana nu va sti sa-ti spuna mare lucru din Scripturi. Dar va sti ca exista Dumnezeu.

E cam la fel cu acele persoane care citesc Scripturile dar inteleg MESAJUL dintre randuri. Pentru ca uite, eu cred ca nu se intelege nimic daca iei scrierea mot-a mot.


PS am o mare problema de exprimare azi. Daca nu intelegi ce vreau sa spun, e vina mea
Ma duc sa iau aer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Irina eu raman la parerea mea ca noi vorbim fara sa cunoastem, si de aceea provocam si atata contrarietate


provocam contrarietate fiindca experienta fiecaruia e subiectiva, asa ma gandesc


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog






Da. Si intelegerea la fel.
Pana la urma, o chestiune atat de cuprinzatoare cum e Dumnezeu, Divinitatea, nu poate fi inteleasa asa, una doua.Chiar daca citim aceleasi carti.
Panteruto, ai inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
dar eu nu ma refeream la atei. Eu intrebam de ne-crestini.

Adica de cei care cred in Dumnezeu si ATAT. Si isi traiesc viata dupa inima lor, constiinta lor. Parerea lor despre Dumnezeu, conteaza? Pentu ceilalti? Sau trebuie sa te identifici neaparat cu o dogma religioasa pentru a avea ´´arsenalul´´ de argumente?





Parerea mea e ca prea putini sunt oamenii care pot vorbi public despre Dumnezeu (in discutiile private accept cateva exceptii :)).
Si anume, pot vorbi public despre Dumnezeu doar cei care cred ca Dumnezeu e numai Bun si ca nu exista iad . Adica, numai EU pot!!! :)))))))
Pe bune acuma, majoritatea celor care vorbesc public despre Dumnezeu, tare bine ar face daca ar tacea!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Doina si Irina, dar eu nu ma refeream la atei. Eu intrebam de ne-crestini.Adica de cei care cred in Dumnezeu si ATAT. Si isi traiesc viata dupa inima lor, constiinta lor. Parerea lor despre Dumnezeu, conteaza? Pentu ceilalti? Sau trebuie sa te identifici neaparat cu o dogma religioasa pentru a avea ´´arsenalul´´ de argumente?Daca vine cineva la tine, Irinuco si iti spune ca esti prea absorbita de sfintii parinti si uiti esenta, ce faci? Te gandesti macar o secunda la ceea ce spune omul ala? Ca si el crede in Dumnezeu ca si tine.Ma exprim cam ambiguu, dar revin
uit esenta dupa parerea lor, din punctul meu de vedere esenta invataturii despre Dumnezeu, viata vesnica si mantuire se gaseste in Biserica, si eu pe aceasta o marturisesc si incerc s-o traiesc.ce cred si ce fac altii e treaba lor, nu trebuie sa-mi dea mie socoteala, si nici eu nu le cer
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:


Citat:
i-au crezut pe altii pe cuvant (vorbesc despre cei care s-au mantuit in Isus).



Denizel, da-mi voie sa te felicit, ai spus o vorba ortodoxa asta e traditia

Lady, tocmai ca eu n-as putea crede intr-un Dumnezeu livresc, abstract, cred intr-un Dumnezeu pe care L-au cunoscut altii...

sigur ca oricine are dreptul sa aiba propria perspectiva in ce-L priveste, cred ca intr-un fel toti oamenii Il cunosc un picut, ca avem un cipulet micut care ne aminteste de El, si nimeni nu reuseste sa scape oricat de ateu s-ar da

dar am dreptul sa-mi aleg pe cine sa cred cand vorbeste despre Dumnezeu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

A studia inseamna a incerca sa gasesti ceea ce cauti, incercare reluata iar si iar si iar, pana incepi sa intrezaresti ceea ce cauti.



adica Il putem gasi doar prin efortul mintii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Denizel, dar nu se poate ca cineva sa il cunoasca pe Dumnezeu pur si simplu prin simtire?



Aaa, ba sigur ca da!!!

Citat:
Ma refer la cei care stau, mediteaza, simt, INTELEG lucruri. O astfel de persoana nu va sti sa-ti spuna mare lucru din Scripturi. Dar va sti ca exista Dumnezeu.





sigur ca da, sigur ca exista astfel de oameni!!

Eu spuneam doar ca nu poti deveni crestin daca nu stii nimic despre Isus, despre implinirea profetiilor despre Mesia din Vechiul Testament etc .
Poti sti despre Isus doar daca citesti tu Scripturile sau daca cineva care le-a citit, iti povesteste despre ce a citit.
Bine, sau, poate or fi oameni carora Dumnezeu li-L reveleaza cumva pe Isus si mantuirea prin Isus.


Citat:
PS am o mare problema de exprimare azi. Daca nu intelegi ce vreau sa spun, e vina mea
Ma duc sa iau aer



Ba deloc! Te-am inteles foarte bine. Cel putin asa cred :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput