Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cortexia, stai sa vezi la catolici ritualuri, eu nu vreau sa arunc pisica moarta in curtea vecina, mai ales ca ccc ca o buna crestina ortodoxa ce sunt mi-am mai odihnit ades oasele intr-o bisericuta catolica minunat de linistita.
Era un documentar despre cei care terminau Teologia si erau pregatiti sa tina prima slujba, se filma cum tineau pocalul cu vin, ce gesturi trebuiau folosite etc, apoi novicii musai sa vizioneze filmuletele si sa vada unde si daca au gresit, ehei, ce crezi tu ca asa de simplu e sa oficiezi o liturghie? Lucrurile astea se intampla peste tot, nu doar la ortodocsi, zau asa.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

conchita, imi pare rau ca am reusit sa te trec pe trotuarul celalalt, sper ca macar de buna ziua sa mai fi ramas loc, de-asta zic eu ca mai bine imi vad de bucatarie, cum deschid gura mai trece cineva pe trotuarul celalalt

"dogmele" la care te referi nu sunt pentru mine abstractiuni rigide , ci materializari ale Duhului , adica ale lui Dumnezeu, asa cum e si Biblia...mantuirea este doar un concept, si nu o realitate, in afara lor

internetul e un mijloc de comunicare ca oricare altul, doar ca se zice ca pentru cunoscatorii de Dumnezeu comunicarea cu oamenii devine o plictiseala de moarte

in ce ma priveste, nu cred sa existe gesturi mai diafane ca spalatul picioarelor de catre Iisus

cat despre ingrijorarile mele, probabil ar fi fost mai de bun simt sa-ti trimit un pm, recunosc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Conchita, pana acum marea mea tristete e ca nu am primit nici un fel de revelatii, nu l-am cunoscut pe Dumnezeu in acceptiunea ta sau a altora. E adevarat ca uneori, simt ca ceva imi atinge sufletul ca un aer cald, ma gandesc la apostoli, la Isus, dar astea sunt doar sentimente, e cazul sa fiu pragmatica, imi spun si trec iute peste asta.
Enervarea mea actuala vine si din faptul ca stiinta mea e insuficienta, cunoasterea e putina si din ce citesc mai mult, din ce stiu mai putin, orizontul se departeaza la fel ca galaxiile. Ma uit asa, tembelistic spus, la cat de putine stiu si ma apuca disperarea..si asta dupa ce am studiat si citit toata viata pana la venerabila mea varsta.
So, speram si inca sper sa ma lamuresc macar cu religia, wrong...tot mai multe intrebari am.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

conchita, imi pare rau ca am reusit sa te trec pe trotuarul celalalt, sper ca macar de buna ziua sa mai fi ramas loc, de-asta zic eu ca mai bine imi vad de bucatarie, cum deschid gura mai trece cineva pe trotuarul celalalt

"dogmele" la care te referi nu sunt pentru mine abstractiuni rigide , ci materializari ale Duhului , adica ale lui Dumnezeu, asa cum e si Biblia...mantuirea este doar un concept, si nu o realitate, in afara lor

internetul e un mijloc de comunicare ca oricare altul, doar ca se zice ca pentru cunoscatorii de Dumnezeu comunicarea cu oamenii devine o plictiseala de moarte
in ce ma priveste, nu cred sa existe gesturi mai diafane ca spalatul picioarelor de catre Iisus

cat despre ingrijorarile mele, probabil ar fi fost mai de bun simt sa-ti trimit un pm, recunosc




Zi asa, ca zici bine, eu ma simt ca o pasare straina plutind pe apa, cu cine sa vorbesc daca in jurul meu nu este cineva interesat? Oo, ce as mai trancani si nu doar despre religie, despre pictura si muzica si carti etc, n-am cum, asa ca tot internetul e solutia optima in cazul meu.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Cortexia, stai sa vezi la catolici ritualuri, eu nu vreau sa arunc pisica moarta in curtea vecina, mai ales ca ccc ca o buna crestina ortodoxa ce sunt mi-am mai odihnit ades oasele intr-o bisericuta catolica minunat de linistita.
Era un documentar despre cei care terminau Teologia si erau pregatiti sa tina prima slujba, se filma cum tineau pocalul cu vin, ce gesturi trebuiau folosite etc, apoi novicii musai sa vizioneze filmuletele si sa vada unde si daca au gresit, ehei, ce crezi tu ca asa de simplu e sa oficiezi o liturghie? Lucrurile astea se intampla peste tot, nu doar la ortodocsi, zau asa.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


He, he, deci si catolicii sunt iremediabil pierduti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
internetul e un mijloc de comunicare ca oricare altul, doar ca se zice ca pentru cunoscatorii de Dumnezeu comunicarea cu oamenii devine o plictiseala de moarte


vorbe de claca, maica. basca, in contradictie flagranta cu porunca a doua. cum sa te plictiseasca fratele de moarte, mai doina, mai.

religia fara oameni e o abstractiune, o dogma, o teorie. oamenii o insufletesc cu credinta lor, oamenii ii dau viata. oamenii se sacrifica pentru spiritul legii, nu pentru litera ei. litera e moarta, asa de capul ei, fara emitator si destinatar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
Cred ca Dumnezeu e cel care da ,sustine si ia viata!!El si numai EL are aceasta putere!
Aviz belluci Numai Dumnezeu ia viata ,da??Nu te sinucizi!Sinuciderea si crima sunt pacate de moarte!

Hannen NU inteleg de ce mi-ai transmis mesajul asta! Chiar NU inteleg. Credca m-ai confundat.
Eu sunt pro life! Tocmai de asta ti-am spus ca NU inteleg cum eu care cred in Dumnezeu, si altii cred in Allah(zic ei tot acelasi Dumnezeu cu cel in care cred eu!!), eu sustin viata si sunt impotriva crimei, sinuciderii, dar ei se sinucid si omoara in numele lui Allah(zic ei Dumnezeu).
Asta e nedumerirea mea.
In Biblie scrie sa nu ucizi, si niciunde nu am citit ca Dumnezeu vrea sa omoram oameni pt ca au alta credinta etc, sau sa-i omoram in Numele Lui.
Asta e nedumerirea mea, ca vad ca NU ai inteles ce am vrut sa spun.
Ceva nu e ok undeva.

Tu crezi in Dumnezeu si il cunosti, dar nu poti sa sustii ceea ce fac oamenii aia. Nu poti sa generalizezi credinta lor.

Cred si nu sunt absurda sa generalizez sa spun ca toti sunt asa. Mai repet odata, ca vad ca data trecuta nu ai inteles.

Cred ca sunt oameni care il cunosc cu adevarat pe Dumnezeu(si nu ucid in Numele Lui), dar cred ca sunt si care au luat versete din Coran, versete scrie clar despre(si care instiga la crima, ura si violenta!!), sau scoase din context, si puse in aplicare.
Si daca ai vazut data trecuta filmuletul de pe youtube care l-am postat , o sa intelegi la ce ma refer.
Din pacate nu eu am bagat pe toti intr-o oala, ci tu.



Citat:
am de facut o observatie lui Belluci: de ce il acuzi pe Petru ca e las? Ca s-a lepadat de 3 ori de Cristos? Pai si Isus a avut indoielile sale in gradina Ghetsimani, cand s-a rugat de Dumnezeu: "daca poti, indeparteaza paharul acesta de la mine!" Si el era Iisus..nu? Dintre toti apostolii, cel mai drag mi-e Petru, pentru taria de caracter si pentru martiriul lui. Si alti apostoli au suferit martiriu, dar el mi-e apropiat pentru ca si-a biruit temerile si a ramas stanca de care vorbea Iisus: "tu es petra!"


IngridS
Ar trebui sa ma uit sa vad in ce context l-am acuzat pe Petru de lasitate. Dar nu am timp acum.
Credca "acuzat"(cred eu!) nu e termenul potrivit.
Dar eu cred ca a fost las! Hai sa spun ca faptul ca sa lepadat a fost mai mult de frica si nu lasitate.(desi eu vad o umbra de lasitate...ma rog parerea mea).
Petru nu a avut tupeu sa mearga cand a fost judecat Isus, si din cate imi amintesc, cand a fost rastignit Isus, Petru era in apropiere, dar nu langa cruce ca Ioan. Nici nu avea cum sa fie aproape pt ca ii era frica sa nu fie recunoscut. Nu?
Nu vreau sa intelegi ca sunt in extaz ca i-am gasit un defect lui Petru. Nu. A fost om, si a actionat cum a crezut el atunci. Pt ca sa lepadat de Isus, nu inseamna ca eu ocolesc numele lui cand citesc in Biblie, sau ca il urasc. Nope.

Cat despre Isus in Gradina Ghetsimani...
Isus a fost este si va fi Fiul lui Dumnezeu. Dar El pe pamant a fost om. El ca Fiu stia ca trebuie sa treaca prin rastignire. Ca om eu credca avea alelasi sentiment ca oricare om in fata mortii.
Credca versetul acela "daca poti indeparteaza..." nu la zis Fiul ci omul Isus.Sper ca m-am facut inteleasa.
Oricum este o parere de-a mea, eu NU sunt teolog de meserie.



Citat:
Normal. Asta spun de doua zile incoace. Daca vrei sa afli un ´´adevar´´ ai grija pe cine-ntrebi.
Si tu vorbind cu o musulmanca ma indoiesc profund ca se referea la crestinism. E explicatia ei, dpdv al credintei ei.
Asta am vrut sa spun. Putea sa scrie asta Belluci de exemplu, ca la fel raspundeam


LadyJ eu NU am ales religia si apoi pe Dumnezeu. II un pic diferit. Eu l-am ales pe Dumnezeul in care sa cred si abea apoi am ales lacasul in care sa ma inchin Lui. Eu nu cred in religie. Apartin unei religii dar nu cred in ea. Cred in Dumnezeu.
Eu nu pot sa spun "adevarul" cuiva. Dar oricine poate gasi adevarul, daca il cauta unde trebuie. Aici pe forum eu imi spun parerea, dar individual fiecare face ce crede mai departe.
Eu nu chem pe nimeni la religia mea, nu imi pasa ce religie are fiecare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

am mai auzit teoria asta cum ca cu cat esti mai cunoscator de Dumnezeu, cu atat te retragi mai mult si comunici doar cu el.
io nu prea inteleg chestia asta si nu cred ca Dumnezeu ne-a creat ca sa ne calugarim cu totii sau daca nu, sa amutim.
am inteles insa ca unii nu vor sa comunice cu oamenii ca sa nu sminteasca sau/si sa se sminteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Belucci,n-ai inteles nimic da` nu-i bai.

Adela,la noi "sihastria" ,calugaria nu sunt "cunoscute",recomandate.Am fost creati sa vietuim impreuna.In viata in comunitate omul se confrunta cu tot felul de incercari,situatii...pe cind in pustie i-ar fi mai usor sa pastreze caile Domnului (nu tu ispite,nika,nika...)nu stiu cum sa explic ca desi incerc, vad ca nu ma fac deloc inteleasa.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

vorbe de claca, maica



asa o fi, dar de la claca unora care vorbeau putin

Adela, interesant ar fi un subiect despre comunicare, limbaj, cuvant samd...incepusera niste fete destepte vorba, dar au terminat inainte sa inceapa

Mergi la inceput