Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Si ce face DD cand se supara?
Aici apar mici diferente, cred in functie de imaginatia fiecaruia:

a) trage scara copilului rau care vrea sa distruga cuibui randunicii(deci pedeapsa vine in timpul vietii)sau trimite boli, necazuri, pedepse, ca oamenii sa-si aminteasca de El si de faptul ca au gresit.

b)Pedeapsa de dupa moarte- IADUL


Asta crede lumea, in mare majoritate despre DD. Ca el e bun, atata timp cat tu faci ceva placut lui. Aici iar apar o gramada de diferente: CE e placut Lui? Pai ia sa vedem:
- cele 10 porunci(la unii)
- alte xx00 de porunci bisericesti(la altii)
-ritualuri, vesminte speciale ,rugaciuni, etc.




Ma amuza ca de fiecare data cind se dau exemple din religie despre comportamente "asa nu", nu stiu cum se face, ca apar DOAR exemple din ortodoxie. Ma amuza si in acelasi timp imi intareste convingerea privind adevarata credinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Si ce face DD cand se supara?
Aici apar mici diferente, cred in functie de imaginatia fiecaruia:

a) trage scara copilului rau care vrea sa distruga cuibui randunicii(deci pedeapsa vine in timpul vietii)sau trimite boli, necazuri, pedepse, ca oamenii sa-si aminteasca de El si de faptul ca au gresit.

b)Pedeapsa de dupa moarte- IADUL


Asta crede lumea, in mare majoritate despre DD. Ca el e bun, atata timp cat tu faci ceva placut lui. Aici iar apar o gramada de diferente: CE e placut Lui? Pai ia sa vedem:
- cele 10 porunci(la unii)
- alte xx00 de porunci bisericesti(la altii)
-ritualuri, vesminte speciale ,rugaciuni, etc.




Ma amuza ca de fiecare data cind se dau exemple din religie despre comportamente "asa nu", nu stiu cum se face, ca apar DOAR exemple din ortodoxie. Ma amuza si in acelasi timp imi intareste convingerea privind adevarata credinta.






Amuza-te cat poftesti ca te amuzi degeaba.
Eu nu ma refeream DOAR la ortodoxie, fii pe pace.O my..dar oare de ce te-ai simtit direct vizata? Chiar asa, toate asta fac parte din ortodoxie?


Interesant este ca tu vezi cele 10 porunci, rugaciunile si ce am mai enumerat eu pe acolo ca ceva negativ
Nasol, ce sa zic.EDIT- pentru o ortodoxa ca tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


Adevarat a Inviat.

bineinteles ca nu era o gluma. scrie in Cantarea Cantarilor despre extazul celui iubit de Dumnezeu, simte ca toata lumea e a lui, ca e deasupra a tot si a toate. dragostea lui Dumnezeu te invredniceste - invrednicirea e o stare superioara neinvrednicirii. care superioritate e concomitenta cu umilinta.

nu, nu am folosit cuvantul "superior" in sensul folosit la topic. bineinteles ca nu. si nici "umilinta" in sensul primar, ci de smerenie.




inteleg...da nu stiu ce sa zic

eu una nu cred ca L-am cunoscut...adica ma gandesc ca daca L-as fi cunoscut n-as mai avea timp pentru nimic altceva...as canta ca indragostitii serenade sub clar de luna si n-as mai avea timp nici sa mananc...daramite de internet


adevarul e ca m-au ingrijorat anumite marturisiri pe care le-ai facut pe forum in ultima vreme...Dumnezeul crestin se primeste doar in Sfintele Taine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

io ma gandesc de pilda ca fac un mare deserviciu ortodoxiei, cand ma dau mare purtatoare de cuvant pentru ca lumea isi inchipuie ca eu sunt o ortodoxa autentica...si se sminteste

Sf Serafim de Sarov spunea ca scopul vietii crestine e vietuirea in Duhul Sfant...ei bine, eu nu am atins scopul...si atunci, orice as spune eu despre ortodoxie e zdranganeala rasunatoare

ortodocsi autentici sunt Sf Serafim de Sarov si Sf Siluan Athonitul...si mai stiu eu vreo cativa, dar nu nominalizez ca sunt in viata...dar astia nu vorbesc pe forumuri...chiar si fata catre fata sunt zgarciti la vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Si ce face DD cand se supara?
Aici apar mici diferente, cred in functie de imaginatia fiecaruia:

a) trage scara copilului rau care vrea sa distruga cuibui randunicii(deci pedeapsa vine in timpul vietii)sau trimite boli, necazuri, pedepse, ca oamenii sa-si aminteasca de El si de faptul ca au gresit.

b)Pedeapsa de dupa moarte- IADUL


Asta crede lumea, in mare majoritate despre DD. Ca el e bun, atata timp cat tu faci ceva placut lui. Aici iar apar o gramada de diferente: CE e placut Lui? Pai ia sa vedem:
- cele 10 porunci(la unii)
- alte xx00 de porunci bisericesti(la altii)
-ritualuri, vesminte speciale ,rugaciuni, etc.




Ma amuza ca de fiecare data cind se dau exemple din religie despre comportamente "asa nu", nu stiu cum se face, ca apar DOAR exemple din ortodoxie. Ma amuza si in acelasi timp imi intareste convingerea privind adevarata credinta.






Amuza-te cat poftesti ca te amuzi degeaba.
Eu nu ma refeream DOAR la ortodoxie, fii pe pace.O my..dar oare de ce te-ai simtit direct vizata? Chiar asa, toate asta fac parte din ortodoxie?


Interesant este ca tu vezi cele 10 porunci, rugaciunile si ce am mai enumerat eu pe acolo ca ceva negativ
Nasol, ce sa zic.EDIT- pentru o ortodoxa ca tine.




In primul rind ca nu vad cele 10 porunci ca pe ceva negativ. Si nici rugaciunile. De unde ai dedus asta?!

Stiu ca obsesiile sectantilor sunt "ritualurile", vesmintele preotesti de care pomenesti. De parca la ei nu ar exista "ritualuri"; botezul, cununia si altele, pe care nu le cunosc cred ca se incadreaza in aceasta mult-blamata categorie.

Si apoi, LadyJ, stii ca nu esti asa de nevinovata si impartiala cum vrei sa pari, acoperindu-te cu nivelul de generalitate al unor exemple al "altora", asa cum, in mod "neutru", le categorisesti (a bon entendeur, salut!)

Qui fait l'ange fait la bete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia



Qui fait l'ange, fait la bete.




marea noastra problema nu e ca suntem rai, ci ca ne credem buni

si marea victorie a omului nu e sa devina bun (ca dealtfel nici nu poate de unul singur) ci sa-si dea seama cat e de rau

cam asta e filosofia crestina in editie de buzunar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

LadyJ, hmm, da... Si cand D-zeu nu ajuta zice cineva "D-zeu m-a lasat sa pierd, D-zeu mi-a luat casa, copiii".
E ok sa multumesti cand "ti se da" dar nu e ok sa il invinovatesti.

Ai dreptate cu tot restul referitor la biblie, as fi extrem de curioasa sa vad cum arata originalele, oare exista?Ce e in biblie sigur nu e scris de mainile apostolilor de aia as fi extrem de curioasa sa vad ce au scris ei.Ma gandesc ca asta e considerat un graal sfant al descoperirilor istorice.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

fdoina, fii pe pace, nu m-am dat purtatorul de cuvant al nimanui, am zis deja ca nu-s o ortodoxa model, nu sunt practicanta, nici macar nu merg la Biserica, a inteles lumea ca nu-s secretara lui Teoctist, ce crezi tu. imi pare rau ca-ti starnesc ingrijorari si ca simti nevoia sa te dezici public, dar sincer,m-ai cunoscut tu pe mine? stii tu cui se reveleaza Dumnezeu? ar fi trebuit sa se publice in Monitorul Oficial? ai decretat tu ca numai cei doi sfinti au avut binecuvantarea asta? deserviciile ni le facem in detrimentul mantuirii, nu unei religii, dogme, abstractiuni, la care toata lumea se simte datoare sa traga linii si cerculete si gardulete si zidulete.

pe mine exact pozitia ta ma pune pe troturarul celalalt fata de romanii ortodocsi care sorteaza viata intre indeletniciri diafane si treburi odioase. Iisus a spalat picioarele ucenicilor, ce vrei ceva mai scarbos de-atat? i-a imbratisat pe leprosi, l-a atins pe Lazar. si tie ti-e dintr-odata nush cum de internet si trebuie sa imi predici asa gentil ca n-ar trebui sa vorbesc despre Dumnezeu aici, ci ar trebui sa fiu sfanta ca Serafim si Siluan. ei bine, daca Dumnezeu ar fi avut planul asta pentru mine, m-ai fi "cunoscut" in calendarul ortodox, joia pe la pranz.

asta e un mijloc de comunicare ca oricare altul, internetul e omul, asa cum Biserica e omul - turma lui Iisus. asta imi aminteste clar de sectantii vizitati odata prin Kansas City care nu foloseau nici o ustensila moderna, ca e unealta diavolului. adica, nici aragaz, frigider, curent electric, autoturism, nimic. de parca, daca Dumnezeu ne-ar fi vrut in continuare cu turturi la nas, degerand iarna in pesteri sau lesinand de insolatie la patruj'de grade fara aer conditionat, ne-ar mai fi revelat adevaruri dupa adevaruri ca sa muscam si noi din tastatura cunoasterii in ziua de azi, duminica, aprilie 26, 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Si apoi, LadyJ, stii ca nu esti asa de nevinovata si impartiala cum vrei sa pari, acoperindu-te cu nivelul de generalitate al unor exemple al "altora", asa cum, in mod "neutru", le categorisesti (a bon entendeur, salut!)

Qui fait l'ange fait la bete.





Ah doamne, dar cine esti tu sa-mi stabilesti mie nivelul de vinovatie sau impartialitate? Sau trebuie acum sa-ti dau socoteala TIE de ceea ce scriu sau gandesc?
Nu-ti plac postarile mele, treci peste.Crezi ce vrei, exact de aceia nu voi mai dormi eu la noapte

Tare de tot.

Iar daca te simti avizata direct, problema e la tine, fata draga, nu la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

LadyJ, hmm, da... Si cand D-zeu nu ajuta zice cineva "D-zeu m-a lasat sa pierd, D-zeu mi-a luat casa, copiii".
E ok sa multumesti cand "ti se da" dar nu e ok sa il invinovatesti.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."




Unii spun asta, dar sub alta forma. De exemplu ´´ DE CE ..Doamne´´??
Altii se dezic de divinitate, cand li se intampla ceva rau si spun ´´ DD NU EXISTA´´

Altii, spun ´´M-a batut DD..ca am fost pacatos´´

Deci vezi si tu...

Mergi la inceput