FIV 221

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mami, am inceput azi, da.
Dana, Diphereline in z 21 (daca faci doza unica, are eliberare 28 zile), in z 17 de diphe incepi inhibarea si iti da cam 12 zile, adica inca o zi dupa ce nu se mai elibereaza diphereline. Urmeaza Pregnyl, punctie, ET. Bafta!
Iana, aoleu, dar de ce nu intra acul? ciudat, du-te sa iti faca cineva, poate nu mai suporti sa ti le faci singura...
De maine mi le fac si eu singurica...azi mi-a aratat una dintre fetele de la fiv.

Pup,

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Nu stiu Ingeras,poate sunt prea balonata ,trebuie sa-mi vina CM sau mai am gaz in burta de la operatie (am 12 zile de cand am facut laparo)sau acele nu sunt bune,sau am uitat eu sa le fac.
Azi imi cumpar alte ace pt. maine dimineata si sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

Buna fetelor,

Incep si eu de azi protocolul luuung pentru fiv. Voi lua mai intai microginon vreo 20 de zile, apoi diphereline de 0,1 timp de 19 zile, menopour 225 ui 10 zile si voi declansa ovulatia cu ovitrelle...cica e mai eficient decat pregnylul. Punctie 1 iunie...embriotransfer 3 iunie. Apropo...am tot citit pe aici legat de medicamentele pt stimulare...cum ca ar fi mai bune cele de afara...si dr mi-a confirmat, a.i. o sa cumpar menopur si ovitrelle de pe alte meleaguri, caci nu vreau sa risc.
Noi ne-am intors la infertilitate secundara inexplicabila...sapt trecuta am facut laparo pt extirparea unei trompe...dar s-a dovedit ca ambele trompe sunt permeabile si nu a mai extirpat nimic dr... deci back to unexplained!! asta este, deja m-am obisnuit cu gandul ca voi face fiv...mi-e groaza de efectele secundare, dar incerc sa nu ma gandesc. Stiu ca e un subiect legat de efecte secundare, am intrat o data acolo si m-a luat groaza...poate ma incurajeaza si pe mine cineva? nu-i asa ca dracu' nu-i chiar asa de negru??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Simona2, ia-o incet. Nu mai cauta si astepta efecte negative. Organismul tau poate reactiona mai bine sau muuult mai bine. Asa ca orice informatie negativa nu te ajuta.
Si eu sunt la primul FIV, am punctia stabilita undeva in sapt cu 18 iunie. Nu am nici un efect secundar. Si nici nu o sa am. (Sic! :) )
Nu ai zis la ce spital esti si la ce doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

multumesc - acum m-am lamurit si eu!
sotul meu e cel mai bucuros fiindca vroia sa mergem la un concert pe 26 mai - eu dupa calculele de pana acum i-am spus ca in ziua 10-11 de gonal nu plec nicaieri, a inteles si a fost deacord - bebe primul. vroia sa faca cadou biletele, azi cand i-am spus ca am putea merge era fericit - asteapta de mult concertul asta, cred ca are biletele luate de cateva luni si fara mine nu vroia sa mearga(i-am precizat ca trebuie intrebata d-na doctor oricum)- pana la urma e bine sa fie fericit sa faca spermi puternici ca sa iasa embrionii cat mai lipiciosi de mama lor.
simona2 - dupa calculele mele facute cu tot ajutorul fetelor de aici eu voi face punctia pe 4 iunie - sunt convinsa ca totul va fi bine. Daca vrei iti dau si tie din optimismul meu , poate imi dai si tu mai tarziu ca si eu am momente cand nu mai cred in nimic. Tu la ce doctor faci, ce clinica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Si eu sunt bucuroasa ca pot merge la Depeche Mode. Chiar daca o sa fiu in ultimele zile de stimulare.
Am biletele de anul trecut inca si sper sa pot merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

Medlife cu dr. Albu. E singurul medic cu care as merge pana in panzele albe...restul m-au dezamagit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

e bine ca ai incredere in el !
ce stafturi magice ti-a mai dat? as face orice - as sta si in cap sa iasa de prima data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

E genul realist dr. Albu, nu prea da sfaturi magice, dar din cate vad mi-a dat o stimulare destul de puternica pt a maximiza sansele. O sa ma duc azi la medlife pt fire si incerc sa il mai intreb cate ceva...te tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Christos a inviat!

Ce mai faceti fetelor?Vad ca nu e prea mare activitate pe aici....Eu am revenit acasa aseara dupa o scurta vacanta relaxanta si foarte placuta....

Moni x 3!Frumoase prenumele domnisoarelor tale....

Azi am fost la dr. Cocei si aveam un folicul baban de 20,5 mm si endometrul de 8 mm nesistematizat,motiv pentru care voi lua cu siguranta progynova vaginal la stimularea pentru FIV ca vad ca numai asa devine trilaminar mofturosul de el,endometrul !In rest toate bune si frumoase,maine ma duc sa fac un examen de secretie de control,fibrinogen,proteina C reactiva,VSH si urocultura si apoi am sa astept ziua 2 de cm cand voi face FSH,LH,Estradiol,progesteron,TSH,T4 si prolactina si daca vor fi cat de cat ok am sa dau startul pentru FIV5...

Va pe toate si va tin pumnii tuturor!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput