FIV 221

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Nu miro - eu aveam nevoie de numarul de telefon al D-nei Dr. si maria.m mi l-a dat pe mess.Tu ai mess?
Pana la urma nu am mai sunat, defapt am sunat azi la clinica si mi-au zis ca nu e, ca vine saptamana viitoare, asa ca am fost la fosta mea dr si mi-am facut acolo colposcopia + refacut PAP si genotipare.
M-am linistit - colul este perfect normal, nu are nici o leziune nimic, nimic, chiar mi l-a aratat pe un televizor si mie, deci desi am virusul HPV-18 nu si-a facut de cap sta cumintel acolo adormit - acum ca stiu de el chiar ca nu-l las sa "atace".
M-a linistit si d-na dr ca nu afecteaza capacitatea de a ramane insarcinata, nici fiv-ul - daca nu a "actionat" sa faca daune. Asa ca azi am fost f happy.
Oricum multumesc de suport - fara voi plageam de vineri pana azi.
ingeras - nu stiu cat e la Giulesti - eu am pus prietenii sa caute in Bulgaria, Germania si Ungaria si am o prietena farmacista am intrebat-o si pe ea cat e in nomenclatorul din Romania. In afara era peste tot mai scump ca la noi asa ca azi am facut investitia 1 cutie - 91.78RON
cum e cu protocol scurt si protocol lung ca nu inteleg - eu am de facut 30 de gonalF - e varianta scurta sau lunga? care sunt avantajele/dezavantajele,cui se adreseaza fiecare protocol?
apropo cat v-ati ingrasat dupa stimulari?
ce bine ca sunteti pe aici si ca trecem impreuna prin asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Fetelor am intrat si eu sa urez mult noroc, fetelor care sunta cum in focuri.

Betty78 11+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Betty, Moniland, sa dea DD sa se ia gravideala si la noi!
Dana, eu mi-am luat gonal-ul de la giulesti azi cu 83.
Diphe de 3.75 s-a facut la giuly 400 ron de la 600 ron (deci s-a ieftinit, nu gluma...)
Protocol lung - se recomanda femeilor pana in 30 ani (de regula), se incepe cu inhibare din z21 a ciclului precedent.
Protocol scurt - se incepe din z2-3.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Bine v-am regasit fetelor! Mult succes tuturor si fie ca luna mai sa ne aduca cat mai multe vesti bune! Si eu nu ma supar daca mai primim vesti bune si la sfarsit de aprilie! Pup toate fivoasele!
iana vazui ca ai inceput injectarea! Sa fie cu noroc si sa te gaseasca luna florilor cu o in burtica!
ingeras tu incepi azi, nu? Multa bafta! Cred ca esti in serie cu iana asa ca e posibil sa va tineti de manuta la giulesti. va urez mult, mult succes amandurora!
floarealbastra bine ai venit! iti urez bafta multa!
dana_bebe voi incerca sa iti spun eu care sunt diferentele intre protocolul scurt si cel lung desi sunt fete mult mai cunoscatoare decat mine... le rog pe ele sa faca completarile de rigoare!
Protocolul scurt incepe din ziua 2 sau 3 a ciclului si presupune injectarea pentru stimulare intr-o prima faza! Tipul injectiilor precum si dozajul difera de la o persoana la alta in functie de rezultatul analizelor si de istoricul fiecareia. In timpul stimularii se face monitorizare si in momentul in care foliculii ajung la o dimensiune de circa 14 mm se incep injectiile de inhibare (pentru a nu ovula inainte de punctie). In continuare se fac in paralel injectiile de stimulare si cele de inhibare pana foliculii ajung la o dimensiune potrivita pentru punctie. Iti face programarea la punctie si cu 36 de ore inainte se face o injectie care provoaca ovulatia (de regula pregnyl).
Protocolul lung incepe in ziua 21 a ciclului si se incepe cu injectiile pentru inhibare! se pot face injectii zilnice sau se poate face o singura injectie in ziua 21 (doza unica) care are efect mai multe zile. Dupa un numar de zile (cred ca 17 dar aici am nevoie de o corectare daca este cazul) se incep injectiile de stimulare. Se face monitorizare si, la fel ca in cazul protocului scurt, se face pregnylul cu 36 de ore inainte!
Protocolul scurt este indicat in cazul persoanelor sub 30 de ani si/sau fara probleme cu ovulatia. Protoculul lung este folosit in cazul persoanelor cu probleme cu voulatia sau in cazul in care protocolul scurt nu a dat rezultate!

Cam asa sta treaba cu protocoalele de FIV!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

traduc ce am inteles: eu care fac dipherelin-ul in ziua 21 am potocol lung apoi nu mai inteleg la cate zile incepe stimularea cu gonal, la 17? nu e cam mult?
sunt cam nerabdatoare sa incepem odata... se mai fac analize de sange, ecografii cand incepi gonal-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Dana si eu merg dupa 14 zile de inhibare la ecograf,dar n-am inceput in ziua 21 ci 23 de c.m.La mine ziua 21 cadea prima zi de Pasti si n-am vrut.Deci e bine stai linistita.
Mami vreau nici nu-mi doresc mai mult decat o .Te pup fata frumoasa ce esti.
Ioanatugs,Antosit,Cristinici ce mai faceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Dana unii dr. cer analiza de estradiol si in functie de ea iti mareste sau ajusteaza doza de gonal.
Se fac si doua ecografii in a 6-7 zi si a 10 a zi ,ca sa vada nr. si marimea foliculilor.Mult noroc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

dana ai inteles foarte bine! in ziua 21 faci dipherelinul daca faci protocolul lung! din pacate nu stiu exact dupa cate zile incepi sa faci stimularea deoarece eu am facut protocolul scurt! dar ingeras zicea ca ea a inceput in ziua 17... iana a fost ceva mai explicita decat mine in legatura cu ziua in care incepi stimularea!

iana ... cum te mai simti?

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Eu voi face 19 zile de inhibare. Din ce am discutat cu Dna dr. Cocei, am hotarat de comun acord cand sa facem punctia. :) Nu cred ca numarul zilelor de inhibare este fix.
Iar referitor la alegerea protocolului lung sau scurt, eu stiu ca depinde si de faptul daca ai mai facut sau nu FIV inainte, asta insemnand ca se aplica protocolul lung la prima interventie si scurt la a doua, dar se poate sa stiu gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Mami in general bine,dar problema mea acum sunt injectiile.Desi sunt la al treilea fiv de data asta nu stiu ce se intampla dar ma doare cand ma intep si intra f. greu acul.Plus ca ieri m-am intepat de doua ori si azi de trei ori pana sa intre acul.

Mergi la inceput