Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

miki - B-urile si in special B6 dau pofta de mancare. Din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisule asa am auzit si eu, poate ma fac cat casa. Pana acum vitaminele nu mi-au facut pofta de mancare, o asistenta m-a invatat mai de mult sa le iau inainte de masa si poate de asta. Oricum, e bine de stiu pt ca tb sa-mi suplimentez portia de fructe, cand mi se face foame pap un fruct sau un platou de fructe.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Miki, la mine in prospectul de B12 scrie la posibile efecte nedorite si jenante, pe langa posibile reactii alergice, colorarea in rosu a urinei(!) si risc de acnee!!

Eu inca nu am observat nimic. Nu ca mi-as dori.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu fac pp mai colorat de la acidul folic de 5 mg abia de maine o sa iau B12 si o sa vad cum ma simt. Acum imi veni ideea ca ar fi bine dc as lua toate vitaminele seara inainte de culcare, eu dorm neantoarsa asa ca nu cred ca ma voi trezi ca sa pap
Luca cand tb sa iei rez la analize?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

mie B-urile nu mi-au dat pofta de mancare si iau cam de doua saptamani.in schimb ma simt mai plina de energie si mai optimista
miki nu am ajuns la Fundeni ca mie dr nu-mi raspunde la mail.am telefonul asistentei, dar inca nu am sunat, am zis ca mai intai ma apuc de Clexane si a doua zi sun sa vorbesc.imi e teama ca nu imi da sa fac injectii si eu nu am curaj sa mai incerc inca o sarcina fara injectii.

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Fetelor, se pare (repet - se pare ! ) ca vit b12 ar stimula celulele maligne, asa ca atentie mare la chistulete, fibroame, etc.
La voi nu e o problema pt ca voi aveti carenta de b12, insa atentie la doze, mai bine luati cea mai mica doza eficienta decat prea mare, pe ideea ca fiind hidrosolubila se elimina oricum.
Nu vreau sa bag un cui in inima nimanui, lista substantelor, plantelor sau principiilor active cu potential cancerigen este controversata - de ex nici ginsengul sau echinaceea nu au "scapat" - nu inseamna nimic concludent, insa ma "roade" sa va spun inca de cateva saptamani, de cand ati inceput sa forati dupa trombofilii.

Mikisor, m-ai bagat in sperieti. Am facut pauza de aspirine, ac folic, b-uri si toate cele si o sa ma duc la intepat in cautare de mutatii






"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

goldi e bine ca ne previi.doza de B12 pe care o luam noi este de 200 de ori mai mare decat doza zilnica recomandata
eu chiar acum stateam pe ganduri si ma intrebam daca dupa ce ramn insarcinata si o sa iau aspenter, acid folic si Clexane mai trebuie sa bag si B-uri?acid foloc voi lua oricum, dar B6 si B12 mai trebuie?

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Goldi imi pare rau ca te-am speriat, dar sunt f necesare ac analize. Pt mutatii nu tb sa faci pauza de tratam dar pt celelalte da. Unde faci anal, la Synevo?
Eu stiam ceva de B12 dar ce sa facem dc ne sunt recomadate. In fam nu am cazuri de cancer decat un var de-al mamei care l-a facut de la o rana netratata cum tb. O sa-mi intreb dr dc e bine sa iau de acum B-rile sau astept pana ma fac burtoasa.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

danny,eu mi-am luat vitaminele de la Provita Nutrition,are site-ul www.tratamente.ca ,am luaat de la ei B12,tablete masticabile,de 1g(1000mcg),90 tablete/100RON si ieri mi-a venit coletul cu B6 de 100 mg,90 tablete/ 40RON.Imi ajung 3 luni.Cred ca cele pe care le-a scris Miki sunt mai ieftine,eu am luat de acolo un complex de B-uri care contine si B6 100 mg,pt. ca nu aveau in stoc doar B6 simplu,insa sunt 60 de capsule.Eu cred ca voi continua sa iau complexul de B-uri,ca rau nu pot sa faca.
Ieri mi-am dozat progesteronul,a fost 24,era a doua zi dupa ovulatie.Mie mi s-a parut nmaricica valoarea,pentru acea zi,dar,asa cum am mai scris,am citit la fiv,nu mai stiu pe la care,ca ar trebui sa fie 30 in ziua ET.Asa ca am inceput sa-mi pun Utrogestan,cate 2 de 3ori/zi,asta stiu ca e bine,ca l-am intrebat pe dr.Zadori la Szeged,si el mi-a spus ca stimularea perturba putin functia ovarelor,si la inseminare recomanda 5 Utrogestan/zi iar la fiv 8-9/zi.nu cred ca mai e cazul sa iau sui injectii cu progesteron,dar cred ca o sa-l sun totusi pe dr. astazi sa-l intreb.
Am vrut sa va mai spun ca am constatat ca mi s-au imbunatatit valorile la hemoleucograma,si hematiile,si trombocitele,si INR,si asta in mod sigur din cauza vitaminelor,ca alimentatia nu mi-am schimbat-o.Daca e asa,m-am gandit ca e bine pt. noi !.Ultima hemoleucograma o facusem in octombrie.Cam atat.la toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Stiu ca nu trebuie sa intrerup pt mutatii, dar vreau sa repet si celelalte analize pt trombofilii.



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput