MONTIGNAC (117) ..."EMMA ingerasul licurici iubit"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ymca, te inteleg perfect...nici eu nu am timp deloc pt mine...iar seara, dupa ce il culc pe stefan, e singurul moment din zi pe care il mai pot petrece cu ovi...nu imi vine sa merg la sala la ora aia...ne tot gindim cum sa ne organizam ca sa pot merge si eu la sala...mi-ar trebui minim 3 ore pt drum, program, dush, intors acasa...si nu am de unde sa le iau. asta e, nu pot sa te ajut cu un sfat...astept si eu unul in privinta asta de la fete.

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii
S-au dus 17kg...mai sint 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

anca, cred ca nu exista de fapt o solutie miraculoasa ci un compromis...adica ma vreau si zana si stand pe canapea acasa la un pahar de vorba ceea ce nu se poate. deci trebuie sa fac alegeri si sper sa le fac pe cele inspirate; si odata facute, sa fiu multumita cu ele. o inteleg acum pe andanii, sala asta ma face sa ma simt extraordinar de bine, vesela, simt ca fac ceva pentru mine...si atunci sunt mai amabila si acasa; asadar toata lumea are de castigat. dar as semna o petitie pentru marirea zilei de la 24 la 36 de ore (si orele de munca sa ramana tot 8).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ymca, sint sigura ca se pot face compromisuri. unul acceptat de toata lumea (in cazul meu) ar fi sa merg dimineata la sala..adica sa ma trezesc la 6, sa fiu acolo la 7, sa termin cu totul pina la 8.30 si sa ma intorc pina la ora 9, cind sa meraga ovi la munca...doar ca nu reusesc sa ma extrag din pat la ora aia...


Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii
S-au dus 17kg...mai sint 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Elflo, multa sanatate fratiorului si sper sa fie bine pana la urma

Anca, tortul www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12790/Retete-Montignac-Tort-cu-afine-si-zmeura/" target="_blank">asta vrei sa il faci? Mie tare imi trage cu ochiul si ma gandeam ca la blat, in loc de nuca care nu ii place hazbandului, sa pun cacao si migdale pisate.

Ymca, compromis ca si compromis, dar cine o sa fie zvelta si frumoasa? Inca o data te admir pt. vointa sa pleci de acasa la ora aia si inca sa faci sport

Meniul meu de azi:
MD: Wasa cu humus si ridichi
P: supa crema de linte si mancare de naut cu aripioare
C: nimic.

Deci cantarul tot imi zambea de dimineata dar imi e groaza ca maine seara plec la parintii mei si nu stiu pe unde scot camasa. Oricum am anuntat-o pe maica-mea ca eu imi fac tort separat, vreau sa mai fac si un chec aperitiv, si in rest ce mai gateste ea. Sper numai sa nu ma tenteze din nou cu cartofi prajiti ca greu rezist . Dar o sa ii zic si de ei azi la telefon.

Nu raportam si noi sambata sau cel tarziu duminica dimineata? Ca apoi potopul, si daca nu mai am ce raporta?

O zi frumoasa si conforma

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ani, nu e chiar asa ce vreau eu sa fac, dar seamana....m-am gindit sa folosesc ca si blat (pt ca vreau unul crocant) reteta de la biscuiti (sau o sa folosesc direct biscuiti, muiati cu lapte fiert, cu care voi tapeta fundul tavii). crema o fac din frisca, brinza philadelphia si fructoza. iar deasupra pun fructe de padure si le fixez cu jeleu.

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii
S-au dus 17kg...mai sint 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

daca vrei poti ... daca vrei se gaseste timpul de mers la sala, daca vrei gasesti cu cine sa lasi copilul, daca vrei mergi indiferent cat de bine stai in fotoliu , daca vrei faci compromisuri, daca vrei renunti la alte chestii si mergi la sala ..... totul e sa vrei

e o concluzie generala , nu ma refer la nimeni , e o concluzie de-a mea ... ani de zile gaseam scuze , acuma pentru sala fac orice pentru ca e chestia care ma mobilizeaza, imi ridica psihicul ....

va pup ... hai ca fug la sala si apoi tre sa merg sa iau copilu de la o prietena e vacanta si l-a luat la ea azi dimineata sa se joaca cu fata ei ... sa nu stea singur acasa

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

s-au topit 18 kg, mai am 12 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns latrishia spune:

Eu recunosc, nu merg la sala de lenesa ce sunt, am avut o tentativa sa fac sport cand m am lasat de fumat, simteam ca dau pe langa de enegie, si am facut pana m a lovit viroza si am zacut 5 zile si gata, s a dus si elanul o data cu sevrajul

Meniul meu
MD kiwi
finn crisp cu dulceata
un iaurt 0.1%

P supa de legume
100gr de paste cu sos de rosii, ardei ceapa si morcov

G prune uscate

C o salata si ceai



Lori&Luanna(5.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crivio spune:

Buna seara fetelor
Sper sa fiu iertata , dar am uitat sa platesc factura la internet si cum de-abia ieri am platit-o astazi am putut intra si eu. La serviciu eu nu pot intra pe forum pentru ca ma poate vedea administratorul de retea(noi lucram pe intranet). Asa ca sorry, sorry, sorry!
Raportez cam tarziu dar daca nu se mai poate, lasati tabelul asa si raportez luni.76,7,adica -1kg.Cam putin, insa decat deloc eu sunt multumita si asa.
Ce harnice si ambitioase sunteti voi! Va duceti la sala!Eu sunt o lenesa. Adevarul este ca eu nu pot face orice fel de exercitii fizice din cauza herniei de disc cu care m-am pricopsit de vreo 5 ani si care imi da crize tot mai frecvente in ultimul timp. Ar trebui sa fac gimnastica medicala, dar cine are timp sa se duca?!?
Ieri am papat:
MD: clatite monti(fara nici un strop de ulei si doar cu albusul de la ou), Actimel 0% grasimi(eroare pentru ca azi am vazut ca are sirop de glucoza)
C(pe la ora 17): carnati proaspeti prajiti si doua oua ochiuri
Azi:
MD:paine integrala de secara
P: mancarica de linte cu ceapa si rosii proaspete
C: cred ca niste ciupercute prajite
Vreau sa va anunt ca am gasit la Billa paine integrala din secara( in genul Finn Crisp) la pretul de 4 lei pachetul de 250g. Se numeste "Wholemeal Crispbread" si este marca Clever.
Am sa caut si eu poze, dar nu stiu cum si unde sa le pun. Astept indicatii.
Va pup!Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Neata!

Crivio, felicitari pentru kg pierdut. si la cit mai multe in minus.

Andanii, asa cum spuneam, compromisuri se pot face. in cazul meu l-am si identificat. insa nu sint in stare sa ma trezesc la 6 dimineata ca sa merg la sala. pur si simplu nu pot. iar peste zi, am noroc ca am cu cine sa-l las pe stefan de doua ori pe saptamina cind merg la scoala...nici o sansa sa mai gasesc pe cineva sa stea cu el de alte trei ori ca sa merg la sala...si astea nu sint scuze, e pur si simplu starea de fapt actuala.

Ani, azi pleci la ai tai? Drum bun si cit mai putine abateri cu bunatatile de la mami!


eu stagnez de luni incoace, cu toate ca maninc conform. sint si super balonata, astept rusii...sper sa vina acuma, inainte de pasti...ca sa nu fiu intoarsa pe dos de sarbatori.

meniul de azi nici nu merita mentionat. nimic interesant. doar ce am la indemina.

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii
S-au dus 17kg...mai sint 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna fetele,

eu am pus destul la cantar accum cu Pastele, dar e ok, macar m-am simtit bine. Si ca de obicei, cand ma porcesc, imi vine tare greu sa ma reintorc la cumintenie... Dar sunt sigura ca voi reusi cumva!

Crivio, felicitari ptr kg in minus!

Andanii, nu e chiar asa... sunt si situatii cand nu se poate, decat in detrimentul a prea multe lucruri. Eu nu am cu cine sa-l las pe cel mic, niciodata. Nu se poate. Tati e acasa cam 3 ore pe zi, maxim 4. Cand are si el de rezolvat multe, sau avem de fapt de rezolvat multe. Si numai in timpul zilei, cand trebuie adusa fata de la gradi, in timp ce baiatul doarme si trebuie sa manance etc. Deci nu se poate. Seara sunt mereu singura cu copiii, iar al meu are liber doar duminica din week-end, daca si atunci as pleca de acasa nu am face nimic vreodata impreuna, ca familie...
Asa ca eu astept pana creste si Floris, sa mearga la gradi, dar atunci voi lucra in timpul gradinitei, nu stiu cand voi avea timp de mine...

Oricum, am de gand sa imi iau bibicleta ( a mea a fost furata) si sa merg cu ea, cu copilul in scaunel in spate, si cu rolele daca apuc cumva... Mai mult nu vad sa pot face, doar acasa. Si mie asa imi placea la fitness!!!



Mergi la inceput