FIV in Europa (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

Pisix Super! Felicitari! Sa ne spui noutatile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marriam spune:

Buna fetelor. va felicit pe toate cele care ati reusit iar pentru cele care mai spera va tin pumnii ! mult curaj! trebuie sa mergem mai departe.SPERANTA NU TREBUIE SA MOARA!
Si eu am trecut printr-o intamplare neplacuta .:am fost in decembrie anul trecut la Wunschbaby in Austria.Mi s-a dat schema de trat. (primosiston ,aprednislon,gonal f, merional si orgalutan).tot trt. a fost ok. Am venit in ianuarie pt US si pt fiv-ul propriuzis.totul a decurs bine ,la punctie mi s-au recoltat 16 foliculi din care 10 maturi,a doua zi dimineata trebuia sa sunam sa vedem daca s-au fertilizat si cati.Cand am sunat....mi s-a spus ca nici macar nu au ajuns sa faca fertilizarea(ICSI) pt ca toti spermatozoizii sotului murisera.spermogama fiind buna la recoltare.Nici ei nu si-au putut explica ce s-a intamplat.I-au facut sotului o serie de analize,testul HALLO si altele si au iesit ok, doar ca sperma lui traieste cam 20 min. dupa care ghidusii mor.Ei nestiind de treaba asta au lasat sperma sa stepte aprox.2 ore inainte de ICSI,cica asa este protocolul pt ca ovocitele mele dupa recoltare trebuie sa se odihneasca circa 2-3 ore.In fine am fost terminata .la asta nici ca ma asteptam ,sa nu ajung sa fac fiv-ul cu atatia foliculi buni.
Acum ne-am linistit si deja am inceput un nou trat pt o alta incercare .O sa ajngem in Austria la clinica pe 30 aprilie pt primul US si apoi pt fiv , sper din toata inima ca de data asta sa fie reusit.VA UREZ LA TOATE MULT,MULT... NOROC,SA SE LASE CU MULTI BEBEI SI UN PASTE FERICIT SI LUMINOS.Daca cineva mai vine in perioada asta la Wunschbaby in Austria as dori sa tinem legatura pt a ne putea intalni acolo.va pupic pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

Fetelor, de li am mai stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Nope, Ala si eu ma intreb si incep sa-mi fac griji...

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns binaca spune:

Buna fetelor!

Sper sa ma primiti si pe mine printre voi.

Sunt noua la scris, desi va citesc cu sufletul la gura zilnic de ceva vreme. Am luat tot capitolul de la inceput, si am gasit o gramada de informatii utile - faceti cati toti doctorii de Romanica!

Mai intai felicit din toata inima toate fetele cu reusite , asta ne dorim cu toate, si pumnii stransi pentru cele in focuri!

Despre mine: descopar si eu Europa dupa 1 IA si 2 FIVuri facute la noi si, datorita voua, m-am programat la 2 clinici in Austria: Wels si Wunschbaby Viena, pe 22, respectiv 23 aprilie. Sper sa fie cu noroc de aceasta data... Problema? infertilitate de cauza necunoscuta acum, dupa ce incepuseram pe infertilitate de cauza masculina (OATS).


Multa bafta va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Marriam, Binaca: bine ati venit si sper sa ramaneti putin la acest capitol, sa va mutati repede la Odisee. Dac va pot fi de folos cu ceva si, cel mai important, sper ca stiu sa va raspund, nu ezitati sa intrebati.
Va pupic pe toate

Aly-in cautare de mama-purtatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Ala – da, dar vai noutatile vin asa greu …

Marriam – aoleu ce nasol … imi pare rau ca ai trecut prin asemenea dezamagire… Insa e clar ca poti pleca cu sperante mari la FIV 2, acum ca stii ca raspunzi bine la tratament si ca veti elimina si cauza anterioara
Insa voiam sa te intreb: ai apucat sa citesti din urma ?... despre Oralgutan scrisesera fetele lucruri nu tocmai ok, de altfel si la tine rata de 10 ovo din 16 nu e tocmai buna, ma gandeam ca poate daca ai schimba asta ai putea obtine o rata mult mai buna

Fire – rezisti ?... n-ai bagat nici un test ?...
Binaca – sunt convinsa ca data asta va fi cu noroc, astia in afara au alte laboroatoare frate … Eu asa scriptic inclin spre Viena pt ca acolo merg putin si pe firul apei si incearca sa cerceteze de unde vine problema …e ciudata asta cu cauze necunoscute si cu 2 FIV esuate, fie ele si in Romania …
Iti urez bafta maxima si sa ne tii la current cu alegerea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Pisix: asta cu Orgalutranul nu e general valabila, zic eu. Eu, de exemplu, n-am facut asa ceva si, totusi, din peste 20 de foliculi, am avut 14 ovocite, din care 7 mature si fertilizate doar 3.... Deci, din rau in mai rau!
Te pupic si sper ca sunteti bine si tu si bebe!

Aly-in cautare de mama-purtatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Cristal draga mea ... ce mai faci ?
Acum ti-am vazut semnatura ... aici ai ajuns ?

Ei clar ca nu e musai sa fie Orgalutanul o cauza dar atata timp cat exista suspiciuni, mai bine le elimini

Si in fine am mai auzit de cazuri din astea si din cauza unui Pregnyl prost sau a Ovitrelului ... Oricum nu e demonstrat

lilianaFi - hei, pe unde umbli ? ce faci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Of, iubita, dupa 5 fiv-uri.... nu cred ca mai am altceva de incercat . Pupici

Aly-in cautare de mama-purtatoare

Mergi la inceput