Mamici si gravidute de CONSTANTA(50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

alessandra

gabriel

sa fiti sanatosi si sa aveti o viatza frumoasa k primavara, anotimpul in care v-ati nascut!
felicitari si mamicilor yannia si Ina, care desi au nascut cu mult inainte de termen( trebuia sa ma asteptati sa nastem impreuna, nu?) au fost extraordinare si au crescut atat de frumos acesti copii.

Dandusa: abia astept sa vad cum va fi increstinat Raducu . Chiar mi-ea dor sa mai vad un botez...

Ina: ne vedem dupa 16. vin doar cu darius caci daca as veni si cu briana ar trebui sa-l iau si pe cip si deja am fi prea multi...

andre: spor la ales bona.. cam dificil intr-adevar..
Chiar ma intrebam daca ar fi sa ma angajez bona as putea oare multumi o familie de straini despre care nu stiu nimic si pe al caror copil nu il cunosc? Raspunsul meu a fost un NU hotarat, pentru k e foarte greu cu copiii altora. cele care se angajeaza la asa ceva au o mare responsabilitate si de aceea cer si atat de mult.Vorba adinei..pe mine nu ma multumeste mama, care ma cunoaste atat de bine si care imi stie copiii de atata timp..dar o straina...
Cred k multe din lucruri se invata pe parcurs si de aceea trebuie sa o alegi pe cae care e dispusa sa invete si sa se modeleze dupa copi si dupa necesitatile lui si apoi dupa ale tale , ale ei sau ale " fisei postului"

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu

Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Alessandra si Gabitu, Sa fiti sanatosi si norocosi, sa aveti viata lina alaturi de cei dragi

Andre, nu te supara pe mine, dar rar o sa gasesti pe cineva care sa mai puna si de-o ciorba din propria initiativa, mai ales ca la bani ai negociat sub ceea ce cereau ele... Sper din tot sufletul sa ma insel...



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Angie, ceea ce ai afirmat in ultimul mesaj este un punct de vedere mult uzitat la noi. Adica, din perspectiva bonei: "merg la bani mai putini decat am sperat si sa ma mai comport si uman pe deasupra? Fac strictul necesar, si cu cat mai putin efort..." ceea ce nu este ok pentru o persoana care doreste sa lucreze profesionist, in primul rand si in alte randuri sa-si asume responsabilitatile (asumarea constienta a salarizarii acceptate si seriozitatea lucrului, caci doar nu i-am pus pusca la spate sa accepte negocierea!). Eu, de exemplu, nu am intalnit inca persoane de calitate care sa mearga pe principiul pe 10 lei sterg doar copilul la nas si pe 1000 de lei ii fac baie de 2 ori pe zi si fac si o prajitura..." Tine de calitatea umana pana la urma, de disponibilitati de organizare si de profesionalism. Din cealalta categorie, da, cate doresti...

Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)

My new blog http://secundavietiimele.blogspot.com/

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Andreea, asa e, ai perfecta dreptate, insa din pacate realitatea ne bate de cele mai mlte ori....



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Fetelor, nu stiu cum am fost inteleasa, dar ideea e ca nu vreau o bona cu veleitati de menajera. Doar crescand copilul singura, fara nici un ajutor, stiu exact de cat timp efectiv dispune o persoana care mi-ar tine locul. Dar conturand portretul ideal, spre care toti tindem (si de ce nu realizabil, cunosc in Bucuresti, 2 persoane care au bone cu 6-7 mil, da, in Bucuresti, f. atasate de copii, familia unde lucreaza, comportandu-se exemplar si chiar depasand atributiile din contract), da, mi-ar place ca acea bona cu aplicatie spre partea educationala si mai ales cu prezenta de spirit (de a intui rezolvarile inteligente la problemele de zi cu zi) sa-mi puna si 3 cartofi la prajit din cand in cand, daca are timpul necesar si ma vede intrand pe usa seara, nemancata de-o zi intreaga... Despre asta e vorba.
Cred ca sunt in asentimentul tuturor ca nu este nimic rau in a cauta o supernanny (nah, regina bonelor, ca sa nu schimb terminologia )

Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)

My new blog http://secundavietiimele.blogspot.com/

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Buna seara,

Petrecerea lui Gabitu foarte reusita, am descarcat si pozicile dar nu vreau sa o iau inaintea Inei, asa ca mai astept ... Teo a picat moooort de somn. Imi pare rau ca din cauza copilasilor, nu am putut sa stau de vorba cu mamicile prezente. Un lucru este cert: m-au zapacit ochii Sarei. Este o brunetica mortaaaaala! Am pus ochii pe ea .... so, pazea!

Andre ... daca nu te superi, eu zic ca pentru inceput ar fi bine sa fii multumita de prestatia bonei ca bona, si pe urma, pe parcurs, poti sa ii mai soliciti discret si alte servicii, iar din cand in cand cate un bonus ca sa o stimulezi. Nu tabari pe ea din prima cu alte responsabilitati, mai ales ca piata este destul de saraca in persoane care sa se dedice intru totul meseriei. In general, dupa cum ai constatat si tu, totul se limiteaza la bani. Daca ai gasit-o si esti multumita, eu zic ca trebuie sa te atasezi de ea, sa o gadili putin, eventual sa o lauzi, chiar daca pe undeva nu ai fost multumita de cum a procedat intr-o anumita situatie. Eventual, daca vii de la serviciu, plange-te putin ca esti obosita, ca ti-e foame si nu mai esti in stare sa pregatesti nimic, si poate ca daca este o femeie cu suflet, din proprie initiativa va pregati ceva pentru ziua urmatoare iar voi veti fi bucurosi, o veti lauda .... pe undeva si vorba buna cred ca ar ajuta .... eu iti urez succes, si ... a doua o fi mai buna? Nu cred ca ar trebui sa ai mare experienta cu copiii, mai ales ca la randul lor au fost si ele mamici, cred ca totul se poate oferi cu dragoste si dedicatie. Si apoi, totul vine de la sine.

In alta ordine de idei, nepoata mea este bine, bebita papa san, dar are cooolici si e terminata.

Pentru ca maine va fi mare sarbatoare, doresc tuturor celor ce isi vor serba onomastica, petreceri frumoase, LA MULTI ANI! si multa iubire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Va multumim pentru urari.

La multi ani Alessandra! Yannia cam rarut pe aici, te asteptam mai des.

Va multumim si celor care au participat la petrecere si ... legat de poze... avem citeva doar... asa ca am chiar rugamintea sa-mi dati si mie poze cele care au mai facut fotografii.

Imi pare rau ca nu am acum rabdare sa incarc, nici miine - avem pomana , insa incerc cit mai curind sa ma revansez.

Legat de profesie... materialist ... exista aceasta profesie? A luat: cheile de la masina, pixul si apoi banutii... si leii (cu dreapta) si dolarii (cu stinga)... si baiat destept a pastrat numai dolarii (erau de la nasu`) ...

Va puapm si revenim cu poze cit mai curind.

Sa va spun ca astazi a dormit toata ziua numai 30 minute si abia la 22.00 s-a culcat? Am baiat mare deja.

Ina si Gabitzu - minunea noastra mica 11 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Buna seara...

Desi cu intarziere... Gabi
si .. Alessandra

Regret ca nu am ajuns in seara asta dar, sincer am uitat ca azi suntem in 11 si chiar si asa eu sunt un mic racita si nu ar fi fost posibil..doar ca puteam sa uram mai devreme. Din pacate sunt zile, cum a fost asta, in care nu stiu nici data, nici ce zi a saptamanii e...

Multa sanatate sarbatoritilor, sa fie cuminti si mancaciosi. Si multa sanatate la parinti si rabdare!


Pupam pe toata lumea si revenim maine ca acum sunt rupta..fi-miu si-a pierdut azi suzeta-tata si nu vroia sa adoarma fara ea..desi mai aveam 2 prin casa nu erau ca aia a lui asa ca la 22 l-am sunat pe al meu frate sa dea o fuga la o farmacie sa-mi ia suzeta pt sefu. Nu de alta dar ma gandeam/ ma vedeam deja facand noapte alba cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Momente triste..momente de reculegere

Daca pentru ''ORA PAMANTULUI'' am stins lumina, va invit ca maine la orele 14.00, ora inmormantarii Ingerasului Emma,sa aprindem cate o lumanare pentru a avea un drum lin scaldat de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Gabitzu si Alessandra !Sa va dea Dumnezeu sanatate ,crestere usoara si minte luminata !

Ina,iarta-ma ca nu am reusit sa ajung.Am lasat pana in ultima clipa ,in speranta ca se va schimba ceva...Ioan e de joi cu niste mucisori,cam galbui si in spatele nasului mai mult,am fost joi dim. la dr. Soescu-am avut un noroc chior,cineva tocmai cancelase o programare,ne-a dat tratament,a trecut tusea dar mucisorii mai sunt...
Am sperat ca n-o sa ia si Isi si ca o sa putem veni...dar azi dimineata a inceput sa tuseasca si mi-a fost teama sa ma risc...
I-am dat remediul indicat de dr. ,acum nu mai tuseste...dar stiu eu daca nu-i ceva viral,?

Sunt curioasa daca-i va placea cartea lui Gabi...finul meu e innebunit dupa ea ,Ioan asa si asa...sa vedem daca-s merita renumele...

Dandusa,toata ziua am vrut sa va sun sa va felicit pt. increstinarea micutului Raducu-Ioan si uite la ce ora am ajuns sa scriu mesajul...Nici o ora nu mi se parea potrivita...asa am sfarsit prin a nu suna deloc
Inutil sa mai spun ca mi-as fi dorit tare sa particip si eu la ceremonie dar chiar nu m-a putut dezlipi de Ioan...
E jale mare daca dispar din raza lui vizuala,e super marait din cauza eruptiei...of.of...
Ne-a dat doamna dr. si kreosetum pt. a -i grabi evolutia,sper sa functioneze ca ne-a capiat ...de vreo 3 luni maraie si nu iese nika...


Dana Alex,bine ai venit,foarte interesanta experienta ta,f. utile sfaturile...si f. faina ideea cu tanara care te ajuta....chiar foarte faina...

Angi,m-ai facut sa plang ...
Si eu sunt un purcel...ca o critic pe mama...,de fapt un mare purcel...
Dar mai stiu ca pt. voi doua exista o speranta...

Revin ca nu-s ce mai voiam sa spun...


Mergi la inceput