Cozonac la masina de paine

Cozonac la masina de paine | Autor: uta_ciun

Link direct la acest mesaj

Sunt sigura ca s-a mai discutat, dar mie functia de cautare in forum dupa " cozonac masina paine" in toate variatiile posibile nu-mi gaseste nimic

daca stiti link-ul de la vreo discutie mai veche va rog postati-l aici

daca stiti retete de cozonac facut la masina de paine, si mai bine, puteti va rog sa-mi scrieti si mie?

multumesc mult, sper sa miroase si la mine frumos ca acasa, desi acasa se dedica o zi intreaga cozonacilor si-i framanta masina tata, Dumnezeu sa-l ierte

EDIT 1 am gasit pe google trimitere catre o discutie pe DC din 2006 , daca mai intereseaza pe cineva aici este, dar tot as vrea sa impartasim retete/idei/trucuri etc

EDIT 2 am mai gasit un subiect pe DC de 18 pagini...ma apuc de citit

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

mai am o nelamurire, ce fel de faina folosesc pt cozonac?

ce simplu era in romania cand o auzeam pe mama cu 3 "0"

aici am de ales intre faina de paine (strong), all purpose (weak), self-raising (parca tot weak)

plus tot felul de alte tipuri de faina: de soia, de secara, de ovaz, wholewheat (grau intreg?) dar macar pe astea ma duce capu sa nu le folosesc la cozonac

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu am raspuns la alt subiect,vezi aici
Am facut cozonac la masina de paine, am folosit faina de patiserie( nu stiu echivalentul de acolo)
O sa fac si acuma de Pasti, dar cred ca o sa pun mai mult zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

Buna ,
am facut cozo dupa o reteta luata de pe culinar scrisa de iulia13.
Reteta este:ingredientele:

-200 ml lapte caldut
-30-35 gr. drojdie proaspata
-500-550 gr. faina tip 45 sau 55 (depinde de faina, daca si la a doua framintare ti se pare prea lipicios si moale aluatul, mai adaugi putin cite putin)
-80 gr. unt topit
-1 praf de sare
-150-200 gr zahar (mai mult sau mai putin, dupa gust)
-1 lingurita coaja de lamiie (portocala rasa, sau cubulete)
-2 oua + 1 albus
Ingredientele le pui in ordine in cuva, cum scrie in cartea masinii tale!
Eu am facut plamadeala din lapte drojdie si putina faina.
-1 galbenus cu miere pentru uns

Plus ce va place sa puneti in el!

Eu ii coc pe programul 4 (paine dulce) sau 2 (paine alba pufoasa).
Inainte de ultima crestere, scoti aluatul, il umpli cu ce-ti place tie, il rasucesti, il invirtesti, il impletesti, faci cum vrei cu el biggrin.gif , il pui la loc sa continue sa creasca si sa se coaca in masina, sau il lasi inca 30 de minute la crescut in alta forma si il bagi la cuptor!"

Acum competarile mele:
am pus 500 g faina

150 g zahar,aici merg 200-nu a iesit prea dulce dupa gustul meu.
Umplutura eu am facut-o din albus de ou batut cu zahar ,cacao si apoi am pus nuca macinata.
Am facut cozo la programul de sweet(parca prg 4 la masina mea).Inainte de ultima crestere(are 3 in total),am scos aluatul pe o planseta si l-am uns cu maglavaisul de mai sus.(Stafidele le-am pus la inceput cand a beep-uit masina.)Am rulat si am uns cu galbenus.Apoi l-am pus la loc in masina.
Drojdie am folosit de aia uscata-am pus 12 grame.
Faina mea a fost -Five Roses,de aia all purrpose.


A iesit un cozonac pufos si bun.

Uitasem,laptele l-am incalzit usor ,l-am amestecat cu drojdia si cu un pic de faina si l-am lasat un pic sa se faca maiaua.Jumate din maia am pus-o la inceput(cand pui untul incalzit,ouale si aromele) si cealalta jumate am pus-o peste faina(deci deasupra).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Cozonacul facut de mine la masina de paine (dupa reteta de pe forum) nu aduce deloc cu ce stim noi. Este doar o paine dulce. M-am lasat pagubasa, cumpar si gata

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

Nu stiu ce sa zic.Pana la reteta asta si mie imi iesea doar o paine dulce.Aici dupa cum vezi,se scoate aluatul la un moment dat se se pune in el umplutura clasica de cozonac,se ruleaza si se pune la copt tot in masina.
Mie una mi-a placut si pana o sa dau si de alta reteta asta o sa fie cozonacul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

sper sa nu fie reclama...uta_ciun, uite aici, au experimentat fetele cozonacul, dar copt in cuptor, doar malaxat si dospit la masina de paine..
http://www.bucataras.ro/cozonac-pufos-si-gustos-la-masina-de-paine/

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Aici este o reteta testata de cozonac la masina de paine.
www.reteteonline.ro/2009/02/cozonac-copt-in-vas-zepter.html" target="_blank">http://www.reteteonline.ro/2009/02/cozonac-copt-in-vas-zepter.html
Am facut-o de multe ori. Cel mai adesea o fac pana la capat( adica si coacerea ) in masina de paine. La bip adaug fulgi de migdale si fructe confiate marunt taiate sau rahat. Gustul si aspectul este de cozonac italian Panetone-Bauli. Reteta de coca este grozava gust/aspect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Neatza....
Uta....
m-am pus si eu pe experimentat cozonac la masina de paine......acum il framanta...
eu vreau doar sa il framante si apoi il pun la copt in cuptorul aragazului.....

revin mai tarziu cu reteta si poze.......asta dak imi iese...

Pupici !!!

_

Lupta cu kg !!!

Cand o vrea Bunul Dumnezeu cu ..... !!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Am revenit.......cu cozonacul...
deci...... eu am facut doar aluatul la masina de paine ,dupa framantare l-am scos .

reteta este asa.....
ingrediente aluat :
-1 kg faina
- 50g drojdie
- 250g zahar
- 500ml lapte
- 200g grasime, ulei si unt topit
- 5 galbenusuri
- 1 lingurita rasa de sare
- arome - coaja rasa de lamaie, portocala, esenta de rom, vanilie, fiecare dupa gust

UMPLUTURI
- crema de mac, din mac macinat, fiert in lapte cu zahar si vanilie
- sau rahat
- sau nuca
-sau albus batut cu zahar si cacao

Preparare :
- incalzesc laptele in care dizolv zaharul si vanilia
- maiaua o fac din drojdie cu putina faina si cateva linguride lapte
care nu trebuie sa fie fierbinte
...o las la dospit 10 min.
-galbenusurile le frec cu sare si mirodenii
-untul il topesc apoi adaug uleiul

Inainte sa il pun in masina am amestecat eu intr-un castron asa :
am pus faina...am facut o gaura in mijloc....am pus maiaua ,ouale batute si incet am adaugat din lapte ...apoi am inceput sa pun uleiul tot asa...putin cate putin.

apoi l-am bagat la masina k sa il framante.
dupa framantare l-am pus in lighean sa creasca.....cam 1 ora si 40 min.
Apoi am impartit coca in 4 parti egale.

compozitia am facut-o din albus de ou cu cacao si zahar.
am intins cate o foaie am uns-o cu cacao si apoi am adaugat si stafide....am rulat compozitia .
apoi am impletit cate 2 k sa formez un cozonac.
l-am mai lasat sa creasca si in tavi cam 40 min.....l-am uns cu galbenus de ou si putin lapte iar pe desupra am presarat zahar.
apoi l-am bagat la cuptor ...pt cca 45 min...cuptorul fiind incins inainte.

mai demult am copt si la masina...dar nu a iesit.....a fost k o paine...nu foarte mult crescuta si tare la mijloc.....

deci cam asta ...........primii mei cozonaci ....

am pus poze sa ii vedeti...

_

Lupta cu kg !!!

Cand o vrea Bunul Dumnezeu cu ..... !!!

Cozonac


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

uau, ce bine ca ati scris retelele

olive, arianna

multumesc tuturor si pt link-uri...e clar ca anu asta fac si eu cozonac

mai trebuie sa aprofundez toate exemplele, masina mea nu are program cu numere, ci trenuie sa aleg tipul de faina: whole wwheat, basic, multigrain si pe urma ce sa faca: bake only, dough, bake rapid, sandwich

oare sa aleg dough = aluat, ca sa framande si sa creasca putin?

dupa aia pot sa inatind eu foaie, sa umplu si sa coc la cuptorul obisnuit

fetelor ce faina sa folosesc? de paine, all purpose sau self raising?

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput