Faceti cozonac in masina de facut piine?

Faceti cozonac in masina de facut piine? | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Eu tot vreau sa cumpar o masina de facut piine, si sper ca pot face si cozonac cu ea. Voi o folositi pentru asa ceva?

Multumesc frumos!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

eu am facut. A iesit buna coca dar daca nu am pus nimic umplutura (nuca, cacao) a iesit naspa. Deci ar trebui sa lasi masina sa faca coca, sa o scoti sa pui umplutura si pe urma sa o coci la cuptor.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu fac cozonac la masina de paine, dar nu-l las sa se coaca tot acolo. Pun tot ce trebuie, las sa se framante si sa creasca, oricum temperatura si tehnica sunt mult mai bune decat sa ma muncesc eu. Iar dupa ce a crescut, adica dupa ce s-a terminat programul la masina, scot coca si o pregatesc cum ne place, dupa care o bag la cuptor.

De cand fac asa, imi ies niste cozonaci super!

Eu zic, ca merita masina de paine s-o cumperi.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Fetelor care faceti coca de cozonac la masina de paine puneti aici macar o reteta va rog.



Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mie cu asta imi iese cel mai bine:

600 gr faina
35 gr drojdie sau un pliculet
125 gr unt
120 gr smantana mai groasa
100 gr zahar
70 ml apa
50 ml lapte
1 zahar vanilat
4 galbenusuri
un vf. cutit sare
lamaie rasa

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu fac cozonac tot in masina de paine. Il las pana isi face programul si inainte de a incepe sa creasca(am desfasuratorul de timpi si ma uit acolo)il scot si il umplu cu ce imi place, dupa care il pun la loc, nu dureaza mai mult de cateva minute deci nu afecteaza.
Iese foarte bun, crescut si pufos.

Aici se gaseste faina speciala pentru cozonac, gata pregatita cu drojdie, zahar, eu adaug doar oua, lapte si unt/smantana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

maria cristina,pui toate ingredientele odata la masina?
si dupa cel framanta masina-l pui in tava,il umplii cu ceva sau il lasi asa ca pe o paine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ma luminati si pe mine cum se fac umpluturile??? Mai ales cele de nuca si cacao???

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cel mai binne framantati coca in masina, apoi o scoateti si o puneti la crescut in alt vas, apoi se coace in tavi traditionale. e mai sigur asa.
Sanzi, uite aici umpluturi:
Cacao: 50g unt moale se freaca cu 3-4 linguri de zahar si o lingura cu varf de cacao. se intinde pe coca si se ruleaza. (ca sa nu zic ca poti folosi direct crema de ciocolata de la cutie)
Nuca: 2 albusuri batute spuma cu 2 plicuri zahar vanilat si 100g nuca macinata. la fel, umplutura se intinde pe aluat.
te apuci de facut cozonaci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANGE - Pui toate ingredientele in masina de paine si o programezi doar sa framante si sa dospeasca. Apoi, cand se termina programul o scoti si o pregatesti ca pe orice cozonac. Adica, ii pui umplutura, asa cum faci deobicei, dupa care asezi cozonacul in tavi si il dai la cuptor.
Nu iese deloc ca o paine.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Mi-am luat si eu o masina de paine, din pacate nu modelele de care vorbiti voi aici. Singura gasita de mine a fost un Moulinex micut (face paine de 500 si 750 de g). Nu am mai vazut nicaieri in oras alte modele (recunosc ca la Metro nu am fost).
E buna masinica, am facut retetele de pe forum si a iesit buna painea. O pot programa si dimineata miroase frumos in casa!
Dar ce nu stiu...si va cer ajutorul: are vreo 9 programe dar sunt totale, adica de la framantat la copt, nu am gasit ca as putea sa o programez sa framante si sa dospeasca...cum sa fac? Ca nu stiu cand sa scot coca si mai ales pe ce fel de program sa o pun?
As pandi masina sa vad ce face prin fereastra aceea, si sa scot coca cand mi se pare mie ca se pregatestede copt???Asa ma gandeam, dar la cozonac e problematic, sa nu o scot prea devreme sau prea tarziu.

V-as fi profund recunoscatoare daca aveti vreo idee cum sa fac, ca nu m-as mai apuca de framantat (asta a fost unul dintre motivele pentru care am cumparat masina)

Mergi la inceput