Faceti cozonac in masina de facut piine?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Daca nu am vas traditional de cozonac, pot sa pun aluatul la cuptor intr-un vas de ena??

Cat timp lasam la framantat?

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Daca nu am vas traditional de cozonac, pot sa pun aluatul la cuptor intr-un vas de ena??

Cat timp lasam la framantat?

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David








Da.

Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Buna fetelor,

Si eu vreau sa fac cozonac in masina de paine. Nu am mai incercat pana acum. Mie imi place cel cu cacao , adica cacao amestecata in blat in mod uniform. Jumatate maro, jumatate alb. Nu stiu insa cum sa amestec cacaoa in blat. As incerca sa scot jumatate de blat din masina si restul sa-l mestece masina cu cacao. Nu stiu daca o sa-mi iasa asa cum vreau eu. Voi ati incercat asa sau sa-l amestec manual la sfarsit? Oare se va lasa cel in care voi incorpora cacao?




Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Cozonacul se coace foarte bine si intr-un vas de sticla termorezistent.
Pentru cozonacul facut in masina de paine este important sa puneti ingredientele in ordinea din reteta ,cand bipuie masina se adauga ratul ,stafidele etc. Pentru cozonacul in doua culori ar fi bine decat sa-l framanti in masina ,dar il coci in cuptor normal,sau cum scrie intr-un raspuns postat aici ,in momentul in care a trecut pe programul dospit scoti o parte din coca o amesteci cu cacao si o pui repede la loc in masina pt. coacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

kid2003ai grija ca ai cumparat o masina de paine de capacitate mica si unele retete postate aici sunt pt masini mai mari si poti avea surpriza sati creasca cozonacul pana trece de marginea cuvei .
Masina mea are aceeasi capacitate ca a ta si iti postez o reteta verificata
cozonac simplu (panettone)
1 cupa lapte cald
4 linguri zahar dizolvate in laptele cald
2 galbenusiri amestecate cu laptele cald si zaharul inainte de a fi punse in masina
1/2 cupa smantana grasa
1/2 lingurita sare
2 linguri unt
esenta vanilie, rom
coja de lamaie etc.
3 2\3 cupe faina
2 lingurite drojdie uscata

se pune totul in masina in ordinea afisata mai sus. Se seteaza masina la programul de 4:10 h- este cel mai lung program.Cand asiseaza masini afiseaza 2:22 masina incepe din nou sa framante pentr 1,2 min. In aqcest moment se adauga nuci , stafide, fruncte comfiate etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sanzi, eu fac numai in vase de Jena. sunt mai deosebiti si iesi mai multi. ungi vasele cu unt si le pui la cuptor ca pe orice forma normala. chiar te apuci de facut cozonaci?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Iti multumesc din suflet, Nella. Si eu m-am gandit ca e multa faina in retetele postate, ma gandeam sa reduc proportional cantitatile, dar acum am si mai mult noroc ca am o reteta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumesc fetele!!!
A iesit super cozonacul!!!!
Nu imi vine sa cred ca io am facut cozonac!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns americana spune:

Sinziana, sau cine poate sa imi raspunda, cautam o retzeta de cozonac cu cacao si nuca pe forum pt masina mea de facut paine, caci ca si tine, in America fiind, pe cine sa intreb, vorba aia.. Care din retzete ai folosit-o, mai tii minte? c ama gandeam ca daca deschid masina sa scot aluatul sa bag nuca si cacao, nu da inapoi aluatul?..

multumesc mult!


quote:
Originally posted by sinzi_ana

Multumesc fetele!!!
A iesit super cozonacul!!!!
Nu imi vine sa cred ca io am facut cozonac!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David





Mergi la inceput