"Mamici de zmeurici de iulie - august 2009" (38)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Elena, la prima sarcina am avut dureri cumplite cam in perioada asta, din cauza ca am si vomat mincarea tot pina la sf lunii 5. am facut tratament cu omez, ma durea groaznic si nu puteam sa stau decit covrig.

Rallu, si tu esti berbeaca?e a doua cazatura in sarcina, bine ca nu ai patit nimic.

cocorina, m-am simtit ca la inceputul sarcinii azi, cu starea aia de ameteala cumplita si am stat mai mult in pat, simteam ca ma ia cu lesin.

Patricia s23 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

buna fetele,

azi noaptea m-a durut f tare capul,am vomat si acum simt niste dureri ascutite in vagin de la ce sa fie,ce inseamna?


Meleea 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

Cat despre bebe, desi ne doream amandoi o fetita, eram sigura ca eu am baiat. Chiar i-am zis mamei mele si radea de mine ca nu am de unde sa stiu si toate babele cititoare de semne imi ziceau ca am fata ca m-am ingrasat.

Meleea 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

http://picasaweb.google.ro/meleea9/Eu?authkey=Gv1sRgCPub6cH_o6bJIA#5323520420091283810


Meleea 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:


Cand am scris despre temerile mele si faptul ca uneori prefer sa nu mai aud despre tragediile unor parinti,nu stiam cine este EMMA si nici povestea ei.Sincer nu am avut curajul sa citesc nici acum nu pot si nici nu vreau sa aflu durerea si disperarea parintilor ei, nu din indiferenta dar m-ar afecta prea mult de fiecare data cand aflu ceva de genulasta ma gandesc la mine in situatia lor si nu vreau e prea greu....suntem inconjurati de drame de genul asta zilnic afli de durerea cuiva. La albinute de mai-iunie o mamica povesteste de cumnata ei internata in spital in luna a 9-a si acum au descoperit o anomalie a inimii copilului dar nu sunt siguri si totusi i-au zis ca nu se stie daca va supravietui copilul si ca nu ii fac cezariana pe motiv ca daca bebe moare sa nu trebuiasca sa astepte 2 ani . Mamica are20 ani deci va imaginati ce e in sufletul ei.....Nu stiu daca o nenorocire ce te loveste fulgerator si nu ai nici o sansa de a lupta nu este mai mare decat cea cu care lupti din toate puterile.
Dar pe voi care ati fost apropiate familiei EMMEI va afecteaza altfel decat pe cei care aud pt prima oara despre ea.....ti se strange sufletul cand auzi de moartea unui copil. Majoritatea viitoarelor mamici,mai ales la pima sarcina cum e si cazul meu poate sunt mai sensibile la vestile de genul asta.

Poate gresesc dar asa simt,nu ma simt in stare sa iau povara unor drame pt care nu pot face nimic(poate un ajutor financiar daca ti se cere),eu nu stiu sa reactionez la vestile astea ce as putea spune mamei ei....nu as putea sa ma uit in ochii ei sa vad durerea .

ASA ca da sunt lasa in privinta asta dar nu pot e prea greu cand e vorba de un copil imi pare rau!

Meleea 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui meleea


Cand am scris despre temerile mele si faptul ca uneori prefer sa nu mai aud despre tragediile unor parinti,nu stiam cine este EMMA si nici povestea ei.Sincer nu am avut curajul sa citesc nici acum nu pot si nici nu vreau sa aflu durerea si disperarea parintilor ei, nu din indiferenta dar m-ar afecta prea mult de fiecare data cand aflu ceva de genulasta ma gandesc la mine in situatia lor si nu vreau e prea greu....suntem inconjurati de drame de genul asta zilnic afli de durerea cuiva. La albinute de mai-iunie o mamica povesteste de cumnata ei internata in spital in luna a 9-a si acum au descoperit o anomalie a inimii copilului dar nu sunt siguri si totusi i-au zis ca nu se stie daca va supravietui copilul si ca nu ii fac cezariana pe motiv ca daca bebe moare sa nu trebuiasca sa astepte 2 ani . Mamica are20 ani deci va imaginati ce e in sufletul ei.....Nu stiu daca o nenorocire ce te loveste fulgerator si nu ai nici o sansa de a lupta nu este mai mare decat cea cu care lupti din toate puterile.
Dar pe voi care ati fost apropiate familiei EMMEI va afecteaza altfel decat pe cei care aud pt prima oara despre ea.....ti se strange sufletul cand auzi de moartea unui copil. Majoritatea viitoarelor mamici,mai ales la pima sarcina cum e si cazul meu poate sunt mai sensibile la vestile de genul asta.

Poate gresesc dar asa simt,nu ma simt in stare sa iau povara unor drame pt care nu pot face nimic(poate un ajutor financiar daca ti se cere),eu nu stiu sa reactionez la vestile astea ce as putea spune mamei ei....nu as putea sa ma uit in ochii ei sa vad durerea .

ASA ca da sunt lasa in privinta asta dar nu pot e prea greu cand e vorba de un copil imi pare rau!

Meleea 25


Meleea ai dreptate, si eu simt la fel. Stai linistita, nu esti singura "lasa", eu de foarte multe ori nu am curajul sa mai aud de asstfel de cazuri, nu inseamna ca esti inumana, dar mai ales in situatia noastra e greu sa auzi de astfel de cazuri, fara sa vrei te pui in locul parintilor si te apuca.

viitoare mamica fericita!!! 24+ Isabelle
Zambeste, viata e frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Fetele , multumesc mult pentru incurajari ! Eu am facuthemoleucograma cand eram racita , inca mai sunt putin si ma gandesc ca numar mai mare de leucocite a fost din cauza infectiei din organism . In continuare sunt un pic ametita , adica nu am puteresi as dormi mai mult in ultima perioada , ma gandesc ca este si primavara si eu primavara ma simt putin mai slabita ! In fine am sa merg la medic poate imi da si ceva fier ! 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:


Buna dimineata fetele

Azi e o zi deosebita asa ca as vrea sa le urez si eu fetelor noastre catolice un PASTE FERICT iar florilor noastre ortodoxe LA MULTI ANI

Noi ne-am trezit cu noapte in cap, dar asta e devenit o obisnuinta deja.La 7 eram in picioare, desi daca as fi putut as mai fi stat eu juma de ora in pat. Dar nu ma lasa spatele asta deloc, ma doare rau daca stau mult intinsa iar daca stau in fund ma doare noada. Ma invart noaptea in pat ca un titirez incercand sa imi gasesc pozitia comoda si tot degeaba.
Plus eu de la inceputul sarcinii si pana in ziua de azi ma confrunt cu nasul infundat si abia pot sa respir. Am cand o nara cand cealata obstructionata. Trebuie sa ma ridic ca sa il suflu si de fiecare data am si firicelul de sange. Ba cred ca am si o alergie ceva caci nu e zi in care sa nu stranut la greu si nasul sa se umple de apa instant...ma enerveaza rau asta.
Vad ca il ultima perioada sangerez destul de des si cand ma spal pe dinti...


Dar sa lasam problemele...tocmai am luat un scurt mic dejun si un pahar imens de lapte rece..mmm..bunnn..bebe e incantata simt eu..cred ca e de la felia cu dulceata de visine .
Vad ca a iesit si soarele..hai poate o sa fie frumos azi.

Ieri am fost la C&A sa ii iau finutei mari ceva nou pentru Paste si am vazut pe acolo vreo 4-5 burticoase...era vreuna dintre voi?

Va pupacesc si o duminica frumoasa plina de flori.

25+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

Buna
ELENADA ma bucur a te simti mai bine, chiar ne intrbam cum eti si de ce nu mai apari.
MISSY felicitari pentu printesicaNastere usoara si la termen.
ANDREEA ma bcur ca ti-ai iesit bine rezultatele.
PASTE FERICIT SI LUMINA IN SUFLETE CELOR CARE SARBATORESC PASTELE!!
Eu cred ca am dormit rau azi noapte , ma doare dupa cap..ehh..dar imi revin eu.
Bebe e bine..zic eu, face tumbe toata ziua..acum nu s-a trezt inca.
O duminica placuta va doresc!!!

Ylla 25+ si mami de Carmen,8.10.2003
pozicile mele si ale ingerasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

sunt tare matinala azi!
fetelor care poarta nume de flori!
Alina i-am transmis Mirei salutari din partea ta.
Linia chilotului la mine e exact de unde incepe zona pubiana, sa zicem.Il simt si acolo jos, dar si mai sus.Inclin sa cred ca tot cu capul in jos a ramas.
Patricia dar cu fetita cate kg ai luat? e super ca te menti.
eu cu marco am luat 13, acum sunt luate deja 7,5.
Eumada la prima sarcina, am simtit ca e baiat. acum simteam ca e fetita, am si lucrat pt.asa.....de aceea dezamagirea a fost asa mare.
Meleea si eu m-am culcat cu o durere de cap...acum a disparut.
mare burtica ai.
te inteleg perfect.eu de cate ori citesc sau aud de o nenorocire ca asta, fug si-mi strang piciul in brate si ii multumesc Domnului ca e sanatos.
M-as fi dus la inmormantare, dar in starea mea, mai rau fac. Nu pot, sincer.
Blanca mi=ai facut pofta de paine cu unt si dulceata+lapte.cred ca asta prestez la micul dejun.ca norocul, am si de visine.
Naspa cu nasul infundat. Gingiile si la mine au inceput sa sangreze. ceva normal in sarcina.

o duminica frumoasa sa aveti.


_
Gio25+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput