Burtici fericite de septembrie-octombrie (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui santorini

Adimercedessuna foarte bine reteta. dar am o nelamurire. La marinat il pui cu toate ingredinetele pe care le-ai spus sare,piper, ardei iute, portocala, frunze de ceapa?

17+ cu
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1


Santorini, daaaa, le pui pe toate impreuna intr-o punga si scoti aerul bine din ea si o pui intr-un bol sau ceva recipient mai mare in frigider! Apoi torni continutul intregii pungi in tava si pui la cuptor.

Cu cat pui mai multe condimente, cu atat iese mai aromat si taie din gustul si mirosul de miel.

;)

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

De la agonie la extaz!!!! Luca nu are rubeola e o infectie toxialimentara de la un ou probabil, desi e plin de bubite e tare haios cum arata. E si f bine dispus, plin de ebergie, papa cu mare pofta si face numai sotii. Acum pot sa zic ca sunt fericita. Multumesc fetelor pt gandurile bune.
Referitor la chiuretaj fara echo, macelarii astia asa fac. Nici nu vreau sa ma gandesc cati copilasi nevinovati,inca vii in burtica omoara astia.
Sper si in continuare sa fie ok cu sarcina mea, avand aceeasi problema cand eram gravi cu Luca stiu deja ce conduita trebuie sa am ca sa fie totul ok. Vine mama sa ma ajute, va sta cu mine doua luni siìs tare bucuroasa pt ca ne vedem o data pe an si mi'e tare dor de ea.


ELLENUTA in spital, inainte de a afla ca bebe e bina ma gadeam cu parere de rau ca ai sa ramai singura zuza de la odiseea asta, ca vad ca am fost multe la inceput dar nu am prea avut noroc.


GUGU de LUCA 19.12.2007 si 10+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze

LUCA 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Buna ziua fetelor!

A venit liberul la mine de fapt si ieri am avut..Am fost la moasa am acultat inimioara le bebe ne-a masurat ..am asaltat-o cu intrebari bineinteles..

Bun venit noilor burticutze

Monika ce bebe frumos ..ce frumos sta el acolo cred ca te-ai topit toata ...fain cu eco 4d ca vezi si fatzuca..

Lutoniana si eu am scurgerile alea am intrebat si mai demult si ieri la moasa si a zis ca sunt perfect normale atata timp cat nu miros si nu se schimba la culoare....

Må duc sa citesc din urma...Revin ..aaa mi s-a modificat dpn-ul acum e 28.08.2009.deci burtica de august



Iulika, cea mai fericitå19+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Am uitat sa ma laud ca nu mai am greata. Dupa ce in prima zi de internare am dat tot afara,am cotizat la greu la dr de garda si mi'a pus niste perfuzii, greturile disparand ca prin minune. De patru zile mananc ca sparta. Sper sa nu se mai intoarca saracia.I'am facut la soricel o ciorbita si totusi am simtit putina greata dar am rezolvat'o repede cu niste vata bagata in nas ca sa nu simt mirosul si a mers.

GUGU de LUCA 19.12.2007 si 10+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze

LUCA 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Gugu, ma bucur ca Luca nu are ceva grav! Ai mare grija de-acum inainte, stiu ca e aproape imposibil sa nu il mai iei in brate, dar incearca sa iti iei un ajutor pana nasti.
De cand ai scris primul mesaj si pana acum nu m-am gandit decat la ceea ce ai zis si tu: cate chiuretaje aiurea s-au facut, si cati bebei au murit degeaba din cauza criminalilor de acolo. Eu nu prea sunt cu reclamatiile, dar in cazul acesta cred ca s-ar impune asa ceva.
Adimercedes, mie nu imi place friptura de miel, dar o sa iti fur ideea si o sa fac asa pulpele de pui. Ma ling deja pe degete!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 17+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Biaz multam' de sfat. Apa beau cam 2L pe zi decand cu infectia urinara. dar vad ca tensiunea nu a crescut de la asta. Ma gandesc ca daca nu beam apa poate cadeam din picioare pana acum. O sa incerc sa ma mentin asa cu apa poate imi revin totusi.
Gugushtiuc ma bucur ca Luca nu are rubeola si ca pana la urma se rezolva si ca e fesel si activ. asta e foarte important.


Adriana 14+ si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Si sa va mai spun ceva. Eu cu sotul ne iubim mult desi suntem de mai bine de 10 ani impreuna si el e o fire mai dificila. Ma mai ajuta el din cand in cand cu una alta prin casa, dar fiind cel care se ocupa de mica afacere din care traim nu'l terorizam cu treburile domestice. In ceea ce'lpriveste pe Luca e lumina ochilor lui, dar pana acum totul se rezuma la a'l plimba cand aveam eu treaba si joaca cu el prin casa in putinul timp liber pe care il are.
Situatia dificila prin care am trecut acum mi'a demonstrat inca o data ce om minunat am langa mine. A stat zi si noapte cu Luca, l'a ingrijit ca la carte pe micut acesta fiind bolnav, fara somn noaptea si tot tacamul. A invatat sa schimbe pampersul, sa faca biberoane, l'a dus la analize pe la doctori(ca a trebuit sa mearga la 5 ca sa ne dam seama ce are), i'a facut mancare. Ce sa mai. Poate unele dintre voi sunteti obisnuite cu asta, dar eu chiar nu ma asteptam. Si colegele de salon imi spuneau intruna ca sotii lor nu ar avea rabdarea asta si nu ar sta.

GUGU de LUCA 19.12.2007 si 10+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze

LUCA 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Gugu, ma bucur pt vestile bune!
Santorini, felicitari pt rezultatul bun la TT!

Monica sa ne zici de ce seriale bune ai mai dat sau ce carti bune ai mai citit, ca sa fim in ton cu mesajul lui Biaz

IUlika, si alte fete care au mai zis ca li s-a modificat DPN....eu cred ca nu are rost sa le modificam de cate ori ne zice medicul ca BB are o alta varsta...pt ca s-ar putea sa difere de la un control la altul si ne-ar zapaci, zic eu....si mie mi-a zis dr la un mom dat ca e 9 sept in loc de 4, si la urmatorul control BB se potrivea mai degraba cu primul DPN...deci....
oricum e orientativa data, dar...

ursuletzul nostru

18+

nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Gugu, ma bucur ca Luca nu are ceva grav! Ai mare grija de-acum inainte, stiu ca e aproape imposibil sa nu il mai iei in brate, dar incearca sa iti iei un ajutor pana nasti.
De cand ai scris primul mesaj si pana acum nu m-am gandit decat la ceea ce ai zis si tu: cate chiuretaje aiurea s-au facut, si cati bebei au murit degeaba din cauza criminalilor de acolo. Eu nu prea sunt cu reclamatiile, dar in cazul acesta cred ca s-ar impune asa ceva.
Adimercedes, mie nu imi place friptura de miel, dar o sa iti fur ideea si o sa fac asa pulpele de pui. Ma ling deja pe degete!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 17+ cu ( Emma Ioana )
POZE



Cristina, la noi in tara din pacate reclamatiile sunt fix pix. Colegiul medicilor efectiv se sterge la cu ele si putin ii intereseaza. Nu vezi ca toata tagma e ca o haita de shacali si se apara mereu unul pe altul si tot bietul pacient e ala vinovat. Dar D'zeu e mare si toti trebuie sa ne achitam o data si o data 'facturile' fata de el. Pacat ca trebuie sa sufere atata lume. Mi-e scarba de ei.

GUGU de LUCA 19.12.2007 si 10+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze

LUCA 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Gugu, ma bucur pt vestile bune!
Santorini, felicitari pt rezultatul bun la TT!

Monica sa ne zici de ce seriale bune ai mai dat sau ce carti bune ai mai citit, ca sa fim in ton cu mesajul lui Biaz

IUlika, si alte fete care au mai zis ca li s-a modificat DPN....eu cred ca nu are rost sa le modificam de cate ori ne zice medicul ca BB are o alta varsta...pt ca s-ar putea sa difere de la un control la altul si ne-ar zapaci, zic eu....si mie mi-a zis dr la un mom dat ca e 9 sept in loc de 4, si la urmatorul control BB se potrivea mai degraba cu primul DPN...deci....
oricum e orientativa data, dar...

ursuletzul nostru

18+

nunta
9 luni




Si eu cred ca nu are rost sa modificati DPN-urile. Nu am citit din urma dar banuiesc ca asta vine de la faptul ca vi se spune la eco ca bb e mai mare decat varsta calculata dupa UM. Diferente la eco apar foarte des in ceea ce priveste varsta sarcinii,aceasta fiind estimativa doar. Luca de ex la una dintre ecografii apaea mai mare cu o saptamana si ceva, la altele cu cateva zile si tot asa. Corect e calculul de la UM,pe ala il iau ginecologii in calcul. Doar la fetele care au avut cicluri f neregulate emai greu de stabilit.
Apropos si bebe din burtica de la mine ieri la eco corespundea ca dimensiuni varstei de 10 sapt si cinci zile si pe biletul de la dr echografist scrie ca am in uter un embrion de 10 s 5z, iar mai jos scrie ca varsta sarcinii este de 9s6z.

GUGU de LUCA 19.12.2007 si 10+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze

LUCA 1 anisor

Mergi la inceput