Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(111)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

novus,
noi abia alaltaieri am scos-o prima oara din casa ca pediatrul ne-a zis sa stam potolite cind avea vreo 10 zile, si nici nu am mai sunat sa il intrebam. dar a fost si vreme nasoala pe aici... oricum, acum stam putin afara, in prima zi vreun sfert de ora, ieri vreo jumatate de ora... trebuie sa inventez un sistem practic de a iesi cu carucior cu tot, ca de-acum e grea cind e vorba de tinut placinta somnoroasa in brate cu ceasurile...

de dormit doarme pe parti, imediat dupa masa pe stinga vreo jumatate de ora, apoi pe dreapta. dar depinde si cum se simte ea, ca uneori o deranjeaza cite un pirtzuletz si atunci nu mai respectam regula, o intorc pece parte se simte mai bine si termina cu scincitul.

eu nu-s secretoasa cu info despre cit am dat la nastere (desi cred ca am mai spus) numai ca eu zic ca depinde f mult si de oras, si de spital, si de relatia cu medicul. eu pe parcursul sarcinii nu am dat nimic, o sticla de whisky de craciun, atit, in schimb l-am frecat cu telefoane de l-am timpit. plus ca sarcina a fost ceva mai dificila, si m-a ajutat sa o duc la capat, ceea ce mi-a sporit sentimentul sincer de recunostinta. asa ca la final poate am fost mai darnica decit ar fi fost cazul - dar asa mi s-a parut mie ca e ok. daca intereseaza pe careva tarif de cezariana in iasi... va raspund. oricum, in total m-a costat vreo 22-23 milioane (tinind cont si de cursul euro din prezent), dar asta de la spaga data portarului ca sa intre sotul sa-mi aduca de mincare, pina la medicul care m-a operat, asistente, tot.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Denisamada ce frumos povesteste pitica

Noi am fost la cumparaturi, iar acum imi este taaaareee somn. Altceva n-am de facut, asa ca nu-mi ramane decat sa trag pe dreapta. Cred ca o sa-mi fie tare dor de vremurile cand puteam sa dorm linistita Dar tot sunt nerabdatoare sa nasc!!!

Olga 37+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Salutam! Desi avem cea mai cuminte fetita din lume, iar tati ne ajuta, tot nu prea ne gasim timp sa stam pe forum...
Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou


bine ati venit acasa,denisamada! Felicitari pentru recuperarea rapida si puiul cuminte foc!

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Pisigri, multumesc pentru info!

Fetelor care sunteti deja mamici, voi mai aveti timp pentru voi? Dus, mancat, stat, etc.?! Cand ma gandesc ca o sa raspund si eu in curand... si cateodata imi vine sa nici nu mai intru pe forum ca iar o sa citesc ceva de-a dreptul ingrozitor despre cum e sa fi mama

Am vrut sa va ganditi daca luati in calcul varianta unei bone...

39+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Am vrut sa zic:

Am vrut sa va intreb daca luati in considerare varianta unei bone.


39+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Fetele, Ilinca vad ca am produs panica prinntre viitoarele mamici. Dar nu va speriati e ca si la nastere fiecare organism functioneaza diferit.Eu cu sanul stang am avut pb. mai demult de la o hipersecretie de prolactina, la 24 de ani, datorita unor pb endocrine.Nu toata lumea face mastita de 2 ori si nu toate nu aveti sfarcuri.Poate aveti o sustinere din partea familiei mai buna, surori si alte ajutoare, pote sotul are un perogram fix de lucru si e mai mult cu voi.
Deci situatiile difera. Dar ca sa nu va mai sperii, nu o sa ma mai vaicaresc peaici ca o baba...aoleu aoleu.
Burtile sus!

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

georgiana, fetele vin aici la sfaturi, de-asta vb numai de probleme :) dar ia sa le intrebi tu cum zimbeste BB si cum le creste inima ca aluatul de cozonac pus la dospit, sa vezi ce avalansa de raspunsuri ai :)


Io pusei poze cu dragoana stil hip-hop :)

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Florinela, dimpotriva!!! Te rugam mult si eu in special, atat pe tine cat si pe celalalte mamici sa ne impartasiti din problemele pe care le intampinati. Cum zicea Ilinca, o sa fim toba de carte cand ne vom confrunta cu ele!

Pe mine ma ajuta mult sa stiu care sunt situatiile mai putin placute si cum le rezolvati voi ca sa stiu sa ma pregatesc si sa imi dozez asteptarile.

Asa i-am spus si doctorului, sa imi spuna tooot! In cele mai mici ndetalii ca sa ma pot "organiza" psihic cat mai eficient.

Chatonel, imi inchipui ce bine e dupa cand iti si vezi puiul, nu numai il simti!

Deci, cum zicea Florinela, burticile sus si moralul la fel!

Mamici de ghiocei, va rugam sa ne ziceti in continuare ca sa stim si noi pe unde sa scoatem camasa cand va fi sa fie...

39+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Sotul (Cip) raporteaza:

Damian Codrut Andrei () s-a nascut astazi, 08.04.2009, la ora 10:45, Apgar 8 (sau 9), 49 cm, 3.590 g

Lysbeth (sotia/mami) este bine, inca se recupereaza dupa operatia de cezariana.

Acum imi cer scuze, am un pic de treaba ()

Sanatate tuturor mamicilor, burticilor si ghioceilor.

39+ Damian Codrut Andrei
AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:


Buna fetelor,
am fost azi la spital si am trecut si pe la Saby. Era la terapie - pana la urma a facut cezariana (ceva probleme cu colul). Era OK, inca nu se daduse jos din pat, nu vazuse bb-lina decat in poza, astepta sa o mute in rezerva in dupa-miaza asta.

Florinela, si eu am avut ceva probleme la primul copil (a fost mai mica, nu a supt chiar de la inceput, asa ca dr. gineco, mi-a facut masaj sa desfunde canalele si am apelat si la pompa electrica din spital), dar vestea buna e ca la al doilea copil nu am mai avut nici o problema.
la toate si la toti bb-ii.

ada mami de Sophia-Maria 0+ si Ana-Gabriela 4 ani +.

Mergi la inceput